Jump to content
  • 0

Κ.Φ.Α.Σ. ,σε απλοποίηση στόχευαν ,τα μάτια του βγάλανε.

PROAKIS
 Share

Question

εάν πριν, ήταν 1 φορά  τυπολατρικός ,σήμερα έγινε μπάχαλο. κανείς δεν θα ξέρει τι εκδίδει,ποιος τα εκδίδει πχ.ο υπάλληλος κρυφά από το αφεντικό,ο λαθρέμπορας με στοιχεία νόμιμου και τέλος ΑΝ θέλεις περνάς ότι εξέδωσες .

ΠΡΟΣΟΧΗ μην βρεθείτε μπλεγμένοι ,εσείς και οι πελάτες.

ταμειακές εδώ ,μηχανισμοί ναι μεν αλλά ,αλπ.απυ και λαλακίες στο τετράγωνο.

Ενώ τα πράγματα ήταν πολύ απλά..

2 στοιχεία ,το ένα ποσότητας και το άλλο αξίας.  Αν είναι χοντρική-λιανική  φαίνεται από τα στοιχεία του πελάτη.

εάν είναι παροχής φαίνεται από το πωλούμενο είδος πχ. η πώληση πιάτων ξέρουμε τι είναι,

και στο κάτω κάτω δεν μας αφορά αφού ίδια φορολογούνται.

πιστωτικά χρειάζονται ? όχι το αξίας με μείον .καλύτερα για να μην κάνεις λάθος στην καταχώρηση.

Διασφάλιση συναλλαγών ,ταυτοποίηση  εκδότη και πελάτη.πως?

μηχανισμός ή ταμειακή ,όχι και τα δύο.  οι πωλούντες κυρίως σε επιτηδευματίες θα θέλανε μηχανισμό ,ενώ σε ιδιώτες ταμειακή.

προαιρετικά θέλεις και τα δύο? πάρε και τα δύο.

Οποιος ήθελε χειρόγραφα ,τύπωνε τις φόρμες μέσω ταχις με αρίθμηση δεδομένη,να ξέρουμε και τι τα έκανες.

ΑΠΛΑ- ΞΕΚΑΘΑΡΑ- ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΑ.

τώρα κάνατε τον λαθρέμπορα νόμιμο γιατί του έλειπε ένα χαρτί και τους νόμιμους για το Δαφνί!

και τέλος εκείνο το έρμο το Σ.Δ.Ο.Ε. τι να ελέγξει?

Οι τύποι κάνουν για ψαράδες!! Βάλτους δίπλα στο κύμα να γράψουν Π.Ο.Λ. και νόμους ,στην πρώτη άντε στην δεύτερη βγήκαν τα ψαριά στον αφρό.

Recommended Posts

• 0

Συνάδελφε προσπαθώ να σε παρακολουθήσω, αλλά δε μπορώ. Κάπου σε χάνω.

Έχεις δίκιο σε κάποια θέματα, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Πιστεύω πως σε μερικούς μήνες, στο θέμα που θίγεις, όλα θα είναι καλύτερα. Θα αλλάξουμε τις εφαρμογές μας μετά από σκέψη (τώρα δεν προλαβαίνω ούτε να σκεφθώ), και όλα θα γίνουν πιό σωστά.

Το προηγούμενο σύστημα ήταν ένα μαύρο χάλι.

Σκέψου τις ουρές και τα χαρτάκια προτεραιότητας στον Κώδικα. Το μόνο καλό που είχαν ήταν ότι κάναμε γνωριμίες και αναπτύσαμε προσωπικές σχέσεις με συναδέλφους.

Σκέψου τα πρόστιμα που έπεφταν για λόγους βλακείας.

Θεωρήσεις ταμειακών, απώλεια βιβλίου συντήρησης, χρήση μη θεωρημένου παραστατικού από παραδρομή, μου τελείωσαν τα θεωρημένα φύλλα της απογραφής στις 20/2, μου τελείωσε το θεωρημένο καθολικό και έχω να τυπώσω 20 σελίδες...

Σκέψου ένα σωρό άλλα τέτοια.

Σκέψου τι σκύψιμο κάναμε στη μέση μας για να θεωρήσουμε για τον πελάτη μας αν και του έλλειπε το χαρτί από το Επιμελητήριο.

Σκέψου τι αντιμετώπιση είχαμε από τους υπαλλήλους του κώδικα.

Τουλάχιστον τώρα έχουμε να σχοληθούμε με την ουσία.

Ελπίζω τουλάχιστον.

