Προς το περιεχόμενο

Έχει υποβάλλει κανείς ήδη ΑΠΔ ?


ElenaS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπαλλήλους ατομικών επιχειρήσεων με ΙΚΑ ΕΤΑΜ εννοώ

Καλημέρα... το ΙΚΑ ΕΤΑΜ δεν μεταβάλλεται.... αλλάζουν μόνο τα επικουρικά....  π.χ. στους υπαλλήλους που έχουν μόνο ΙΚΑ και κάποιο άλλο επικουρικό, π.χ. ΤΕΑΙΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα... το ΙΚΑ ΕΤΑΜ δεν μεταβάλλεται.... αλλάζουν μόνο τα επικουρικά....  π.χ. στους υπαλλήλους που έχουν μόνο ΙΚΑ και κάποιο άλλο επικουρικό, π.χ. ΤΕΑΙΤ

Στο ΕΤΕΑ δεν γνωρίζουν τι θα γίνει με το ΤΑΠΙΤ σου δίνουν το τηλ του ΤΑΠΙΤ 210-3676933 ( δεν το σηκώνουν ) και σε παραπέμπουν σε εγκύκλιο που ΘΑ  βγάλει το  ΙΚΑ .

Στο ΤΕΑΥΕΚ δεν γνώρίζουν τι θα γίνει με το ΤΑΠΙΤ και σε παραπέμουν στο ΤΑΠΙΤ τηλ  2103676933 ( δεν το σηκώνουν ).

και το ΙΚΑ  σου λέει  να καταβάλεις τις εισφορές υπερ ΤΕΑΥΕΚ μέχρι 31/1/2014 στο ΙΚΑ  (σήμερα έχουμε 23/1/2014 ) για την διαφορά υπέρ  του ΤΑΠΙΤ τίποτα.

ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΕΙΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ,  ΔΕΝ ΜΑ ΣΩΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

τί εναι αυτό το ΤΑΠΙΤ  ??? δεν το κλείνουν να  ησυχάσουμε ετσι και αλλιώς δεν πρόκειται να πάρουμε σύνταξη 

ΟΛΗ Η ΦΑΣΑΡΊΑ ΓΊΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ. και ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΙΩΘΟΎΝ ΟΙ ΘΈΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΟΕΔΡΩΝ και ΔΙΟΙΚΗΤΩΝ.

ΕΛΕΟΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ΕΤΕΑ δεν γνωρίζουν τι θα γίνει με το ΤΑΠΙΤ σου δίνουν το τηλ του ΤΑΠΙΤ 210-3676933 ( δεν το σηκώνουν ) και σε παραπέμπουν σε εγκύκλιο που ΘΑ  βγάλει το  ΙΚΑ .

Στο ΤΕΑΥΕΚ δεν γνώρίζουν τι θα γίνει με το ΤΑΠΙΤ και σε παραπέμουν στο ΤΑΠΙΤ τηλ  2103676933 ( δεν το σηκώνουν ).

και το ΙΚΑ  σου λέει  να καταβάλεις τις εισφορές υπερ ΤΕΑΥΕΚ μέχρι 31/1/2014 στο ΙΚΑ  (σήμερα έχουμε 23/1/2014 ) για την διαφορά υπέρ  του ΤΑΠΙΤ τίποτα.

ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΕΙΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ,  ΔΕΝ ΜΑ ΣΩΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

τί εναι αυτό το ΤΑΠΙΤ  ??? δεν το κλείνουν να  ησυχάσουμε ετσι και αλλιώς δεν πρόκειται να πάρουμε σύνταξη 

ΟΛΗ Η ΦΑΣΑΡΊΑ ΓΊΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ. και ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΙΩΘΟΎΝ ΟΙ ΘΈΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΟΕΔΡΩΝ και ΔΙΟΙΚΗΤΩΝ.

ΕΛΕΟΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.

http://www.tapit.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ΕΤΕΑ δεν γνωρίζουν τι θα γίνει με το ΤΑΠΙΤ σου δίνουν το τηλ του ΤΑΠΙΤ 210-3676933 ( δεν το σηκώνουν ) και σε παραπέμπουν σε εγκύκλιο που ΘΑ  βγάλει το  ΙΚΑ .

Στο ΤΕΑΥΕΚ δεν γνώρίζουν τι θα γίνει με το ΤΑΠΙΤ και σε παραπέμουν στο ΤΑΠΙΤ τηλ  2103676933 ( δεν το σηκώνουν ).

