Προς το περιεχόμενο
  • 0

προσληψη, τι ενεργειες χρειαζονται?


sofiaktv

Ερώτηση

Καλησπερα, ειμαι νεα στο χωρο πρεπει να κανω προσληψη υπαλληλου κ δεν γνωριζω τη διαδικασια μπηκα στο Υ.Ε.Κ.Α. αλλα μου ζηταει κωδικο,ειχα ΑΜΟΕ κ κωδικο ΙΚΑ λογο οικοδομοτεχνικου,πρεπει να βγαλω αλλο?εχω πελαγωσει πραγματικα!καθε απαντηση πολυτιμη,ευχαριστω.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

επειδη ειμαι ανασφαλης, εστω τη δευτερα πιανει δουλεια 09:00 το πρωι, (η εναρξη του υποκαταστηματος θα γινει σε αλλη πολη) κ την κανει την εναρξη ο συναδελφος στη 10 μπορω να υποβαλλω εγω την προσληψη στις 5 το απογευμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καταρχάς..υπάρχει ένα κενό μεταξύ 09.00 και 10.00..

αν η απογραφή γίνει τη δευτέρα μπορείς να υποβάλεις την πρόσληψη έως την πέμπτη στις 24.00..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν θα μου βγαλει κανενα εκπροθεσμο jim1970? γιατι τη δευτερα το πρωι εγω θα λειπω το απογευμα θα επιστρεψω γι αυτο εχω αγχωθει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να ξε-αγχωθείς..

 

άρθ.4

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/19455

 

β) i) Το ενιαίο έντυπο Ε3 Ενιαίο Έντυπο Αναγγελίας Πρόσληψης (Ε3 Αναγγελία Πρόσληψης και Ε4 Συμπληρωματικός Πίνακας Προσωπικού Νέας Πρόσληψης) υποβάλλεται ηλεκτρονικά το αργότερο την ίδια ημέρα της πρόσληψης και πάντως πριν από την ανάληψη υπηρεσίας από τον εργαζόμενο. Οι νέοι εργοδότες, οι οποίοι προβαίνουν σε πρόσληψη για πρώτη φορά, καθώς και όσοι εργοδότες δημιουργούν παραρτήματα με νέες προσλήψεις εργαζομένων, μπορούν να υποβάλουν ηλεκτρονικά το έντυπο Ε3 Ενιαίο Έντυπο Αναγγελίας Πρόσληψης, εντός τριών (3) εργασίμων ημερών από την απογραφή στην αρμόδια Υπηρεσία του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εαν γινει η απογραφη και ο υπαλληλος τελικα αποφασισει να μην εργαστει τι γινεται;

 

Προσληψη και μετα οικ.αποχ. αλλα θα πρεπει να του βαλεις 1 ενσημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΩ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΣΤΟ ΑΡΜΟΔΙΟ ΙΚΑ;Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΠΡΟΒΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΤΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΘΑ ΔΗΛΩΣΩ ΣΤΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ; ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΒΙΒΛΙΟ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΩ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΣΤΟ ΑΡΜΟΔΙΟ ΙΚΑ;Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΠΡΟΒΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΤΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΘΑ ΔΗΛΩΣΩ ΣΤΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ; ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΒΙΒΛΙΟ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΩ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΣΤΟ ΑΡΜΟΔΙΟ ΙΚΑ;Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΠΡΟΒΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΤΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΘΑ ΔΗΛΩΣΩ ΣΤΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ; ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΒΙΒΛΙΟ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ;

 

Κάνετε απογραφή στο ΙΚΑ. Στην τελευταία σελίδα της απογραφής θα δηλώσετε και τον εργαζόμενο που θα απασχολήσει. 

Το πορτοκαλί έχει καταργηθεί.

Με το που γυρίσετε γραφείο κάνετε ηλεκτρονική αίτηση για κωδικούς ΙΚΑ. Έχετε τρεις ημερες να δηλώσετε στο εργάνη την αναγγελία προσληψης κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΩ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΣΤΟ ΑΡΜΟΔΙΟ ΙΚΑ;Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΠΡΟΒΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΤΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΘΑ ΔΗΛΩΣΩ ΣΤΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ; ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΒΙΒΛΙΟ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Για πρόσληψη που γίνεται πρώτη φορά στην επιχείρηση, μετά το ενιαίο πλέον έντυπο Ε3, πρέπει να στείλω και το έντυπο Ε4 κατάστασης προσωπικού ΑΡΧΙΚΟ εντός 3 ημερών;Η με καλύπτει το συμπληρωματικού πρόσληψης;

 

Και αν πρέπει να στείλω, μπορώ να παραβλέψω την καταχώρηση τεχνικού ασφαλείας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάνετε απογραφή στο ΙΚΑ. Στην τελευταία σελίδα της απογραφής θα δηλώσετε και τον εργαζόμενο που θα απασχολήσει. 

Το πορτοκαλί έχει καταργηθεί.

Με το που γυρίσετε γραφείο κάνετε ηλεκτρονική αίτηση για κωδικούς ΙΚΑ. Έχετε τρεις ημερες να δηλώσετε στο εργάνη την αναγγελία προσληψης κλπ

και αν έρθει επιθεώρηση εργασίας την ίδια μέρα που δουλεύει τι κάνουμε, αφού δεν θα έχουμε ούτε πρόσληψη ούτε πίνακα προσωπικού;

Τους λέμε για τις 3 μέρες προθεσμία που έχουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και αν έρθει επιθεώρηση εργασίας την ίδια μέρα που δουλεύει τι κάνουμε, αφού δεν θα έχουμε ούτε πρόσληψη ούτε πίνακα προσωπικού;

Τους λέμε για τις 3 μέρες προθεσμία που έχουμε;

 

Ναι. Δε θα έχετε πρόβλημα.

