Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ασφαλιστικός Σύμβουλος και φορολογία


panos26

Ερώτηση

Ερώτηση: Ασφαλιστικός Σύμβουλος με συνεργασία με Μεσίτες Ασφαλίσεων όπου την προμήθεια θα την παίρνει την ίδια μέρα με την σύναψη του ασφαλιστικού συμβολαίου χωρίς να του γίνεται παρακράτηση από τη ίδια την εταιρεία πως θα εκπίπτει το φόρο ο ίδιος και σε ποιόν κωδικο; Τα έσοδά του προέρχονται απο εμπορική δραστηριότητα ή απο ελεύθερο επάγγελμα , θα κόβει κάποια απόδειξη παροχής υπηρεσιών στο πελάτη; Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει εχω μπερδευτεί. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

σωστα προσ τουσ συμβουλους ναι, απο ασφαλιστικές επιχειρήσεις γραφει ομως :

 

 

 

Ασφαλιστικός σύμβουλος κάνει έναρξη επαγγέλματος με δική του έδρα. Όσον αφορά το φορολογικό κομμάτι, ποιες υποχρεώσεις έχει απέναντι στην εφορία και απέναντι στις ασφαλιστικές εταιρείες που συνεργάζεται; Για παράδειγμα ποιο παραστατικό χρειάζεται να τους εκδίδει κ.τ.λ.; Όπως επίσης ποιες υποχρεώσεις έχει απέναντι στους πελάτες και ποιο είναι το ποσοστό φορολόγησης του επί των καθαρών κερδών; Γενικότερα θα ήθελα πληροφορίες για ότι αφορά τον ασφαλιστικό σύμβουλο με δική του έδρα.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Βάσει των διατάξεων της παρ. 8, του άρθρου 6 του ΚΦΑΣ και σύμφωνα με την Πολ. 176/1977, η οποία εξακολουθεί να ισχύει, οι ασφαλιστικοί πράκτορες και σύμβουλοι, απαλλάσσονται από την υποχρέωση έκδοσης ΤΠΥ, για τις προμήθειες που λαμβάνουν από τις ασφαλιστικές επιχειρήσεις. Για τις προμήθειες αυτές εκδίδεται από τις ασφαλιστικές επιχειρήσεις εντός του μηνός Φεβρουαρίου κάθε έτους εκκαθάριση προς τον ασφαλιστικό πράκτορα στην οποία περιλαμβάνεται το συνολικό ποσό των προμηθειών που εισέπραξε εντός του προηγούμενου έτους.

Όπως έχει διευκρινιστεί η απαλλαγή αυτή ισχύει μόνο για τις καταβαλλόμενες από τις ίδιες τις ασφαλιστικές επιχειρήσεις αμοιβές και όχι για προμήθειες που καταβάλλουν οι ασφαλιστικοί πράκτορες στους συνεργάτες τους - ασφαλιστικούς συμβούλους κλπ. Κατά συνέπεια, για αμοιβές που τυχόν καταβάλλονται από ασφαλιστικό πρακτορείο σε ασφαλιστές, αυτοί υποχρεούνται σε έκδοση ΤΠΥ, κατά το χρόνο ολοκλήρωσης της υπηρεσίας που αφορά η αμοιβή αυτή και όχι πέρα της λήξης της διαχειριστικής περιόδου (παρ. 14, άρθρο 6 του ΚΦΑΣ, Ν. 4093/2012). Υπογραμμίζεται ότι το τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών μπορεί να εκδίδεται από χειρόγραφο στέλεχος, αθεώρητο (παρ. 1, άρθρο 9 της Πολ. 1004/2013).

Επιπλέον, αναφέρουμε ότι θέμα παρακράτησης του φόρου στις αμοιβές που καταβάλλονται στους ασφαλιστικούς συμβούλους δεν υφίσταται εφόσον για τις εν λόγω υπηρεσίες τους τα πρόσωπα αυτά εκδίδουν ΤΠΥ ή λαμβάνουν ετήσια εκκαθάριση από τις ασφαλιστικές εταιρείες (βλ. ανωτέρω) για τις υπηρεσίες που παρέχουν. Ωστόσο, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην περ. δ, της παρ. 1, του άρθρου 62, του Ν 4172/2013, προβλέπεται παρακράτηση φόρου 20% και στις αμοιβές των ασφαλιστικών συμβούλων από τις ασφαλιστικές εταιρείες ή άλλες επιχειρήσεις (ισχύς από 1.1.2014).

