Προς το περιεχόμενο

ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΗ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΤΕΛΟΣ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

στην ανωτερω περιπτωση απο τη μια λεει οτι εφαρμοζονται τα προστιμα του 2523 γιατι η υποχρεωση αφορα μεχρι 31/12/13. και απο την αλλη οι δηλωσεις που υποβαλλλονται απο 1/1/14 θα εχουν τις κυρωσεις του 4174 . το ενα αναιρει το αλλο. θα τρελλαθουμε. γιατι εκει στο προσοχη λεει οτι οι δηλωσεις που υποβαλλονται  μετατην 1/1/14 ανεξαρτητως χρησης θα εφαρμοζονται τα προστιμα του 4174. αφου ο ΦΠΑ του 4ου τριμηνου 2013 θα υποβληθει μεχρι 20/1/2014 ετσι κι αλλοιως μεσα στο 2014.

Εγω θα πω οτι αν υποβαλλεις και  πληρωσεις τις δηλωσεις του 2013 ,εως 20/1/2014   τοτε δεν εχεις τα προστιμα του 2014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

 

παρακαλω καποιον να μου μεταφρασει το δελτιο τυπου

οι δοσεις ισχυουν για φπα δ τριμ 2013 (10,00 +μισο +μισο) η πρεπει να πληρωθει ολο το ποσο στις 20/01/2014?

 

Καλησπέρα,

 

Αυτή την απορία έχω και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα πω οτι αν υποβαλλεις και  πληρωσεις τις δηλωσεις του 2013 ,εως 20/1/2014   τοτε δεν εχεις τα προστιμα του 2014

 

Έως σήμερα για τα παλιά δεν τρέχουν τα νέα πρόστιμα.Εχτές κατέθεσα εκκαθαριστικές του 2010 & του 2011 σε απλογραφικά επειδή ήθελε να κάνει ρύθμιση οφειλών και μου έκοψαν και γαι τις δύο 100€. Την στιγμή της υποβολής παλαιών χρωστικών ΦΠΑ υπολογίζονται οι προσαυξήσεις με 1,5% . Μετά την υποβολή και την βεβαίωση οι προσαυξήσεις τρέχουν με τις νέες διατάξεις.Για δηλώσεις που υποβάλλονται εκπρόθεσμα και αφορούν περίοδο μετά την 01/01/2014 επιβάλλονται τα νέα πρόστιμα 1000€ ή 2500€.

 

Εγώ μέχρι σήμερα αυτά έχω καταλάβει .Αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθωσει κάποιος συνάδελφος.

 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μόλις ήρθε σε ΟΕ, που έκανε διακοπή 20/12/13....

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛ. ΕΛΕΓΧΩΝ & ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΔΗΜ. ΕΣΟΔΩΝ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗΣ

Θεσσαλονίκης & Χανδρή 1

Μοσχάτο

Κατηγορία Δηλώσεων: Φ.Π.Α.

Είδος Δήλωσης: ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ Φ.Π.Α. (ΒΙΒΛΙΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ)

Περίοδος Δήλωσης: 4ο ΤΡΙΜΗΝΟ 2013

Αποδέκτης: 

Αγαπητέ/ή κύριε/α,

Θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι, με βάση τα στοιχεία Μητρώου του Ο.Π.Σ. TAXIS, έχετε υποχρέωση υποβολής περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α. με καταληκτική ημερομηνία την :

  • 20η του μήνα, εφόσον προκύπτει χρεωστικό υπόλοιπο,
  • τελευταία ημέρα του μήνα, εφόσον προκύπτει μηδενικό ή πιστωτικό υπόλοιπο.

Εάν έχετε ήδη υποβάλει τη δήλωσή σας, μη λάβετε υπόψη το παρόν υπενθυμιστικό μήνυμα. 

Η μη συμμόρφωση με την ανωτέρω φορολογική σας υποχρέωση μπορεί να επισύρει διοικητικές ή ακόμα και ποινικές κυρώσεις,όπως προβλέπεται από τις διατάξεις του Ν.2523/1997(καθώς αφορούν φορολογικές υποχρεώσεις έως 31.12.2013). 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Από 01/01/2014 έχει τεθεί σε ισχύ ο Νόμος 4174/2013 σύμφωνα με τον οποίο :

  • Για φορολογικές δηλώσεις που υποβάλλονται μετά την 01/01/2014, ανεξάρτητα από τη χρήση, την περίοδο, την φορολογική υπόθεση ή υποχρέωση που αφορούν, προσδιορίζεται άμεσα ο φόρος, χωρίς περαιτέρω ενέργεια, ταυτόχρονα με την υποβολή της δήλωσης.
  • Προβλέπονται σημαντικές αλλαγές στα πρόστιμα και στους τόκους που επιβάλλονται, σε περίπτωση μη έγκαιρης εκπλήρωσης των φορολογικών υποχρεώσεων.

