Προς το περιεχόμενο
  • 0

Συμπληρωματικός πίνακας ωραρίου


kte

Ερώτηση

Καλησπέρα, κάθε μήνα και πριν την έναρξή του, για κάποιους τεχνικούς που έχω που εργάζονται με βάρδιες, καταθέτω συμπληρωματικό ωραρίου με το μηνιαίο πρόγραμμα του επόμενου μήνα, τώρα, αποφάσισαν το πρόγραμμα να γίνει εβδομαδιαίο αρχής γενομένης από αύριο, έτσι θα καταθέσω ένα πρόγραμμα για πέμπτη - κυριακή και από δευτέρα το εβδομαδιαίο, η ερώτηση μου είναι..., θα καταθέσω πάλι συμπληρωματικό ωραρίου (σε αντικατάσταση αυτού που έχω καταθέσει για τον Ιανουάριο) ή τροποποιητικό ωραρίου ? ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα, κάθε μήνα και πριν την έναρξή του, για κάποιους τεχνικούς που έχω που εργάζονται με βάρδιες, καταθέτω συμπληρωματικό ωραρίου με το μηνιαίο πρόγραμμα του επόμενου μήνα, τώρα, αποφάσισαν το πρόγραμμα να γίνει εβδομαδιαίο αρχής γενομένης από αύριο, έτσι θα καταθέσω ένα πρόγραμμα για πέμπτη - κυριακή και από δευτέρα το εβδομαδιαίο, η ερώτηση μου είναι..., θα καταθέσω πάλι συμπληρωματικό ωραρίου (σε αντικατάσταση αυτού που έχω καταθέσει για τον Ιανουάριο) ή τροποποιητικό ωραρίου ? ευχαριστώ

Τροποποιητικό θα καταθέσεις. Και στις παρατηρήσεις γράψε ότι είναι τροποποιητικός του υπ' αριθμόν ΤΑΔΕ.

Συμπληρωματικό στέλνεις κάθε μήνα όπου συμπληρώνει τον προηγούμενο.

Ενώ τώρα τροποποποιείς τον ήδη υπάρχον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σημείωση...!!!!!! εδώ μιλάμε πρέπει να γράψω ολόκληρο το βιβλίο....!!! για το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Γενάρη πρέπει να αλλάξω όλες τις βάρδιες..... πως μπορεί κάποιος να το αποτυπώσει αυτό....? θα τρελαθούμε εντελώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σημείωση...!!!!!! εδώ μιλάμε πρέπει να γράψω ολόκληρο το βιβλίο....!!! για το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Γενάρη πρέπει να αλλάξω όλες τις βάρδιες..... πως μπορεί κάποιος να το αποτυπώσει αυτό....? θα τρελαθούμε εντελώς

αφού θα στείλεις τροποποιητικό ωραρίου εκ των προτέρων γιατί να τρελαθείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αφού θα στείλεις τροποποιητικό ωραρίου εκ των προτέρων γιατί να τρελαθείς;

Γιατί μετά μπορεί να έθει ο ελεγκτής και θα του πεί "Γιατί δεν ενημέρωσες το βιβλίο όπως είχες υποχρέωση???"...

Κινδυνολογώ, υπερβάλλω το ξέρω, αλλά εκεί μας έχουν καταντήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί μετά μπορεί να έθει ο ελεγκτής και θα του πεί "Γιατί δεν ενημέρωσες το βιβλίο όπως είχες υποχρέωση???"...

Κινδυνολογώ, υπερβάλλω το ξέρω, αλλά εκεί μας έχουν καταντήσει...

κανε ενα κοπο γραψε δυο αραδες και εσυ στο βιβλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οταν έχουμε μόνιμη αλλαγή ωραρίου δεν καταθέτουμε πίνακα?γράφουμε κάθε μέρα το ειδικό βιβλιο τροποποίησης ωραρίου?ο συμπληρωματικός ωραριου τι ρόλο βαράει?μου είπαν στην επιθεώρηση να καταθέτω αυτον σε τέτοιες περιπτώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οταν έχουμε μόνιμη αλλαγή ωραρίου δεν καταθέτουμε πίνακα?γράφουμε κάθε μέρα το ειδικό βιβλιο τροποποίησης ωραρίου?ο συμπληρωματικός ωραριου τι ρόλο βαράει?μου είπαν στην επιθεώρηση να καταθέτω αυτον σε τέτοιες περιπτώσεις

Μόνιμες στον συμπληρωματικό, έκτακτες στο βιβλίο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόνιμες στον συμπληρωματικό, έκτακτες στο βιβλίο 

