Προς το περιεχόμενο
  • 0

Η Εγγραφη Σύμβαση Ελ. Επάγγελματία (ΜΠΛΟΚΑΚΙΑΣ) Πρέπει να Κατατεθεί Στην ΔΟΥ ;


Kwnstantinos

Ερώτηση

Η έγγραφη σύμβαση Ελ. Επάγγελματία Πολ.Μηχανικού  (ΜΠΛΟΚΑΚΙΑΣ )  καθαρής αξίας κατω των 6000,00€  για επίβλεψη πρέπει να κατατεθεί  στη ΔΟΥ για να φορολογηθεί  με την κλίμακα των μισθωτών ;

Το ρωτάω αυτο καθως ο 4110/2013  ορίζει  απλα " την ύπαρξη έγγραφη σύμβαση με τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες τους ''   και συνδιαστικά με το 2954/2001 - Αρ 2   ".....το ποσό που ορίζεται στο άρθρο 19 του Ν.820/1978 (ΦΕΚ 174 Α’) αυξάνεται σε δύο εκατομμύρια (2.000.000) δραχμές και από 1.1.2002 σε έξι χιλιάδες (6.000) ευρώ........." Αρα σωστα συμπεραίνω οτι δεν χρειάζεται να κατατεθεί η σύμβαση στη ΔΟΥ ;

 

Ευχαριστώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Από που προκύπτει αυτό?

δεν γνωρίζω αν προκύπτει από κάπου, αλλά με ποιά λογική να ζητείται και από τους δύο αντισυμβαλλόμενους να υποβάλλουν την τριμηνιαία κατάσταση!!εκτός αν είναι θέμα κέρδους από τυχόν πρόστιμα για εκπρόθεσμες υποβολές!!!!!!!αυτός που παρέχει την υπηρεσία ή δεν ξέρω τί άλλο δεν αποτελεί τον υπόχρεο υποβολής!!! πρώτη φορά το ακούω αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωστός, σε έλεγχο πελάτη μου μπλοκάκια με μεγάλη επιστροφή φόρου, ζητήθηκαν οι θεωρημένες τριμηνιαίες καταστάσεις από την μεριά του και επιπλέον του είπαν να ζητήσει αντίγραφα από τις αντίστοιχες καταστάσεις                    (με θεώρηση) της ανώνυμης εταιρείας-εργοδότη του στην Αθήνα, για να τσεκάρουν τα ποσά !!!

να τσεκάρουν τα ποσά????? μα καλά είναι τρόπος αυτός σοβαρού ελεγκτικού μηχανισμού???????? εμένα ποτέ σε έλεγχο δεν μου ζήτησαν κάτι τέτοιο η αλήθεια είναι(βέβαια ο τελευταίος έλεγχος που έχω κάνει είναι το 2004 αλλά λέμε τώρα..)τί νόημα έχει αυτό το πράγμα(θα μου πείς μόνο αυτό δεν έχει νόημα)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να τσεκάρουν τα ποσά????? μα καλά είναι τρόπος αυτός σοβαρού ελεγκτικού μηχανισμού???????? εμένα ποτέ σε έλεγχο δεν μου ζήτησαν κάτι τέτοιο η αλήθεια είναι(βέβαια ο τελευταίος έλεγχος που έχω κάνει είναι το 2004 αλλά λέμε τώρα..)τί νόημα έχει αυτό το πράγμα(θα μου πείς μόνο αυτό δεν έχει νόημα)?

1065606/7222/ΔΕ-Β/18.7.2000 ΑΥΟ

 

Αποφασίζουμε

1. Εξαιρούμε τις χρηματιστηριακές επιχειρήσεις από την υποχρέωση υποβολής στην αρμόδια ΔΟΥ των συμφωνητικών που καταρτίζουν με τους πελάτες τους και αφορούν πράξεις σχετιζόμενες με μετοχές που είναι εισηγμένες στο Χρηματιστήριο Αξιών Αθηνών.

2. Καθορίζουμε διαφορετικό τρόπο υποβολής των συμφωνητικών που καταρτίζουν οι λοιποί υπόχρεοι, ως ακολούθως:

α) Τα συμφωνητικά που καταρτίζονται μεταξύ επιτηδευματιών ή τρίτων καταχωρούνται σε κατάσταση, η οποία υποβάλλεται από κάθε υπόχρεο επιτηδευματία για θεώρηση στην αρμόδια ΔΟΥ μέχρι την εικοστή (20ή) ημέρα των μηνών Ιανουαρίου, Απριλίου, Ιουλίου, Οκτωβρίου εκάστου έτους, στην οποία (κατάσταση) συμπεριλαμβάνονται τα συμφωνητικά που καταρτίστηκαν το αμέσως προηγούμενο ημερολογιακό τρίμηνο.

 

Είναι και από τους 2 συμβαλλόμενους, η ανώνυμη εταιρεία έστειλε αποσπάσματα από τους 4 πίνακες συμβάσεων. Γιατί τους ζήτησαν ? μάλλον για τα ποσά και τα διαστήματα αλλά και για να βρούν μάλλον και άλλα πρόστιμα.

Τελικά μας έβαλαν 40 ευρώ για κάθε συμφωνητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1065606/7222/ΔΕ-Β/18.7.2000 ΑΥΟ

 

Αποφασίζουμε

1. Εξαιρούμε τις χρηματιστηριακές επιχειρήσεις από την υποχρέωση υποβολής στην αρμόδια ΔΟΥ των συμφωνητικών που καταρτίζουν με τους πελάτες τους και αφορούν πράξεις σχετιζόμενες με μετοχές που είναι εισηγμένες στο Χρηματιστήριο Αξιών Αθηνών.