Με την ελπίδα σε βλέπω να μένεις κι εσυ

• 0

κακός χαμός τότε ,κακός χαμός και τώρα με τα πρόστιμα να σφυρίζουν.

ότι λέω και στον τίτλο δηλαδή?

τα παρατάω όλα και πάω για τσικουδιές και τα ΚΦΑΣ και τα φπα.

άντε στην υγειά σας... βρε παιδιά.

θα τα ξανασκεφτώ όταν θα πίνω.

• 0

κακός χαμός τότε ,κακός χαμός και τώρα με τα πρόστιμα να σφυρίζουν.

ότι λέω και στον τίτλο δηλαδή?

τα παρατάω όλα και πάω για τσικουδιές και τα ΚΦΑΣ και τα φπα.

άντε στην υγειά σας... βρε παιδιά.

θα τα ξανασκεφτώ όταν θα πίνω.

Σε ζηλεύω συνάδελφε και γω εχθες που πήγα έφαγα ήπια κ στο απένατι τραπέζι είδα την υπάλληλο του ΚΒΣ και δάκρυσα . Πήρα μια οδοντογλυφίδα και άρχισα να τρυπάω τα χάρτοτραπεζομάντηλο προσπαθώντας να κάνω τον αριθμό της ΔΟΥ -5411  .Καλά να περάσεις

Χαλκιδέε σας τα λεγα γω...δεν σας τα λεγα?

• 0

εσύ Χρήστο καλά μας τάλεγες 

αλλά να που τα βρίσκουν παράλογα 

και άσχετο αλλά 

μέσα σε όλο αυτό 

ο εκκινητής του θέματος βλέπει μόνο αυτός στα γραφτά μου - ενώ δεν υπάρχει- ένα ¨έλα ντε¨ και λέει διαφορα   (από την άλλη τα βάζει με άλλους γιατί δεν διαβάζουν αυτά που γράφει) 

η κρισανα γράφει ώς συνήθως για να γίνει όχι χαλίφης στη θέση του χαλίφη αλλά τουλαχιστον σιλβερ μεμπερ 

και ο κίτσος προσπαθεί να συντονιστεί στον ρυθμό του φσιιτ μπόϊγκ όταν δεν κάνει διαφήμιση στην σανιτας 

πως τόλεγε σε κείνη την ταινία ο Ηλιόπουλος ?

ειμαστε μια ωραια ατμοσφαιρα

• 0

εσύ Χρήστο καλά μας τάλεγες 

αλλά να που τα βρίσκουν παράλογα 

και άσχετο αλλά 

μέσα σε όλο αυτό 

ο εκκινητής του θέματος βλέπει μόνο αυτός στα γραφτά μου - ενώ δεν υπάρχει- ένα ¨έλα ντε¨ και λέει διαφορα   (από την άλλη τα βάζει με άλλους γιατί δεν διαβάζουν αυτά που γράφει) 

η κρισανα γράφει ώς συνήθως για να γίνει όχι χαλίφης στη θέση του χαλίφη αλλά τουλαχιστον σιλβερ μεμπερ 

και ο κίτσος προσπαθεί να συντονιστεί στον ρυθμό του φσιιτ μπόϊγκ όταν δεν κάνει διαφήμιση στην σανιτας 

πως τόλεγε σε κείνη την ταινία ο Ηλιόπουλος ?

ειμαστε μια ωραια ατμοσφαιρα

Γιατί δεν είμαστε είχες καμία αμφιβολία.

Ναι γι΄ αυτο γράφω θέλω να γίνω σίλβερ κακό είναι?

• 0

Καλημέρα,

κατόπιν ωρίμου σκέψεως κατέληξα στο εξής "έχω δίκιο σε όλα".

Ας αποφασίσουμε τι θέλουμε ,Ευρώπη ή Νευροκόπι?

άρα τα απυ-ταπυ-μαπυ-τπυ ,μηχανισμοί ναι μεν αλλά ,ταμειακές θα δούμε και εξαιρείται και εμπίπτει ,βιομηχανία Π.Ο.Λ. ,σεμιναρίων και άλλαξε και τροποποιήθηκε και τρέχα-

γύρευε δεν συνάδουν με την κατεύθυνση της χώρας.

άρα θέλουμε ΕΝΑ στοιχείο αξίας και ένα ποσότητας και σταθερούς κανόνες για 20 χρόνια. 

Ελυσα και το πρόβλημα των αποθηκών-τιμολόγησης.

