Jump to content
Sign in to follow this  
ElenaS

Έχει υποβάλλει κανείς ήδη ΑΠΔ ?

Recommended Posts

Οχι εγω θεωρω  οτι ο ελεγχος  γινεται για συμφωνια Δηλωθεντων - Καταβληθεντων εισφορων  ,αρα αν για 12/2013 δηλωσω εισφορες για την 25η κατηγορια και πληρώσω και το ποσο που προκύπτει στην ΑΠΔ , ειμαι ΟΚ με τον ελεγχο και επεισης εφαρμόζω και το παρακάτω που ισχύει και περιλαμβανει και τον 12/2013. 

Το διοικητικό συμβούλιο Ενιαίου Ταμείου Επικουρικής Ασφάλισης (ΕΤΕΑ) κατά τη συνεδρίασή του στις 7/2/2013, αποφάσισε να μην αλλάξει την κατάταξη των κρεοπωλών σε ασφαλιστική κατηγορία για το έτος 2013 

Το ΔΣ, με βάση την εισήγηση της Δ/νσης Ασφάλισης Παροχών του ΕΤΕΑ στο για την κατάταξη σε ασφαλιστική κλάση για το έτος 2013 των Κρεοπωλών (ως φυσικών προσώπων) των πόλεων Αθήνας, Πειραιά, Θεσσαλονίκης, Ηρακλείου Κρήτης, Πάτρας και Αλεξανδρούπολης» και εκτιμώντας την κατάσταση όπως προκύπτει από την αγορά, αποφάσισε:

Για το έτος 2013 «την παραμονή στην ίδια ασφαλιστική κλάση με το 2012, δηλαδή την 25η, ως βάση υπολογισμού και καταβολής των εισφορών στο ΕΤΕΑ των Κρεοπωλών (ως φυσικών προσώπων) των πόλεων Αθήνας, Πειραιά, Θεσσαλονίκης, Ηρακλείου Κρήτης, Πάτρας και Αλεξανδρούπολης».

(ΦΕΚ Β' 561/11-03-2013)

Άγγελα "το θεωρώ" το τόνισα για να σου δώσω να καταλάβεις ότι είναι η δική μου γνώμη και όχι για να αρπαχτείς

Και εγω για τον ιδιο λόγο το τονισα για να εχω αντιλογο σε περιπτωση καποιου διαφορετικου επιχειρηματος απο εσενα.

Σε καμμια περιπτωση δεν αρπάχτηκα ....αλλιμονο  αν το καναμε και μεταξυ μας οι συναδελφοι. Φτανουν ολοι οι υπολοιποι.

Πραγματικα με ενδιαφερει οποια δηποτε αποψη μηπως και βγαλουμε καποιο συμπερασμα τελικα και παμε λιγο παρακάτω,

Συγνωμη αν η γραφή μου φάνηκε  κάπως εριστική . Δεν ηταν αυτη η προθεση μου.

Διαβάζοντας την εγκύκλιο είχα ακριβώς τις ίδιες απορίες με εσένα
αλλά εφ'όσον

το ικα με αυτή την εγκύκλιο δίνει οδηγίες για τον τρόπο απεικόνισης στην απδ από 1/12/13 και μετά

Επισημαίνει ότι:
● εισφορές 12/2013 που έχουν καταβληθεί, στα Υποκαταστήματα
ΙΚΑ- ΕΤΑΜ από Κρεοπώλες απογεγραμμένους με Α.Μ.Ε. Ειδικής
Κατηγορίας Ασφάλισης (Εγκ. ΙΚΑ-ΕΤΑΜ 35/1993), θα
συμψηφιστούν (κεντρικά), με τις εισφορές που θα προκύψουν από την
υποβολή Α.Π.Δ., μισθολογικής περιόδου 12/2013
και
Πέραν του τυπικού ελέγχου θα πρέπει να διενεργείται και
ουσιαστικός έλεγχος, που σκοπό έχει να διερευνήσει την ορθότητα των
στοιχείων που υποβάλλει ο αυτοαπασχολούμενος μετά την επεξεργασία των
Α.Π.Δ, σε σχέση με τα πραγματικά στοιχειά ασφάλισης, όπως αυτά
προκύπτουν από την εφαρμογή των διατάξεων της παρ. 2 του άρθρου 5 του
ν.4225/2014 (υποχρέωση καταβολής εισφορών, ποσοστό 6% επί της
ασφαλιστικής κατηγορίας, στην οποία καταβάλλουν εισφορές στον οικείο
φορέα Κύριας Ασφάλισης).