όταν κάνουμε συμπληρωματικό δεν γράφουμε το βιβλίο?επίσης στον συμπληρωματικό δεν έχει ημερομηνία τροποποίησης ωραρίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όταν κάνουμε συμπληρωματικό δεν γράφουμε το βιβλίο?επίσης στον συμπληρωματικό δεν έχει ημερομηνία τροποποίησης ωραρίου

Δεν χρειάζεται στο βιβλίο απο την στιγμή που υπάρχει η αλλαγή σε επίσημο χαρτί ( συμπλ. πίνακας) οχι στην χαρτοπετσέτα του ειδ. βιβλίου. Στον Συμπληρωματικό υπάρχει πεδίο με ημερομηνία τροποποίησης, δείτε καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο συμπληρωματικός υπάρχει πεδίο το οποιό αναφέρει Ημερομηνία τροποποίησης ΑΠΟΔΟΧΩΝ νομίζω...

Προφανώς δεν μπήκαν στον κόπο να το διορθώσουν. Για την τροποποίηση αποδοχών υπάρχει ο Ε.4 Τροποποιητικός Αποδοχών για αυτό τον λόγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και η τροποποίηση ισχύει πριν την αλλαγή ?δεν έχουμε 15 ημέρες όπως στην τροποποίηση ωραρίου σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πελάτης μου θα κάνει τροποιποιητικές συμβάσεις για όλους τους εργαζόμενους και θα τους πληρώνει πλέον με την ΕΓΣΣΕ. Επιπλέον σε όλους θα αλλάξει το ωράριο και από πενθήμερο θα τους το κάνει εξαήμερο.

 

Για τις αλλαγές αυτές θα πρέπει να υποβάλω έντυπα στο Εργάνης ή μόνο να γίνει καταγραφεί στο ειδικό βιβλίο?

Αν πρέπει να υποβάλλω στο Εργάνης ποια έντυπα είναι αυτά και τι προθεσμία υποβολής έχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οταν έχουμε μόνιμη αλλαγή ωραρίου δεν καταθέτουμε πίνακα?γράφουμε κάθε μέρα το ειδικό βιβλιο τροποποίησης ωραρίου?ο συμπληρωματικός ωραριου τι ρόλο βαράει?μου είπαν στην επιθεώρηση να καταθέτω αυτον σε τέτοιες περιπτώσεις

 

Μόνιμες στον συμπληρωματικό, έκτακτες στο βιβλίο 

Καλησπέρα,

 

Από τα παρακάτω εγώ τουλάχιστον δεν βγάζω το ίδιο συμπέρασμα.

 

Εξακολουθεί να ισχύει, η υποχρέωση υποβολής προγράμματος εργασίας προς το Σ.ΕΠ.Ε, μέσω του Π.Σ. «ΕΡΓΑΝΗ», για τις περιπτώσεις που προβλέπονται στη διάταξη της παραγράφου 6 του άρθρου 16 του Ν.2874/2000 (Α΄ 286) όπως ισχύει (π.χ. σύστημα εργασίας με εναλλασσόμενες ομάδες). Ενδεχόμενες έκτακτες αλλαγές στο εν λόγω πρόγραμμα νομιμοποιούνται με την καταχώρησή τους από τον εργοδότη στο «Ειδικό Βιβλίο τροποποίησης ωραρίου εργασίας και υπερωριών». Αρ. πρωτ.: 6476/137/27.2.2014

 

Αρθρο 16. Υποβολή καταστάσεων προσωπικού και προγραμμάτων ωρών εργασίας

6. Εφόσον η, πέραν του νόμιμου ωραρίου εργασίας, λειτουργία της επιχείρησης εξασφαλίζεται διά διαδοχικής εναλλαγής περισσότερων της μιας ομάδων (βάρδιες) ή σε περίπτωση επιχειρήσεων ή εκμεταλλεύσεων συνεχούς λειτουργίας με εναλλασσόμενες ομάδες (βάρδιες) επιβάλλεται η κατάθεση προγράμματος δύο φορές κατ' έτος (μία τουλάχιστον ανά εξάμηνο).

 

Aριθ. πρωτ.: 32089/10.10.2014

Τροποποιήσεις στο Πληροφοριακό Σύστημα «ΕΡΓΑΝΗ» κατ’ εφαρμογή της υπ’ αριθ. 29502/85/01-9-2014 ΥΑ

 

Τέλος, δεν υπάρχει πλέον δυνατότητα υποβολής εντύπου Ε4 «Τροποποιητικός Ωραρίου» μέσω του ΠΣ ΕΡΓΑΝΗ. Τα σχετικά στοιχεία αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας εργαζομένων καταχωρούνται υποχρεωτικά πριν την έναρξη πραγματοποίησής τους στο Ειδικό Βιβλίο τροποποίησης ωραρίου εργασίας και υπερωριών που τηρείται από τον εργοδότη (άρθρο 80 παρ. 1 Ν. 4144/2013, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει με το άρθρο 14 παρ. 2 Ν. 4225/2014).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Από τα παρακάτω εγώ τουλάχιστον δεν βγάζω το ίδιο συμπέρασμα.

