Προς το περιεχόμενο

Διαδικασία απόκτησης Ταυτότητας Λογιστή.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι παράλογο αλλά έτσι είναι η πραγματικότητα. Πολλοί συνάδελφοι την έχουν πατήσει. Μέσα σε αυτούς και εγω... 

 

Ευχαριστώ γα την απάντηση. Ειλικρινά ήλπιζα ότι θα υπήρχε μια λύση ή ότι έπεσα σε περίεργη υπάλληλο. Η έλλειψη απλής λογικής σε τόσο απλά πράγματα ειλικρινά με βγάζει από τα ρούχα μου, αναρωτιέμαι σε ποιο "προηγμένο" δυτικό κράτος ισχύουν τέτοιες πρακτικές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είμαι κι εγώ νέο μέλος παρ' ότι το taxheaven το επισκέπτομαι συχνά. Δεν ανοίγω καινούριο θέμα, μια που το ερώτημά μου είναι σχετικό. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω το εξής:

 

Πήρα το πτυχίο μου από το Πανεπιστήμιο Πειραιώς το 2005. Ξεκίνησα να δουλεύω σε λογιστήριο Ναυτιλιακής εταιρείας τον Σεπτέμβριο του 2007. Από προσωπική μου αμέλεια, (και επειδή πίστευα ότι θα άλλαζα επαγγελματική κατεύθυνση κάποια στιγμή), δεν γράφτηκα στο Ο.Ε.Ε. Επειδή όμως όπως ήρθαν τα πράγματα συνέχισα να εργάζομαι στο ίδιο πόστο (σε διαφορετικές εταιρείες) πήγα πρόσφατα να γραφτώ για να αποκτήσω την άδεια λογιστή. Μου είπαν στο ΟΕΕ ότι η προϋπηρεσία μου δεν αναγνωρίζεται παρόλο που έχω κανονικά ένσημα βοηθού λογιστή και ξεκινάω σαν λογιστής Β τάξης και θα πάρω την Α τάξη μόλις συμπληρώσω 3 χρόνια εργαζόμενος σε λογιστήριο από την ημερομηνία έκδοσης της άδειας. Δεν είναι παράλογο αυτό? Δηλαδή για να πάρω την Α τάξη, ουσιαστικό κριτήριο είναι μόνο η προϋπηρεσία, αλλά δεν αναγνωρίζεται η προϋπάρχουσα προϋπηρεσία! Τους είπα να πληρώσω τις συνδρομές των προηγούμενων χρόνων, δεν θα το θεωρούσα παράλογο αλλά είπαν ότι δεν γίνεται.

Θα ήθελα την άποψή σας πάνω σε αυτό. Ευχαριστώ και συγγνώμη για την μακροσκελή ανάρτηση.

Απλά δεν υπάρχει λογική... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 years later...

Συνάδελφοι θα ήθελα να κανω μια ερώτηση. Η άδεια επαγγέλματος λογιστή φοροτεχνικού Α τάξης  εχει ημερομηνια ληξης ; Ρωτάω γιατι σε προκηρυξη του ΑΣΕΠ που ζητα άδεια ασκήσεως επαγγέλματος οταν πας να καταχωρήσεις την άδεια  ζητα ημερομηνια κτήσης και ημερομηνια ληξης . Ευχαριστω εκ των προτέρων για τη βοηθεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Seablu_p είπε

Συνάδελφοι θα ήθελα να κανω μια ερώτηση. Η άδεια επαγγέλματος λογιστή φοροτεχνικού Α τάξης  εχει ημερομηνια ληξης ; Ρωτάω γιατι σε προκηρυξη του ΑΣΕΠ που ζητα άδεια ασκήσεως επαγγέλματος οταν πας να καταχωρήσεις την άδεια  ζητα ημερομηνια κτήσης και ημερομηνια ληξης . Ευχαριστω εκ των προτέρων για τη βοηθεια 

Άποψη μου οχι.αλλα καλο ειναι να ρωτήσεις το ο.ε.ε που την δίνει . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...