Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Kwnstantinos

Η Εγγραφη Σύμβαση Ελ. Επάγγελματία (ΜΠΛΟΚΑΚΙΑΣ) Πρέπει να Κατατεθεί Στην ΔΟΥ ;

Question

Η έγγραφη σύμβαση Ελ. Επάγγελματία Πολ.Μηχανικού  (ΜΠΛΟΚΑΚΙΑΣ )  καθαρής αξίας κατω των 6000,00€  για επίβλεψη πρέπει να κατατεθεί  στη ΔΟΥ για να φορολογηθεί  με την κλίμακα των μισθωτών ;

Το ρωτάω αυτο καθως ο 4110/2013  ορίζει  απλα " την ύπαρξη έγγραφη σύμβαση με τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες τους ''   και συνδιαστικά με το 2954/2001 - Αρ 2   ".....το ποσό που ορίζεται στο άρθρο 19 του Ν.820/1978 (ΦΕΚ 174 Α’) αυξάνεται σε δύο εκατομμύρια (2.000.000) δραχμές και από 1.1.2002 σε έξι χιλιάδες (6.000) ευρώ........." Αρα σωστα συμπεραίνω οτι δεν χρειάζεται να κατατεθεί η σύμβαση στη ΔΟΥ ;

 

Ευχαριστώ .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

ΝΟΜΟΣ 1882 της 22/23.3.90.

 

`Αρθρο 8 Διαδικασία υποβολής στοιχείων για τον προσδιορισμό του εισοδήματος των επιτηδευματιών

 

16. Συμφωνητικά που καταρτίζονται μεταξύ επιτηδευματιών ή τρίτων για οποιανδήποτε συναλλαγή θεωρούνται μέσα σε δέκα (10) ημέρες από της ημερομηνίας καταρτίσεως και υπογραφής από την αρμόδια Δ.Ο.Υ. άλλως είναι ανίσχυρα και δεν έχουν κανένα έννομο αποτέλεσμα.

 

 

πλέον υποβαλλεται κατάσταση συμφωνητικών ανά τρίμηνο

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα, μια ερώτηση.

 

Ελ.Επαγγελματίας , κόβει τιμολόγια ανευ φπα σε αγγλική εταιρία, για παροχή υπηρεσίας.

 

το περισσότερο εισόδημά του (πάνω απο 75%) αφορά αυτα τα τιμολόγια, έχει έγγραφη συμφωνία με την εταιρία την οποία έχει καταθέση στη ΔΟΥ του.

 

Θα μπορεί να φορολογηθεί με την κλιμακα των μισθωτών? ή επειδή ο "εργοδότης" είναι στο εξωτερικό δεν παρέχεται η δυνατότητα αυτη?

 

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Παρακαλώ γαι την γνώμη σας στο κάτωθι:

 

Καινούργιος πελάτης μου είναι:

Πολιτικός Μηχανικός (Ελ. Επαγγ)

Εχει κόψει σε εταιρεία (με έγγραφη σύμβαση και κατατεθημένη με τριμηνιαία εμπρόθεσμα στην εφορία) 25.000€

Εχει κόψει σε ΙΔΙΩΤΕΣ για έκδοση πιστοποιητικών ενεργειακής απόδοσης και για βεβαιώσεις αυθαιρετων συνολικά 5 αποδείξεις εκάστη ποσού 150€ ποσού (συνολικά 750€) με ιδιωτικά συμφωνητικά τα οποία δεν έχουν κατατεθεί στην εφορία.

 

Το θέμα μου είναι:

1) Τα συμφωνητικά με τους ιδιώτες  έπρεπε να έχουν κατατεθεί με τριμηνιαίες ?

2) Πάει ως "ελευθερος επαγγελματίας" ? (αφού δεν έχουν κατατεθεί στην εφορία) Βέβαια ο νόμος απαιτεί απλά έγγραφες συμβάσεις ....

 

Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα, μια ερώτηση.

 

Ελ.Επαγγελματίας , κόβει τιμολόγια ανευ φπα σε αγγλική εταιρία, για παροχή υπηρεσίας.

 

το περισσότερο εισόδημά του (πάνω απο 75%) αφορά αυτα τα τιμολόγια, έχει έγγραφη συμφωνία με την εταιρία την οποία έχει καταθέση στη ΔΟΥ του.

