Προς το περιεχόμενο

Έχει υποβάλλει κανείς ήδη ΑΠΔ ?


ElenaS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ στη συμπληρωματική 12/2013 ναυτιλιακής με ΚΑΔ 6325 έβαλα: ΚΑΔ 0010- ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ 991 και ΤΥΠΟΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ 14 όπως έλεγαν οι οδηγίες.

συναδελφε ευχαριστω πολυ για την ιδεα, τελικα περασε με ΚΑΔ 0010, κωδ. ειδικοτητας 000198, ΠΚΚ 991, μονο για τους νεους, μη με ρωτας το πως και το γιατι. Οι παλιοι περασαν κανονικα, ΚΑΔ 6325, ΠΚΤ 103 ειδ.περιπτ.10 κανονικα. Το θεμα ειναι οτι περασε και δεν θα ειμαι εκπροθεσμος, τωρα εαν καποια φορα το ΙΚΑ μου ζητησει εξηγησεις θα τους δειξω τα χαλια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΤΕΑΥΕΚ δεν υπάρχει πιά . Δεν κάνεις απογραφή .Με τον ΑΜΑ του ασφαλισμένου και τα λοιπά του στοιχεία ασφαλίζεται και πληρώνεις εισφορές βάσει της προσλήψεώς του.

Ευχαριστώ συνάδελφε. Μου το επιβεβαίωσε και κάποιος υπάλληλος του ΤΕΑΥΕΚ που μάζευε τα τελευταία πράγματα του υπό κατάργηση γραφείου.... Μάλιστα τα έβαλε με την τρόικα.....:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα προγραμματα του ΟΑΕΔ γι αυτούς που έχουν ΤΕΑΥΕΚ τι θα γίνει; Τέρμα τα Β1 και Β2; Μόνο Β;

Επίσης θα αφαιρούμε κατευθείαν από το ποσό της ασφάλισης την επιδότηση και στις εισφορές του πρώην ΤΕΑΥΕΚ;

Όπως κάνουμε στο ΙΚΑ; Δηλ. θα πληρώνει μειωμένο ο εργοδότης και ΙΚΑ και ΤΕΑΥΕΚ κατευθείαν;

Εδω σε θέλω κάβουρα.Άντε για τα β1,β2 έχουμε καιρό γιατί αφορούν το 1ο τρίμηνο του 2014 με την ΑΠΔ τι σκα.. γίνεται.Όχι ότι δεν έχουμε το ταπίτ σαν εκκρεμότητα.... Με την επιδότηση του 80% του ικα το περνούσαμε μειωμένο.Τώρα το τεαυεκ?Με τον ίδιο τρόπο?Τι υπερισχύει το φεκ του οαεδ για το πρόγραμμα ή οι εγκύκλιοι του ικα?Και γω ποιος είμαι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λέμε ΤΕΑΥΕΚ  μιλάμε για το ΤΑΠΙΤ ,το υπόλοιπο ενσωματώθηκε στο ΙΚΑ δηλ. ότι κάνουμε στο ΙΚΑ-ΜΙΚΤΑ ΤΕΑΜ.

 

εδώ δεν έχουμε απλά υποβολή με την ΑΠΔ ,αλλά ενσωμάτωση των εισφορών σε ενιαία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ΑΠΔ των αυτοαπασχολουμένων

 

Τις εισφορές 6% τις συμπληρώνουμε μόνοι μας 

στον  κωδ. 41 εισφορές εργοδότη  ?

 

Κάποια επιβεβαίωση κανείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια επιβεβαίωση κανείς ?

Ναι τις συμπληρωνουμε μονοι μας - εισφ.εργοδοτη ή ασφαλισμένου το ίδιο είναι αφου ο ιδιος είναι και εργοδότης και υπαλληλος. Στις αμοιβές όμως τι βάζουμε για να συμφωνησουμε το 6% π.χ. σε κρεοπωλη που πληρώνει 126,51 € οι αμοιβές δεν συμφωνούν με την ασφαλιστική κλαση !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα προγραμματα του ΟΑΕΔ γι αυτούς που έχουν ΤΕΑΥΕΚ τι θα γίνει; Τέρμα τα Β1 και Β2; Μόνο Β;

Επίσης θα αφαιρούμε κατευθείαν από το ποσό της ασφάλισης την επιδότηση και στις εισφορές του πρώην ΤΕΑΥΕΚ;

Όπως κάνουμε στο ΙΚΑ; Δηλ. θα πληρώνει μειωμένο ο εργοδότης και ΙΚΑ και ΤΕΑΥΕΚ κατευθείαν;

 

 

Εδω σε θέλω κάβουρα.Άντε για τα β1,β2 έχουμε καιρό γιατί αφορούν το 1ο τρίμηνο του 2014 με την ΑΠΔ τι σκα.. γίνεται.Όχι ότι δεν έχουμε το ταπίτ σαν εκκρεμότητα.... Με την επιδότηση του 80% του ικα το περνούσαμε μειωμένο.Τώρα το τεαυεκ?Με τον ίδιο τρόπο?Τι υπερισχύει το φεκ του οαεδ για το πρόγραμμα ή οι εγκύκλιοι του ικα?Και γω ποιος είμαι???