Το παλιό Δ.Α. το ονομάζω "δελτίο διακίνησης-μη τιμολογηθέντων"  δεν μπορεί στο δείγμα να γράφει μόνο "μη τιμολογηθέντων"

Το παλιό ΤΔΑ ,το ονομάζω Τιμολόγιο (Α.Χ.)                 άμεσης χρέωσης.

Το παλιό ΤΙΜ ,το ονομάζω Τιμολόγιο (Ε.Χ.)                  έμμεσης χρέωσης ,έχει προηγηθεί δελτίο διακίνησης.

Και επειδή βρισκόμαστε σε μεταβατικό στάδιο ,οι μηχανισμοί παραμένουν μέχρι να γεμίσουν οι μνήμες ,μετά βλέπουμε. Φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά.

Δεν μπορεί να μου θέλεις απλοποίηση και να μου ζητάς συγκεντρωτικές τιμολογίων ,γραφειοκρατία-πρόστιμα και άλλα τρελά.

Θα καταχωρώ τα τιμολόγια κάθε επιχείρησης και μετά εκδοθέντα και ληφθέντα θα τα στέλνω στο Υπουργείο να τα κάνουν ότι θέλουν. Θα τα έχω βάλει όμορφα σε σειρά .

"παρακαλούμε για τις δικές σας ενέργειες".

Τα παλιά μέλη του φόρουμ σεβαστά μεν ,αλλά ενδέχεται να μας οδηγήσετε άθελά σας σε αντεπανάσταση ,αντί για ριζική ανατροπή.

Δεν έγραψα ούτε για καρφίτσες,ούτε για διατρήσεις ,ούτε για κώδικες και αντικώδικες.

Βήμα βήμα η πορεία προς τα μπρος ,τα άλματα είναι επικίνδυνα,πόσο μάλλον όταν γίνονται στο γόνατο.

• 0

Έγινε αναφορά σε κάποια δημοσίευση στο άρθρο του κυρίου Γρηγοράκου. Το έχετε διαβάσει; Αλήθεια με το σχέδιο νόμου επιχειρείται η κατάργηση της λογιστικής-διαχειριστικής οργάνωσης των επιχειρήσεων;   Θα επικρατήσει λογιστική και φορολογική αναρχία από την κατάργηση του ΚΦΑΣ (μακάρι Παναγία μου) καθώς και των λογιστικοοικονομικών διατάξεων του Ν.2190;

Η γνώμη μου αρχικά είναι πως  βρίσκω υπερβολικό τον  ισχυρισμό πως επιχειρείται η κατάργηση της λογιστικής-διαχειριστικής οργάνωσης των επιχειρήσεων. Από την διατύπωση φαίνεται πως η κατάργηση της λογιστικής-διαχειριστικής οργάνωσης αποτελεί στόχο του σχεδίου νόμου. Και αναρωτιέμαι, αυτό θα συμβεί γιατί:

1)      Θα καταργηθεί ο ΚΦΑΣ;

Μα κάτι τέτοιο θα λύσει τα χέρια των επιχειρήσεων και των λογιστών.

2)      Θα καταργηθούν οι λογιστικοοικονομικές διατάξεις του 2190;

Γιατί όχι αφού για τους κανόνες αναγνώρισης και επιμέτρησης  των περιουσιακών στοιχείων θα εφαρμόζονται οι διατάξεις του σχεδίου νόμου. Μέχρι πρότινος στην αποτίμηση περιουσιακών στοιχείων έκαναν αναφορά και ο 2190 και το ΕΓΛΣ και ο ΚΒΣ και μάλιστα με διαφορές μεταξύ τους. Από την άλλη η χρησιμοποίηση του όρου αναγνώριση αντί για καταχώρηση και επιμέτρηση αντί για αποτίμηση δεν νομίζω πως καθιστά το κείμενο ακαταλαβίστικο.

3)      Οι Δημόσιες υπηρεσίες έχουν στηρίξει α ερωτηματολόγια και τα φορολογικά έντυπα στο ΕΓΛΣ;

4)      Οι επιχειρήσεις θα χρειαστεί να δαπανήσουν ποσά για την μηχανογραφική προσαρμογή στα νέα δεδομένα;

Θεωρώ πως δεν θα συμβεί κάτι τέτοιο.

