Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
domi

Μεταβίβαση ΦΙΧ μέσα στο 2014 και υπεραξία

Question

Γνωρίζει κανένας συνάδελφος πως να υπολογίσω (να υποβάλλω) την υπεραξία για πώληση ΦΙΧ επειδή στην ΔΟΥ μου λεν ότι δεν είναι αρμόδιοι πλέον αυτοί, αλλά και στο taxis δεν υπάρχει εφαρμογή για υπολογισμό και έκδοση ταυτότητας πληρωμής.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Γνωρίζει κανένας συνάδελφος πως να υπολογίσω (να υποβάλλω) την υπεραξία για πώληση ΦΙΧ επειδή στην ΔΟΥ μου λεν ότι δεν είναι αρμόδιοι πλέον αυτοί, αλλά και στο taxis δεν υπάρχει εφαρμογή για υπολογισμό και έκδοση ταυτότητας πληρωμής.

Καλησπέρα,

 

Φίλος μου έκανε μεταβίβαση επιχείρησης πριν λίγες μέρες.

Μίλησαμε κάποια στιγμή και μου είπε ότι για φιχ δεν υπάρχει υπεραξία.Μόνο για φδχ.

Βέβαια τον ταλαιπώρησαν αφάνταστα από το υπουργείο συγκοινωνιών γιατί δεν ήταν ενήμεροι.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω προλάβει να το ψάξω ακόμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αν μάθεις λεπτομέρειες βρε συνάδελφε ενημέρωσε μας γιατί έχω δέκα μέρες τώρα και δεν παίρνει κανείς πρωτοβουλία,ούτε η εφορία ούτε η διεύθυνση συγκοινωνιών.Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ερώτηση τελικά η υπεραξία για μεταβίβαση αυτοκινήτου ΙΧ έχει καταργηθεί ή όχι? Στον Σύμβουλο με ενημέρωσαν ότι έχει καταργηθεί αλλά δε βρίσκω πουθενά αναφορά ή κάποια σίγουρη απάντηση. Γνωρίζει κάποιος κάτι?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ερώτηση τελικά η υπεραξία για μεταβίβαση αυτοκινήτου ΙΧ έχει καταργηθεί ή όχι? Στον Σύμβουλο με ενημέρωσαν ότι έχει καταργηθεί αλλά δε βρίσκω πουθενά αναφορά ή κάποια σίγουρη απάντηση. Γνωρίζει κάποιος κάτι?

 

 

Δεν ξέρω τι σου είπαν από τον Σύμβουλο αλλά καλά θα κάνεις να διαβάσεις και τον 4174/2013 .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

δεν αναφέρει ο 4174/13 τίποτα για την υπεραξία.. Εγώ τουλάχιστον δεν το έχω δει κάπου.  Εσύ Σωτήρη το έχεις δει κάπου στον 4174/13?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

δεν αναφέρει ο 4174/13 τίποτα για την υπεραξία.. Εγώ τουλάχιστον δεν το έχω δει κάπου.  Εσύ Σωτήρη το έχεις δει κάπου στον 4174/13?

  Για τα ΙΧ δεν είδα να θέλει δηλώσεις ιδιαίτερες και προκαταβολές φόρων κλπ κλπ κλπ Θεωρεί το εισόδημα που προκύπτει ( αξία πώλησης - αξία βιβλίων )ως εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα και το φορολογεί στην κλίμακα αυτή , μαζί με τα λοιπά εισοδήματα της επιχείρησης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

και εγώ το είδα αυτό. Αλλά δεν αναφέρει πουθενά ότι καταργείται η υπεραξία. Στον σύμβουλο μου απάντησαν ότι αφού δεν αναφέρεται άρα καταργείται. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

και εγώ το είδα αυτό. Αλλά δεν αναφέρει πουθενά ότι καταργείται η υπεραξία. Στον σύμβουλο μου απάντησαν ότι αφού δεν αναφέρεται άρα καταργείται. 

Συμφωνώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

  Για τα ΙΧ δεν είδα να θέλει δηλώσεις ιδιαίτερες και προκαταβολές φόρων κλπ κλπ κλπ Θεωρεί το εισόδημα που προκύπτει ( αξία πώλησης - αξία βιβλίων )ως εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα και το φορολογεί στην κλίμακα αυτή , μαζί με τα λοιπά εισοδήματα της επιχείρησης.

