Προς το περιεχόμενο

Καταργηση υποχρεωσης εκδοσης δελτιου αποστολης


DENNY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΠΟΡΩ ΣΕ ΕΝΑ ΔΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ "ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ (ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ) ΠΑΡΑΛΑΒΕΙ ΩΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΑΥΤΟΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΤΩΝ ΚΑΤΩΘΙ ΠΑΓΙΩΝ

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΩ ΜΕ ΚΟΣΤΟΣ 0,01

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΗΡΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΑΛΛΟΝ ΣΑΣ ΚΟΥΦΑΝΑ :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι λάθος. Μπορείτε να το χρησιμοποιείτε. Όπως επίσης μπορείτε αν θέλετε να πάρετε και ένα χειρόγραφο δελτίο αποστολής και να το χρησιμοποιείτε αθεώρητο., αφήνοντας τον ίδιο τίτλο ή βάζετε όποιον σας βολεύει.

Από την ερμηνευτική στο σημείο που λέει κατάργηση θεώρησης βιβλίων και στοιχείων

"¨'Σημειώνεται ότι, τυχόν αποθέματα θεωρημένων και μη χρησιμοποιηθέντων φορολογικών βιβλίων και στοιχείων μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι της εξαντλήσεως αυτών."

Σευχαριστώ πολυ συνάδελφε..η σκεψη αυτη προηλθε μεσα απο το φορουμ διαβαζοντας σκεψεις  αλλων συναδελφων οτι ισως κ να ειναι ατοπο/παραβαση/ κλπ κλπ να συνεχισει να χρησιμοποιειται ενα στοιχειο το οποιο επι της ουσιας εχει καταργηθει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

να το συνεχίσουμε λίγο ?

 

Πάλι από την πολ 1023 που σας παρέπεμψε ο Κίτσος:  Να διορθώσουμε κατι , ο Κιτσος δε με παρεπεμψε πουθενα.,εμφανΊστηκε για να ειρωνευτεί...Ο Lammergier ευτυχώς κ υπήρξε καλοπροεραιτος κ σωστός, κ τον ευχαριοστώ για αυτό!!!

 

.....................................

 

Σημειώνεται ότι, τυχόν αποθέματα θεωρημένων και μη χρησιμοποιηθέντων φορολογικών βιβλίων και στοιχείων μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι της εξαντλήσεως αυτών.

 

 

Για την εκπλήρωση της υποχρέωσης έκδοσης του δικαιολογητικού εγγράφου μη τιμολογηθέντων αποθεμάτων, είναι δυνατόν να χρησιμοποιούνται τυχόν υφιστάμενα αποθέματα εντύπων Δελτίου Αποστολής, μέχρι εξαντλήσεως αυτών ενώ μπορεί, προαιρετικά, να εκδίδονται τα υπόψη έγγραφα και σε άλλες περιπτώσεις με σκοπό διαφορετικό της πώλησης. Επίσης, μπορεί να χρησιμοποιηθούν, τυχόν υφιστάμενα αποθέματα εντύπων συνενωμένων Δελτίων Αποστολής - Τιμολογίων, μέχρι εξαντλήσεως αυτών, (κ προφανώς κ μετά το τέλος ,έτσι?) για την αποστολή, παράδοση, διακίνηση τιμολογηθέντων αποθεμάτων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην ανησυχείτε. Μας έδωσαν, θεωρητικά βέβαια, ευελιξία στη χρήση και την ονομασία των εντύπων. Το σημαντικότερο είναι να εκδίδετε δελτίο για τη διακίνηση προς πώληση αυτών που δεν τιμολογείτε άμεσα. Προσωπικά τα περισσότερα στοιχεία θα τα αφήσω με την ίδια ονομασία.

Επίσης μην λαμβάνετε ως ειρωνεία το χιούμορ, γιατί στο τέλος κανείς δεν θα μιλάει σε κανένα εδώ και το forum είναι πραγματικά πολύ χρήσιμο για όλους μας.

Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην ανησυχείτε. Μας έδωσαν, θεωρητικά βέβαια, ευελιξία στη χρήση και την ονομασία των εντύπων. Το σημαντικότερο είναι να εκδίδετε δελτίο για τη διακίνηση προς πώληση αυτών που δεν τιμολογείτε άμεσα. Προσωπικά τα περισσότερα στοιχεία θα τα αφήσω με την ίδια ονομασία.

Επίσης μην λαμβάνετε ως ειρωνεία το χιούμορ, γιατί στο τέλος κανείς δεν θα μιλάει σε κανένα εδώ και το forum είναι πραγματικά πολύ χρήσιμο για όλους μας.

