Jump to content

Recommended Posts

Υποβαλλω δηλωση φπα δ τριμ 13 κ βγαινει ταυτοτητα οφειλης. Την επομενη μερα μπαινω στα στοιχεια οφειλων εκτος ρυθμισης κ εμφανιζεται η βεβαιωμενη οφειλη του φπα με διαφορετικη ταυτοτητα πληρωμης. Μπορουν και οι δυο να χρησιμοποιηθουν?????

Ρωταω διοτι συναδελφος μου ειπε πως πηγε με την πρωτη να κανει την πληρωμη μεσω τραπεζης κ γυρισε πισω η πληρωμη. Ξαναπηγε στην τραπεζα την επομενη κ της ειπαν να τυπωσει εκ νεου την αλλη ταυτοτητα απο προσωποποιημενη πληροφορηση. Δηλαδη οι ταυτοτητες που εκτυπωσαμε κατα την υποβολη ειναι λαθος???? Υπαρχει τετοιο ενδεχομενο??

• Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

είναι απάντηση αυτή?  " όταν ολοκληρωθούν"...?    γιατί ρε φίλε να ελεγχω κάθε μέρα για όλους τους πελάτες αν σβήστηκε η οφειλή ή όχι? δεν την πλήρωσα? δεν έπρεπε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο? δεν το

Οκ φίλε. Να είσαι καλά.   Πάντως ξέρεις κάτι ; Η σιγουριά μας πλέον για το οτιδήποτε, είναι σαν του τερματοφύλακα που νομίζει ότι απέκρουσε...     Νομίζει... Καλή εβδομάδα Δημήτρη μου.

αν μιλάς και συ για ηλικία.. μόλις απολύθηκες από τον στρατό..   τα παρατάω..πάω στο καφενείο να παίξω βίδα..   ..καλή σου μέρα παναγιώτη..ήρθε ο μπερμπάτοφ?

Posted Images

Υποβαλλω δηλωση φπα δ τριμ 13 κ βγαινει ταυτοτητα οφειλης. Την επομενη μερα μπαινω στα στοιχεια οφειλων εκτος ρυθμισης κ εμφανιζεται η βεβαιωμενη οφειλη του φπα με διαφορετικη ταυτοτητα πληρωμης. Μπορουν και οι δυο να χρησιμοποιηθουν?????

Ρωταω διοτι συναδελφος μου ειπε πως πηγε με την πρωτη να κανει την πληρωμη μεσω τραπεζης κ γυρισε πισω η πληρωμη. Ξαναπηγε στην τραπεζα την επομενη κ της ειπαν να τυπωσει εκ νεου την αλλη ταυτοτητα απο προσωποποιημενη πληροφορηση. Δηλαδη οι ταυτοτητες που εκτυπωσαμε κατα την υποβολη ειναι λαθος???? Υπαρχει τετοιο ενδεχομενο??

Ναι υπάρχει γιατι τα θεωρει πλέον βεβαιωμένα ποσά.

Αν πληρώσεις μεσω ιντερνετ διαλεγεις πλέον βεβαιωμενες οφειλές και οχι πληρωμη φπα.

Πάντως και με την αρχικη ταυτοτητα μια χαρα το πηρε.

Συνάδελφος που έστειλε Φόρο Εργολαβίας και πλήρωσε με την αρχική Τ.Ο. στις 10/1/14 του εμφανίζει στα στοιχεία οφειλών εκτός ρύθμισης ότι η οφειλή δεν έχει πληρωθεί και υπάρχουν και προσαυξήσεις.

Καλημερα.

Το ιδιο ετυχε και σε εμενα,ειχα ενα προστιμο απο την εφορα ποσο 60 ευρω το πληρωσα στην τραπεζα με την τ.ο. αλλα το συστημα του ταχις για να ενημερωθει θελει περιπου 15 μερες.

Ενω και εγω το πληρωσα μετα απο μερες που πηγα να το δω ειχα και προσαυξηση το ρωτησα στην εφορια και μου ειπαν τα παραπανω.

καμία πληρωμή που έγινε με την αρχική ταυτότητα δε φαίνεται ακόμη..

όλες είναι στα βεβαιωμένα..

πολύ φοβάμαι ότι μετά τη δευτέρα θα τρέχουμε να αποδείξουμε ότι δεν έχουμε προβοσκίδα..

μπλαγλαμάδες...