έστειλα τις απδ 12/13 και 1/14 υπολογίζοντας εισφορές 6% πάνω στην ασφαλιστική κατηγορία του οαεε

Δεν ξερω τελικα τι θα κανω ..... τις εχω αποθηκευμενες στο συστημα με τον τροπο που περιγραφω παραπανω αλλα θα δουμε. Προς το παρόν λεω να τα παρατησω ολα , να την κανω  με τον ανδρα μου και τις κορες μου  για τριημερο ...και απο βδομαδα βλεπουμε τι θα γινει τελικα .

Καλο τριημερο και σε σενα συναδελφε MARKA και σε ολους τους υπολοιπους  

Διαβάζοντας την εγκύκλιο είχα ακριβώς τις ίδιες απορίες με εσένα

αλλά εφ'όσον

το ικα με αυτή την εγκύκλιο δίνει οδηγίες για τον τρόπο απεικόνισης στην απδ από 1/12/13 και μετά

Επισημαίνει ότι:

● εισφορές 12/2013 που έχουν καταβληθεί, στα Υποκαταστήματα

ΙΚΑ- ΕΤΑΜ από Κρεοπώλες απογεγραμμένους με Α.Μ.Ε. Ειδικής

Κατηγορίας Ασφάλισης (Εγκ. ΙΚΑ-ΕΤΑΜ 35/1993), θα

συμψηφιστούν (κεντρικά), με τις εισφορές που θα προκύψουν από την

υποβολή Α.Π.Δ., μισθολογικής περιόδου 12/2013

και

Πέραν του τυπικού ελέγχου θα πρέπει να διενεργείται και

ουσιαστικός έλεγχος, που σκοπό έχει να διερευνήσει την ορθότητα των

στοιχείων που υποβάλλει ο αυτοαπασχολούμενος μετά την επεξεργασία των

Α.Π.Δ, σε σχέση με τα πραγματικά στοιχειά ασφάλισης, όπως αυτά

προκύπτουν από την εφαρμογή των διατάξεων της παρ. 2 του άρθρου 5 του

ν.4225/2014 (υποχρέωση καταβολής εισφορών, ποσοστό 6% επί της

ασφαλιστικής κατηγορίας, στην οποία καταβάλλουν εισφορές στον οικείο

φορέα Κύριας Ασφάλισης).

έστειλα τις απδ 12/13 και 1/14 υπολογίζοντας εισφορές 6% πάνω στην ασφαλιστική κατηγορία του οαεε

MARKA

ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΤΗΝ ΑΠΔ ΜΕ ΑΡΧΕΙΟ Η ΜΕ ΣΥΜΠΗΡΩΣΗ ΦΟΡΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΤΟΥ ΚΡΕΟΠΩΛΗ ? ΤΟ ΡΩΤΑΩ ΔΙΟΤΙ  ΣΤΗΝ ΑΠΔ ΤΟΥ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ , ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΗ , ΕΑΝ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΤΟΝ 12 /2013 ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ?

Η επιχείρηση έχει άλλο ΑΜΕ για την απασχόληση προσωπικου και άλλο για το επικουρικό του κρεοπώλη, οπότε είναι δύο διαφορετικές απδ

Κάποιος που έχει και ΤΕΑΥΕΚ και ΤΑΠΙΤ έχει στείλει συμπληρωματική 12/13 ή κανονική 01/14;Πώς θα τις στείλουμε χωρίς το ΤΑΠΙΤ μεσα;

Αγαπητοί Συνάδελφοι μια βοήθεια θα ήθελα...

λογω προσωπικών προβλημάτων δεν είχα πάρει πρέφα το παραμικρό....

α) η Συμπληρωματική 12.2013 στην ουσία ανερεί την αρχική ΑΠΔ ??? δηλαδή όπως λεει και το παράδειγμα στην εγκ. 17 με δύο εγγραφές είμαι ΟΚ ???

β) για τον 01.2014 έχω καταθέσει μια απο τα ίδια ... θελω να πιστευω ότι θα υπάρξει κάποια δυνατότητα μεταβολής/τροποποίησης σε μελλοντικό σημείο

ευχαριστώ

Για μένα το ερώτημα είναι για τους υπόχρεους που έχουν ΤΑΠΙΤ, να κάνουμε αλλαγές και να στείλουμε ΑΠΔ ή

να περιμένουμε να βγεί διευκρίνηση και για το ΤΑΠΙΤ στην ΑΠΔ?