2. Καθορίζουμε διαφορετικό τρόπο υποβολής των συμφωνητικών που καταρτίζουν οι λοιποί υπόχρεοι, ως ακολούθως:

α) Τα συμφωνητικά που καταρτίζονται μεταξύ επιτηδευματιών ή τρίτων καταχωρούνται σε κατάσταση, η οποία υποβάλλεται από κάθε υπόχρεο επιτηδευματία για θεώρηση στην αρμόδια ΔΟΥ μέχρι την εικοστή (20ή) ημέρα των μηνών Ιανουαρίου, Απριλίου, Ιουλίου, Οκτωβρίου εκάστου έτους, στην οποία (κατάσταση) συμπεριλαμβάνονται τα συμφωνητικά που καταρτίστηκαν το αμέσως προηγούμενο ημερολογιακό τρίμηνο.

 

Είναι και από τους 2 συμβαλλόμενους, η ανώνυμη εταιρεία έστειλε αποσπάσματα από τους 4 πίνακες συμβάσεων. Γιατί τους ζήτησαν ? μάλλον για τα ποσά και τα διαστήματα αλλά και για να βρούν μάλλον και άλλα πρόστιμα.

Τελικά μας έβαλαν 40 ευρώ για κάθε συμφωνητικό.

μάλιστα. Πολύ ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χαίρεται,

 

όταν λύεται μία σύμβαση έργου πριν την λήξη της (έναρξη 01/01/15, λήξη 31/05/2015) την δηλώνω κανονικά στην τριμηνιαία κατάσταση;;;

πως ενημερώνω την ΔΟΥ ότι λύθηκε από την πλευρά του εργοδότη;;;

 

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν κανουμε ενημερωση  για λυση    -εστω και νωριτερα   -      συμβασεων   ,  συμφωνητικων  ,  μισθωτηριων

 

δεν τα δεχονταν η  δου     ,   αρα ουτε τωρα  στο taxis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οπότε υποβάλω κανονικότατα την 3μηνιαία κατάσταση σαν να μην έγινε τίποτα και προσθέτω και οποιαδήποτε καινούργια... Σωστά;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οπότε υποβάλω κανονικότατα την 3μηνιαία κατάσταση σαν να μην έγινε τίποτα και προσθέτω και οποιαδήποτε καινούργια... Σωστά;;;;

σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ 

στη ΔΟΥ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ δεν δέχονται την υπαγωγή του φορολογούμενου στις διατάξεις της ΠΑΡ 2 ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 12 ΤΟΥ Ν.4172/2013 επειδή ο πίνακας συμφωνητικών όταν έιναι εκπρόθεσμα κατατεθιμένος. 

Σε καμία ΠΟΛ Ή Νόμο δεν λέει για εμπρόθεσμη υποβολή. 

Ισχύει κάτι τέτοιο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν , dirastaa said:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ 

στη ΔΟΥ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ δεν δέχονται την υπαγωγή του φορολογούμενου στις διατάξεις της ΠΑΡ 2 ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 12 ΤΟΥ Ν.4172/2013 επειδή ο πίνακας συμφωνητικών όταν έιναι εκπρόθεσμα κατατεθιμένος. 

Σε καμία ΠΟΛ Ή Νόμο δεν λέει για εμπρόθεσμη υποβολή. 

Ισχύει κάτι τέτοιο?

 

Τα πρόστιμα των εκπροθέσμων δηλώσεων έχουν ως σκοπό την τιμωρία αυτων που στέλνουν εκπρόθεσμα τη δήλωση και τη θεραπεία της μη υποβολής . Αν τώρα η υποβολή έγινε μετά την εντολή ελέγχου , ίσως έχει δίκαιο η ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν , SOTHRIS said:

Τα πρόστιμα των εκπροθέσμων δηλώσεων έχουν ως σκοπό την τιμωρία αυτων που στέλνουν εκπρόθεσμα τη δήλωση και τη θεραπεία της μη υποβολής . Αν τώρα η υποβολή έγινε μετά την εντολή ελέγχου , ίσως έχει δίκαιο η ΔΟΥ.

Ο νόμος όμως αναφέρει να έχεις γραπτές συμβάσεις . Τις συμβάσεις τις έχει αλλά δεν τις έβαλε στην κατάσταση συμφωνητικών νομίζω είναι δύο διαφορετικά κομμάτια. Έτσι τουλάχιστον το αντιλαμβάνομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν , jordan85 said:

Ο νόμος όμως αναφέρει να έχεις γραπτές συμβάσεις . Τις συμβάσεις τις έχει αλλά δεν τις έβαλε στην κατάσταση συμφωνητικών νομίζω είναι δύο διαφορετικά κομμάτια. Έτσι τουλάχιστον το αντιλαμβάνομαι.

Αν δεν έχει καταθέσει τις συμβάσεις , αυτές έχουν έννομο φορολογικό αποτέλεσμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν , SOTHRIS said:

Αν δεν έχει καταθέσει τις συμβάσεις , αυτές έχουν έννομο φορολογικό αποτέλεσμα ?

Δεν καταθέτεις ακριβώς τις συμβάσεις μία λίστα καταθέτεις. Για μένα αυτά είναι λεπτομέρειες, από ότι φαίνεται για το Ελληνικό Δημόσιο είναι θέματα σοβαρά και απροσπέλαστα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι να θεωρήσω ως ημερομηνία εντολής ελέγχου ? Την κατάθεση της δήλωσης εισοδήματος? γιατί τότε του έβγαλε μήνυμα να προσέλθει με τα δικαιολογητικά στην ΔΟΥ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

φυσικα και πρεπει.με τριμηνιαια κατασταστη

την 20ημερα του  επομενου μηνα

 
0
  • ζει το παληκαρι αυτο
  • ? ο KITSOSTZABELAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...