και το ΙΚΑ  σου λέει  να καταβάλεις τις εισφορές υπερ ΤΕΑΥΕΚ μέχρι 31/1/2014 στο ΙΚΑ  (σήμερα έχουμε 23/1/2014 ) για την διαφορά υπέρ  του ΤΑΠΙΤ τίποτα.

ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΕΙΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ,  ΔΕΝ ΜΑ ΣΩΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

τί εναι αυτό το ΤΑΠΙΤ  ??? δεν το κλείνουν να  ησυχάσουμε ετσι και αλλιώς δεν πρόκειται να πάρουμε σύνταξη 

ΟΛΗ Η ΦΑΣΑΡΊΑ ΓΊΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ. και ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΙΩΘΟΎΝ ΟΙ ΘΈΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΟΕΔΡΩΝ και ΔΙΟΙΚΗΤΩΝ.

ΕΛΕΟΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.

ΑΥΡΙΟ  ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ  ΠΑΚΕΤΑ ΚΑΛΥΨΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους

μέχρι και εχθές το μεσημέρι , που κατάφερα να μου απαντήσουν στο τηλέφωνο από ΤΑΠΙΤ (γιια ΤΕΑΥΕΚ) , δεν γνωρίζουν που θα πληρωθεί  η εισφορά του 4% για την πρόνοια  και μου είπαν  ότι από Δευτέρα  (αναμένεται νέα εγκύκλιος από ΙΚΑ (?) για το τρόπο καταβολής του . Το σίγουρο είναι ότι οι εισφορές υπερ ΕΤΕΑ (3%+3% για ΤΕΑΥΕΚ )  πληρώνονται με αυτές του ΙΚΑ και μέσω ΑΠΔ , για το υπόλοιπο αναμένουμε ...έχουμε άλλωστε "άπλετο χρόνο" ...τι να πει κανείς .....Ξέρετε μήπως δημοσιεύθηκε κάτι και έχασα επεισόδεια ?   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους

μέχρι και εχθές το μεσημέρι , που κατάφερα να μου απαντήσουν στο τηλέφωνο από ΤΑΠΙΤ (γιια ΤΕΑΥΕΚ) , δεν γνωρίζουν που θα πληρωθεί  η εισφορά του 4% για την πρόνοια  και μου είπαν  ότι από Δευτέρα  (αναμένεται νέα εγκύκλιος από ΙΚΑ (?) για το τρόπο καταβολής του . Το σίγουρο είναι ότι οι εισφορές υπερ ΕΤΕΑ (3%+3% για ΤΕΑΥΕΚ )  πληρώνονται με αυτές του ΙΚΑ και μέσω ΑΠΔ , για το υπόλοιπο αναμένουμε ...έχουμε άλλωστε "άπλετο χρόνο" ...τι να πει κανείς .....Ξέρετε μήπως δημοσιεύθηκε κάτι και έχασα επεισόδεια ?   

 

Δελτίο Τύπου ΑΠΔ printButton.png

31 Δεκεμβρίου 2013

Από τη Διοίκηση του ΤΑ.Π.Ι.Τ. ανακοινώνεται ότι, σύμφωνα με σχέδιο νόμου που ψηφίστηκε πρόσφατα από την ολομέλεια της Βουλής και αναμένεται η δημοσίευση σε ΦΕΚ, από01.12.2013 οι εργοδότες που απασχολούν προσωπικό υπαγόμενο στην ασφάλιση του ΤΑ.Π.Ι.Τ. και την ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, υποχρεούνται να δηλώσουν τις Ασφαλιστικές Εισφορές στην Αναλυτική Περιοδική Δήλωση (ΑΠΔ) που υποβάλλουν σύμφωνα με την ισχύουσα για το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ νομοθεσία.

Για την υλοποίηση της προβλεπόμενης διαδικασίας υποβολής ΑΠΔ, τονίζονται τα ακόλουθα:

1. Τα ποσοστά των υπέρ ΤΑ.Π.Ι.Τ. ασφαλιστικών εισφορών για τους παλαιούς και νέους ασφαλισμένους εξακολουθούν να είναι τα ισχύοντα.

2. Η δήλωση των ασφαλιστικών εισφορών δια της ΑΠΔ θα γίνεται ενοποιημένα για την ασφάλιση στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και το ΤΑ.Π.Ι.Τ. Σχετικές οδηγίες για τους Κωδικούς Πακέτων Κάλυψης, Δραστηριότητας κλπ θα δοθούν με νεότερα έγγραφα του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και του ΤΑ.Π.Ι.Τ.