 

Εξακολουθεί να ισχύει, η υποχρέωση υποβολής προγράμματος εργασίας προς το Σ.ΕΠ.Ε, μέσω του Π.Σ. «ΕΡΓΑΝΗ», για τις περιπτώσεις που προβλέπονται στη διάταξη της παραγράφου 6 του άρθρου 16 του Ν.2874/2000 (Α΄ 286) όπως ισχύει (π.χ. σύστημα εργασίας με εναλλασσόμενες ομάδες). Ενδεχόμενες έκτακτες αλλαγές στο εν λόγω πρόγραμμα νομιμοποιούνται με την καταχώρησή τους από τον εργοδότη στο «Ειδικό Βιβλίο τροποποίησης ωραρίου εργασίας και υπερωριών». Αρ. πρωτ.: 6476/137/27.2.2014

 

Αρθρο 16. Υποβολή καταστάσεων προσωπικού και προγραμμάτων ωρών εργασίας

6. Εφόσον η, πέραν του νόμιμου ωραρίου εργασίας, λειτουργία της επιχείρησης εξασφαλίζεται διά διαδοχικής εναλλαγής περισσότερων της μιας ομάδων (βάρδιες) ή σε περίπτωση επιχειρήσεων ή εκμεταλλεύσεων συνεχούς λειτουργίας με εναλλασσόμενες ομάδες (βάρδιες) επιβάλλεται η κατάθεση προγράμματος δύο φορές κατ' έτος (μία τουλάχιστον ανά εξάμηνο).

 

Aριθ. πρωτ.: 32089/10.10.2014

Τροποποιήσεις στο Πληροφοριακό Σύστημα «ΕΡΓΑΝΗ» κατ’ εφαρμογή της υπ’ αριθ. 29502/85/01-9-2014 ΥΑ

 

Τέλος, δεν υπάρχει πλέον δυνατότητα υποβολής εντύπου Ε4 «Τροποποιητικός Ωραρίου» μέσω του ΠΣ ΕΡΓΑΝΗ. Τα σχετικά στοιχεία αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας εργαζομένων καταχωρούνται υποχρεωτικά πριν την έναρξη πραγματοποίησής τους στο Ειδικό Βιβλίο τροποποίησης ωραρίου εργασίας και υπερωριών που τηρείται από τον εργοδότη (άρθρο 80 παρ. 1 Ν. 4144/2013, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει με το άρθρο 14 παρ. 2 Ν. 4225/2014).

ωραία τα λένε αυτοί..

 

εγώ πάντως στις 4/11/2014 έστειλα κανονικά τροποποιητικό ωραρίου(για να τσεκάρω) και φυσικά τον δέχτηκε η ΕΡΓΑΝΗ..

 

καλημέρα φίλε..,

 

ΥΓ..προλαβαίνεις να ξέρεις.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ωραία τα λένε αυτοί..

 

εγώ πάντως στις 4/11/2014 έστειλα κανονικά τροποποιητικό ωραρίου(για να τσεκάρω) και φυσικά τον δέχτηκε η ΕΡΓΑΝΗ..

 

καλημέρα φίλε..,

 

ΥΓ..προλαβαίνεις να ξέρεις.. :)

Kαλημέρα Δημήτρη,

 

Τροποποιητικός δεν βλέπω να υπάρχει.Μάλλον συμπληρωματικό έστειλες?

 

Οπως και αν έχει δεν προλαβαίνω. :)

 

Υ.Γ.Από τον δρόμο γράφεις???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πελάτης μου θα κάνει τροποιποιητικές συμβάσεις για όλους τους εργαζόμενους και θα τους πληρώνει πλέον με την ΕΓΣΣΕ. Επιπλέον σε όλους θα αλλάξει το ωράριο και από πενθήμερο θα τους το κάνει εξαήμερο.   

 

Για τις αλλαγές αυτές θα πρέπει να υποβάλω έντυπα στο Εργάνη ή μόνο να γίνει καταγραφεί στο ειδικό βιβλίο? Θεωρώ θα κάνετε συμπληρωματικούς ωραρίου στο Εργάνη

Αν πρέπει να υποβάλλω στο Εργάνης ποια έντυπα είναι αυτά και τι προθεσμία υποβολής έχω? Εφόσον θα τροποποιήσετε αποδοχές θα έπρεπε κανονικά να υποβάλετε τροποποιητικό αποδοχών. Επειδή όμως κάνετε τροποποίηση και του προγράμματος τότε θα στείλετε Συμπληρωματικό ωραρίου όπου θα κάνετε την αλλαγή ωραρίου αλλά και την αλλαγή αποδοχών. Επίσης μπορείτε να περιγράψετε τις εν λόγω αλλαγές και στις παρατηρήσεις του πίνακα.