 

Γενικά, επισημαίνουμε ότι ο ασφαλιστικός σύμβουλος είναι υπόχρεος στην τήρηση απλογραφικού βιβλίου (εσόδων – εξόδων), ανεξάρτητα από το αν χρησιμοποιεί ως έδρα την οικία του ή μισθώνει επαγγελματικό χώρο. Ωστόσο, το εν λόγω πρόσωπο μπορεί να υποχρεωθεί και στην τήρηση διπλογραφικών βιβλίων στην περίπτωση που τα ετήσια ακαθάριστα έσοδα της προηγούμενης διαχειριστικής περιόδου υπερβούν το όριο των 1,5 εκατ. ευρώ (παρ. 5, του άρθρου 4 του ΚΦΑΣ). Η τήρηση και ενημέρωση του βιβλίου γίνεται βάσει των διατάξεων των παρ. 16-21, του άρθρου 4 του ΚΦΑΣ. Επιπρόσθετα, σύμφωνα με τις οδηγίες της ΑΥΟ Ε 17418/1771/23.12.1985, ο μοναδικός συντελεστής καθαρού κέρδους που αντιστοιχεί στον ασφαλιστικό σύμβουλο με επαγγελματική εγκατάσταση είναι 48% και χωρίς επαγγελματική εγκατάσταση: 60%. Οι ως άνω συντελεστές χρησιμοποιούνται στις περιπτώσεις αυτοελέγχου (βλ. άρθρα 13-17, του Ν 3296/2004) ή εξωλογιστικού προσδιορισμού του εισοδήματος (άρθρο 32, του ΚΦΕ), εφόσον δεν τηρούνται σωστά οι διατάξεις του ΚΦΑΣ και δυσχεραίνονται οι ελεγκτικές επαληθεύσεις.

Όσον αφορά τον ΦΠΑ, σημειώνεται ότι ο ασφαλιστικός σύμβουλος πραγματοποιεί πράξεις απαλλασσόμενες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης του αντίστοιχου φόρου των εισροών (περ. ιθ, της παρ. 1, του άρθρου 22, του Ν 2859/2000). Δηλαδή, απαλλάσσεται από την υποχρέωση υποβολής περιοδικών και εκκαθαριστικών δηλώσεων και περαιτέρω δεν αποκτά το δικαίωμα επιστροφής (ή συμψηφισμού) των σχετικών ποσών ΦΠΑ που καταβάλλει στους προμηθευτές του, κατά την πραγματοποίηση επαγγελματικών του δαπανών. Απεναντίας, δικαιούται να εκπίπτει τον φόρο αυτό ως έξοδο από τα ακαθάριστά έσοδά του, βάσει των διατάξεων της φορολογίας εισοδήματος.

Ποιός το γράφει και τι είναι αυτό?

 

Εγώ σας απάντησα με βάση αυτό:

ΚΦΑΣ αρ.6

8.Στις περιπτώσεις χορήγησης αμοιβών (προμηθειών), που απαλλάσσονται από το Φ.Π.Α., σε υπόχρεο απεικόνισης συναλλαγών, δύναται ο λήπτης των υπηρεσιών, υπόχρεο απεικόνισης συναλλαγών, να εκδίδει εκκαθάριση έως το τέλος του δεύτερου μήνα από τη λήξη της διαχειριστικής περιόδου των συμβαλλομένων με την προϋπόθεση, ότι αφορά το σύνολο των περιπτώσεων στην ίδια διαχειριστική περίοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ποιός το γράφει και τι είναι αυτό?