3. Η πληρωμή των εισφορών για το ΤΑ.Π.Ι.Τ. που αφορούν χρονικό διάστημα από τον Δεκέμβριο 2013 και εφεξής θα ακολουθεί τη διαδικασία της ΑΠΔ. Δεν θα απαιτείται δηλαδή ιδιαίτερη συναλλαγή με Τράπεζα, πλέον αυτής που γίνεται για την εξόφληση της ΑΠΔ.

Επισημαίνεται, ότι οι υποχρεώσεις (εισφορές, διακανονισμοί, εξόφληση λογαριασμών, πάσης φύσεως εξαγορές κλπ), των εργοδοτών που αφορούν προγενέστερες χρονικές περιόδους (μέχρι τον Νοέμβριο 2013) θα συνεχίσουν να καταβάλλονται στους λογαριασμούς των πρώην Ταμείων, όπως μέχρι σήμερα.

4. Καταληκτική ημερομηνία εξόφλησης των ασφαλιστικών εισφορών του 12ου/2013 και του Δ.Χ./2013 παραμένει όπως ίσχυε.

 

Υπενθυμίζεται ότι οι αυτοαπασχολούμενοι ήδη ασφαλισμένοι του ΤΑ.Π.Ι.Τ. , που έχουν κύρια ασφάλιση στον Ο.Α.Ε.Ε., θα πρέπει μέχρι 15.01.2014 να προσέλθουν στα Υποκαταστήματα του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ του τόπου κατοικίας τους προκειμένου να απογραφούν. (Σχετικές πληροφορίες στη διεύθυνση: www.ika.gr)

Νόμος 4225 ΦΕΚ 2/τ. Α'/7-1-2014

 

?

 Από τη Διοίκηση του ΤΑ.Π.Ι.Τ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δελτίο Τύπου ΑΠΔ printButton.png

31 Δεκεμβρίου 2013

Από τη Διοίκηση του ΤΑ.Π.Ι.Τ. ανακοινώνεται ότι, σύμφωνα με σχέδιο νόμου που ψηφίστηκε πρόσφατα από την ολομέλεια της Βουλής και αναμένεται η δημοσίευση σε ΦΕΚ, από01.12.2013 οι εργοδότες που απασχολούν προσωπικό υπαγόμενο στην ασφάλιση του ΤΑ.Π.Ι.Τ. και την ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, υποχρεούνται να δηλώσουν τις Ασφαλιστικές Εισφορές στην Αναλυτική Περιοδική Δήλωση (ΑΠΔ) που υποβάλλουν σύμφωνα με την ισχύουσα για το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ νομοθεσία.

Για την υλοποίηση της προβλεπόμενης διαδικασίας υποβολής ΑΠΔ, τονίζονται τα ακόλουθα:

1. Τα ποσοστά των υπέρ ΤΑ.Π.Ι.Τ. ασφαλιστικών εισφορών για τους παλαιούς και νέους ασφαλισμένους εξακολουθούν να είναι τα ισχύοντα.

2. Η δήλωση των ασφαλιστικών εισφορών δια της ΑΠΔ θα γίνεται ενοποιημένα για την ασφάλιση στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και το ΤΑ.Π.Ι.Τ. Σχετικές οδηγίες για τους Κωδικούς Πακέτων Κάλυψης, Δραστηριότητας κλπ θα δοθούν με νεότερα έγγραφα του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και του ΤΑ.Π.Ι.Τ.

3. Η πληρωμή των εισφορών για το ΤΑ.Π.Ι.Τ. που αφορούν χρονικό διάστημα από τον Δεκέμβριο 2013 και εφεξής θα ακολουθεί τη διαδικασία της ΑΠΔ. Δεν θα απαιτείται δηλαδή ιδιαίτερη συναλλαγή με Τράπεζα, πλέον αυτής που γίνεται για την εξόφληση της ΑΠΔ.

Επισημαίνεται, ότι οι υποχρεώσεις (εισφορές, διακανονισμοί, εξόφληση λογαριασμών, πάσης φύσεως εξαγορές κλπ), των εργοδοτών που αφορούν προγενέστερες χρονικές περιόδους (μέχρι τον Νοέμβριο 2013) θα συνεχίσουν να καταβάλλονται στους λογαριασμούς των πρώην Ταμείων, όπως μέχρι σήμερα.

4. Καταληκτική ημερομηνία εξόφλησης των ασφαλιστικών εισφορών του 12ου/2013 και του Δ.Χ./2013 παραμένει όπως ίσχυε.

