Προς το περιεχόμενο
  • 0

4172/2013 - Μπορούμε να δουλέψουμε με αυτό το πράγμα;;;


spytout

Ερώτηση

Θέλω να μοιραστώ με τους συναδέλφους του forum την ανησυχία μου για το νέο ΚΦΕ.

 

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω, κι όπου και να κοιτάξω έχει ανοησίες, ελλιπείς διατάξεις και  παραλείψεις.

Παράλληλα να σεμινάρια πάνε κι έρχονται (θα πάω κι εγώ σ΄ένα αύριο :D ), αλλά κι εκεί τι θα μας που ρε παιδιά...

 

Για τη μη απαλλαγή της ιδιοκατοίκησης από το εισόδημα ακινήτων; Για το ποιες δαπάνες εκπίπτουν; Για το ότι στα τεκμήρια μπαίνει η ίδρυση ατομικής επιχείρησης (με τι αξία; ) ; Για το τι σκατά είναι αυτά τα δικαιώματα και σε ποιες πληρωμές γίνεται παρακράτηση, όταν ο νόμος λέει σε όλους και η δήλωση (τύπος και περιεχόμενο) φαίνεται να αφορά μόνο αλλοδαπούς παρόχους;

 

Για το αν ένας κάτοικος εξωτερικού έχει σπίτι στην Ελλάδα και αποκτήσει 1€ τόκους καταθέσεων, σημαίνει ότι έχει εισόδημα στην Ελλάδα και τον πιάνουν τα τεκμήρια;

 

Για το πως θα φορολογηθούν οι αγρότες του ειδικού καθεστώτος;

 

Που να αρχίσουμε και που να τελειώσουμε. Όλος ο νόμος είναι ένα αίσχος που το εξήγγειλαν πριν 2,5 χρόνια και το έγραψαν άσχετοι τύποι σε 5 ώρες το πολύ.

 

Συγχωρέστε με , αλλά η αγανάκτησή μου είναι μεγάλη. Ειλικρινά δεν ξέρω πως θα τι βγάλουμε καθαρή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

"Για τη μη απαλλαγή της ιδιοκατοίκησης από το εισόδημα ακινήτων."

 

τι δηλ. για πες μας να χαρούμε. μυρωδιά δεν πήρα για το συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Άρθρο 39

...

2. Το εισόδημα σε είδος αποτιμάται στην αγοραία αξία. Το εισόδημα από ιδιοχρησιμοποίηση ή δωρεάν παραχώρηση τεκμαίρεται ότι συνίσταται στο τρία τοις εκατό (3%) της αντικειμενικής αξίας

του ακινήτου. Κατ` εξαίρεση το τεκμαρτό εισόδημα του προηγούμενου εδαφίου που αφορά δωρεάν παραχώρηση κατοικίας μέχρι διακόσια τετραγωνικά μέτρα (200 τ.μ.) προκειμένου να

χρησιμοποιηθεί ως κύρια κατοικία προς ανιόντες ή κατιόντες απαλλάσσεται από το φόρο.

 

Που είναι η ιδιοκατοίκηση οεο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όταν το διάβαζα το  "ιδιοχρησιμοποίηση"  το κατάλαβα σαν επαγγελματικό χώρο και μόνο.

 

αντίθετα ,δωρεάν παραχώρηση πάσης φύσης (πλην ανιόντων-κατιόντων) φορολογία κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θέλω να πιστεύω ότι το χουν ξεχάσει... αλλιώς αυτό βγαίνει κάτι λιγότερο από τον ΕΝΦΙΑ. Αλλά δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ θέλω να μην το έχουν ξεχάσει και να παίζουν με τις λέξεις "ιδιοχρησιμοποίηση" και "ιδιοκατοίκηση".

 

να γίνει της ...το κάγκελο .

 

να βάλουν και φορολογία 3.000% στην αξία του κάθε καναπέ που υπάρχει στο σπίτι ,ετησίως και μονίμως.

 

δεν θα ξυπνήσουμε μετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο άρθρο 20 του 2238 έλεγε:

 

1. Εισόδημα από ακίνητα είναι αυτό που προκύπτει κάθε οικονομικό ή κατά περίπτωση γεωργικό έτος, είτε από εκμίσθωση ή επίταξη ή έμμεσα από ιδιοκατοίκηση ή ιδιοχρησιμοποίηση ή από παραχώρηση της χρήσης σε τρίτο χωρίς αντάλλαγμα, μιας ή περισσότερων οικοδομών είτε από εκμίσθωση γαιών.

 

και στο άρθρο 6 :

 

2.Από το εισόδημα από ακίνητα απαλλάσσεται:

β)  Το ακαθάριστο τεκμαρτό εισόδημα από ιδιοκατοίκηση γενικά.

γ) Το τεκμαρτό εισόδημα που προκύπτει από τη δωρεάν παραχώρηση της χρήσης κατοικίας εμβαδού μέχρι διακόσια (200) τετραγωνικά μέτρα, από τον γονέα που έχει την κυριότητα ή την επικαρπία αυτής προς τα τέκνα του ή από τα τέκνα που έχουν την κυριότητα ή την επικαρπία αυτής προς τους γονείς τους, προκειμένου να χρησιμοποιηθεί ως κύρια κατοικία.

