Προς το περιεχόμενο
  • 0

Χειρογραφα βιβλια σουπερ μαρκετ! η αποθεωση !


PATDINA

Ερώτηση

Καλημερα σε ολους!!

 

Θα ηθελα τη γνωμη σας σε ενα προβλημα που αντιμετωπιζω εδω και καιρο . :(

 

ενημερωνω χειρογραφα :blink:  τα βιβλια μικρου σουπερ μαρκετ , διοτι ο ιδιοκτητης τα ενημερωνε μονος του , τωρα δεν προλαβαινει , αλλα δεν θελει και να φυγει απο τον λογιστη του γιατι ειναι συγγενης!!!

 

Οταν , ομως ο λογιστης παιρνει τα βιβλια για ενημερωση , επειδη ειναι μακρυα αργει να τα επιστρεψει και μαζευονται αρκετα , πραγμα δυσκολο και για την ενημερωση , αλλα και κυριως για τα συνολα. :angry:

 

Δεδομενου , οτι δεν μπορω να επιμεινω να τα αναλαβει ενας απο τους δυο , μηπως σκεφτεστε καμια λυση τωρα που τα βιβλια ειναι αθεωρητα??  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημερα σε ολους!!

 

Θα ηθελα τη γνωμη σας σε ενα προβλημα που αντιμετωπιζω εδω και καιρο . :(

 

ενημερωνω χειρογραφα :blink:  τα βιβλια μικρου σουπερ μαρκετ , διοτι ο ιδιοκτητης τα ενημερωνε μονος του , τωρα δεν προλαβαινει , αλλα δεν θελει και να φυγει απο τον λογιστη του γιατι ειναι συγγενης!!!

 

Οταν , ομως ο λογιστης παιρνει τα βιβλια για ενημερωση( συγγνωμη , για να καταθεσει ΦΠΑ) , επειδη ειναι μακρυα αργει να τα επιστρεψει και μαζευονται αρκετα , πραγμα δυσκολο και για την ενημερωση , αλλα και κυριως για τα συνολα. :angry:

 

Δεδομενου , οτι δεν μπορω να επιμεινω να τα αναλαβει ενας απο τους δυο , μηπως σκεφτεστε καμια λυση τωρα που τα βιβλια ειναι αθεωρητα??  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να τα κάνεις σε κινητά φύλλα

πάρε λογιστικές κόλες και να τα γραφεί  στο χέρι . αλλά να έχει το νου του καμία μέρα μην διπλώσει καμία ρέγκα .

:P :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Καλημερα σε ολους!!

 

Θα ηθελα τη γνωμη σας σε ενα προβλημα που αντιμετωπιζω εδω και καιρο . :(

 

ενημερωνω χειρογραφα :blink:  τα βιβλια μικρου σουπερ μαρκετ , διοτι ο ιδιοκτητης τα ενημερωνε μονος του , τωρα δεν προλαβαινει , αλλα δεν θελει και να φυγει απο τον λογιστη του γιατι ειναι συγγενης!!!

 

Οταν , ομως ο λογιστης παιρνει τα βιβλια για ενημερωση( συγγνωμη , για να καταθεσει ΦΠΑ) , επειδη ειναι μακρυα αργει να τα επιστρεψει και μαζευονται αρκετα , πραγμα δυσκολο και για την ενημερωση , αλλα και κυριως για τα συνολα. :angry:

 

Δεδομενου , οτι δεν μπορω να επιμεινω να τα αναλαβει ενας απο τους δυο , μηπως σκεφτεστε καμια λυση τωρα που τα βιβλια ειναι αθεωρητα??  ;)

 

βιαζεσαι . περιμενε σου απανταμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να τα κάνεις σε κινητά φύλλα

πάρε λογιστικές κόλες και να τα γραφεί  στο χέρι . αλλά να έχει το νου του καμία μέρα μην διπλώσει καμία ρέγκα .

:P :P :P :P

:lol:  :lol:  :lol: Πολυ το φοβαμαι!!! Λες δηλαδη οτι ετσι σε περιπτωση ελεγχου ,δεν θα εχει προβλημα?? 