 

Υπενθυμίζεται ότι οι αυτοαπασχολούμενοι ήδη ασφαλισμένοι του ΤΑ.Π.Ι.Τ. , που έχουν κύρια ασφάλιση στον Ο.Α.Ε.Ε., θα πρέπει μέχρι 15.01.2014 να προσέλθουν στα Υποκαταστήματα του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ του τόπου κατοικίας τους προκειμένου να απογραφούν. (Σχετικές πληροφορίες στη διεύθυνση: www.ika.gr)

Νόμος 4225 ΦΕΚ 2/τ. Α'/7-1-2014

 

?

 Από τη Διοίκηση του ΤΑ.Π.Ι.Τ.

 

 OK δεν το ειχα δει...νασαι καλα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18100

 

Καλημέρα σας! Απ' ότι καταλαβαίνω από την χθεσινή εγκύκλιο, οι εισφορές για το ΕΤΕΑ για τον Δεκέμβριο του 2013, θα είναι 6% συνολικά (εγώ έχω στους πελάτες μου περισσότερο ποσό), θα καταβληθούν όπως μέχρι τώρα (δηλαδή στο λογ/σμό κάθε ταμείου ξεχωριστά), αλλά θα δηλωθούν κανονικά στην ΑΠΔ. Σωστά???

 

Θα θέλατε να μου πείτε την άποψη σας??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"...Οι υπόχρεοι εργοδότες θα καταβάλλουν εντός των κατά νόμο προθεσμιών, για την περίοδο 12/2013 μέχρι 31.01.2014, το σύνολο των εισφορών που προκύπτει από το άθροισμα των συνολικών ποσοστών ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και ΕΤΕΑ, όπως αυτό προκύπτει κατά περίπτωση ασφάλισης. Η διαδικασία παραμένει η ίδια με αυτή που μέχρι σήμερα ακολουθείτο για την καταβολή των εισφορών υπέρ του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, είτε αφορά πληρωμή σε τράπεζα είτε μέσω διαδικτύου."

 

...για το Δεκέμβρη, Δ.Χ., και μετά, μία συνολική/αθροιστική καταβολή ΙΚΑ+επικουρικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαίνω στο σαιτ του ΙΚΑ σήμερα να υποβάλλω ΑΠδ Ιανουαρίου 2014, και συμπληρώνοντας την περίοδο υποβολής

01/2014 εως 01/2014, μου βγάζει μήνυμα ότι  δεν μπορεί να ανοιχτεί  υποβολή γι αυτή την περίοδ !!!!!

 

τι γίνεται ρε παιδιά; έχω χάσει επεισόδια ή δεν το άνοιξαν ακόμα για το ν Ιανουάριο; πάει , θα τρελλαθούμε τελείως,

και να θέλουμε δεν μπορούμε να κάνουμε τη δουλειά μας, αει σιχτίρ πια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον Δεκέμβρη τελείωσες? γιατί εμείς έχουμε χάσει επεισόδια και περιμένουμε τα πακέτα.

 

αντίθετα με σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους αυτοαπασχολουμενους που εχουν επικουρικο τι γινεται??

Την Παρασκευη πελατης μου κρεοπωλης (επαγγελματιας) που πληρωνε και επικορικο στο ικα μου ανακοινωσε οτι απο το ικα τον ενημερωσαν οτι ο λογιστης θα πρεπει να του πει τι θα κανει απο εδω και περα προκειμενου να πληρωνει το επικουρικο του.

Γνωριζει κανεις πως γινεται αυτη η διαδικασια???? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαίνω στο σαιτ του ΙΚΑ σήμερα να υποβάλλω ΑΠδ Ιανουαρίου 2014, και συμπληρώνοντας την περίοδο υποβολής

01/2014 εως 01/2014, μου βγάζει μήνυμα ότι  δεν μπορεί να ανοιχτεί  υποβολή γι αυτή την περίοδ !!!!!

 

τι γίνεται ρε παιδιά; έχω χάσει επεισόδια ή δεν το άνοιξαν ακόμα για το ν Ιανουάριο; πάει , θα τρελλαθούμε τελείως,

και να θέλουμε δεν μπορούμε να κάνουμε τη δουλειά μας, αει σιχτίρ πια....

Δεν εχει ανοιξει ακομα. Υπομονη για λιγη ωρα.

 

Με τους αυτοαπασχολουμενους που εχουν επικουρικο τι γινεται??

