Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
doctor

Αρχείο εισφορών ΤΣΜΕΔΕ: η καταληκτική ημερομηνία της 15 του μήνα ισχύει και για τις εισφορές του Δεκεμβρίου του 2013; Αν ναι, πρέπει σήμερα να φύγουν τα αρχεία εισφορών στο ΤΣΜΕΔΕ (Δουλειά δεν είχε ο διάολος)....

Question

Στην υπ’αρ.1407/7/10/2013 Απόφ. του ΔΣ του ΤΣΜΕΔΕ αναφέρεται ότι το αρχείο της περιόδου υποβάλλεται ως τις 15 του επόμενου μήνα.

Αυτό αφορά και την υποβολή του αρχείου των εισφορών του Δεκεμβρίου 2013 ή για τον Δεκέμβριο του 2013 ισχύει το μέχρι την τελευταία ημέρα του μήνα, δηλαδή την 31/1/2014;

Ενώ οι λεβέντες του ΤΣΜΕΔΕ γράφουν ότι όλα ισχύουν από 1/1/2014, εν τούτοις για να στείλεις τα αρχεία του Δεκεμβρίου του 2013 πρέπει να τα στείλεις με την νέα τους μορφή! Λογικά πρέπει να στείλουμε μαζί Δεκέμβριο και Δώρο Χριστουγέννων, στο ίδιο αρχείο.

Για όλες τις αλλαγές που ισχύουν από 1/1/2014 μπείτε εδώ: http://www.tsmede.gr/LinkClick.aspx?link=ODHGIES_ERGODOTES%2f%CE%9F%CE%94%CE%97%CE%93%CE%99%CE%95%CE%A3+2014_V2_15012014.pdf&tabid=267&mid=897

Υ.Γ. Επισυνάπτω το μήνυμα λάθους που βγάζει το ΤΣΜΕΔΕ. Διάβασα το "ΣΥΝΧΕΑΙΤΑΙ" και μου΄φυγε το μάτι. Μιλάμε για εκτέλεση της ελληνικής γλώσσας. Τόσο μεγάλη που το "ΕΠΙΤΥΧΥΜΕΝΗ" φαντάζει σχεδόν σωστό... :rolleyes:

post-3019-0-52794300-1389776700_thumb.jp

Recommended Posts

• 0

Για το ΙΚΑ όταν καταβάλλονται αποδοχές π.χ. bonus και αφορά ποσό που προκύπτει από πωλήσεις ολόκληρου του έτους, τότε θα πρέπει να επιμεριστεί το ποσό στους μήνες που αφορά ώστε το πλαφόν να υπολογιστεί ανά μήνα και όχι στον μήνα που τα καταβάλλεις. Ο επιμερισμός περιορίζεται στον υπολογισμό: π.χ. μισθωτός με μηνιαίες αποδοχές 2.000,00 τον μήνα Δεκέμβριο λαμβάνει bonus 10.000,00. Τότε για να υπολογίσεις τις εισφορές του Δεκεμβρίου: 10.000/12=833,33 ανά μήνα. Αν οι προηγούμενοι μήνες έστω είναι 2.000,00 μικτά έκαστος τότε σε κανέναν μήνα δεν αγγίζει το πλαφόν για τις εισφορές (5.546,80), όλοι οι μήνες θα έχουν 2.833,33 αποδοχές άρα τον μήνα Δεκέμβριο θα υπολογίζεις εισφορές και για τις 12.000,00. Αν δεν έκανες τον υπολογισμό αυτό τον Δεκέμβριο θα υπολόγιζες εισφορές για 5.546,80 και όχι για 10.000,00.

Συμφωνω με το σκεπτικο σου.

Αυτο ισχύει και για το ΙΚΑ.

Φυσικά δεν έχει δοθεί λύση για το πως θα απεικονιστει αυτό το μπονους στο αρχείο.

Η σκεψη μου για το συγκεκριμενο θεμα ειναι αναλυτικες εγγραφες ανα μηνα (σαν αναδρομικα) με τύπο αποδοχων 08 και αν δεν το

παιρνει με τυπο αποδοχων 60.

Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα.

• 0

Bέβαια ο επιμερισμός γίνεται από το ΙΚΑ παντελώς αυθαίρετα.

Εγώ π.χ. θέλω να δώσω το bonus στον εργαζόμενο και να πω ότι αφορά ΜΟΝΟ τον Δεκέμβριο.

Έχω και πρακτικό του ΔΣ  της εταιρείας στο οποίο αναγράφεται ότι χορηγείται bonus στον τάδε εργαζόμενο διότι τον μήνα Δεκέμβριο έκανε το τάδε/εργάστηκε σε ένα συγκεκριμένο project το οποίο έφερε με απόλυτη επιτυχία εις πέρας κλπ.

Ο,τιδήποτε πράξει μετά ο ελεγκτής του ΙΚΑ είναι απλά αυθαίρετο. Ας μην μπαίνουμε στην λογική του παραλόγου. Επιμερίστε το bonus για τους μήνες που πράγματι αφορά.

• 0

Τετάρτη, 15 Ιανουαρίου 2014

***  !!! ΠΡΟΣΟΧΗ !!!  ***

( 15/1/2014 ) Με απόφαση της Δ/νσης Εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ παρατείνονται κατά 5 ημέρες ( αυστηρά )   οι ημερομηνίες ( 15 & 20 ) υποβολής και επανυποβολής  του αρχείου εισφορών και διαμορφώνονται σε 20 & 25 αντίστοιχα. Η παράταση ισχύει ΜΟΝΟ για τον ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ 

!!! ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

Α, να'ναι καλά οι λεβέντες. Έπεσε ο server τους και πριν καταρρεύσει έδωσαν παράταση. Τι να πει κανείς. Μας δουλεύουν όλοι μάγκες. Έχουμε γίνει η τελευταία τρύπα της φλογέρας, ο μαλάκας της υπόθεσης...