Για τις καταληκτικές ημερομηνίες μπορείτε να συμβουλευτείτε την ιστοσελίδα http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/Deadlines/documents_Deadlines/proth_fpa_vies.pdf. 

Εάν θέλετε να επικοινωνήσετε με τη Διεύθυνσή μας μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την ηλεκτρονική μας διεύθυνση:[email protected] 

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ

ΧΑΡΑ ΜΑΥΡΙΔΟΥ

Βελισάριε, καλησπέρα

δεν μπορώ να βρώ πουθενά το Ν.2523/1997,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα πω οτι αν υποβαλλεις και  πληρωσεις τις δηλωσεις του 2013 ,εως 20/1/2014   τοτε δεν εχεις τα προστιμα του 2014

Εγώ να σας πώ ότι έστειλα σήμερα τροποιητικές πιστωτικές-μηδενικές του 2013 και τις πήρε όπως μέχρι τώρα..

Απλά  το αναφέρω μήπως και ξεκαθαρίσουμε έστω και αυτό .Βέβαι δεν ξέρω   απο 20/01 και μετά  τι θα ισχύσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής 

 

θέλω να υποβάλω τροποποιητική ΦΠΑ μηνός Νοεμβρίου και να αυξήσω το χρεωστικό υπόλοιπο . Με αφήνει και μου βγάζει τη διαφορά προσαυξημένη , όμως μου αναφέρει ότι είναι εκπρόθεσμη .τι σημαίνει αυτό ?? και άλλο εφάπαξ πρόστιμο ?? 

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βελισάριε, καλησπέρα

δεν μπορώ να βρώ πουθενά το Ν.2523/1997,

 http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής 

 

θέλω να υποβάλω τροποποιητική ΦΠΑ μηνός Νοεμβρίου και να αυξήσω το χρεωστικό υπόλοιπο . Με αφήνει και μου βγάζει τη διαφορά προσαυξημένη , όμως μου αναφέρει ότι είναι εκπρόθεσμη .τι σημαίνει αυτό ?? και άλλο εφάπαξ πρόστιμο ?? 

 

Ευχαριστώ 

 

Νομίζω ότι πάντα στις τροποποιητικές έβγαζε εκπρόθεσμες . (π.χ. τροποποιητική πιστωτικού υπολοίπου με νέο πιστωτικό πάλι έβγαζε εκπρόθεσμη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πάντα στις τροποποιητικές έβγαζε εκπρόθεσμες . (π.χ. τροποποιητική πιστωτικού υπολοίπου με νέο πιστωτικό πάλι έβγαζε εκπρόθεσμη).

Να μην νομίζεις . . . :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.εχω υποβαλλει εμπροθεσμα περιοδικη δ΄2013 η οποιοα ειναι χρεωστικη κ εχει πληρωθει.θελω να κανω τροποποιητικη οπου θα μειωθει το χρεωστικο.ποιο θα ειναι το προστιμο?τα βιβλια ειναι απλογραφικα.ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.εχω υποβαλλει εμπροθεσμα περιοδικη δ΄2013 η οποιοα ειναι χρεωστικη κ εχει πληρωθει.θελω να κανω τροποποιητικη οπου θα μειωθει το χρεωστικο.ποιο θα ειναι το προστιμο?τα βιβλια ειναι απλογραφικα.ευχαριστω

 

ΚΑΜΜΙΑ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ                      (ΔΩΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ  ΦΙΛΟ ΜΑΣ  ΤΟΝ ΧΑΡΗ Η ΠΕΡΙΠΤ. ΑΥΤΗ) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

 

ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ 4ου ΤΡΙΜΗΝΟΥ 2013 ΠΟΥ ΣΤΑΛΘΗΚΕ 19/01/2014 ΒΓΗΚΕ ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ 3.550,00€

Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΣΤΙΣ 20/01/2014 10,00€ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΕΞΟΦΛΗΣΕΙ ΜΕ 2 ΔΟΣΕΙΣ...