 

Εγώ σας απάντησα με βάση αυτό:

ΚΦΑΣ αρ.6

8.Στις περιπτώσεις χορήγησης αμοιβών (προμηθειών), που απαλλάσσονται από το Φ.Π.Α., σε υπόχρεο απεικόνισης συναλλαγών, δύναται ο λήπτης των υπηρεσιών, υπόχρεο απεικόνισης συναλλαγών, να εκδίδει εκκαθάριση έως το τέλος του δεύτερου μήνα από τη λήξη της διαχειριστικής περιόδου των συμβαλλομένων με την προϋπόθεση, ότι αφορά το σύνολο των περιπτώσεων στην ίδια διαχειριστική περίοδο.

http://epixeirisi.gr/%CE%92%CE%97%CE%9C%CE%91-%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%A9%CE%9D/18326/%CE%A6%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B5-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%AD%CE%B4%CF%81%CE%B1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωστα

Μπορουν απαντες να κοβουν εκκαθαριση αρκει να υπαρχουν τα πινακια 

Επισης εχω την εντυπωση πως πρεπει να γινεται παρακρατηση 20%   διοτι καταργηθηκε η απαλλαγη που ειχαν

και μην ξεχνατε το δικαιωμα φορολογησης των συμβουλων ως μισθωτοι εφοσον πληρουν τα κριτηρια

Νομίζω πως ούτε παρακράτηση έχουν πια με την 1120:

 

"Αντίθετα, διευκρινίζουμε ότι δεν εμπίπτουν στις διατάξεις περί παρακράτησης οι αμοιβές αντιπροσώπων, πρακτόρων, μεσιτών, κ.λπ. από αμοιβές ή προμήθειες για τη σύναψη σύμβασης προμήθειας από αλλοδαπά εργοστάσια ή αλλοδαπούς οίκους οποιασδήποτε φύσης υλικού, μεταφορέων, μεσιτών, πρακτόρων, διαμεσολαβητών, εκτελωνιστών, φωτορεπόρτερ, διαφημιστών, επιχειρήσεων που έχουν σαν αντικείμενο ασφαλιστικές δραστηριότητες, εφόσον αυτές εκδίδουν εκκαθαρίσεις με τις αμοιβές των συνεργατών τους, προς τους συνεργάτες τους (ασφαλιστικούς πράκτορες, μεσίτες ασφαλίσεων, ασφαλιστικούς συμβούλους κ.τ.λ.), αμοιβές για υπηρεσίες φασόν, προώθησης προϊόντων και γενικά οι αμοιβές που με τον ν. 2238/1994 χαρακτηρίζονταν ως εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις, και στην περίπτωση αυτή δεν απαιτείται η υποβολή μηδενικής δήλωσης παρακρατούμενου φόρου."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω πως ο νόμος είναι ξεκάθαρος. Δεν συμφωνώ με αυτό που γράφουν, ούτε και καταλαβαίνω αυτά που γράφουν για την παρακράτηση. Μάλλον θα ήταν πριν την 1120.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω πως ο νόμος είναι ξεκάθαρος.

εμενα παντως μου κανουν παρακρατηση, η παρακρατηση γινεται  νομιζω μονο αν συνεργαζεσαι με πρακτορειο και σου κανει το πρακτορειο, οχι αν παιρνεις απευθειας προμηθειες απο ασφαλιστικες εταιρειες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εμενα παντως μου κανουν παρακρατηση, η παρακρατηση γινεται  νομιζω μονο αν συνεργαζεσαι με πρακτορειο και σου κανει το πρακτορειο, οχι αν παιρνεις απευθειας προμηθειες απο ασφαλιστικες εταιρειες!!

αφού η εγκύκλιος λέει: "και γενικά οι αμοιβές που με τον ν. 2238/1994 χαρακτηρίζονταν ως εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις, και στην περίπτωση αυτή δεν απαιτείται η υποβολή μηδενικής δήλωσης παρακρατούμενου φόρου."

