Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
WIL

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΩΡΑΡΙΟΥ ΣΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΣΥΝΟΛΙΚΩΝ ΩΡΩΝ ΑΝΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ Η ΜΟΝΟ ΠΙΝΑΚΑ;

Question

Σε εργαζόμενους με μερική απασχόληση( 35 ωρες / εβδομάδα ) αλλάζει το ημερήσιο ωράριο εργασίας χωρίς να αλλάξει το σύνολο των ωρών και ο μισθός. Πρέπει εκτός από πίνακα τροποποίησης ωραρίου να ανεβάσω και νέες συμβάσεις μερικής και αν ναι με τι προθεσμία;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Μα αυτό ακριβώς συναποδέχονται στην ατομική σύμβαση εργασίας, ότι το πενθήμερο επτάωρο θα είναι σε βάρδιες σύμφωνα με το πρόγραμμα εργασίας το οποίο καταρτίζει ο εργοδότης κάνοντας χρήση του διευθυντικού του δικαιώματος: "Ο εργοδότης, ασκώντας το διευθυντικό του δικαίωμα, στο οποίο υπόκειται ο εργαζόμενος με σχέση εξαρτημένης εργασίας, έχει την εξουσία να εξειδικεύει εκάστοτε την υποχρέωση του μισθωτού για εργασία, καθορίζοντας τους όρους της παροχής της (τον τόπο, το χρόνο, τον τρόπο), εφόσον οι όροι αυτοί δεν έχουν προσδιορισθεί από κανόνες δικαίου ή από την εργασιακή σύμβαση" (ΑΠ 927/2013). 

Πάντως σε κάθε περίπτωση ,πιστεύω οτι καλλίτερα οι όροι εργασίας να καθορίζονται εκ των προτέρων

για αποφυγή μελλοντικών προβλημάτων ,στις μεταξύ τους σχέσεις και να μην θεωρηθεί ως καταχρηστικό

το διευθυντικό δικαίωμα του εργοδότη κατά το άρθρο 281 του ΑΚ.Ο λαός λέει οι καλοί λογαριασμοί κάνουν 

τους καλούς φίλους (τώρα φίλος εργοδότης και εργαζόμενος χλωμό),τα άλλα είναι τροφή για τους δικηγόρους.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

γνώμη μου..

 

καταχωρείς την αλλαγή, πριν την τροποποίηση, στο ειδικό βιβλίο τροποποίησης ωραρίου και υπερωριών..

Γεια σου ρε Δημητράκη άρχοντα.

Εάν πρόκειται για τροποποίηση ωραρίου έκτακτο ναι να ενημερωθεί το βιβλίο και πιστεύω οτι αυτό είναι το νόημά του

,αλλά αν αλλάζει το πρόγραμμα εργασίας πχ για το επόμενο έτος,τότε χρειάζεται νέος πίνακας,γιατί διαφορετικά θα υποβάλλουμε

τον πίνακα μόνο σε ετήσια βάση και για άλλους λόγους,επίσης οι συμβάσεις μερικής απασχόλησης τις υποβάλαμε 

στον οαεδ ,εντός 15 ημερών ,δεν έχω δει κάπου να αλλάζει κάτι και για τις υποβολές στο ΣΕΠΕ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Γεια σου ρε Δημητράκη άρχοντα.

Εάν πρόκειται για τροποποίηση ωραρίου έκτακτο ναι να ενημερωθεί το βιβλίο και πιστεύω οτι αυτό είναι το νόημά του

,αλλά αν αλλάζει το πρόγραμμα εργασίας πχ για το επόμενο έτος,τότε χρειάζεται νέος πίνακας,γιατί διαφορετικά θα υποβάλλουμε

τον πίνακα μόνο σε ετήσια βάση και για άλλους λόγους,επίσης οι συμβάσεις μερικής απασχόλησης τις υποβάλαμε 

στον οαεδ ,εντός 15 ημερών ,δεν έχω δει κάπου να αλλάζει κάτι και για τις υποβολές στο ΣΕΠΕ.

καλημέρα λιμανίσιε...πασαλιμανίσιε..γιάννη.. :)

δεν μπορώ να διαφωνήσω σ αυτό..εάν είναι έτσι όμως..τότε και οι συμβάσεις νομίζω πηγαίνουν στο οκταήμερο όπως και οι αρχικές..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΟΚ αυτό όμως..