ΣΤΙΣ 30/01/2014 ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΩΝ ΠΑΓΙΩΝ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ 2013

ΜΕ ΑΞΙΑ ΦΠΑ 17.490,35€!!!!!!!!

ΔΗΛΑΔΗ Η ΔΗΛΩΣΗ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ!!

ΤΙ ΚΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ?

ΑΝ ΚΑΝΩ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΜΟΥ "ΤΡΑΒΑΕΙ" ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ ΑΡΧΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΘΕΙ.

ΕΠΙΣΗΣ Ο ΦΟΡΟΣ 3550,00 ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΩΜΕΝΟΣ, ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΘΑ ΣΒΗΣΤΕΙ Η΄ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ???

ΑΠΟ ΤΟ TAXISNET ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΠΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Σε ερωτημά μου στο taxis είναι πως περιμένουν διευκρινήσεις απο το υπουργείο, για την διαγραφή του αρχικού χρεωστικού υπολοιπου. 

 

"Όσον αφορά την διόρθωση της εικόνάς σας, στην Προσωποποιημένη Πληροφόρηση, με σκοπό να διαγραφεί το ποσό της αρχικής δήλωσης, που δεν είχατε υποχρέωση καταβολής, και να εμφανίζεται η εικόνα της Τροποποιητικής σας δήλωσης, αναμένουμε σχετική απόφαση από την Κεντρική Υπηρεσία του Υπουργείου Οικονομικών, για το πως θα χειριστούν τις συγκεκριμένες περιπτώσεις.
 
Πάντα στη διάθεσή σας
Κέντρο Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικά Συναλλασσομένων 
Γ.Γ.Δ.Ε. Υπουργείου Οικονομικών"
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 months later...

 

Σε ερωτημά μου στο taxis είναι πως περιμένουν διευκρινήσεις απο το υπουργείο, για την διαγραφή του αρχικού χρεωστικού υπολοιπου. 

 

"Όσον αφορά την διόρθωση της εικόνάς σας, στην Προσωποποιημένη Πληροφόρηση, με σκοπό να διαγραφεί το ποσό της αρχικής δήλωσης, που δεν είχατε υποχρέωση καταβολής, και να εμφανίζεται η εικόνα της Τροποποιητικής σας δήλωσης, αναμένουμε σχετική απόφαση από την Κεντρική Υπηρεσία του Υπουργείου Οικονομικών, για το πως θα χειριστούν τις συγκεκριμένες περιπτώσεις.
 
Πάντα στη διάθεσή σας
Κέντρο Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικά Συναλλασσομένων 
Γ.Γ.Δ.Ε. Υπουργείου Οικονομικών"

 

υπάρχει κάτι νεότερο από κάποιον συνάδελφο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει κάτι νεότερο από κάποιον συνάδελφο?

 

Σε σημερινή τηλεφωνική επικοινωνία που είχαμε με τον αρμόδιο υπάλληλο του Τμήματος ΦΠΑ του Υπουργείου μας ενημέρωσε ότι μέχρι τέλος του μήνα 

θα δοθούν οδηγίες προκειμένου οι περιπτώσεις αυτές να διεκπεραιώνονται από το Τμήμα ΦΠΑ των ΔΟΥ.

Μας επισήμανε βέβαια ότι μπορεί κανονικά να το διεκπεραιώσουν ακόμα και σήμερα, κάτι που το αναφέρει και η ΠΟΛ 1107/2014 παρ. 9:

"9. Στην περίπτωση αντιμετώπισης τεχνικών προβλημάτων στην έκδοση του φύλλου έκπτωσης κεντρικά από τη Διεύθυνση Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης (e-εφαρμογές) η έκδοση του πιστωτικού τίτλου θα γίνεται από τη Δ.Ο.Υ. σε συνεργασία με την ανωτέρω διεύθυνση"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω ότι στη ΔΟΥ (Χαλανδρίου) δεν γνωρίζουν τον τρόπο βάσει της 1107/2014 για να προβούν στο συμψηφισμό, άρα περιμένουμε οδηγίες από το Υπουργείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Θα ήθελα να επαναφέρω το ζήτημα μιας και δεν μου έχει ξανατύχει θα ήθελα την βοήθειά σας.

Έχω υποβάλει για πελάτη μου χρεωστική περιοδική για το 3ο τρίμηνο, για την οποία υπέβαλα εμπρόθεσμη τροποποιητική η οποία και μείωσε το χρεωστικό υπόλοιπο. Ενημέρωσα τον πελάτη μου να πληρώσει το νέο μειωμένο ποσό (παροτι δεν βγήκε νέα ταυτότητα οφειλής...)