Ωστόσο όμως  το άρθρο 21 (4172) παρ. 1 δεν κάνει λόγο για  κέρδη από πωλήσεις ενεργητικού

(Στα έσοδα από τις επιχειρηματικές συναλλαγές περιλαμβάνονται και τα έσοδα από την πώληση των στοιχείων του ενεργητικού της επιχείρησης,)

 

Δηλαδή σε μία πώληση παγίου ο λογιστικός  χειρισμός  θα είναι  όπως τον ξέραμε (ζημία- κέρδος   παγίου) ή η αναπόσβεστη αξία στις αποσβέσεις και η πώληση θα περιλαμβάνεται στα έσοδα…

 

(το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο)

 

Ή ο φορολογικός  νόμος δεν ασχολείται με την λογιστική απεικόνιση ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εγώ πριν λίγες μέρες που έκανα μια μεταβίβαση αγροτικού παρέλαβαν κανονικά την δήλωση υπεραξίας στην ΔΟΥ (παρότι έχει καταργηθεί είπαν) και την ζήτησαν και στο μεταφορών.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ωστόσο όμως  το άρθρο 21 (4172) παρ. 1 δεν κάνει λόγο για  κέρδη από πωλήσεις ενεργητικού

(Στα έσοδα από τις επιχειρηματικές συναλλαγές περιλαμβάνονται και τα έσοδα από την πώληση των στοιχείων του ενεργητικού της επιχείρησης,)

 

Δηλαδή σε μία πώληση παγίου ο λογιστικός  χειρισμός  θα είναι  όπως τον ξέραμε (ζημία- κέρδος   παγίου) ή η αναπόσβεστη αξία στις αποσβέσεις και η πώληση θα περιλαμβάνεται στα έσοδα…

 

(το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο)

 

Ή ο φορολογικός  νόμος δεν ασχολείται με την λογιστική απεικόνιση ?

 

 

Ισχυρίστηκα κάτι το διαφορετικό ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εγώ πριν λίγες μέρες που έκανα μια μεταβίβαση αγροτικού παρέλαβαν κανονικά την δήλωση υπεραξίας στην ΔΟΥ (παρότι έχει καταργηθεί είπαν) και την ζήτησαν και στο μεταφορών.

 

 

 

Μπορείτε να καταθέσετε και μια δήλωση ...φκε   (ΚΑΤΑΡΓΗΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ) :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μπορείτε να καταθέσετε και μια δήλωση ...φκε   (ΚΑΤΑΡΓΗΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ) :D

Η άποψη της Διοίκησης και εν προκειμένω του εκάστοτε υπαλλήλου λέει αν δεν κάνω λάθος δεν δεσμεύει τον φορολογούμενο. Πως σε υποχρεώνει ντε και καλά τότε να προσκομίσεις δηλώσεις υπεραξίας για να κάνεις τη δουλειά σου? Δεν θα έπρεπε να γίνει η μεταβίβαση χωρίς την υποβολή της δήλωσης? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ισχυρίστηκα κάτι το διαφορετικό ?

 

ερώτηση έκανα, :)  αν αλάζει κάτι στην λογιστική απεικόνιση πώλησης παγίου όπως τα ξέραμε

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ερώτηση έκανα, :)  αν αλάζει κάτι στην λογιστική απεικόνιση πώλησης παγίου όπως τα ξέραμε

 

 

Τι να αλλάξει στη λογιστική απεικόνιση ? Η λογιστική είναι λογιστική , αυτό που μπορεί να μεταβληθεί είναι η φορολογική αντιμετώπιση του εκάστοτε λογιστικού αποτελέσματος ή να καθιερωθεί η απλή καταστιχογραφία  και οι φορολογικές υποχρεώσεις να βγαίνουν τεκμαρτά .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τελικά υπαρχει υπεραξία σε πώληση αγροτικού αυτοκινήτου? ξεκαθαρίστικε το θέμα ή οχι ακομα?

Κάποιος μήπως γνωρίζει?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×