Σκεφτομαι οτι τωρα με τις συγκ/κες / μηνα ωσπου να τα παρει ο αλλος , να τις στειλει κλπ και να μου τα επιστρεψει , ωσπου να ενημερωσω και να βγαλω συνολα θα πρεπει να τα ξαναπαρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω δεν καταλαβα....Εσυ τα ενημερωνεις κ αλλος στελνει το ΦΠΑ??

Ναι , υποτιθεται οτι τα ενημερωνει ο πελατης !!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βιαζεσαι . περιμενε σου απανταμε

Δεν βιαζομαι!!! :D Διορθωσα κατι στην αρχικη δημοσιευση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

:lol:  :lol:  :lol: Πολυ το φοβαμαι!!! Λες δηλαδη οτι ετσι σε περιπτωση ελεγχου ,δεν θα εχει προβλημα?? 

Σκεφτομαι οτι τωρα με τις συγκ/κες / μηνα ωσπου να τα παρει ο αλλος , να τις στειλει κλπ και να μου τα επιστρεψει , ωσπου να ενημερωσω και να βγαλω συνολα θα πρεπει να τα ξαναπαρει.

γιατι να εχεις ?

δεν θα εχεις κανενα προβλημα  αν εχει στο μαγαζι το βιβλιο-σελιδες  (βιβλιο να το κανει ο θεος )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γιατι να εχεις ?

δεν θα εχεις κανενα προβλημα  αν εχει στο μαγαζι το βιβλιο-σελιδες  (βιβλιο να το κανει ο θεος )

επομενως εαν τρυπησω το χειρογραφο το περασω σε ντοσιε  , στελνω τις ενημερωμενες σελιδες για ΦΠΑ και συνεχιζω στις επομενες που εχω εγω στο μαγαζι να ενημερωνω καθε μερα  δεν θα εχει κανεις προβλημα??? :unsure:  :blink:  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επομενως εαν τρυπησω το χειρογραφο το περασω σε ντοσιε  , στελνω τις ενημερωμενες σελιδες για ΦΠΑ και συνεχιζω στις επομενες που εχω εγω στο μαγαζι να ενημερωνω καθε μερα  δεν θα εχει κανεις προβλημα??? :unsure:  :blink:  :P

να στελενεις αντιγραφα

η να κρατας αντιγραφα

στο δρομο μην τα χασουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επομενως εαν τρυπησω το χειρογραφο το περασω σε ντοσιε  , στελνω τις ενημερωμενες σελιδες για ΦΠΑ και συνεχιζω στις επομενες που εχω εγω στο μαγαζι να ενημερωνω καθε μερα  δεν θα εχει κανεις προβλημα??? :unsure:  :blink:  :P

 

 

Οχι δεν θα εχεις πρόβλημα ετσι, αλλα μηπως να του εξηγησεις τωρα με τις μηνιαιες οτι ολο αυτο ειναι ενα μπαχαλο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οχι δεν θα εχεις πρόβλημα ετσι, αλλα μηπως να του εξηγησεις τωρα με τις μηνιαιες οτι ολο αυτο ειναι ενα μπαχαλο???

Θα του το ξαναεξηγησω , αλλα δε νομιζω να αλλαξει γνωμη, γιατι δεν θελει να τα" χαλασει" με κανεναν απο τους δυο!! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω πάντως που είχα κάποιους σε παρόμοια κατάσταση τους ξεκαθάρισα πως απο 1/1 ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να συνεχίσω έτσι. Ή τα δινουν εξολοκλήρου σε μένα να τα τηρώ μηχανογραφικά ή βρίσκουν αλλον συνάδελφο να παλέψει τις μηνιαίες καταστάσεις με χειρόγραφα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα του το ξαναεξηγησω , αλλα δε νομιζω να αλλαξει γνωμη, γιατι δεν θελει να τα" χαλασει" με κανεναν απο τους δυο!! :rolleyes:

 

Μάλλον το ξέρω αυτό το σούπερ μάρκετ... <_<

 

1536448_603092523097181_1397310672_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω πάντως που είχα κάποιους σε παρόμοια κατάσταση τους ξεκαθάρισα πως απο 1/1 ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να συνεχίσω έτσι. Ή τα δινουν εξολοκλήρου σε μένα να τα τηρώ μηχανογραφικά ή βρίσκουν αλλον συνάδελφο να παλέψει τις μηνιαίες καταστάσεις με χειρόγραφα......