Την Παρασκευη πελατης μου κρεοπωλης (επαγγελματιας) που πληρωνε και επικορικο στο ικα μου ανακοινωσε οτι απο το ικα τον ενημερωσαν οτι ο λογιστης θα πρεπει να του πει τι θα κανει απο εδω και περα προκειμενου να πληρωνει το επικουρικο του.

Γνωριζει κανεις πως γινεται αυτη η διαδικασια???? 

Θα ασφαλιζονται με ΑΠΔ. Σε αναμονη οδηγιων για κωδικους κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδερφια με τα φαρμακεία τι γίνεται.... οκ με το ΤΑΠΙΤ το καταλάβαμε...πληρωμη όπως και οι εισφορες στην τράπεζα ...το άλλο ταμείο όμως?  το ΤΕΑΥΦΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδερφια με τα φαρμακεία τι γίνεται.... οκ με το ΤΑΠΙΤ το καταλάβαμε...πληρωμη όπως και οι εισφορες στην τράπεζα ...το άλλο ταμείο όμως?  το ΤΕΑΥΦΕ?

όπως και πριν.... στην τράπεζα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως και πριν.... στην τράπεζα....

οπότε δε θα εμφανιζονται στην ΑΠΔ?... μόνο το ΤΑΠΙΤ? και το ΤΕΑΥΦΕ με το εντυπάκι στην Εθνική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλημέρα, δυστηχώς για λόγους υγείας έλλειπα στο εξωτερικό για 20 ημέρες.

Επειδή ήθελα να μου ήμουν σωστός με τους πελάτες μου - και επειδή δεν γνώριζα την ημερομηνία επιστροφής- έστειλα τις ΑΠΔ του 12/2013 με το παλιό καθεστώς στις 04.01.2014 και είπα στους πελάτες να πληρώσουν το ΤΕΥΕΚ με το παλιό καθεστώς, όπως και έπραξαν (υπάρχουν ακόμη εργοδότες που πληρώνουν κανονικά τις ασφαλιστικές εισφορές).

Επιστρέφοντας την 01.02.2014 στην Ελλάδα, διάβασα τι αλλαγές έχουν γίνει.

Τι με συμβουλεύεται να κάνω, δεδομένου ότι έχουν γίνει οι πληρωμές ακόμη και για το Δώρο Χριστουγέννων με το παλιό καθεστώς ; Δηλαδή οι πληρωμές για το ΤΕΑΥΕΚ έχουν πληρωθεί στο ΤΕΑΥΕΚ. Να στείλω συμπληρωματική ΑΠΔ; Μήπως όμως έτσι θα αναγκαστούν οι πελάτες να ξαναπληρώσουν το επικουρικό;

Να αφήσω τα πράγματα όπως είναι και να ξεκινήσω από το 01/2014 κανονικά;

Σας παρακαλώ πολύ , θα ήθελα τη γνώμη σας, γιατί δυστηχώς με την απώλεια που είχα , το μυαλό μου δεν βοηθάει....

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλημέρα, δυστηχώς για λόγους υγείας έλλειπα στο εξωτερικό για 20 ημέρες.

Επειδή ήθελα να μου ήμουν σωστός με τους πελάτες μου - και επειδή δεν γνώριζα την ημερομηνία επιστροφής- έστειλα τις ΑΠΔ του 12/2013 με το παλιό καθεστώς στις 04.01.2014 και είπα στους πελάτες να πληρώσουν το ΤΕΥΕΚ με το παλιό καθεστώς, όπως και έπραξαν (υπάρχουν ακόμη εργοδότες που πληρώνουν κανονικά τις ασφαλιστικές εισφορές).

Επιστρέφοντας την 01.02.2014 στην Ελλάδα, διάβασα τι αλλαγές έχουν γίνει.

Τι με συμβουλεύεται να κάνω, δεδομένου ότι έχουν γίνει οι πληρωμές ακόμη και για το Δώρο Χριστουγέννων με το παλιό καθεστώς ; Δηλαδή οι πληρωμές για το ΤΕΑΥΕΚ έχουν πληρωθεί στο ΤΕΑΥΕΚ. Να στείλω συμπληρωματική ΑΠΔ; Μήπως όμως έτσι θα αναγκαστούν οι πελάτες να ξαναπληρώσουν το επικουρικό;

Να αφήσω τα πράγματα όπως είναι και να ξεκινήσω από το 01/2014 κανονικά;

Σας παρακαλώ πολύ , θα ήθελα τη γνώμη σας, γιατί δυστηχώς με την απώλεια που είχα , το μυαλό μου δεν βοηθάει....

