Jump to content
  • 0

Δήλωση μεταβίβασης μετοχών μη εισηγμένης


PAVLOSSD
 Share

Question

Ισχύει η δήλωση φόρου υπεραξίας μεταβίβασης μετοχών μη εισηγμένης; Η αρμόδια ΔΟΥ δεν γνωρίζει τίποτε και στο Υπουργείο δεν απαντούν στα τηλέφωνα

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Ισχύει η δήλωση φόρου υπεραξίας μεταβίβασης μετοχών μη εισηγμένης; Η αρμόδια ΔΟΥ δεν γνωρίζει τίποτε και στο Υπουργείο δεν απαντούν στα τηλέφωνα

 

Ευχαριστώ

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/16820

Link to comment
Share on other sites

  • 0

chrisanna ευχαρστώ για την άμεση απάντηση. Αυτά που μου προτείνεις να δώ τα έχω διαβάσει, αλλά αναφορικά στην πρώτη απάντησή σου:

Δεν απαιτείται πλέον δήλωση φόρου υπεραξίας στην Δ.Ο.Υ. κατά την μεταβίβαση των τίτλων (μετοχών - μεριδίων)
[06.01.2014]
 

 

Δεν απαιτείται πλέον δήλωση φόρου υπεραξίας στην Δ.Ο.Υ. κατά την μεταβίβαση των τίτλων (μετοχών - μεριδίων)

Η υπεραξία από μεταβίβαση τίτλων (μετοχών - μεριδίων) φορολογείται μαζί με τα λοιπά εισοδήματα του νομικού ή φυσικού προσώπου και όχι αυτοτελώς όπως όριζε το άρθρο 13 του παλιού Κ.Φ.Ε.

Από 1.1.2014 σύμφωνα με τον νέο Κ.Φ.Ε., όταν μεταβιβάζονται τίτλοι (μετοχές μερίδια κλπ) η υπεραξία θα υπολογίζεται με τον τρόπο που ορίζεται στα σχετικά άρθρα του Κ.Φ.Ε. (λεπτομέρειες για τον τρόπο θα δοθούν με μεταγενέστερες αποφάσεις) και θα φορολογείται με τις γενικές διατάξεις στην ετήσια δήλωση του νομικού ή φυσικού προσώπου μαζί με τα λοιπά εισοδήματά του.
Ως γνωστόν η υπεραξία "βαρύνει" τον πωλητή (δικαιούχο της ωφέλειας της μεταβίβασης) και όπως ανέφεραν στελέχη του Υπ.Οικ. δεν υπάρχει πλέον υποχρέωση για υποβολή δήλωσης υπεραξίας στις Δ.Ο.Υ.

 

 

 

δεν ξέρω αν πρέπει να θεωρήσω δεδομένο το:"και όπως ανέφεραν στελέχη του Υπ.Οικ. δεν υπάρχει πλέον υποχρέωση για υποβολή δήλωσης υπεραξίας στις Δ.Ο.Υ."

 

αναφορικά στη δεύτερη απάντησή σου δεν νομίζω πως διευκρινίζει τον τρόπο και το χρόνο δήλωσης, καθώς η ανησυχία μου έγκειται στον αν θα υποβάλλω κάποια δήλωση μαζί με το συμφωνητικό της ματαβίβασης, και όχι τον τρόπο φορολόγησης.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 0

chrisanna ευχαρστώ για την άμεση απάντηση. Αυτά που μου προτείνεις να δώ τα έχω διαβάσει, αλλά αναφορικά στην πρώτη απάντησή σου:

Δεν απαιτείται πλέον δήλωση φόρου υπεραξίας στην Δ.Ο.Υ. κατά την μεταβίβαση των τίτλων (μετοχών - μεριδίων)
[06.01.2014]
 

 

Δεν απαιτείται πλέον δήλωση φόρου υπεραξίας στην Δ.Ο.Υ. κατά την μεταβίβαση των τίτλων (μετοχών - μεριδίων)

Η υπεραξία από μεταβίβαση τίτλων (μετοχών - μεριδίων) φορολογείται μαζί με τα λοιπά εισοδήματα του νομικού ή φυσικού προσώπου και όχι αυτοτελώς όπως όριζε το άρθρο 13 του παλιού Κ.Φ.Ε.

Από 1.1.2014 σύμφωνα με τον νέο Κ.Φ.Ε., όταν μεταβιβάζονται τίτλοι (μετοχές μερίδια κλπ) η υπεραξία θα υπολογίζεται με τον τρόπο που ορίζεται στα σχετικά άρθρα του Κ.Φ.Ε. (λεπτομέρειες για τον τρόπο θα δοθούν με μεταγενέστερες αποφάσεις) και θα φορολογείται με τις γενικές διατάξεις στην ετήσια δήλωση του νομικού ή φυσικού προσώπου μαζί με τα λοιπά εισοδήματά του.

Ως γνωστόν η υπεραξία "βαρύνει" τον πωλητή (δικαιούχο της ωφέλειας της μεταβίβασης) και όπως ανέφεραν στελέχη του Υπ.Οικ. δεν υπάρχει πλέον υποχρέωση για υποβολή δήλωσης υπεραξίας στις Δ.Ο.Υ.

 

 

 

δεν ξέρω αν πρέπει να θεωρήσω δεδομένο το:"και όπως ανέφεραν στελέχη του Υπ.Οικ. δεν υπάρχει πλέον υποχρέωση για υποβολή δήλωσης υπεραξίας στις Δ.Ο.Υ."

 

αναφορικά στη δεύτερη απάντησή σου δεν νομίζω πως διευκρινίζει τον τρόπο και το χρόνο δήλωσης, καθώς η ανησυχία μου έγκειται στον αν θα υποβάλλω κάποια δήλωση μαζί με το συμφωνητικό της ματαβίβασης, και όχι τον τρόπο φορολόγησης.

 

ευχαριστώ

θα καταθέσεις  το ιδιωτικό συμφωνητικό αγοραπωλησίας . μέσα από αυτό μπορεί να γίνει  ο ελεγχος

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...