Καλή συνέχεια

Ευχαριστώ πολύ ξανά...λιγο ανακατα ειναι στο μυαλο μας ακομα αλλα θα τα συνηθισουμε....Το φορουμ με χει βοηθησει/βοηθαει κ δεν τολμω να μην το αναγνωρισω αυτο.....ειμαι δεκτικη στο χιουμορ,το καλοπροεραιτο παντα αλλα δεν το εξελαβα ετσι τη δεδομενη χρονικη στιγμη....Ευχαριστώ κ πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη κιόλας αλλά πραγματικά τι ακριβώς διαβάσατε ??? <_<

Και σας έγραψα συγκεκριμένες παραγράφους, όχι αυθαίρετα.

Τι άλλο να πω....? :(  :(

 

Νομίζω πως με τη βοήθεια των συναδέλφων σας λύθηκε κάθε απορία.

 

Καλημέρα.  :)

Ενα ευχαριστω καθηστερημένο συνάδελφε....τη δεδομενη στιγμη ημουν τοσο χαμενη να το πω?Που εθεσα λάθος ερωτημα....Ηθελα να ρωτησω ως προς το 2ο σκέλος της αρχικής μου ερωτησης και εκανα το αναποδο...Συγνωμη αν μπερδεψα....Τουλάχιστον ξεκαθαρισαμε το ενα σκέλος....Καλη συνεχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ευχαριστω καθηστερημένο συνάδελφε....τη δεδομενη στιγμη ημουν τοσο χαμενη να το πω?Που εθεσα λάθος ερωτημα....Ηθελα να ρωτησω ως προς το 2ο σκέλος της αρχικής μου ερωτησης και εκανα το αναποδο...Συγνωμη αν μπερδεψα....Τουλάχιστον ξεκαθαρισαμε το ενα σκέλος....Καλη συνεχεια...

Παρακαλώ. :)  :)

 

Το άλλο σκέλος που σας έμεινε αναπάντητο ποιο είναι???

Γιατί τώρα μπέρδεψα εγώ τα σκέλια μου  . . . .εεε . . .συγνώμη τα μπούτια μου .  :wacko:  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ. :)  :)

 

Το άλλο σκέλος που σας έμεινε αναπάντητο ποιο είναι???

Γιατί τώρα μπέρδεψα εγώ τα σκέλια μου  . . . .εεε . . .συγνώμη τα μπούτια μου .  :wacko:  

Συνάδελφε σευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώνεις και την ευγενεια που σε διακρίνει....

 

Η ερωτηση ηταν η εξης,  μετα το τελος του μπλοκ ΔΑ τι θα πρεπει να εκδοσουμε...   αυτό το  δικαιολογητικό έγγραφο μη τιμολογηθέντων αποθεμάτων  ρωτησα καποια στιγμη με κοιταζαν περιεργα...το εγραψα εδω με ειρωνευτηκε ο συναδελφος.....απο οτι καταλαβαινω,δε θεωρηται λαθος να συνεχισουν να κοβουν ΔΑ ...αφου η πολ αναφερει οτι μπορει να φερει σαν εγγραφο  οτι ενδειξη  θελει...ειμαι σωστή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε σευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώνεις και την ευγενεια που σε διακρίνει....

 

Η ερωτηση ηταν η εξης,  μετα το τελος του μπλοκ ΔΑ τι θα πρεπει να εκδοσουμε...   αυτό το  δικαιολογητικό έγγραφο μη τιμολογηθέντων αποθεμάτων  ρωτησα καποια στιγμη με κοιταζαν περιεργα...το εγραψα εδω με ειρωνευτηκε ο συναδελφος.....απο οτι καταλαβαινω,δε θεωρηται λαθος να συνεχισουν να κοβουν ΔΑ ...αφου η πολ αναφερει οτι μπορει να φερει σαν εγγραφο  οτι ενδειξη  θελει...ειμαι σωστή?

Ναι,σωστή είσαι. :)

 

Δεν είμαι και τόσο ευγενικός πάντα, αλλά σε ευχαριστώ.

 

Καλό μεσημέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 weeks later...

Ιδιώτης παραδίδει σε εστιατόριο το κυρίως και τα ορεκτικά που θα σερβιριστούν σε βάπτιση.