Ήδη θέλει αρκετές αλλαγές στη μισθοδοσία με οτι έχει ανακοινωθεί, αν είναι να κάνουμε και άλλη συμπληρωματική για χάρη του ΤΑΠΙΤ ισως είναι καλύτερα να περιμένουμε.

Βέβαια με την προθεσμία στις 14/3 τα περιθώρια έιναι στενά αλλά και η διπλή -τριπλή δουλειά επίπονη...

Τέτοια ανευθυνότητα-αχρηστοσύνη από τους αρμόδιους δεν έχει ξαναγίνει...

Για μένα το ερώτημα είναι για τους υπόχρεους που έχουν ΤΑΠΙΤ, να κάνουμε αλλαγές και να στείλουμε ΑΠΔ ή

να περιμένουμε να βγεί διευκρίνηση και για το ΤΑΠΙΤ στην ΑΠΔ?

Ήδη θέλει αρκετές αλλαγές στη μισθοδοσία με οτι έχει ανακοινωθεί, αν είναι να κάνουμε και άλλη συμπληρωματική για χάρη του ΤΑΠΙΤ ισως είναι καλύτερα να περιμένουμε.

Βέβαια με την προθεσμία στις 14/3 τα περιθώρια έιναι στενά αλλά και η διπλή -τριπλή δουλειά επίπονη...

Τέτοια ανευθυνότητα-αχρηστοσύνη από τους αρμόδιους δεν έχει ξαναγίνει...

Ας περιμένουμε λίγο ακόμη,μη μας βγει μετά κανένα φασούλι.Και στο ΤΑΠΙΤ ακόμα δεν ξέρουν

Καλησπερα σε ολους, σε ναυτιλιακη επιχειρηση με ΚΑΔ 6325 προσπαθω να περασω συπληρωματικη για 12/2013 με πακετο καλυψης 101 και ειδικη περιπτωση 10. Μου περναει μονο τους παλιους ασφαλισμενους και στους νεους βγαζει λαθη "οι συνολικες εισφορες δεν συμφωνουν με το γινομενο αποδοχες επι % του πακετου καλυψης(νεοι ασφαλισμενοι, κατω απο το οριο". Σε επικοινωνια με το ικα μου ειπαν να βαλω ΚΑΔ 6324 και πακετο καλυψης χωρις ειδικη περιπτωση αλλα παλι τα ιδια, εχει τυχει σε καννεναν κατι τετοιο?

Έκανα πρόσληψη νέου υπαλλήλου και το ΤΕΑΥΕΚ της περιοχής έκλεισε. Πως θα απογράψω τον νέο υπάλληλο?

Καλησπέρα.Συγνώμη αν έχει ξανααναφερθεί αλλά μήπως μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω τις οδηγίες για να στείλω ΑΠΔ με επικουρικό ΕΤΕΑ για τον Ιανουάριο 2014 και μετά?Ευχαριστώ πολύ.

Καλησπέρα.Συγνώμη αν έχει ξανααναφερθεί αλλά μήπως μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω τις οδηγίες για να στείλω ΑΠΔ με επικουρικό ΕΤΕΑ για τον Ιανουάριο 2014 και μετά?Ευχαριστώ πολύ.

Καλησπέρα,

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18253

Καλησπερα σε ολους, σε ναυτιλιακη επιχειρηση με ΚΑΔ 6325 προσπαθω να περασω συπληρωματικη για 12/2013 με πακετο καλυψης 101 και ειδικη περιπτωση 10. Μου περναει μονο τους παλιους ασφαλισμενους και στους νεους βγαζει λαθη "οι συνολικες εισφορες δεν συμφωνουν με το γινομενο αποδοχες επι % του πακετου καλυψης(νεοι ασφαλισμενοι, κατω απο το οριο". Σε επικοινωνια με το ικα μου ειπαν να βαλω ΚΑΔ 6324 και πακετο καλυψης χωρις ειδικη περιπτωση αλλα παλι τα ιδια, εχει τυχει σε καννεναν κατι τετοιο?

Εστειλα κανονικά - χωρίς πρόβλημα - με ΚΑΔ 6324 που οδηγεί σε ΚΠΚ 101.

Πιθανώς σου βγάζει ότι "δεν συμφωνούν οι εισφορές" για κάποια ...cents.