 

Πάντως με ενδιαφέρει η άποψη και άλλων συναδέλφων (για την παρακράτηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν εμπίπτουν στις διατάξεις περί παρακράτησης οι αμοιβές επιχειρήσεων που έχουν σαν αντικείμενο ασφαλιστικές δραστηριότητες,

εφόσον αυτές εκδίδουν εκκαθαρίσεις με τις αμοιβές των συνεργατών τους, προς τους συνεργάτες τους (ασφαλιστικούς πράκτορες, μεσίτες ασφαλίσεων, ασφαλιστικούς συμβούλους κ.τ.λ.), 

 

AYTo δοθηκε διοτι υπηρχε το εξης προβλημα

η ασφ. εταιρεια παρακρατουσε απο τον πρακτορα και ο πρακτορας απο τον συμβουλο

αρα ουσιαστικα απο την ιδια προμηθεια υπηρχε σχεδον 40% παρακρατηση

 

ο νομος θεωρω υποχρεωνει τον πρακτορα να κανει παρακρατηση   η' (Μονο σε περιπτωση που ο συμβουλος συμβαλεται απευθειας με την εταιρεια) να κανει η εταιρεια 

 

 

οι αμοιβές που με τον ν. 2238/1994 χαρακτηρίζονταν ως εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις

 

αναφερεται φανταζομαι στο κεφαλαιο Γ  αρθρο 34 και 38     

Το επάγγελμα του ασφαλιστικού συμβούλου δεν κατονομάζεται στις διατάξεις του άρθρου 48 του ν.2238/94 και κατά συνέπεια τα κέρδη από την άσκηση του επαγγέλματος θεωρούνται ως εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις. 

Σύμφωνα με το άρθρο 22 παρ.1 περ.ιθ' του Κώδικα Φόρου Προστιθέμενης 

Αξίας (Ν.2859/2000) απαλλάσσονται από Φ.Π.Α. οι ασφαλιστικές και αντασφαλιστικές εργασίες, καθώς και οι συναφείς με αυτές εργασίες που παρέχονται από ασφαλειομεσίτες και ασφαλιστικούς πράκτορες. 

 

 

αρα απο το εισοδημα θεωρουνται εμπορικες επιχειρησεις και απο το ΦΠΑ ως επιχειρησεις παροχης υπηρεσιας

 

Αμα κανεις παρακρατηση δεν θα σου πει και κανεις κατι, εννοωντας οτι θα κανεις και καλο στον συμβουλο

Αμα δεν κανεις ...  σαμπως ποιος μπορει να το ελεγξει και με ποιο τροπο

 

οποτε.. ΟΤΙ ΣΑΣ ΦΩΤΙΣΕΙ συναδελφοι

 

 

Προσωπικα θεωρω σωστο να γινεται παρακρατηση διοτι και ο παλαιος ΚΒΣ τους λογιζε ως παροχη υπηρεσιας..   και ως δημοκρατικος ανθρωπος θα γινει αυτο που θελουν οι πολλοι

 

 

Τις τοποθετησεις σας παρακαλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρακράτηση δεν έχει γίνει σε ασφαλιστικό σύμβουλο  - και ορθά απο πρακτορείο- για την χρήση 2013.

 

Ο ασφαλισικός σύμβουλος που έχει εκκαθάριση απο 1 πρακτορείο για την παροχή υπηρεσιών του( εισόδημα απο εμπορική επιχείρηση στο παρελθόν) τώρα δικαιούται φορολόγηση ως μισθωτός αν έχει σύμβαση με αυτό το 1 πρακτορείο;

Νομίζω ότι ο νόμος τον καλύπτει πλήρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι ασφαλιστικοί σύμβουλοι έχουν κριθεί σαν εμπορικές επιχειρήσεις. Υπήρε μια ασάφεια με τις παρακρατήσεις από 01/01/2014 αλλα με την ΠΟΛ 1120/25-4-2014 ερμηνέυεται οτι δεν υπάρχει παρακράτηση φόρου 20%. Αρα δεν υφίστανται σε παρακράτηση. επισεις θα φορολογηθούν σαν ελέυθεροι επαγγελματιες και οχι σαν μισθωτοι διοτι η ΠΟΛ 1085/2014 ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΑΠΟΣΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σε αυτούς που αμοίβονται με μπλοκάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι ασφαλιστικοί σύμβουλοι έχουν κριθεί σαν εμπορικές επιχειρήσεις. Υπήρε μια ασάφεια με τις παρακρατήσεις από 01/01/2014 αλλα με την ΠΟΛ 1120/25-4-2014 ερμηνέυεται οτι δεν υπάρχει παρακράτηση φόρου 20%. Αρα δεν υφίστανται σε παρακράτηση. επισεις θα φορολογηθούν σαν ελέυθεροι επαγγελματιες και οχι σαν μισθωτοι διοτι η ΠΟΛ 1085/2014 ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΑΠΟΣΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σε αυτούς που αμοίβονται με μπλοκάκι.