 

Θα μπορεί να φορολογηθεί με την κλιμακα των μισθωτών?  ΝΟΜΙΖΩ ,  ΝΑΙ        ή επειδή ο "εργοδότης" είναι στο εξωτερικό δεν παρέχεται η δυνατότητα αυτη?

 

ΑΝ ΗΘΕΛΕ Ο ΝΟΜΟΘΕΤΗΣ  ΤΕΤΟΙΑ ΕΞΑΙΡΕΣΗ , ΘΑ  ΓΙΝΟΤΑΝ ΣΑΦΗΣ ΑΝΑΦΟΡΑ, ΣΤτΟ ΑΡΘΡ.   12      2      σ

 

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Παρακαλώ γαι την γνώμη σας στο κάτωθι:

 

Καινούργιος πελάτης μου είναι:

Πολιτικός Μηχανικός (Ελ. Επαγγ)

Εχει κόψει σε εταιρεία (με έγγραφη σύμβαση και κατατεθημένη με τριμηνιαία εμπρόθεσμα στην εφορία) 25.000€

Εχει κόψει σε ΙΔΙΩΤΕΣ για έκδοση πιστοποιητικών ενεργειακής απόδοσης και για βεβαιώσεις αυθαιρετων συνολικά 5 αποδείξεις εκάστη ποσού 150€ ποσού (συνολικά 750€) με ιδιωτικά συμφωνητικά τα οποία δεν έχουν κατατεθεί στην εφορία.

 

Το θέμα μου είναι:

1) Τα συμφωνητικά με τους ιδιώτες  έπρεπε να έχουν κατατεθεί με τριμηνιαίες ?      στο post.    4    του συναδελφου   ype    θα δειτε  οτι ειναι ολοι μεσα   ,

 

  διοτι  λεει μεταξυ επαγγελμ. η  .......  " τριτων    "

 

2) Πάει ως "ελευθερος επαγγελματίας" ? (αφού δεν έχουν κατατεθεί στην εφορία) Βέβαια ο νόμος απαιτεί απλά έγγραφες συμβάσεις ....  σωστα 

 

η προυποθεση ειναι να εχουν γινει οι συμβασεις    και      ειναι αλλο θεμα   αν κατατεθουν η οχι  , δηλ προστιμο για μη καταθεση..... η εκπροθ. καταθεση

 

 

 

Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 

Παρακαλώ γαι την γνώμη σας στο κάτωθι:

 

Καινούργιος πελάτης μου είναι:

Πολιτικός Μηχανικός (Ελ. Επαγγ)

Εχει κόψει σε εταιρεία (με έγγραφη σύμβαση και κατατεθημένη με τριμηνιαία εμπρόθεσμα στην εφορία) 25.000€

Εχει κόψει σε ΙΔΙΩΤΕΣ για έκδοση πιστοποιητικών ενεργειακής απόδοσης και για βεβαιώσεις αυθαιρετων συνολικά 5 αποδείξεις εκάστη ποσού 150€ ποσού (συνολικά 750€) με ιδιωτικά συμφωνητικά τα οποία δεν έχουν κατατεθεί στην εφορία.

 

Το θέμα μου είναι:

1) Τα συμφωνητικά με τους ιδιώτες  έπρεπε να έχουν κατατεθεί με τριμηνιαίες ?      στο post.    4    του συναδελφου   ype    θα δειτε  οτι ειναι ολοι μεσα   ,

 

  διοτι  λεει μεταξυ επαγγελμ. η  .......  " τριτων    "

 

2) Πάει ως "ελευθερος επαγγελματίας" ? (αφού δεν έχουν κατατεθεί στην εφορία) Βέβαια ο νόμος απαιτεί απλά έγγραφες συμβάσεις ....  σωστα 

 

η προυποθεση ειναι να εχουν γινει οι συμβασεις    και      ειναι αλλο θεμα   αν κατατεθουν η οχι  , δηλ προστιμο για μη καταθεση..... η εκπροθ. καταθεση

 

 

 

Ευχαριστώ.