 

 

όταν λέμε ΤΕΑΥΕΚ  μιλάμε για το ΤΑΠΙΤ ,το υπόλοιπο ενσωματώθηκε στο ΙΚΑ δηλ. ότι κάνουμε στο ΙΚΑ-ΜΙΚΤΑ ΤΕΑΜ.

 

εδώ δεν έχουμε απλά υποβολή με την ΑΠΔ ,αλλά ενσωμάτωση των εισφορών σε ενιαία.

Επιστρέφω λίγο για τα επιδοτούμενα του ΟΑΕΔ.

Το ΤΕΑΥΕΚ ''έσπασε'' σε ΕΤΕΑ(επικουρικό) και ΤΑΠΙΤ(πρόνοιας).

Το ικα πληρωνόταν το 20% και στην απδ έβαζες την επιδότηση του 80% ενώ το πρώην ΤΕΑΥΕΚ πληρωνόταν ολόκληρο και δεν είχε σχέση με την απδ.Τώρα που το ΕΤΕΑ (και στο μέλλον και το ΤΑΠΙΤ) μπαίνει στην απδ μαζί με το ΙΚΑ ''λογικά'' πληρώνεται το 20% και επιδότηση στην απδ 80%.Η απάντηση του υπευθύνου για το διετες στην Θεσ/κη:''Συνεχίζεται όπως και πριν''.

Ναι αλλά δεν θα συμφωνεί η απδ με τις πληρωμές....

''Εμείς σαν ΟΑΕΔ εν έχουμε λάβει εγκύκλιο άρα συνεχίζεται όπως πριν.'' :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τις συμπληρωνουμε μονοι μας - εισφ.εργοδοτη ή ασφαλισμένου το ίδιο είναι αφου ο ιδιος είναι και εργοδότης και υπαλληλος. Στις αμοιβές όμως τι βάζουμε για να συμφωνησουμε το 6% π.χ. σε κρεοπωλη που πληρώνει 126,51 € οι αμοιβές δεν συμφωνούν με την ασφαλιστική κλαση !!!

Στην εγκυκλιο 18 του  ικα  http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_18_2014.pdf

Προς το τελος ,εχει και  τον  πιο κατω πινακα  ο οπποιος γραφει τις ισχυουσες  ασφαλιστικες κατηγοριες του ΟΑΕΕ βασει των οποιων θα πληρωνουν πλεον τις εισφορες(ΕΤΕΑ)  οι Κρεοπωλες.

Πανω στις αποδειξη που πληρωνουν τον ΟΑΕΕ γραφει  την ασφαλ.τους κλαση   π.χ Π01, Π02,Π05. η Π01 αντιστοιχει στην 1 του πιο κατω πινακα .η Π02 στην 2.η Π05 στην 5 κλπ,κλπ.

στην συεχεια ,αν καποιος π.χ στην αποδειξη εχει κατηγορια Π05 θα του βαλης  τις  αποδοχες  5 του πιο κατω πινακα ητοι  1399,06 τις οποιες θα πολλαπλασιασης χ6% και οτι βγαινει  θα τις βαλης σαν καταβλητεες εισφορες οντως βγαινουν κατι λιγοτερες απο αυτες που πληρωναν  εως 30/11/13.

Πληροφοριακα,αν τυχον και δεν το ξερεις ,σου λεω, οτι πρεπει να  κανεις αιτηση στο ΙΚΑ σαν εργοδοτης για να παρης  ξεχωριστους κωδκους, για να στηλης αυτη την ΑΠΔ και δεν χρησιμοποιεις αυτους που εχει αν τυχον απασχολει και προσωπικο.

1  -762,04

2- 930,71

3 -1.111,02

4 -1.212,92

5 -1.399,06

6 -1.577,93

7 -1.687,28

8 -1.824,48

9 -1.947,75

10- 2.071,08

11 2.194,35

12 2.317,62

13 2.440,96

14 2.564,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εγκυκλιο 18 του  ικα  http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_18_2014.pdf

Προς το τελος ,εχει και  τον  πιο κατω πινακα  ο οπποιος γραφει τις ισχυουσες  ασφαλιστικες κατηγοριες του ΟΑΕΕ βασει των οποιων θα πληρωνουν πλεον τις εισφορες(ΕΤΕΑ)  οι Κρεοπωλες.