 

 

 

1. Θεωρείται εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες και το εισόδημα από την άσκηση ατομικής εμπορικής επιχείρησης παροχής υπηρεσιών ή από την άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος, αφού αφαιρεθούν από αυτό οι υποχρεωτικές ασφαλιστικές εισφορές, εφόσον συντρέχουν αθροιστικά οι ακόλουθες δύο (2) προϋποθέσεις, χωρίς να τίθεται θέμα επιλογής από το φορολογούμενο:

α) Έχουν έγγραφη σύμβαση με τα φυσικά ή και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες τους,

β) Τα φυσικά ή και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες δεν υπερβαίνουν τα τρία (3) ή εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτό ποσοστό 75% των ακαθαρίστων εσόδων να προέρχεται από ένα (1) από τα πρόσωπα που λαμβάνουν τις υπηρεσίες.

Τα πρόσωπα αυτά δεν δικαιούνται την έκπτωση των δαπανών του άρθρου 31 του ν. 2238/1994.

Συνεπώς στην περίπτωση αυτή ο υπολογισμός του φόρου θα γίνει με βάση την κλίμακα των μισθωτών - συνταξιούχων και παράλληλα ισχύει η μείωση του φόρου των περιπτώσεων α' και β' της παρ.2 του άρθρου 9 και οι λοιπές μειώσεις φόρου που αφορούν μισθωτούς συνταξιούχους και περαιτέρω απαιτείται η προσκόμιση αποδείξεων.

 

 

Αυτά λέει η 1085/14 δηλαδή απλώς επαναλαμβάνει το νόμο 4110/13 παρ 2  του άρθρου 1.

 

Αν γνωρίζετε κάτι περισσότερο συγκεκριμένο επι του θέματος ευχαρίστως να το δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους και καλό μας κουράγιο.

Sorry αν είμαι σε λάθος σημείο (ή αν έχει ανοιχτεί και αλλού το θέμα), αλλά επειδή είδα να αναφέρεται και πιο πάνω, θα ήθελα την γνώμη σας.

Οι ασφαλιστικοί σύμβουλοι, συνεργαζόμενοι με μια εταιρία, οι οποίοι πληρώνονται τις προμήθειες κάθε μήνα και παίρνουν βεβαίωση στο τέλος του Φεβρουαρίου, εντάσσονται στα μπλοκάκια και στην φορολόγηση σαν μισθωτοί?

Υπόψη ότι οι περισσότεροι από αυτούς, αν όχι όλοι, είναι στην κατηγορία ασφαλιστών χωρίς επαγγελματική έδρα (έδρα το σπίτι).

Σε σεμινάρια στις αρχές του χρόνου που είχα ρωτήσει, ο εισηγητής ήταν απόλυτος, πως όχι.

Please και την δική σας άποψη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μπάμπης Χ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι θέμα απόψεως, έστω ΄΄εισηγητή σεμιναρίου΄΄ η θέμα ερμηνείας ( εφαρμογής ) νόμου;

 

Σε ποιά απο τις προύποθέσεις που θέττει ο νόμος δεν βρίσκει εφαρμογή η περίπτωση του ασφαλιστικού συμβούλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα εγώ ένα ασφαλιστικό σύμβουλο χωρίς επαγγελματική εγκατάσταση τον κάνω σαν έσοδο από εμπορικές επιχειρήσεις εννοείτε ότι έχει και έσοδα από μισθωτές υπηρεσίες και το πρόβλημα μου είναι ότι γράφω παλιές ζημιές και πριν την οριστικοποίηση μου βγάζει μήνυμα:

Από τα αρχεία της υπηρεσίας μας δεν προκύπτει ζημιά προηγούμενων ετών για να μεταφερθεί στο τρέχον έτος.Εάν δεν προχωρήσετε σε διαγραφή του ποσού,μπορείτε να συνεχίσετε την υποβολή της δήλωσης η οποία θα εκκαθαριστεί αφού προσκομίσετε αντίγραφο της υποβληθείσας δήλωση με τα απαραίτητα δικαιολογητικά στη ΔΟΥ.

Το έχει βγάλει σε κάποιον από εσάς αυτό το μήνυμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι ασφαλιστικοί σύμβουλοι έχουν κριθεί σαν εμπορικές επιχειρήσεις. Υπήρε μια ασάφεια με τις παρακρατήσεις από 01/01/2014 αλλα με την ΠΟΛ 1120/25-4-2014 ερμηνέυεται οτι δεν υπάρχει παρακράτηση φόρου 20%. Αρα δεν υφίστανται σε παρακράτηση. επισεις θα φορολογηθούν σαν ελέυθεροι επαγγελματιες και οχι σαν μισθωτοι διοτι η ΠΟΛ 1085/2014 ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΑΠΟΣΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σε αυτούς που αμοίβονται με μπλοκάκι.

 

οπως αναφερει ο ΚΥΡΙΑΚΟS  , ο νομος ειναι σαφης '''το εισόδημα από την άσκηση ατομικής εμπορικής επιχείρησης παροχής υπηρεσιών ή από την άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος,''''

 

 

ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ   

ΕΦΟΣΟΝ   α) Έχουν έγγραφη σύμβαση με τα φυσικά ή και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες τους,

 

ΚΑΙ β) Τα φυσικά ή και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες δεν υπερβαίνουν τα τρία (3) ή εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτό ποσοστό 75% των ακαθαρίστων εσόδων να προέρχεται από ένα (1) από τα πρόσωπα που λαμβάνουν τις υπηρεσίες.

 

ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ  ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΝ ΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΤΟΥΣ (εκτος ΟΑΕΕ)  ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΙ

 

''χωρίς να τίθεται θέμα επιλογής από το φορολογούμενο''   οπως αναφερεται και πιο πανω

 

 

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΘΕΜΑ ΕΙΣΗΓΗΤΗ  ΟΥΤΕ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ . 

 

Θα μου πεις τωρα....  ΑΑΑΑΝ  ..   λεμε  ΑΑΑΑΑΑΝ   ...   ειναι προς το φορολογικο συμφερον του συμβουλου να εκπεσει το συνολο των δαπανων του και να φορολογηθει ως επαγγελματιας..   Αυτο πως θα ελεγχθει απο τη δημοσια υπηρεσια....

Θεωρω ειναι Αδυνατον να ελεγχθει...   και αυτο ειναι το μονο θεμα που δεχεται ερμηνειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι ασφαλιστικοί σύμβουλοι δεν νομίζω να είναι στην κατηγορία αμοιβών με μπλοκάκι γιατί απλά πέρνουν προμήθεια άρα γιοκ μπλοκάκι και

όσο για το ''ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΝ ΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΤΟΥΣ (εκτος ΟΑΕΕ) ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΙ'' έχω τηνεντύπωση 'οτι αφαιρείτε μόνο ο ΟΑΕΕ

εγώ πάντως θα το κάνω σαν εμπορική δραστηριότητα και το πρόβλημα είναι με τις ζημιές τι γίνεται που δεν τις αναγνωρίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οπως αναφερει ο ΚΥΡΙΑΚΟS  , ο νομος ειναι σαφης '''το εισόδημα από την άσκηση ατομικής εμπορικής επιχείρησης παροχής υπηρεσιών ή από την άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος,''''

 

 

ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ   

ΕΦΟΣΟΝ   α) Έχουν έγγραφη σύμβαση με τα φυσικά ή και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες τους,

 

ΚΑΙ β) Τα φυσικά ή και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες δεν υπερβαίνουν τα τρία (3) ή εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτό ποσοστό 75% των ακαθαρίστων εσόδων να προέρχεται από ένα (1) από τα πρόσωπα που λαμβάνουν τις υπηρεσίες.