Το αρχικό και μέγα ερώτημα είναι. Ανεβάζω νέες συμβάσεις μερικής απασχόλησης και αν ναι με τι προθεσμία

 

8 ημέρες

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

8 ημέρες σίγουρα. Στην τροποποιητική σύμβαση αναφέρεται η ημερομηνία πρόσληψης, η ημερομηνία τροποποίησης και η ημερομηνία λήξης αν είναι ορισμένου χρόνου.

 

Το σύστημα υπολογίζει την προθεσμία, πάντα από την ημερομηνία τροποποίησης (και στις αρχικές συμβάσεις -με την πρόσληψη δηλ.- υπάρχει η ημερομηνία τροποποίησης που είναι ίδια με την ημερομηνία πρόσληψης).

 

8 ημέρες λοιπόν από την ημερομηνία τροποποίησης.

Δια του λόγου το αληθές, πριν λίγο κατέθεσα μία με ημερομηνία πρόσληψης 1/9/2013 και ημερομηνία τροποποίησης 14/1/2014 χωρίς κανένα πρόβλημα.   

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα,

 

Υποβλήθηκε πρόσληψη και Πίνακας Προσωπικού (για μερική απασχόληση-->5 ημέρες, 4 ωρο).

Έχοντας το περιθώριο των 8 ημερών δεν υποβλήθηκε ακόμη ηλεκτρονικά η Σύμβαση Μερικής Απασχόλησης (ατομικοί όροι εργασίας).

 

Τώρα που θέλουμε να κάνουμε αλλαγή ημερών και ωραρίου εργασίας τι γίνεται? Η αλλαγή θα γίνει σε μόνιμη βάση και όχι έκτακτα!

Πρέπει να υποβληθεί Τροποποιητικός Πίνακας ωρών εργασίας? Εκεί μπορώ να δηλώσω και την αλλαγή ημερών εργασίας καθώς και την αλλαγή μισθού?

 

Σημείωση: Εφόσον δεν έχει σταλεί ακομη ηλεκτρονικά η Σύμβαση Μερικής Απασχόλησης την στέλνω κατευθείαν με τα σωστά στοιχεία (αμοιβή,ημέρες και ώρες εργασίας)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα,

 

Υποβλήθηκε πρόσληψη και Πίνακας Προσωπικού (για μερική απασχόληση-->5 ημέρες, 4 ωρο).

Έχοντας το περιθώριο των 8 ημερών δεν υποβλήθηκε ακόμη ηλεκτρονικά η Σύμβαση Μερικής Απασχόλησης (ατομικοί όροι εργασίας).

 

Τώρα που θέλουμε να κάνουμε αλλαγή ημερών και ωραρίου εργασίας τι γίνεται? Η αλλαγή θα γίνει σε μόνιμη βάση και όχι έκτακτα!

Πρέπει να υποβληθεί Τροποποιητικός Πίνακας ωρών εργασίας? Εκεί μπορώ να δηλώσω και την αλλαγή ημερών εργασίας καθώς και την αλλαγή μισθού?

 

Σημείωση: Εφόσον δεν έχει σταλεί ακομη ηλεκτρονικά η Σύμβαση Μερικής Απασχόλησης την στέλνω κατευθείαν με τα σωστά στοιχεία (αμοιβή,ημέρες και ώρες εργασίας)

 

Κάποια γνώμη?

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

8 ημέρες σίγουρα. Στην τροποποιητική σύμβαση αναφέρεται η ημερομηνία πρόσληψης, η ημερομηνία τροποποίησης και η ημερομηνία λήξης αν είναι ορισμένου χρόνου.

 

Το σύστημα υπολογίζει την προθεσμία, πάντα από την ημερομηνία τροποποίησης (και στις αρχικές συμβάσεις -με την πρόσληψη δηλ.- υπάρχει η ημερομηνία τροποποίησης που είναι ίδια με την ημερομηνία πρόσληψης).

 

8 ημέρες λοιπόν από την ημερομηνία τροποποίησης.

Δια του λόγου το αληθές, πριν λίγο κατέθεσα μία με ημερομηνία πρόσληψης 1/9/2013 και ημερομηνία τροποποίησης 14/1/2014 χωρίς κανένα πρόβλημα.   

Γιώργο μου η απάντηση σου ξεμπλόκαρε έναν αγαπητό μου φίλο και συνάδελφο που ήταν στα πρόθυρα του νευρικού κλονισμού.  Σ' ευχαριστούμε.  

 

Και το μόνο σίγουρο είναι ότι θα νικήσουμε...