Εξακολουθεί να υφίσταται η υποχρέωση έκδοσης δελτίου αποστολής ή όπως αλλιώς μπορεί να ονομάζεται για την παραλαβή τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφοι καλησπερα.Επισκευαστης Η/Υ που κανει και εμπορια ,παραλαμβανει η/υ  για επισκευη χωρις ΔΑ ?Δεν κοβει ουτε ο διος τιποτα και κατα την παραδοση τιμολογει ? Προσπαθω να βγαλω ακρη αλλα δεν........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφοι καλησπερα.Επισκευαστης Η/Υ που κανει και εμπορια ,παραλαμβανει η/υ  για επισκευη χωρις ΔΑ ?Δεν κοβει ουτε ο διος τιποτα και κατα την παραδοση τιμολογει ? Προσπαθω να βγαλω ακρη αλλα δεν........

Θα τιμολογήσει την επισκευή κατά την παράδοση. Δελτίο δεν κόβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τιμολογήσει την επισκευή κατά την παράδοση. Δελτίο δεν κόβει.

  Aν θέλει κόβει (οχι ως φορολογικό έγγραφο αλλά ως εμπορικό , το οποίο μπορεί να έχει όμως και φορολογική χρησιμότητα ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Aν θέλει κόβει (οχι ως φορολογικό έγγραφο αλλά ως εμπορικό , το οποίο μπορεί να έχει όμως και φορολογική χρησιμότητα ).

Συμφωνώ απόλυτα και δεν έχω προτρέψει κανέναν πελάτη να σταματήσει να κόβει δελτία (εκτός από διακίνηση μεταξύ εγκαταστάσεων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 months later...

Καλησπέρα σας

 

Μπορεί το ΣΔΟΕ να επιβάλει πρόστιμο για μη έκδοση στοιχείου διακίνησης εμπορεύματος προς επίδειξη; Γνωρίζω ότι έχει καταργηθεί γι' αυτή την περίπτωση αλλά με ποιον τρόπο μπορώ να αποδείξω ότι το εμπόρευμα που μεταφέρω δεν είναι για πώληση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας

 

Μπορεί το ΣΔΟΕ να επιβάλει πρόστιμο για μη έκδοση στοιχείου διακίνησης εμπορεύματος προς επίδειξη; Γνωρίζω ότι έχει καταργηθεί γι' αυτή την περίπτωση αλλά με ποιον τρόπο μπορώ να αποδείξω ότι το εμπόρευμα που μεταφέρω δεν είναι για πώληση; 

Στήν Ελλάδα είμαστε 

Οτι γουστάρει ο καθε τυχάρπαστος  κάνει.

Γιατί θα πρέπει να το αποδείξεις εσύ , και να μήν αποδείξουν αυτοί ότι πρόκειται για πώληση ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Επιχείρηση που έχει στην διαχείριση  της τουριστικά καταλύματα, άλλων εταιριών.Μπορεί να εκδώσει Δελτίο Αποστολής  για την μεταφορά λινών για καθαρισμό?Για λόγω ότι στο καθαριστήριο τα χάνουν .Τα λινά δεν ανήκουν στην εταιρία άλλα τα τιμολόγια είναι στο όνομα της διαχειρίστριας.Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιχείρηση που έχει στην διαχείριση  της τουριστικά καταλύματα, άλλων εταιριών.Μπορεί να εκδώσει Δελτίο Αποστολής  για την μεταφορά λινών για καθαρισμό?Για λόγω ότι στο καθαριστήριο τα χάνουν .Τα λινά δεν ανήκουν στην εταιρία άλλα τα τιμολόγια είναι στο όνομα της διαχειρίστριας.Ευχαριστώ

Ποιος το απαγορεύει?το να μην εκδώσεις οταν πρέπει ,είναι πρόβλημα,το αντίθετο οχι,αρκεί να αναγράφεις το πραγματικό γεγονός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

δηλαδή αν μιά επιχείρηση κάνει μεταφορά έδρας με τιμολόγιο από φορτωτική για την μεταφορά αποθεμάτων-παγίων κλπ δεν χρειάζεται να εκδόσει ΔΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 years later...

Μπορει να εκδιδεται Δ.Α απο το κεντρικο για διακινηση που γινεται απο την αποθηκη (5χλμ μακρια) με την παρατηρηση οτι η μεταφορα των εμπορευματων θα γινει απο την αποθηκη μας επι της οδου Σταδιου 9 Αθηνα??Το παραστατικο θα κινει την αποθηκη ωστε να ειναι ενταξει η απογραφη.Στην αποθηκη δεν υπαρχει Υ/Η και θελουν να αποφιγουν τα χειρογραφα για πρακτικους λογους.

Βεβαια με την ωρα εναρξης θα εχουμε ενα θεμα αφου η διακινηση θα ξεκιναει τουλαχιστον μιση ωρα μετα την εκδοση του Δ.Α.

Αν εντοπιζεται παραλειψεις - προβληματα επι της διαδικασιας θα ηθελα την αποψη σας.

Σας ευχαρστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...