5)      Επειδή θα υπάρχει λογιστική και φορολογική βάση και διπλά βιβλία;

Μήπως τώρα τι κάνουμε; Στους λογαριασμούς τάξεως δεν κάνουμε εγγραφές προσαρμογής της λογιστικής βάσης στην φορολογική;

6)      Προστίθεται η κατάσταση ταμειακών ροών στις χρηματοοικονομικές καταστασεις;

Μα υπάρχει επιχείρηση ενός χ μεγέθους που δεν συντάσσει έτσι και αλλιώς αυτή την κατάσταση;

Το πώς πρέπει να γίνει αυτή η μετάβαση είναι ένα άλλο θέμα καθώς και το εάν έχει ζητηθεί η γνώμη όλων των εμπλεκόμενων φορέων. 

• 0

teo8111,δεν είναι θέμα λογιστικής απεικόνισης και αν αντί για τον λογ/μο 60 ,σου λέει ρίξτα στον 1060 ή όλα σε έναν κουβά.

το θέμα είναι ότι ,τα πάντα εξαρτώνται από την "εκτίμηση" της διοίκησης ,οπότε και ο ισολογισμός θα έχει ισόποση αξιοπιστία  με αυτή.

εκτίμηση,σου λέει αυτό εκτίμησα και το πρόβλημα το έχουν οι τρίτοι.

τα Δ.Λ.Π. είναι η μητέρα των φουσκών ,σε αντίθεση με το Ε.Γ.Λ.Σ. που το διέπει η αρχή της συντηρητικότητας.

πόσο μάλλον ετούτα που είναι 'υβρίδια".

αν ασχολείσαι με Χ.Α.Α. ,οι ισολογισμοί των τελευταίων ετών των τραπεζών είναι "μαγεία".

πχ. κέρδη 2011  20 ευρώ /κέρδη 2012 50 ευρώ.

καθαρή θέση 2011 100 ευρώ/καθαρή θέση 2012   60 ευρώ.

τέλος πάντων ,θέλει πολύ προσοχή το διάβασμα ισολογισμού ,όλες οι καταστάσεις και αφού το μελετήσεις κρατάς σημειώσεις για να ρωτήσεις την διοίκηση.

οπότε όποιος έχει προνομιακή πληροφόρηση ,είναι και ένα βήμα μπροστά. 

έχεις ακούσει την έκφραση "καζινο-καπιταλισμός" ,του αέρα,της μπούρδας ,της θεωρίας και των παρασίτων? 

Γνωρίζεις ότι ο πλανήτης χρωστάει 3 φορές το ΑΕΠ της γης? που τα χρωστάμε και αυτοί που τα βρήκανε για να μας τα δώσουν?

Καλά ξεμπερδέματα   με δαύτους.

• 0

Νομίζω βάζετε στο τραπέζι ένα άλλο θέμα από αυτό που έθιξα. Όχι δεν ασχολούμαι με ΧΑΑ ούτε με ΔΛΠ στην πράξη. Ωστόσο νομίζω πως για την κρίση και την φούσκα δεν ευθύνονται τα πρότυπα, αλλά η κακή  εφαρμογή τους. 

• 0

δεν υπάρχει εφαρμογή ,παρά εκτίμηση.

ότι δηλώσεις (εκτιμήσεις) είσαι.

Ναι καταργήθηκε ο Κ.Φ.Α.Σ!

εκτός από αυτούς που εξαιρούνται της μη απεικόνισης συναλλαγών,αυτούς που έχουν υποχρέωση  απεικόνισης συναλλαγών,αυτούς που απαλλάσσονταν αλλά καταργήθηκε η απαλλαγή τους και αυτούς που εμπίπτουν προσωρινά μέχρι να εξαιρεθούν.

απλά πραγματάκια.

• 0

μετά την ΠΟΛ. της ΠΟΛ. που ίσχυε μέχρι 31/12/2013 ,μεταβαίνουμε  στην  ΠΟΛ. της ΠΟΛ. που ισχύει μέχρι το 2014 .

ακολουθούν οι ΠΟΛ. της ΠΟΛ. του 2015 ,που τροποποιούν τις ΠΟΛ. των ΠΟΛ. του 2014 ,που ήταν συνέχεια των ΠΟΛ. της ΠΟΛ.2013 και των αντίστοιχων νόμων φυσικά.

και έτσι θα ισχύουν από δω και πέρα.

μη εξαιρουμένων των υπόχρεων και υποχρεούμενων αυτών που εξαιρούνται ,πλέον των προσωρινά εμπιπτομένων ,εμπίπτοντας τους προσωρινά απαλλαγμένους που αναστέλλεται η μη υποχρέωσή τους έως απαλλαγούν οριστικά και δεν προκύψει αναστολή της μη υποχρέωσης.