 

ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ  ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΝ ΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΤΟΥΣ (εκτος ΟΑΕΕ)  ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΙ

 

''χωρίς να τίθεται θέμα επιλογής από το φορολογούμενο''   οπως αναφερεται και πιο πανω

 

 

 

Aντιθέτως αφαιρούν μόνο τις ασφαλιστικές εισφορές - και τίποτα απο τις άλλες δαπάνες - και στη συνέχεια το ποσό που απομένει φορολογείται με κλίμακα μισθωτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι ασφαλιστικοί σύμβουλοι δεν νομίζω να είναι στην κατηγορία αμοιβών με μπλοκάκι γιατί απλά πέρνουν προμήθεια άρα γιοκ μπλοκάκι και όσο για το ''ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΝ ΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΤΟΥΣ (εκτος ΟΑΕΕ) ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΙ'' έχω τηνεντύπωση 'οτι αφαιρείτε μόνο ο ΟΑΕΕ εγώ πάντως θα το κάνω σαν εμπορική δραστηριότητα και το πρόβλημα είναι με τις ζημιές τι γίνεται που δεν τις αναγνωρίζει?

 

Και που αναφέρει ο νόμος μπλοκάκια, παρακρατήσεις, έδρα κλπ. στα οποία προβληματίζονται πολλοί;

 

Αν έρθει ο πελάτης μου και ισχυρίζεται ότι συνάδελφός του δεν πλήρωσε μία επειδή φορολογήθηκε με κλίμακα μισθωτών, ενώ αυτός για εργασία 1 χρόνου μάζεψε 11000 ευρώ  με την εκκαθάριση, και πλήρωσε ως επαγγελματίας φόρο και προκαταβολή χιλιάδες ευρώ, τι θα του πώ; Μου φάνηκε καλό να φορολογηθείς......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πιστεύω ότι ο ασφαλιστικός πράκτορας με έδρα την οικεία του, που πληρώνεται από τις προμήθειες και έχει αθροιστικά τις δύο προϋποθέσεις που αναφέρονται στην πολ. 1085/14  περιπτ.11 μπορεί να φορολογηθεί με την κλίμακα των μισθωτών.  

Δεν νομίζω ότι έχει σχέση το μπλοκάκι αρκεί να συντρέχουν οι προϋποθέσεις.

Εδώ απαλλάσσονται από την υποβολή περιοδικών και εκκαθαριστικών φπα και για κάποιο διάστημα παλαιότερα νομίζω απαλλάσσονταν και από την τήρηση βιβλίων και τώρα αν έχουν τις δύο αυτές προϋποθέσεις δεν θα φορολογηθούν ως μισθωτοί??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι ασφαλιστικοί σύμβουλοι δεν νομίζω να είναι στην κατηγορία αμοιβών με μπλοκάκι γιατί απλά πέρνουν προμήθεια άρα γιοκ μπλοκάκι και όσο για το ''ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΝ ΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΤΟΥΣ (εκτος ΟΑΕΕ) ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΙ'' έχω τηνεντύπωση 'οτι αφαιρείτε μόνο ο ΟΑΕΕ εγώ πάντως θα το κάνω σαν εμπορική δραστηριότητα και το πρόβλημα είναι με τις ζημιές τι γίνεται που δεν τις αναγνωρίζει?

Μήπως τις ζημιές δεν τις βλέπει γιατί το οικ.ετος 2013 είχε και έσοδα από μισθωτές υπηρεσίες(όπως και φέτος)?