πολύ φοβάμαι ότι μετά τη δευτέρα θα τρέχουμε να αποδείξουμε ότι δεν έχουμε προβοσκίδα..

μπλαγλαμάδες...

Έλα μην λες τέτοια και όλοι έχουν πάρει την τ.ο.που βγαίνει μετά την υποβολή.

Δεν είμαστε για τέτοια.Είμαστε και σε κρίσιμη ηλικία.

Καλημέρα Δημήτρη.

Έλα μην λες τέτοια και όλοι έχουν πάρει την τ.ο.που βγαίνει μετά την υποβολή.

Δεν είμαστε για τέτοια.Είμαστε και σε κρίσιμη ηλικία.

Καλημέρα Δημήτρη.

αν μιλάς και συ για ηλικία.. μόλις απολύθηκες από τον στρατό.. :P

τα παρατάω..πάω στο καφενείο να παίξω βίδα..

..καλή σου μέρα παναγιώτη..ήρθε ο μπερμπάτοφ? :lol:

Εμαθα ότι έκλεισε εισητήρια.

Φεύγω για αεροδρόμιο. :)

+1000

Τι μου θύμισες ρε πατρίδα . . .

Σε επικοινωνία με ΓΓΠΣ μου είπαν να μην πληρώσω με την ταυτότητα πληρωμής

και να περιμένω να βγει ταυτότητα οφειλής που ελπίζω να βγει μέχρι την Δευτέρα.

Το πρόβλημα είναι που δεν έχουν εναρμονιστεί τα λογιστικά προγράμματα (singular έχω)

και μου είπαν να στέλνω από την ΓΓΠΣ κατευθείαν για να βγάζει ΤΟ.

Έχουν βγάλει και κάποια ανακοίνωση γι αυτό χτες και την διάβαζε για να μου

απαντήσει τα παραπάνω.

Σημερινή απάντηση μετά απο σημερινή (!!!!) ερώτηση μέσω TAXIS NET.

"Μπορείτε να πληρώσετε και με την ταυτότητα οφειλής που εμφανίζεται με την υποβολή"

17/1/14 ώρα 11:01

Ταυτότητα οφειλής ή ταυτότητα πληρωμής.

Στο δεύτερο πεδίο η ΤΠ έχει 11 νούμερα η ΤΟ 9 νούμερα.

Στην ανακοίνωση που είχαν βγάλει πριν μερικές μέρες  έλεγαν

ότι πρέπει να πληρώνεται από την επιλογή <βεβαιωμένες οφειλές ΔΟΥ>.

Εκεί δεν δέχεται 11 νούμερα.

Η απάντηση ήταν με email ή τηλεφωνική ?

Έχει χαθεί η μπάλα.

......

Προσοχή στις πληρωμές Φ.Π.Α. και λοιπών φόρων μέσω web banking
[13.01.2014]

Σε συνεννόηση με τα τμήματα ηλεκτρονικών υπηρεσιών ιδιωτών και επιχειρήσεων των τραπεζών βρίσκονται η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων και η Γενική Γραμματεία Δημοσίων Εσόδων ώστε να υπάρξουν προσαρμογές στα συστήματα καταβολής φόρων μέσω των τραπεζών (web banking).

Τις προηγούμενες ημέρες διαπιστώθηκαν προβλήματα στις πληρωμές ΦΠΑ μέσω web banking.

Συγκεκριμένα, φορολογούμενοι επιχείρησαν να πληρώσουν τον ΦΠΑ επιλέγοντας στο μενού «ΦΠΑ» αντί για την επιλογή «Βεβαιωμένες Οφειλές ΔΟΥ» και ως εκ τούτου η ταυτότητα πληρωμής ΦΠΑ τους βεβαίωσε πως πρέπει να πληρώσουν «δισεκατομμύρια» ευρώ. 

Ο Γενικός Γραμματέας Δημόσιων Εσόδων κ. Χ. Θεοχάρης και ο Γενικός Γραμματέας Πληροφοριακών Συστημάτων κ. Χ. Τσαβδάρης γνωστοποίησαν μέσω twitter στους φορολογουμένους το πρόβλημα ωστόσο θα ακολουθήσουν και επίσημες ανακοινώσεις από την ΓΓΔΕ.

Πλέον για κάθε φόρο που πληρώνεται μέσω ηλεκτρονικής διατραπεζική (web banking) θα πρέπει οι φορολογούμενοι να επιλέγουν την ένδειξη «Βεβαιωμένες Οφειλές Δ.Ο.Υ.»  και όχι για παράδειγμα ΦΠΑ, ή Φ.Μ.Υ. ή Δήλωση εισοδήματος κ.λπ.