 

Έχω την εντύπωση ότι τα συμφωνητικά αφορούν μόνο επιτηδευματίες. Αυτό δεν μπορώ να το στηρίξω κάπου , απλά στην πράξη που έχω ρωτήσει σε Δ.Ο.Υ. αυτή ήταν η απάντηση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Έχω την εντύπωση ότι τα συμφωνητικά αφορούν μόνο επιτηδευματίες. Αυτό δεν μπορώ να το στηρίξω κάπου , απλά στην πράξη που έχω ρωτήσει σε Δ.Ο.Υ. αυτή ήταν η απάντηση.

Κλείνουμε με τη Ε’ περίπτωση: Συμφωνητικά λοιπά..

Σύμφωνα με την Π.Ο.Λ. 1270/2000, οποιαδήποτε συμφωνητικά όταν καταρτίζονται και δεν υπάγονται στις προηγούμενες περιπτώσεις τότε τα βασικά τους στοιχεία καταχωρούνται σε μια τριμηνιαία κατάσταση η οποία υποχρεωτικά υποβάλλονται έως την 20η ημέρα του επόμενου μήνα του τριμήνου. (π.χ. για Ιαν, Φεβ, Μαρτ υποβάλλεται έως 20 Απρ)

Προσοχή: Αναφέρει «όταν» καταρτίζονται και συνεπώς δεν είναι υποχρεωτική η σύνταξη τους. Αν όμως συνταχθούν, τότε υποχρεωτικά πρέπει να θεωρηθούν στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.

Εξαιρούνται μόνο τα συμφωνητικά που καταρτίζονται από επιτηδευματίες ή τρίτους : με το Δημόσιο, τις Τράπεζες, τους Οργανισμούς, τις επιχειρήσεις του ευρύτερου Δημόσιου Τομέα, τους Δήμους και τις Κοινότητες, τις Ασφαλιστικές επιχειρήσεις, τις επιχειρήσεις που εκδίδουν κάρτες συναλλαγών και τις εταιρίες χρηματοδοτικής μίσθωσης του Ν. 1665/86. (Δηλαδή με τους .. έχοντες το μαχαίρι και το καρπούζι …)

Ενδιαφέρον είναι και το γεγονός ότι κατά τις διατάξεις, συμφωνητικά που δεν έχουν υποβληθεί στην Αρμόδια Δ.Ο.Υ. για θεώρηση είναι ανίσχυρα και δεν. έχουν κανένα έννομο αποτέλεσμα.

Υπερβολική κουβέντα θα έλεγα. Φορολογικά μπορεί να έχουμε πρόβλημα αλλά νομικά δεν νομίζω υπάρχει.. Δυστυχώς αυτό δεν διευκρινίζεται στην διαταγή..

Εξάλλου τι τους νοιάζει αυτούς τέτοια πράγματα…

Σταυρουλάκης Αρτεμ. Κωνσταντίνος

Οικονομολόγος Ανωτ. Βιομ. Σχ. Θεσ/κης

Σάββατο 28 Ιουλίου 2007.

Άρθρο υπ’αρ. 135

 

το ανωτερω ,απο   το θεμα   ........".Πότε μια οικονομική συμφωνία πρέπει να δηλώνεται στην Εφορεία."

 

#18 icon_share.png
Καταχωρήθηκε 04 Σεπτέμβριος 2012 - 08:31 πμ

*

  • photo-thumb-31713.jpg?_r=1385549652
  • Silver members
  • b_silv.gif
  • 3.429 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:Αθήνα

'SOTHRIS', on 04 Sept 2012 - 09:34 AM, said:snapback.png

Ολες ? δηλ. και αυτές που συνάπτουν με ιδιώτες μη επαγγελματίες ?

Καλημέρα συνάδελφε.

Δεν θυμάμαι να υπάρχει εξαίρεση για αυτές που ρωτάτε.

Παρακαλώ αν θέλετε, επιβεβαιώστε για το αντίθετο.

Ευχαριστώ

Καλή συνέχεια.

 

 

 εννοειται ο ιδιωτης  -απο την πλευρα του -  δεν εχει υποχρ.  να  καταθεσει    3 μηνιαια    κατασταση

 

αν  υπαρχει αλλη αποψη  ....αλλος συναδελφος

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Έχω την εξής περίπτωση :

 

Δικηγόρος ελεύθερος επαγγελματίας έχει συνάψει σύμβαση παροχής ανεξαρτήτων υπηρεσιών με εταιρεία.