εάν εσείς τους κάνετε δήλωση σαν μισθωτοί και για τις προμήθειες τις ζημιές από τα προηγούμενα έτη κωδικο 415 το δέχεται το taxis?
Οσο για τους λόγους αν συντρέχουν δεν νομίζω όταν λέει σύμβαση εννοεί σύμβαση εργασίας γιατί και λέει 'οτι εκπίπτει μόνο το  ταμείο ΟΑΕΕ.
Οι ασφαλιστικοί σύμβουλοι χωρίς έδρα συνήθως είναι στο ίκα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Μήπως τις ζημιές δεν τις βλέπει γιατί το οικ.ετος 2013 είχε και έσοδα από μισθωτές υπηρεσίες(όπως και φέτος)?

εάν εσείς τους κάνετε δήλωση σαν μισθωτοί και για τις προμήθειες τις ζημιές από τα προηγούμενα έτη κωδικο 415 το δέχεται το taxis?
Οσο για τους λόγους αν συντρέχουν δεν νομίζω όταν λέει σύμβαση εννοεί σύμβαση εργασίας γιατί και λέει 'οτι εκπίπτει μόνο το  ταμείο ΟΑΕΕ.
Οι ασφαλιστικοί σύμβουλοι χωρίς έδρα συνήθως είναι στο ίκα.

 

 

 

 

Eπίσης τις ζημιές ''δεν τις βλέπει'' επειδή πιθανώς απλώς δεν μεταφέρονται. Όταν π.χ. σε προηγούμενη δήλωση είχε φορολογηθεί  με βάση την αντικειμενική δαπάνη, οπότε πάνε περίπατο οι ζημιές.

 

Συμβαίνει επίσης πλήθος ασφ. συμβούλων ( οι περισσότεροι αν όχι σχεδόν όλοι) να είναι ασφαλισμένοι στο ΤΕΒΕ ( ΟΑΕΕ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kυριάκο στη προηγούμενη δήλωση φορολογήθηκε κανονικά γιατί είχε εισόδημα και από μισθωτές υπηρεσίες 'ωπου και εκεί είχα μεταφέρει τις ζημιές απο τη προηγούμενη διαχειριστική περίοδο.Μήπως βλέπει τη δήλωση σαν σύνολο γιατί λόγω τις αμοιβές απο μισθωτές υπηρεσίες φαίνεται να έχει εισόδημα? Αλλά και πάλι έτσι να είναι η ζημιές συμψηφίζονται με τα υπόλοιπα εισοδήματα και άρα δεν μεταφέρονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kυριάκο στη προηγούμενη δήλωση φορολογήθηκε κανονικά γιατί είχε εισόδημα και από μισθωτές υπηρεσίες 'ωπου και εκεί είχα μεταφέρει τις ζημιές απο τη προηγούμενη διαχειριστική περίοδο.Μήπως βλέπει τη δήλωση σαν σύνολο γιατί λόγω τις αμοιβές απο μισθωτές υπηρεσίες φαίνεται να έχει εισόδημα? Αλλά και πάλι έτσι να είναι η ζημιές συμψηφίζονται με τα υπόλοιπα εισοδήματα και άρα δεν μεταφέρονται?

 Μήπως έχεις κάνει αυτοέλεγχο; Γιατί και σε αυτή την περίπτωση δεν μεταφέρονται οι ζημιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν έχω κάνει αυτοέλεγχο αλλά μήπως παίζει ρόλο ότι η περσινή δήλωση που είχε εισόδημα π.χ. εσοδα μισθωτες υπηρεσιες 10000 και ζημιά εμπορικής επιχείρησης 1000 λες να τα συμψηφίζει? και αν ναί είναι σωστό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν έχω κάνει αυτοέλεγχο αλλά μήπως παίζει ρόλο ότι η περσινή δήλωση που είχε εισόδημα π.χ. εσοδα μισθωτες υπηρεσιες 10000 και ζημιά εμπορικής επιχείρησης 1000 λες να τα συμψηφίζει? και αν ναί είναι σωστό?

 

 

 

 

Συνάδελφε γίνεται μεταφορά ζημίας όταν υπάρχει εισόδημα θετικό απο άλλη πηγή μεγαλύτερο απο τη ζημιά;

 

 

 

( Αλλά εδώ δεν συζητάμε αυτό το θέμα νομίζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...