ανακυκλωση τους εστειλες ?

η

τους πεταξες στα σκουπιδια να πανε να τους παρουμε ?

:lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχετε ακουσει για ενα μηχανημα που το αποκαλουν "φωτοτυπικο"....???

:D  :D Ναι, αλλα εσεις θα δεχοσασταν να σας στελνει ο πελατης σας φωτοτυπια το βιβλιο και απο εκει να βγαζετε ΦΠΑ και απο εδω και περα και τις συγκεντρωτικες??

Δεν νομιζω να δεχτει κατι τετοιο, γιατι στην ουσια αυτος εχει την ευθυνη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

:D  :D Ναι, αλλα εσεις θα δεχοσασταν να σας στελνει ο πελατης σας φωτοτυπια το βιβλιο και απο εκει να βγαζετε ΦΠΑ και απο εδω και περα και τις συγκεντρωτικες??

Δεν νομιζω να δεχτει κατι τετοιο, γιατι στην ουσια αυτος εχει την ευθυνη 

 

 

Προσοχή στις ευθύνες του λογιστή . Η μεταφορά των δεδομένων των στοιχέιων και των βιβλίων στις δηλώσεις είναι το ενα , η "ποιότητα" των παραστατικών είναι το δεύτερο και το ξεκαθάρισμα των εκπιπτόμενων και μη δαπανων (και ΦΠΑ) το τρίτο. Αυτά δε λύνονται με φωτοτυπίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

:D  :D Ναι, αλλα εσεις θα δεχοσασταν να σας στελνει ο πελατης σας φωτοτυπια το βιβλιο και απο εκει να βγαζετε ΦΠΑ και απο εδω και περα και τις συγκεντρωτικες??

Δεν νομιζω να δεχτει κατι τετοιο, γιατι στην ουσια αυτος εχει την ευθυνη 

Σε καμία περίπτωση δεν θα το δεχόμουν όπως δεν θα δεχόμουν να κάνω και αυτό που κάνεις εσύ.

Ο πελάτης σου δεν γίνεται να το έχει δίπορτο.Πρέπει να αποφασίσει ποιον λογιστή θέλει.

Αλλιώς παράτα τον , στην ουσία πελάτη δεν τον έχεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

:D  :D Ναι, αλλα εσεις θα δεχοσασταν να σας στελνει ο πελατης σας φωτοτυπια το βιβλιο και απο εκει να βγαζετε ΦΠΑ και απο εδω και περα και τις συγκεντρωτικες??

Δεν νομιζω να δεχτει κατι τετοιο, γιατι στην ουσια αυτος εχει την ευθυνη 

 

Ο λογιστής να παίρνει το βιβλίο, να το βγάζει φωτοτυπία, να το επιστρέφει κατευθείαν και να κάνει τη δουλειά του όποτε του καπνίσει....

 

Άμα γουστάρει να το θεωρεί κιόλας, να του κολλάει και κανένα μεγαρόσημο, να του βάζει και στρογγυλή.... ότι θέλει............

 

 

Είτε το παραλαμβάνει ο ίδιος από την επιχείρηση...

 

Είτε του το προσκομίζουν στο γραφείο του........

 

 

Πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό νομίζω............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω  λεω να παρουν κανενα ανεργο να κανει βολτες το βιβλιο

να βρει  δουλεια ο ανθρωπος

:) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έλεος, τα θέματα αυτά να τα ανοίγετε στην ενότητα "Δουλειά εν έχει ο διάολος..."".

 

Είμαστε στο 2014 και συζητάτε δημοσίως τέτοια θέματα??????????

 

Ε δεν ντρέπεστε καθόλου.

 

Και θέλουμε να μας λένε  επιστήμονες λογιστές, και να μας αντιμετωπίζουν έτσι.

 

Από κάτι τέτοια βγάλαμε όνομα κυταπογράφοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...