 

Το περιεχόμενο της σύμβασης είναι "κυνήγι" πελατών που οφείλουν (με τηλέφωνα , επιστολές κλπ...) και νομικές υπηρεσίες/συμβουλές/διεκπεραιώσεις όπως π.χ. αυτοαπογραφή ΓΕΜΗ (είναι και πρόσφατο) ή παρουσία στη Δ.Ο.Υ. ή σε Τράπεζες ή παράσταση σε δικαστήριο εκπροσωπώντας την εταιρεία για αγωγές κλπ...

 

Η εν λόγω σύμβαση έχει κατατεθεί στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. του δικηγόρου με κατάσταση συμφωνητικών.

 

Η αμοιβή του είναι σταθερή , 400,00 ευρώ πλεόν ΦΠΑ ανά μήνα και για τα δικαστήρια πληρώνεται ξεχωριστά.

 

Εκτός από το ανωτέρο εισόδημα , μέσα στο 2013 έκοψε ένα τιμολόγιο προς άλλη εταιρεία (με σύμβαση και κατάθεση κατάστασης συμφωνητικών στη Δ.Ο.Υ.) και επίσης έκοψε 4 ΑΠΥ προς ιδιώτες για δικαστήρια και νομικές συμβουλές.

 

Με τους ιδιώτες δεν έχει κάνει σύμβαση.

 

Βάσει του 4172/2013 , νομίζω ότι δύναται να φορολογηθεί ως μισθωτός (έχει έσοδα από 1 εταιρεία άνω του 75% των συνολικών ακαθαρίστων εσόδων).

 

Λέτε να έχει πρόβλημα επειδή δεν έχει συνάψει σύμβαση και δεν έχει καταθέσει κατάσταση συμφωνητικών για τους 4 ιδιώτες ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο νόμος λέει ότι πρέπει να ΣΥΝΤΡΕΧΟΥΝ οι προϋποθέσεις για να πάει ως μισθωτός

Όντως , αυτό φοβάμαι κι εγώ..!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Λέτε να έχει πρόβλημα επειδή δεν έχει συνάψει σύμβαση και δεν έχει καταθέσει κατάσταση συμφωνητικών για τους 4 ιδιώτες ?

 

συναδελφε , τι σας εμποδιζει να  τα  φτιαξετε   ,  ολα  ΤΩΡΑ   ;   ?????

 

καλημερα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συγνωμη για να καταλαβω, αν π.χ. εχω μπλοκακι με εγγραφη συμφωνια για εργοδοτη με 600 ευρω το μηνα, και μεσα στη χρονια εχω κοψει δυο ΑΠΥ σε ιδιωτες αξιας 100 ευρω για υποβολη δηλωσης Ε1 θα επρεπε να ειχα κανει με αυτους εγγραφη συμφωνια? Και τι να ανεφερα σε αυτη? Για δηλωση 50 ευρω και καταθεση στη ΔΟΥ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

.... αφού ο νόμος λέει ότι πρέπει να ΣΥΝτρέχουν ... παράλογο μέν αλλά αφού έτσι είναι ... πως αλλιώς θα βάλλουν τους περισσότερους ελ. επαγγ. ΟΧΙ ώς μισθωτούς .... πήγαν να κάνουν κάτι αλλά ....

.... πες μου τι θα κάνεις .... 

ίσως να γίνουν τωρα καποια συμφωνητικά με ημερομηνίες τις τοτε πραγματικές ... ευτυχώς λέει (απλά) έγγραφη συμφωνία όχι με γνησια κλπ όχι κατατεθημένη ...

εσύ τι λες ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Και σε αυτο το συμφωνητικο τι θα αναφερεις? Αφου δεν προκειται για συνεχη παροχη υπηρεσιας. Τι να περιγραψεις δηλαδη?

 

Τι να πω, μπαχαλο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

... είναι απλό <_< θα πάμε να βρούμε όλους αυτούς που τους έχουμε στείλει στείλει τις δηλώσεις (τα 50αρια) και θα τους πούμε ....