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το εργάνη δεν θα τα βγάλει εκπρόθεσμα αν σε 2 μέρες π.χ πάρω κωδικούς και κάνω αναγγελία πρόσληψης και σύμβαση με ημερομηνίες σημερινές; Πρέπει να δηλώσουμε κάπου ότι είναι πρώτη πρόσληψη, έχει κανένα "κουτάκι";

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το εργάνη δεν θα τα βγάλει εκπρόθεσμα αν σε 2 μέρες π.χ πάρω κωδικούς και κάνω αναγγελία πρόσληψης και σύμβαση με ημερομηνίες σημερινές; Πρέπει να δηλώσουμε κάπου ότι είναι πρώτη πρόσληψη, έχει κανένα "κουτάκι";

 

Ευχαριστώ

 

Δεν το δηλώνετε κάπου. Ενημερώνεται αυτόματα με βάση την ημερομηνία απογραφής της επιχείρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.Δικηγορική εταιρεία θέλει να προσλάβει υπάλληλο γραμματέα για 3 μήνες.Θα πάει στην Εθνική Συλλογική Σύμβαση με 586,08 μικτές αποδοχές?Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.Δικηγορική εταιρεία θέλει να προσλάβει υπάλληλο γραμματέα για 3 μήνες.Θα πάει στην Εθνική Συλλογική Σύμβαση με 586,08 μικτές αποδοχές?Ευχαριστώ πολύ.

 

Καλησπέρα.

Υπάρχει σε ισχύ σύμβαση και να δεσμεύεστε ;

Δε νομίζω...

Οπότε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Υπάρχει σε ισχύ σύμβαση και να δεσμεύεστε ;

Δε νομίζω...

Οπότε ;

Οπότε, πάει στην Εθνική Συλλογική.Σας ευχαριστώ πολύ.Καλή συνέχεια και καλή δύναμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επειδη εχω πολυ καιρο να κανω προσληψει θα ηθελα να ρωτησω :

 

1.προσληψη σε μηχανουργειο (κανονικα εχει κανει απογραφη στο ικα ο εργοδοτης εχει και κωδικους απο παλια)
βοηθου τεχνιτη .ποιες διαδικασιες κανουμε και με τι σειρα ?

 

2.ειναι κατω απο 25 αγαμος χωρις προυπηρεσια.με τι κωδικο θα γινει η προσληψη και τι πακετο ασφαλισης θα βαλουμε ?

 

3.θα υπογραψει ατομικη συμβαση με τον εργοδοτη?

 

4.ολα θα γινουν ηλεκτρονικα ,χωρις να χρειαζετε καποια επισκεψη στο ικα πια ?

 

5.απο οτι βλεπω δεν τρεχει καποιο προγραμμα επιδοτησεις αυτο τον καιρο ?

 

και παλι ευχαριστω σε οποιον μπει στον κοπο να απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επειδη εχω πολυ καιρο να κανω προσληψει θα ηθελα να ρωτησω :

 

1.προσληψη σε μηχανουργειο (κανονικα εχει κανει απογραφη στο ικα ο εργοδοτης εχει και κωδικους απο παλια)

βοηθου τεχνιτη .ποιες διαδικασιες κανουμε και με τι σειρα ?

 

2.ειναι κατω απο 25 αγαμος χωρις προυπηρεσια.με τι κωδικο θα γινει η προσληψη και τι πακετο ασφαλισης θα βαλουμε ?

 

3.θα υπογραψει ατομικη συμβαση με τον εργοδοτη?

 

4.ολα θα γινουν ηλεκτρονικα ,χωρις να χρειαζετε καποια επισκεψη στο ικα πια ?

 

5.απο οτι βλεπω δεν τρεχει καποιο προγραμμα επιδοτησεις αυτο τον καιρο ?

 

και παλι ευχαριστω σε οποιον μπει στον κοπο να απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

επειδη εχω πολυ καιρο να κανω προσληψει θα ηθελα να ρωτησω : -

 

1.προσληψη σε μηχανουργειο (κανονικα εχει κανει απογραφη στο ικα ο εργοδοτης εχει και κωδικους απο παλια)

βοηθου τεχνιτη .ποιες διαδικασιες κανουμε και με τι σειρα ? -  σειρα ειναι μια https://eservices.yeka.gr/%28S%28240sh0450yuevgqnoq5owb45%29%29/login.aspx?ReturnUrl=%2fDefault.aspx

 

2.ειναι κατω απο 25 αγαμος χωρις προυπηρεσια.με τι κωδικο θα γινει η προσληψη και τι πακετο ασφαλισης θα βαλουμε ? - θα ειναι στην υποδοχη των πελατων? θα πουλαει τα εξαρτηματα - θα τα φτιαχνει ? για ανειδίκευτο τον κόβω

 

3.θα υπογραψει ατομικη συμβαση με τον εργοδοτη? οτι κι να υπογραψει για πεταμα ειναι , θα του παρουμε το κεφαλι με 22,83 €

 

4.ολα θα γινουν ηλεκτρονικα ,χωρις να χρειαζετε καποια επισκεψη στο ικα πια ? ηλεκτρονικα - εκτος κι δεν λειτουργουν οι κωδικες

 

5.απο οτι βλεπω δεν τρεχει καποιο προγραμμα επιδοτησεις αυτο τον καιρο ? - ΟΑΕΔ , ΕΣΠΑ, ψαξε και λιγο

 

και παλι ευχαριστω σε οποιον μπει στον κοπο να απαντηση., - 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...