Με το ΤΑΠΕΜ (ΤΑΜΕΊΟ ΜΕΤΑΛΛΟΥ) έχουμε κάτι καινούργιο για την ΑΠΔ;

Όσο αφορά το ΤΑΠΕΜ η ΑΠΔ με συμπληρωματική στο διηνεκές και η πληρωμή σε ΙΚΑ με ξεχωριστό γραμμάτιο (για περίοδο Ιανουαρίου 2014).Τα προηγούμενα 12.2013 & Δ.Χ. με τον παλιό τρόπο οι πληρωμές (τράπεζα ALPHA) . 

Εστειλα κανονικά - χωρίς πρόβλημα - με ΚΑΔ 6324 που οδηγεί σε ΚΠΚ 101.

Πιθανώς σου βγάζει ότι "δεν συμφωνούν οι εισφορές" για κάποια ...cents.

εχω προσπαθησει με 6325, με 6324, με δεκαδικα σωστα τιποτα, τους καινουργιους μου τους βγαζει λαθος, δεν ξερω γιατι, το ποσοστο ειναι 3% εργοδοτη και 3% για εργαζομενο, κοντευω να τρελλαθω

Έκανα πρόσληψη νέου υπαλλήλου και το ΤΕΑΥΕΚ της περιοχής έκλεισε. Πως θα απογράψω τον νέο υπάλληλο?

Μια βοήθεια και σε μένα???

Μια βοήθεια και σε μένα???

Το ΤΕΑΥΕΚ δεν υπάρχει πιά . Δεν κάνεις απογραφή .Με τον ΑΜΑ του ασφαλισμένου και τα λοιπά του στοιχεία ασφαλίζεται και πληρώνεις εισφορές βάσει της προσλήψεώς του.

Στην ΑΠΔ των αυτοαπασχολουμένων

Τις εισφορές 6% τις συμπληρώνουμε μόνοι μας 

στον  κωδ. 41 εισφορές εργοδότη  ?

Εγώ στη συμπληρωματική 12/2013 ναυτιλιακής με ΚΑΔ 6325 έβαλα: ΚΑΔ 0010- ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ 991 και ΤΥΠΟΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ 14 όπως έλεγαν οι οδηγίες.

To ερωτημα μου ειναι  αν για 12/2013 θα ασφαλισουμε κρεοπωλη βαση 25ης κατηγοριας και για 01/2014 και μετα θα ασφαλιζουμε αναλογα με την κατηγορια του στον ΟΑΕΕ .

Αυτο που μου παραθετεις ειναι η διαδικασία του ελεγχου ΕΔΚ ,οπου ομως δεν αναφερει οτι ο 12/13 δεν θα πρέπει να ειναι βαση της 25ης κατηγοριας

Τελικα η απορια μου μαλον λυθηκε ..... απο 12/2013 υπολογισμος 6% πανω στην ασφαλιστικη κλαση του ΟΑΕΕ βαση του παρακατω......

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ & ΠΡΟΝΟΙΑΣ

ΕΤΕΑ

ΕΝΙΑΙΟ ΤΑΜΕΙΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

ΔΙΟΙΚΗΣΗ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΥΠΟΔΙΟΙΚΗΤΗ

Φιλελλήνων 13-15, 105 57, Αθήνα

Τηλ.: 210 3275217

Fax.: 210 3275107

email: 

[email protected]

Προς:

Όλες τις Διευθύνσεις του ΕΤΕΑ

Κοινοποίηση:

1. Δ/νση Πρόσθετης Ασφάλισης ΓΓΚΑ

2. Δ/νση Ασφάλισης - Εσόδων ΙΚΑ-ΕΤΑΜ

Αθήνα,17/01/2014

Αρ. πρωτ.: 3405/1354/010

ΘΕΜΑ: Γνωστοποίηση ρυθμίσεων των άρθρων 1 & 5 του ν.4225/2014 (ΦΕΚ 2, Α')

Δείτε και την εγκύκλιο ΙΚΑ εγκ.8/ Τ01/652/2/20.01.2014.

............................................................................
...............................................................................
4 Οι αυτοαπασχολούμενοι ασφαλισμένοι στα τέως Ταμεία ΕΤΕΑΜ, ΤΕΑΧ και ΤΕΑΕΙΓΕ, συνεχίζουν την ασφάλισή τους στο ΕΤΕΑ,

καταβάλλοντας το σύνολο των ασφαλιστικών εισφορών (ποσοστό 6%) επί των αποδοχών - ασφαλιστικών κατηγοριών στις οποίες υπολογίζονται οι ασφαλιστικές εισφορές για τον φορέα κύριας ασφάλισής τους. Κάθε προηγούμενη διαφορετική πρόβλεψη καταργείται.