Προς το περιεχόμενο
  • 0

Υπεβλήθη δήλωση ΦΠΑ με όλο το ποσό και όχι την 1η δόση. Πως μπορεί να γίνει αλλαγή ?


adel

Ερώτηση

Υπέβαλα δήλωση ΦΠΑ με καταβολή όλο το ποσό το οποίο δεν υπάρχει.

Θέλω να την υποβάλω εκ νέου με το ελάχιστο ποσό αλλά πλέον δεν διαγράφεται.

Προσπάθησα να στείλω τροποποιητική αλλά επειδή είναι τα ίδια ποσά δεν μου βγάζει ποσό για καταβολή.

Υπάρχει τρόπος να αποφύγω το 8,++ της προσαύξησης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Και όχι μόνο Μαρία μου. :(

Δυστυχώς και κάποια βραδινά και κάποια απογεύματα και και και...

Καλησπέρα Μαρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και όχι μόνο Μαρία μου. :(

Δυστυχώς και κάποια βραδινά και κάποια απογεύματα και και και...

Καλησπέρα Μαρία

 

Καλησπέρα Μπάμπη

 

Τα βράδια είναι δυσκολότερα...  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ανοίγω καινούριο θέμα γιατί το βρίσκω σχετικό, δηλαδή αν δεν πληρώσω τη δεύτερη δόση ΦΠΑ  μέχρι τέλος του μήνα θα έχω εκτός από προσαύξηση 2% (που ισχύει ήδη) και 0,71%

για κάθε μήνα από τους δύο επόμενους (Μάρτιο, Απρίλιο) και μετα θα ισχύει πρόστιμο 10% ή το πρόστιμό 10% θα ισχύει μετά από δύο μήνες από την αρχική υποβολή??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ανοίγω καινούριο θέμα γιατί το βρίσκω σχετικό, δηλαδή αν δεν πληρώσω τη δεύτερη δόση ΦΠΑ  μέχρι τέλος του μήνα θα έχω εκτός από προσαύξηση 2% (που ισχύει ήδη) και 0,71%

για κάθε μήνα από τους δύο επόμενους (Μάρτιο, Απρίλιο) και μετα θα ισχύει πρόστιμο 10% ή το πρόστιμό 10% θα ισχύει μετά από δύο μήνες από την αρχική υποβολή??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι. Δεν ισχύει. Ισχύει η αλλαγή που έγινε με το ψηφισμένο πλέον πολυνομοσχέδιο στην παράγραφο 2 του άρθρου 38 του Κ.Φ.Π.Α.

 

Για δηλώσεις που υποβάλλονται από 1/1/14 ισχύει το:

 

Άρθρο 38

...
2. Η διαφορά φόρου που προκύπτει από τις παραπάνω δηλώσεις, αν είναι θετική και άνω των τριάντα (30) ευρώ καταβάλλεται στο Δημόσιο, αν είναι θετική μέχρι τριάντα (30) ευρώ μεταφέρεται για καταβολή στην επόμενη φορολογική περίοδο, και αν είναι αρνητική μεταφέρεται για έκπτωση ή επιστρέφεται, κατά περίπτωση, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 34. Η υποχρέωση καταβολής του οφειλόμενου ποσού λήγει την τελευταία εργάσιμη ημέρα του μήνα της εμπρόθεσμης υποβολής της δήλωσης. Ειδικά για εμπρόθεσμη περιοδική δήλωση και με την προϋπόθεση ότι το οφειλόμενο ποσό υπερβαίνει το ποσό ύψους εκατό (100) ευρώ, ο υποκείμενος στο φόρο μπορεί να επιλέξει την καταβολή του οφειλόμενου ποσού σε δύο (2) ισόποσες δόσεις. Στην περίπτωση αυτή, το ποσό της δεύτερης δόσης καταβάλλεται μέχρι την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα, από την υποβολή της εμπρόθεσμης δήλωσης.
...

 

Καλησπέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εστειλα χρεωστική 320 € σε δύο δόσεις και μουβγάζει τη πρώτη δόση 22/04..δε θα έπρεπε να μου τη βγάλει τέλος του μήνα..?

Επίσης μια άλλη χρεωστικη΄350 € εφάπαξ και μου έβγαλε ημερομηνία πληρωμής πάλι 22/04..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εστειλα χρεωστική 320 € σε δύο δόσεις και μουβγάζει τη πρώτη δόση 22/04..δε θα έπρεπε να μου τη βγάλει τέλος του μήνα..?

Επίσης μια άλλη χρεωστικη΄350 € εφάπαξ και μου έβγαλε ημερομηνία πληρωμής πάλι 22/04..

Εμένα πάντως σήμερα σε υποβολή χρεωστικής με εφάπαξ πληρωμή μου έβγαλε ημερομηνία πληρωμής 30/4... Το τσέκαρες στην προσωποποιημένη πληροφόρηση να δεις τι ημερομηνία πληρωμής σου βγάζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έστω ότι στέλνω μια χρεωστική σήμερα 1000 ευρώ. Αν πληρώσει τα μισά μέχρι 30/04, τα υπόλοιπα 500 στις 30/05 1% 2% θα πάρουν;

ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν έχουν καθόλου προσαύξηση συνάδελφε;

Τσου . . .  :)  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ουάου.

 

Κάνω σενάρια:

1) βεβαίωση όλου του ποσού για 30/04. Αν δεν πληρωθεί όλο στις 30/04, το υπόλοιπο θα πάρει 0,73 έως 20( ή 30???)/6. Από κει και πέρα θα πάρει +10% πρόστιμο

2) βεβαίωση του μισού για 30/04 και του άλλου μισού για 30/05, χωρίς προσαύξηση. Αν δεν πληρωθεί το 30/5, θα πάρει πάλι 0,73.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οπότε απαραίτητη προυπόθεση για να επιλέξουμε να πληρωθεί σε δόσεις το ποσό του φπα, είναι να συμπληρώσουμε στον κωδικό 521 το μισό ποσό του φόρου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πριν λίγα λεπτα έστειλα ΦΠΑ εφάπαξ και άλλη σε δυο δόσεις και στις δύο περιπτώσεις μου έδωσε ταυτότητα οφειλής για 30/4!!!

Τι να πω? ότι θέλει βγάζει το σύστημα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ας υποθεσουμε οτι εχουμε ενα χρεωστικο φπα 1000€

 

α) το στελνω με 2 δοσεις απο τις οποιες η πρωτη θα ειναι υποχρεωτικα το 50% δηλαδη 500€ στις 30/04 και η δευτερη 500€*2%προσ.=510€ 31/05 σωστα?

 

β) αν τωρα το βεβαιωσω ολοκληρο 1000€ και πληρωσω στις 30/04 500€ το υπολοιπο λογικα θα παρει την προσαυξηση 8,76% σε δωδεκατα. δηλαδη αν πληρωσω και το υπολοιπο 500€ μεχρι της 31/05

θα ειναι 500€*8,76% *1/12= 503,65€???

 

αν τωρα περασουν 2 μηνες και δεν εχω πληρωσει το υπολοιπο 500€ λογικα θα φαω και 10% επιπλεον σωστα?

ας πουμε οτι το πληρωνω 30/07 τοτε το ποσο θα γινει 500€*10%=50€ και 500€ * 8,76% * 3/12= 13,14€ αρα θα εχουμε να πληρωσουμε 500€+50€+13,14€=563,14€ σωστα?

 

ρωταω απλα??? ισχυουν τα πιο πανω που γραφω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...