Κατεθεσα χθες μια χρεωστικη δηλωση και κατευθειαν με την ταυτοτητα οφειλης που μου εμφανισε με την καταθεση, εξοφλησα το ποσό..το πηρε απευθειας..και σημερα εκανα τσεκαρισμα αν υπαρχει κατι στις βεβαιωμενες οφειλες αλλα ολα ηταν οκ...

Συμπερασματικα πιστευω οτι εφοσον βεβαιωθει το ποσο τοτε μπορουμε και να χρησιμοποιησουμε την ταυτοτητα των βεβαιωμενων οφειλων..

μεσω ebanking που εχεις την ευκαιρια να πληρωσεις απευθειας δεχεται την ταυτοτητα οφειλης της καταθεσης..

Αν καταθεσεις την δηλωση και πας υστερα απο 1-2 μερες να πληρωσεις στην τραπεζα τοτε νομιζω θα εχει βεβαιωθει το ποσο και γιαυτο η τραπεζες ζητουν την ΤΟ της βεβαιωσης οφειλης

ρε παιδιά αφου γράφει κατα την υποβολή - η ταυτότητα οφειλής ακολουθεί την οφειλή μέχρι την εξοφληση της-

δεν ειναι δυνατόν αν πάω μετά απο 2 μέρες να πληρωσω (εμπρόθεσμα) να πρέπει να έχω άλλο χαρτι απο την εφαρμογή των οφειλών!

Θα γίνει χαμός τη δευτέρα αν οι τράπεζες λένε στους πελάτες πως δεν μπορούν να πληρώσουν!

Μας έχουν εκθέσει ανεπάνορθωτα!

Ταυτότητα οφειλής ή ταυτότητα πληρωμής.

Στο δεύτερο πεδίο η ΤΠ έχει 11 νούμερα η ΤΟ 9 νούμερα.

Στην ανακοίνωση που είχαν βγάλει πριν μερικές μέρες  έλεγαν

ότι πρέπει να πληρώνεται από την επιλογή <βεβαιωμένες οφειλές ΔΟΥ>.

Εκεί δεν δέχεται 11 νούμερα.

Η απάντηση ήταν με email ή τηλεφωνική ?

Έχει χαθεί η μπάλα.

Δεν υπάρχει πλέον Ταυτότητα Πληρωμής. Κατά την αποστολή της δήλωσης τυπώνεται Ταυτότητα Οφειλής. Το πρόβλημα είναι ότι η Τ.Ο. είναι διαφορετική κατά την αποστολή της δήλωσης απο αυτήν που τυπώνεται στις βεβαιωμένες οφειλές.

Το ερώτημά μου ήταν μέσω e-mail όπως και η απάντηση.

ΤΕΛΙΚΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΦΠΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΟΦΕΙΛΗΣ ΠΟΥ ΕΒΓΑΣΛΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΦΠΑ Η ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΣΤΙΣ ΟΦΕΙΛΕΣ ΕΚΤΟΣ ΡΥΘΜΙΣΗ ΣΤΙΣ ΠΡΟΣ.ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ?

ρε παιδιά αφου γράφει κατα την υποβολή - η ταυτότητα οφειλής ακολουθεί την οφειλή μέχρι την εξοφληση της-

δεν ειναι δυνατόν αν πάω μετά απο 2 μέρες να πληρωσω (εμπρόθεσμα) να πρέπει να έχω άλλο χαρτι απο την εφαρμογή των οφειλών!

Θα γίνει χαμός τη δευτέρα αν οι τράπεζες λένε στους πελάτες πως δεν μπορούν να πληρώσουν!

Μας έχουν εκθέσει ανεπάνορθωτα!

Πήγε συνάδελφος πρίν απο λίγο στην ALPHA BANK με ταυτότητα οφειλής (απο τα βεβαιωμένα) με ημερομηνία 20/1/14 και την πήραν μόνο αφου δέχθηκε η πληρωμή να γίνει με σημερινή ημερομηνία διαφορετικά έπρεπε να πάει πάλι την Δευτέρα.

μπλαγλαμάδες...

Τι έστειλα σήμερα και η άμμεση απάντηση...

post-50589-0-71892900-1389956924_thumb.j