 

 

Επειδή υπάρχει διχογνωμία σχετικά με το ποιες αλλαγές δηλώνουμε στο βιβλίο και ποιες όχι θεωρώ πως οι μόνιμες πρέπει να δηλώνονται στο Εργάνη. Καλύτερα περισσότερα παρά λιγότερα. Όπως θα δείτε στο σχετικό νόμο για το ειδικό βιβλίο λέει ξεκάθαρα οτι το βιβλίο έχουμε υποχρέωση να το κρατάμε 5 χρόνια. Η υποχρέωση διατήρησης των λοιπών αποδεικτικών είναι δέκα χρόνια. Πως λοιπόν θα αποδείξουμε μόνιμες αλλαγές πέραν τις πενταετίας σε έλεγχο;

 

Γι' αυτο λοιπόν.

 

Αλλαγή αποδοχών --> Τροποποιητικός αποδοχών

Αλλαγή ωραρίου (μόνιμη) --> Συμπληρωματικός ωραρίου

Αλλαγή ωραρίου (Έκτακτη μικρής διάρκειας) --> Βιβλίο

 

Αν κάποιος συνάδελφος έχει άλλη άποψη ας την τεκμηριώσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπικά οποια αλλαγή μόνιμη ή προσωρινή τη γράφω στο βιβλίο..αυτό απ ότι έχω καταλάβει λεει ο νομος και ανέφερε και ο Ραπανάκης σε ενα σεμινάριο.

Αν αλλάζουν οι αποδοχές τότε και τροποποιητικός αποδοχών μεσα σε 15 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οποια αλλαγή μόνιμη ή προσωρινή στο βιβλίο..αυτό λεει ο νομος

Σε ερώτηση αν, για τις αλλαγές των ρεπό σε εβδομαδιαία βάση, μπορεί να υποβληθεί συμπληρωματικός ωραρίου αντί για συμπλήρωση του ειδικού βιβλίου το τοπικό ΣΕΠΕ ήταν θετικό. (λύση που με εξυπηρετεί)

Ωστόσο σύμφωνα με την ερμηνευτική εγκύκλιο :  "Πιο συγκεκριμένα ο εργοδότης δύναται να νομιμοποιεί κάθε αλλαγή ή τροποποίηση του ωραρίου εργασίας ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας των εργαζομένων του, που προκύπτει στο πλαίσιο οργάνωσης και λειτουργίας της επιχείρησης ή εκμετάλλευσης ή εργασιών εν γένει, μόνο με την καταγραφή της στις στήλες του «Ειδικού Βιβλίου τροποποίησης ωραρίου εργασίας και υπερωριών».

Άραγε σε περίπτωση ελέγχου θα γίνουν αποδεκτές είτε η μία είτε η άλλη λύση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπικά οποια αλλαγή μόνιμη ή προσωρινή τη γράφω στο βιβλίο..αυτό απ ότι έχω καταλάβει λεει ο νομος και ανέφερε και ο Ραπανάκης σε ενα σεμινάριο.

Αν αλλάζουν οι αποδοχές τότε και τροποποιητικός αποδοχών μεσα σε 15 μέρες.

Κι εγώ έτσι πιστεύω αλλά είναι λογικό να γράφεις κάθε μέρα το βιβλίο σε μόνιμη αλλαγή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι εγώ έτσι πιστεύω αλλά είναι λογικό να γράφεις κάθε μέρα το βιβλίο σε μόνιμη αλλαγή?

Noμίζω ότι σε μόνιμη αλλαγή αρκεί να δηλώνεις -μια φορά-  στο βιβλίο ωραρίου, ότι η αλλαγή ειναι μόνιμη και αρχίζει απο σήμερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ωραία και τι θα γίνει αν περάσει πενταετία όπου υπάρχει υποχρέωση τήρησης του βιβλίου; Πως θα αποδείξετε μόνιμες αλλαγές σε έλεγχο του ΙΚΑ; Το τετράδιο μπορεί να χαθεί, να κλαπεί, να καεί. 

Δηλαδή εγω μπορεί να γράψω μετατροπή απο μερική σε πλήρη μονο στο βιβλίο, να περάσει η πενταετία, να πετάξω το βιβλίο, και να πάω να ζητήσω αχρεωστήτως καταβληθένtα απο το ΙΚΑ;

 

 

 

Edit: την ώρα που έγραφα το post δημοσιεύτηκε αυτό στον κόμβο http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/21255

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...