 

 

Στέλιος Βέροια

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εργαζόμενος απασχολείται με 25 ώρες την εβδομάδα ( 5 μέρες Χ 5 ώρες)....θέλω να του αλλάξω ωράριο και να απασχολείται 30 ώρες (5 μέρες Χ 6 ώρες)....

Πρέπει να υποβάλω νέο  πίνακα προσωπικού και νέα σύμβαση μερικής απασχόλησης ...?

Εντός πόσων ημερών?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

βρε παιδια αλλαξα στις 26 του νοεμβρη σε 3 υπαλληλους, το ωραριο διοτι βολευε καλυτερα την επιχειρηση, εστειλα πινακα τροποποιητικου ωραριου, αλλα δεν εκανα συμβασεις και ουτε εστειλα τπτ! τι κανω τωρα;;;;;; βοηθεια; ειναι βαρια τα προστιματα; (οι ωρες που εργαζονται την εβδομαδα παραμενουν ιδιες κ οι μερες απλα οι ωρες διαφερουν) να παρει η ευχη!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

παιδια βοηθηστε λιγο διοτι δεν ειμαι καλα! δε το χα σκεφτει καθολου για τις συμβασεις οτι πρεπει να τροποποιηθουν, κ να υποβληθουν δεν ξερω!!! γιατι δε το σκεφτηκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

καλημέρα συνάδελφε,σου στέλνω αυτό το λινκ αν δν το εχεις ηδη υπόψη για να υπολογίσεις τα πρόστιμα..

συμβαίνει δυστυχώς πολύ συχνά να ξεχνάμε πράγματα...ετσι οπως μας έχουν κανει..

ελπίζω να βρεις μια άκρη

http://www.ergasiaka.net/prostima-sepe.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΚαλησπέρΑ σας,

Ισχύει ακόμα, οτι σε τροποποίηση ωραρίου (πχ από 8:00-13:00 σε 12:00-16:00) χωρίς όμως αλλαγές συνολικών ωρών ημερησίως ή αλλαγή μισθού, πρέπει να να καταθέσουμε και τροποποιητικό Ε9 σύμβασης ;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, fotisx said:

ΚαλησπέρΑ σας,

Ισχύει ακόμα, οτι σε τροποποίηση ωραρίου (πχ από 8:00-13:00 σε 12:00-16:00) χωρίς όμως αλλαγές συνολικών ωρών ημερησίως ή αλλαγή μισθού, πρέπει να να καταθέσουμε και τροποποιητικό Ε9 σύμβασης ;

εξαρτάται τι γράφεις στην Ε9.    πχ. 20 ώρες  την εβδομάδα ως πρόγραμμα ή Δ-Π 08-13? 

8-12 θέλεις να πεις?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, fotisx said:

ΚαλησπέρΑ σας,

Ισχύει ακόμα, οτι σε τροποποίηση ωραρίου (πχ από 8:00-13:00 σε 12:00-16:00) χωρίς όμως αλλαγές συνολικών ωρών ημερησίως ή αλλαγή μισθού, πρέπει να να καταθέσουμε και τροποποιητικό Ε9 σύμβασης ;

θα έστελνα εντός 8μερου και θα ανέφερα στις παρατηρήσεις τον λόγο τροποποίησης.. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
21 λεπτά πριν , PROAKIS said:

εξαρτάται τι γράφεις στην Ε9.    πχ. 20 ώρες  την εβδομάδα ως πρόγραμμα ή Δ-Π 08-13? 

8-12 θέλεις να πεις?

ΝΑΙ 8-12 Συγγνώμη

 

Είναι παλιές του 2004 και έγραφα (τότε) : 20 ώρες εβδομαδιαίως, 08-12 καθημερινά Δ-Π ή βάσει κατάστασης επιθ εργασίας κάθε φορά

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
55 λεπτά πριν , fotisx said:

ΝΑΙ 8-12 Συγγνώμη

 

Είναι παλιές του 2004 και έγραφα (τότε) : 20 ώρες εβδομαδιαίως, 08-12 καθημερινά Δ-Π ή βάσει κατάστασης επιθ εργασίας κάθε φορά

αφού είναι τόσο παλιές ξανακάνε έτσι ή αλλιώς. μπορεί να άλλαξε και η σύμβαση από τότε και πήγαν ΕΓΣΣΕ.

αυτές που θα στείλεις τώρα γράψε σε όλες "20 ώρες/βδομάδα , ως πρόγραμμα απασχόλησης που κατατίθεται  κάθε φορά".

και δεν χρειάζεται εκ νέου αποστολή όσο δεν αλλάζει το 20.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...