Πανω στις αποδειξη που πληρωνουν τον ΟΑΕΕ γραφει  την ασφαλ.τους κλαση   π.χ Π01, Π02,Π05. η Π01 αντιστοιχει στην 1 του πιο κατω πινακα .η Π02 στην 2.η Π05 στην 5 κλπ,κλπ.

στην συεχεια ,αν καποιος π.χ στην αποδειξη εχει κατηγορια Π05 θα του βαλης  τις  αποδοχες  5 του πιο κατω πινακα ητοι  1399,06 τις οποιες θα πολλαπλασιασης χ6% και οτι βγαινει  θα τις βαλης σαν καταβλητεες εισφορες οντως βγαινουν κατι λιγοτερες απο αυτες που πληρωναν  εως 30/11/13.

Πληροφοριακα,αν τυχον και δεν το ξερεις ,σου λεω, οτι πρεπει να  κανεις αιτηση στο ΙΚΑ σαν εργοδοτης για να παρης  ξεχωριστους κωδκους, για να στηλης αυτη την ΑΠΔ και δεν χρησιμοποιεις αυτους που εχει αν τυχον απασχολει και προσωπικο.

1  -762,04

2- 930,71

3 -1.111,02

4 -1.212,92

5 -1.399,06

6 -1.577,93

7 -1.687,28

8 -1.824,48

9 -1.947,75

10- 2.071,08

11 2.194,35

12 2.317,62

13 2.440,96

14 2.564,

Ευχαριστώ, ο κρεοπωλης που έχω η ασφ.κατηγορία του στον ΟΑΕΕ είναι 001 άρα στην 1 - 762,04Χ6%=45,72 €    αυτός πλήρωνε 126,51 €   δεν θα έχει πρόβλημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή εχω πελαγωσει και στο γραφειο χανει η μανα το παιδι και το παιδι την μανα με το χαρτομανι... :D

η απδ των κρεοπωλών με το δευτερο αμε είναι μηνιαια , το 45,72 που προκυπτει από την πρωτη ασφ κλαση του ΟΑΕΕ θα είναι το μηνιαιο ποσο καταβολης;;;

στον 12/13 ισχυει το 45,72 ή το 126,51;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή εχω πελαγωσει και στο γραφειο χανει η μανα το παιδι και το παιδι την μανα με το χαρτομανι... :D

η απδ των κρεοπωλών με το δευτερο αμε είναι μηνιαια , το 45,72 που προκυπτει από την πρωτη ασφ κλαση του ΟΑΕΕ θα είναι το μηνιαιο ποσο καταβολης;;;

στον 12/13 ισχυει το 45,72 ή το 126,51;;;

Να κάνετε καμμιά πρόσληψη, κανένα παιδί για πρακτική; Ωραίο ακούγεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα,αυτά τα μηνυματα τα στελνει ο υπάλληλος του γραφειου , ο ιδιοκτητης είναι και μισθωτος το πρωι....πολύ ωραιο ακούγεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω προσπαθησει με 6325, με 6324, με δεκαδικα σωστα τιποτα, τους καινουργιους μου τους βγαζει λαθος, δεν ξερω γιατι, το ποσοστο ειναι 3% εργοδοτη και 3% για εργαζομενο, κοντευω να τρελλαθω

 

Και εμένα έχουν φύγει κανονικά με 6324 κπκ 101 ποσοστα 16,50 & 27,46

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην κάθομαι και ψάχνομαι με αλλαγές ΚΑΔ, έβαλα ειδική περίπτωση 10 και βολεύτηκα.

 

(Μπορεί εκεί που κάθομαι ήρεμος (λέμε τώρα, με τόσες μαλακίες που πέφτουν στα κεφάλια μας) να δω ξαφνικά ότι έχει γίνει αλλαγή ΚΑΔ και να τρώγομαι για το αν έκανα λάθος ή οχι)....

 

Το έμφραγμα ή το εγκεφαλικό δεν βλέπω να το γλυτώνουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες τι θελεις και βλεπουμε.

 

:rolleyes: :rolleyes:

 

Βασικά έχω αναλάβει και μια υποχρεωση απο το χωριό για έναν ξάδελφο

και μέχρι τώρα έστελνα κατά τα γνωστά με ειδικότητες 645030 κπκ 127 και 645035 κπκ 1012

με τα αντιστοιχα ποσοστά .