..ελάτε από το γραφείο ...ξέρετε πρέπει να υπογράψετε ένα χάρτι που θα λέει ότι σου έκανα έστειλα την δήλωση ..... ωραία πράγματα :unsure:  :blink:  

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

... αυτό που έπρεπε να κάνουμε? .... τώρα !!!! δηλαδή για συμφωνητικό 50€ θα πληρωσω προστιμο παράπάνω?  ... το πιο πιθανό να το βάλω στα δικαιολογητικά όταν και αν μου ζητηθούν (μαζί με έναν πίνακα που θα φτιάξω)  ... για να αποδέιξω το ότι δεν πετάω ...πάντως έγω όταν είχα πάει (όταν βγήκε αυτή η ιστορία) να καταθέσω τέτοιο πράγμα στην εφορία ... τους εξέπληξα ... δεν το πήραν ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Λέτε να έχει πρόβλημα επειδή δεν έχει συνάψει σύμβαση και δεν έχει καταθέσει κατάσταση συμφωνητικών για τους 4 ιδιώτες ?

 

συναδελφε , τι σας εμποδιζει να  τα  φτιαξετε   ,  ολα  ΤΩΡΑ   ;   ?????

 

καλημερα

Τους 4 ιδιώτες μπορώ να τους βρω για να υπογράψουν με τις πραγματικές ημερομηνίες του 2013.

 

Το θέμα είναι ότι εάν απαιτούνται καταστάσεις συμφωνητικών , οι οποίες έχουν πρόστιμο λόγω εκπροθέσμου. (ήταν σε διαφορετικά τρίμηνα)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τους 4 ιδιώτες μπορώ να τους βρω για να υπογράψουν με τις πραγματικές ημερομηνίες του 2013.

 

Το θέμα είναι ότι εάν απαιτούνται καταστάσεις συμφωνητικών , οι οποίες έχουν πρόστιμο λόγω εκπροθέσμου. (ήταν σε διαφορετικά τρίμηνα)

 

εφ οσον καταληξαμε οτι πρεπει να υπαρχουν συμβασεις και με τους ιδιωτες,  αναγκαστικα θα καταθεσουμε και τις  3 μηνιαιες

 

τα  10000  ε   καθαρο εισοδημα    με  26%  συν προκατ   55   %    ισον    4030  ε        ???

 

ενω ως  μισθωτος   βγαινει αφορ/τος     (  ως    9545  ε   για την ακριβεια )   

 

τι θα σκεφτουμε      ????        τα     4  τριμ.   επι      40,50  η 60  ε  (  ειναι  του    2013)    , (  τα  100ρικα ειναι  απο   1/1/14)       ,    προστιμο  

 

ανα τριμηνο     ;;;;;;              

 

καποια αλλη αποψη       ??

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τις δηλώσεις που υποβάλλατε το καλοκαίρι σε ιδιώτες, μπορεί να τις είχατε συμφωνήσει τον Ιανουάριο βέβαια, μαζί με τα συμφωνητικά των υπολοίπων πελατών.

 

Προσοχή στις παρακρατήσεις φόρου, διότι αν η αμοιβή σε έναν επιτηδευματία βγαίνει πάνω από 300 ευρώ το χρόνο με συμφωνητικό, τότε στις επιμέρους αποδείξεις που κόβατε ανά μήνα ή ανά τρίμηνο έπρεπε να έχετε κάνει παρακρατήσεις φόρου ελ. Επαγγελματιών.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τι εννοείς ? Να σου πω ένα χοντροκομμένο παράδειγμα.

Πελάτης έχει κάνει 2 βεβαιώσεις αυθαιρέτων με συμφωνητικά πχ 20/4/13 το ένα και 20/12/13 το άλλο με ποσό 50€ και 100€ αντίστοιχα τα οποία δεν τα έχει καταθέσει με τριμηνιαίες.

 

Δηλαδή τι να κάνει? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Στην περίπτωσή σου θα πρέπει να υποβάλλει κατάσταση Β και Δ τριμήνου και να πληρώσει 2x50 ευρώ πρόστιμο ξερωγώ,

 

εκτός αν την υπηρεσία του Δεκεμβρίου την είχε συμφωνήσει και αυτή μέσα στο Β τρίμηνο, οπότε υποβάλεις μόνο Β τριμήνου κατάσταση, οπότε θα επιβαρυνθείς με ένα πρόστιμο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...