 

Το θέμα μου είναι πως στην προσωποποιημένη πληροφόρηση σήμερα εμφανίζεται χρεωστικό υπόλοιπο (αρχικής - τροποποιητικής) ενώ υπολογίζονται και προσαυξήσεις...

 

Γνωρίζει κανείς ποιος είναι ο χειρισμός σ αυτή την περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Θα ήθελα να επαναφέρω το ζήτημα μιας και δεν μου έχει ξανατύχει θα ήθελα την βοήθειά σας.

Έχω υποβάλει για πελάτη μου χρεωστική περιοδική για το 3ο τρίμηνο, για την οποία υπέβαλα εμπρόθεσμη τροποποιητική η οποία και μείωσε το χρεωστικό υπόλοιπο. Ενημέρωσα τον πελάτη μου να πληρώσει το νέο μειωμένο ποσό (παροτι δεν βγήκε νέα ταυτότητα οφειλής...)

 

Το θέμα μου είναι πως στην προσωποποιημένη πληροφόρηση σήμερα εμφανίζεται χρεωστικό υπόλοιπο (αρχικής - τροποποιητικής) ενώ υπολογίζονται και προσαυξήσεις...

 

Γνωρίζει κανείς ποιος είναι ο χειρισμός σ αυτή την περίπτωση;

Σε παρόμοια περίπτωση  που είχα το 2ο τρίμηνο του 2014 δεν το άλλαξε από την προσωποποιημένη πληροφόρηση και συνέχισε να το εμφανίζει ως οφειλόμενο.Στην περίπτωση αυτή πηγαίνεις στην ΔΟΥ με μία ειδική αίτηση(αν κάνεις μια αναζήτηση θα την βρεις και αν θυμάμαι καλά την έχει κάποια ΠΟΛ που αφορά τον τρόπο μεταφοράς των πιστωτικών υπολοίπων στις τροποποιητικές περιοδικές ΦΠΑ κτλ)  με το βιβλίο εσόδων-εξόδων και τις αντίστοιχες δηλώσεις ΦΠΑ και ζητάς από το τμήμα ΦΠΑ να κάνει τον έλεγχο.Μου το διέγραψε μετά από ένα μήνα περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομενως συναδελφοι αν καταλαβα σωστα, εχω 2 επιλογες:

α) κανω αιτηση στην ΔΟΥ προκειμενου να διαγραφει η οφειλη

β) καταβαλει ο πελάτης κανονικα το οφειλομενο ποσο και το μεταφερω στην επομενη περιοδικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Καλημέρα

Πριν 3 μέρες υποβλήθηκε περιοδική δήλωση φπα (απλογραφικά) με χρεωστικό υπόλοιπο. Το ποσό είναι βεβαιωμένο στο taxisnet.

Αν υποβληθεί τώρα τροποποιητική φπα (πριν τη λήξη 31/1/17) και μειωθεί το χρεωστικό υπόλοιπο, θα μειωθεί και ο βεβαιωμένος φπα ή θα μεταφερθεί η μείωση στο επόμενο τρίμηνο? (Θα μειωθεί το πληρωτέο ποσό πριν την 31/1/17?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lefteris7 said:

Καλημέρα

Πριν 3 μέρες υποβλήθηκε περιοδική δήλωση φπα (απλογραφικά) με χρεωστικό υπόλοιπο. Το ποσό είναι βεβαιωμένο στο taxisnet.

Αν υποβληθεί τώρα τροποποιητική φπα (πριν τη λήξη 31/1/17) και μειωθεί το χρεωστικό υπόλοιπο, θα μειωθεί και ο βεβαιωμένος φπα ή θα μεταφερθεί η μείωση στο επόμενο τρίμηνο? (Θα μειωθεί το πληρωτέο ποσό πριν την 31/1/17?)

Στην τροποποιητική δήλωση που θα υποβάλεις, το αρχικό χρεωστικό ποσό θα εμφανιστεί στον κωδ. 403.

Το αρχικό ποσό και η αρχική του βεβαίωση δεν αλλάζει. Το πιστωτικό που θα δημιουργηθεί με την τροποποιητική υποβολή θα μεταφερθεί στο επόμενο τρίμηνο για συμψηφισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...