 

 

 

Στον 4172/2013 αναφέρεται:

 

1. Ο όρος «εισόδημα από ακίνητη περιουσία» σημαίνει το εισόδημα, σε χρήμα ή σε είδος, που προκύπτει από την εκμίσθωση ή την ιδιοχρησιμοποίηση ή τη δωρεάν παραχώρηση χρήσης γης και ακινήτων.

2. Το εισόδημα σε είδος αποτιμάται στην αγοραία αξία. Το εισόδημα από ιδιοχρησιμοποίηση ή δωρεάν παραχώρηση τεκμαίρεται ότι συνίσταται στο τρία τοις εκατό (3%) της αντικειμενικής αξίας του ακινήτου. Κατ' εξαίρεση το τεκμαρτό εισόδημα του προηγούμενου εδαφίου που αφορά δωρεάν παραχώρηση κατοικίας μέχρι διακόσια τετραγωνικά μέτρα (200 τ.μ.) προκειμένου να χρησιμοποιηθεί ως κύρια κατοικία προς ανιόντες ή κατιόντες απαλλάσσεται από το φόρο.

 

Δεν νομίζω ότι αλλάζει κατι. Ο ν.2238 το εισόδημα από ιδιοκατοίκηση το θεωρούσε εισόδημα και το απάλλασσε,ενώ ο 4172/2013 δεν το θεωρεί εισόδημα και δε το αναφέρει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όταν το διάβαζα το  "ιδιοχρησιμοποίηση"  το κατάλαβα σαν επαγγελματικό χώρο και μόνο.  Σωστά το κατάλαβες

 

αντίθετα ,δωρεάν παραχώρηση πάσης φύσης (πλην ανιόντων-κατιόντων) φορολογία κανονικά.   Οπως ίσχυε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

nikosb.

 

τώρα που το συζητάμε ,σκέφτομαι ότι αφήνει παράθυρο για πάρκινγκ-αποθήκες με την έννοια ότι αυτές δεν ιδιοκατοικούνται ,αλλά ιδιοχρησιμοποιούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

2. Οι διατάξεις του πρώτου και του τέταρτου εδαφίου της προηγούμενης παραγράφου δεν

εφαρμόζονται όταν:

β) Στη δήλωση περιλαμβάνονται μόνο εισοδήματα από μισθωτή εργασία και συντάξεις γενικά και

από ιδιοκατοίκηση.

 

Οι άθλιοι πάντως την λέξη "ιδιοκατοίκηση" την αναφέρουν στο άρθρο της προκαταβολής φόρου, έτσι από το πουθενά χωρίς να υπάρχει στο εισόδημα από ακίνητα.

 

Το θέμα νομίζω συνάδελφοι δεν είναι τι εννοούν, αν το εννοούν και τι θα διορθώσουν. Και δεν είναι μόνο η ιδιοκατοίκηση. Είναι όλος ο νόμος για τα σκουπίδια. Και είμαστε στο τέλος του πρώτου μήνα που έπρεπε να εφαρμόζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 Είναι όλος ο νόμος για τα σκουπίδια.

 

 

 

 

σε αντίθεση με την τελειότητα του ΚΝ 2238/94

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε αντίθεση με την τελειότητα του ΚΝ 2238/94

 

Χαχαχα.. ναι κομψοτέχνημα!

 

Νομίζω Σωτήρη η διαφορά βρίσκεται στο ότι περιμένεις ένα  νόμο να μπεις σε σειρά και τελικά αυτό που σου φέρνουν είναι ο 4172!. Μας τα είχαν κάνει τσουρέκια για το νέο ΚΦΕ.

 

Πήγαινε να δεις την προκαταβολή μηχανικών: Κάνουν copy paste τη διάταξη από τον 2238/94 μαζί με την αναφορά στο άρ.49 του 2238/94!!!!. Και μετά με τον 4223 το σβήνουν, αλλά αφήνουν πάλι τη διάταξη ελλειπή. Και θα έρθουν πάλι με τον επόμενο νόμο να την ολοκληρώσουν.

 

Αν το' χαμε κάνει εγώ κι εσύ.... imagine....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι όλος ο νόμος για τα σκουπίδια.

Κι εμείς δυστυχώς, πρέπει να παίξουμε το ρόλο του σκουπιδιάρη . . . :angry:

Για ακόμα μία φορά. . . :ph34r: :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

    Πολ. 1043/6.2.2014 αναφορά σε αρκετά σημεία στον Ν.2238/1994  ο οποίος καταργήθηκε με άρθρο 72 του Ν.4172/2013.

Ρε μπας και μας κάνουνε πλάκα & εμείς τα παίρνουμε στα σοβαρά?

Έχουμε ξεφύγει πραγματικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

    Πολ. 1043/6.2.2014 αναφορά σε αρκετά σημεία στον Ν.2238/1994  ο οποίος καταργήθηκε με άρθρο 72 του Ν.4172/2013.

Ρε μπας και μας κάνουνε πλάκα & εμείς τα παίρνουμε στα σοβαρά?

Έχουμε ξεφύγει πραγματικα...

 

Σε ποιόν νόμο θέλεις να αναφερθούνε συνάδελφε για το οικ 2014 (χρήση 2013). Μπάς και μας κάνεις εσύ πλάκα; Πριν αγανακτήστε και κατακεραυνώστε, καταλάβετε πρώτα που αναφέρεται η ΠΟΛ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...