Σας ευχαριστώ

Να περιμένεις μην κάνεις τπτ για ότι θεωρείς ότι δεν έγινε σωστά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανικος παιδια και εγω πληρωσα το ΤΑΠΕΜ ( ταμείο μετάλλου) κανονικά Δεκέμβριο και ΔΧ στην τράπεζα alpha bank..Προφανως και δεν προκειται να κανω κατι αλλο απλα του Ιανουαρίου θα τα ενοποιήσω μαζί με τις εισφορές του ΙΚΑ στην ΑΠΔ και πληρωμή μεσω τράπεζας κλασσικα. Αυτό κατάλαβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανικος παιδια και εγω πληρωσα το ΤΑΠΕΜ ( ταμείο μετάλλου) κανονικά Δεκέμβριο και ΔΧ στην τράπεζα alpha bank..Προφανως και δεν προκειται να κανω κατι αλλο απλα του Ιανουαρίου θα τα ενοποιήσω μαζί με τις εισφορές του ΙΚΑ στην ΑΠΔ και πληρωμή μεσω τράπεζας κλασσικα. Αυτό κατάλαβα...

 

Εσύ οιούτως ή άλλως είσαι σωστός σύμφωνα με το δελτίο τύπου της 29/1/14 και περίμενε για Ιανουάριο να δεις τι θα κάνεις. Γιατί αν δεν βγει η υπουργική απόφαση μάλλον θα συνεχίσεις να πληρώνεις στην ALPHA. Μόνο το ΤΑΠΙΤ/ΤΕΑΥΕΚ διαφοροποιείται.

 

 

Καταβολή Τρεχουσών Ασφαλιστικών Εισφορών Υπερ ΤΑΠΙΤ, ΕΤΕΑ & ΤΑΥΤΕΚΩ printButton.png 29.01.14

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Από τις Διοικήσεις των ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, ΕΤΕΑ, ΤΑΠΙΤ και ΤΑΥΤΕΚΩ ανακοινώνεται οτι, από1/12/2013, και σε εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 1 του Ν.4225/2014, προβλέπεται υποχρέωση των εργοδοτών να δηλώνουν στην Αναλυτική Περιοδική Δήλωση (ΑΠΔ) που υποβάλλουν στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ τις ασφαλιστικές εισφορές υπέρ του Ενιαίου Ταμείου Επικουρικής Ασφάλισης (ΕΤΕΑ), του Ταμείου Πρόνοιας Ιδιωτικού Τομέα (ΤΑΠΙΤ) και του Ταμείου Ασφάλισης Υπαλλήλων Τραπεζών και Επιχειρήσεων Κοινής Ωφελείας(ΤΑΥΤΕΚΩ), με Υπουργική δε Απόφαση θα καθοριστεί ο τρόπος και ο χρόνος είσπραξης των εν λόγω ασφαλιστικών εισφορών από το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και απόδοσή τους στα οικεία Ταμεία.

Δεδομένου οτι δεν έχει ακόμη εκδοθεί η προβλεπόμενη από το νόμο Υ.Α., οι εισφορές μηνός Δεκεμβρίου 2013 υπέρ ΤΑΠΙΤ και ΤΑΥΤΕΚΩ θα καταβληθούν στα οικεία Ταμεία και Τομείς όπως καταβάλλονταν μέχρι και το μήνα Νοέμβριο 2013, κατά τα γνωστά.

Τονίζεται ότι, όπως έχει ήδη ανακοινωθεί, οι εισφορές υπέρ ΕΤΕΑ για το μήνα Δεκέμβριο 2013 θα καταβληθούν ενιαία με αυτές υπέρ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ (ΙΚΑ-ΕΤΑΜ + ΕΤΕΑ), κατά τα γνωστά και εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας, ήτοι μέχρι 31/01/2014.

Ειδικά οι εισφορές μηνός Δεκεμβρίου 2013 υπέρ του Τομέα Πρόνοιας Υπαλλήλων Εμπορικών Καταστημάτων του ΤΑΠΙΤ θα καταβληθούν στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ με ξεχωριστή εγγραφή (δηλ. με ξεχωριστό γραμμάτιο) από αυτή των ενιαίων εισφορών υπέρ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ - ΕΤΕΑ, κατά τα γνωστά, και εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας, ήτοι μέχρι 31/01/2014.

 

ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΟΙΚΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΦΟΡΕΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...