 

Απλά επειδή είδα ότι στο ΕΤΕΑ έχει ενταχθεί και το ΤΣΕΑΠΓΣΟ  δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι στην υποβολή της ΑΠΔ

απο 01/12/13 σχετικά με πακέτα κάλυψης κλπ.

 

Κουτή ίσως η ερώτηση απλά δεν ασχολούμαι ενεργά και δεν γνωρίζω.

 

Σε ευχαριστώ πολύ Ισιδώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:rolleyes: :rolleyes:

 

Βασικά έχω αναλάβει και μια υποχρεωση απο το χωριό για έναν ξάδελφο

και μέχρι τώρα έστελνα κατά τα γνωστά με ειδικότητες 645030 κπκ 127 και 645035 κπκ 1012

με τα αντιστοιχα ποσοστά .

 

Απλά επειδή είδα ότι στο ΕΤΕΑ έχει ενταχθεί και το ΤΣΕΑΠΓΣΟ  δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι στην υποβολή της ΑΠΔ

απο 01/12/13 σχετικά με πακέτα κάλυψης κλπ.

 

Κουτή ίσως η ερώτηση απλά δεν ασχολούμαι ενεργά και δεν γνωρίζω.

 

Σε ευχαριστώ πολύ Ισιδώρα

 

:rolleyes: :rolleyes:

 

Βασικά έχω αναλάβει και μια υποχρεωση απο το χωριό για έναν ξάδελφο

και μέχρι τώρα έστελνα κατά τα γνωστά με ειδικότητες 645030 κπκ 127 και 645035 κπκ 1012

με τα αντιστοιχα ποσοστά .

 

Απλά επειδή είδα ότι στο ΕΤΕΑ έχει ενταχθεί και το ΤΣΕΑΠΓΣΟ  δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι στην υποβολή της ΑΠΔ

απο 01/12/13 σχετικά με πακέτα κάλυψης κλπ.

 

Κουτή ίσως η ερώτηση απλά δεν ασχολούμαι ενεργά και δεν γνωρίζω.

 

Σε ευχαριστώ πολύ Ισιδώρα

Δε νομιζω να εχει ιδιαιτεροτητες, αλλα θα το κοιταξω και θα σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:rolleyes: :rolleyes:

 

Βασικά έχω αναλάβει και μια υποχρεωση απο το χωριό για έναν ξάδελφο

και μέχρι τώρα έστελνα κατά τα γνωστά με ειδικότητες 645030 κπκ 127 και 645035 κπκ 1012

με τα αντιστοιχα ποσοστά .

 

Απλά επειδή είδα ότι στο ΕΤΕΑ έχει ενταχθεί και το ΤΣΕΑΠΓΣΟ  δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι στην υποβολή της ΑΠΔ

απο 01/12/13 σχετικά με πακέτα κάλυψης κλπ.

 

Κουτή ίσως η ερώτηση απλά δεν ασχολούμαι ενεργά και δεν γνωρίζω.

 

Σε ευχαριστώ πολύ Ισιδώρα

Επειδη μαλλον βιαστικα να απαντησω, πες μου απο σου προκυπτει η ενταξη του ΤΣΕΑΠΓΣΟ στο ΕΤΕΑ γιατι δεν το βλεπω?

Ποιο επικουρικο εχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη μαλλον βιαστικα να απαντησω, πες μου απο σου προκυπτει η ενταξη του ΤΣΕΑΠΓΣΟ στο ΕΤΕΑ γιατι δεν το βλεπω?

Ποιο επικουρικο εχουν?

 

Αυτο είδα

 

http://www.etea.gov.gr/tempsite/?page_id=236

 

Δεν έχει όμως λογική διότι δεν απέδιδαν σε κάποιο επικουρικό ξεχωριστά ποσά.

 

Ετσι και αλλιώς το πρωην ΤΑΥΣΟ έχει καταργηθεί εδώ και χρόνια και εχει μετατραπεί σε ΤΣΕΑΠΓΣΟ.

 

Ισιδώρα μην ασχοληθείς και χάνεις τον χρόνο σου , θα μιλήσω με τον συνεταιρισμο στα κεντρικα να δω πως το αντιμετώπισαν .

 

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχεις ηδη επικουρικη ασφαλιση που απεικονιζεται με τη εγγραφη του ΠΚ 1012

Δε σε επηρεαζει η ενταξη των ταμειων που εγινε τωρα και υποβαλεις οπως υπεβαλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχεις ηδη επικουρικη ασφαλιση που απεικονιζεται με τη εγγραφη του ΠΚ 1012

Δε σε επηρεαζει η ενταξη των ταμειων που εγινε τωρα και υποβαλεις οπως υπεβαλες

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου Ισιδώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...