• 0

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη φόρτωση του αρχείου?Το υποβάλλω με το αρχειο απο το καινούριο προγραμματάκι αλλα δεν κάνει απολύτως τίποτα!Ούτε σφάλμα μου βγάζει ούτε κάποιο άλλο μήνυμα....το κάνει upload και μετα εξαφανίζεται!!!Έχει τύχει σε κανέναν?

• 0

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη φόρτωση του αρχείου?Το υποβάλλω με το αρχειο απο το καινούριο προγραμματάκι αλλα δεν κάνει απολύτως τίποτα!Ούτε σφάλμα μου βγάζει ούτε κάποιο άλλο μήνυμα....το κάνει upload και μετα εξαφανίζεται!!!Έχει τύχει σε κανέναν?

Κανονικά περιμένεις 1-2 λεπτά και μετά σου λέει αν έγινε δεκτό ή όχι. Μήπως έχεις μπλοκαρισμένα τα pop ups?

http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,27064&_dad=portal&_schema=PORTAL

• 0

Γιατρέ, κάποιος,  οι μειωμενες εισφορές 50% λόγω τοκετού για ένα χρόνο, 

περιλαμβάνουν και τα δώρα, επιδομα αδείας? 

Εχω στείλει απο εψές email, αλλά δεν μου εχουν κάνει την τιμή.......

• 0

Κανονικά περιμένεις 1-2 λεπτά και μετά σου λέει αν έγινε δεκτό ή όχι. Μήπως έχεις μπλοκαρισμένα τα pop ups?

http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,27064&_dad=portal&_schema=PORTAL

Γιατρέ μου σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου!Δοκίμασα σήμερα πάλι και όλα κομπλέ!Προφανώς χθες το βράδυ στις 11 που επιχείρησα να το στείλω είχε πρόβλημα το site του ΤΣΜΕΔΕ αφού τις ίδιες κινήσεις έκανα σήμερα πάλι και το δέχτηκε κανονικά..

• 0

Γιατρέ, κάποιος,  οι μειωμενες εισφορές 50% λόγω τοκετού για ένα χρόνο, 

περιλαμβάνουν και τα δώρα, επιδομα αδείας? 

Εχω στείλει απο εψές email, αλλά δεν μου εχουν κάνει την τιμή.......

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=72992&pid=350906&st=0entry350906

• 0

Εστειλα εχτές για καλό και για κακό γιατί δεν ήξερα εάν τελικά ισχύουν οι ημερομηνίες για τις εισφορές Δεκεμβρίου. Εστειλα με την νέα μορφή αρχείου. Χωριστά εισφορές Δεκεμβρίου xωριστά εισφορές Δ.Χ.  Αντιμετώπισα πρόβλημα μόνο με αναλογία επιδόματος αδείας την οποία μου έλεγε το συστημα τους ότι δεν μπορώ να καταθέσω γιατί είναι εκπρόθεσμη και έπρεπε να έχει κατατεθεί μέχρι το τέλος Σεπτεμβρίου 2013 (Ο μηχανικός προσλήφθηκε 06/12/2013). Εχω στείλει email και περιμένω απάντηση.

Συνοπτικά : Πρέπει να καταθέτουμε τα αρχεία μέχρι την 15 ημέρα του επόμενου μήνα. Αν τα αρχεία δεν γίνουν δεκτά λόγω κάποιου λάθους τότε μας δίνουν παράταση για διόρθωση μέχρι την 20 του μήνα. Αν το αρχείο δεν κατατεθεί καθόλου μέχρι την 15 του επόμενου μήνα ή μέχρι την 20 εάν έχει λάθος τότε μπορούμε να το καταθέσουμε μετά την 1 του μεθεπόμενου μηνός αλλά με ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ.

Δεν σχολιάζω άλλο :P

Με το επίδομα αδείας αντιμετώπισα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα....μου το θεωρεί εκπρόθεσμο!!!Αν πάρεις απάντηση για το τι κάνουμε δώσε μας τα φώτα σου αν θες....ΜΠΛΕΞΑΜΕ!

• 0

Λύθηκε το πρόβλημα του επιδόματος αδειας για να μη το θεωρεί εκπρόθεσμο!Στο ίδιο αρχείο του Δεκεμβρίου συμπλήρωσα και δεύτερη γραμμή με τον ίδιο εργαζόμενο και τύπο αποδοχών "επίδομα αδείας".Το φόρτωσα στο tsmede και το δέχτηκε κανονικότατα.Αυτά!

• 0

Για το ΤΣΜΕΔΕ μιλάω..... σήμερα με πήραν τηλέφωνο (!!!!!) ισχύει και για Δωρα, επίδομα. 

• 0

Για το ΤΣΜΕΔΕ μιλάω..... σήμερα με πήραν τηλέφωνο (!!!!!) ισχύει και για Δωρα, επίδομα. 

Σε πήραν και τηλέφωνο???????Πάει χάλασε το ελληνικό δημόσιο.....

• 0

εγω έχω ζητήσει διαγραφή αρχείου απο το τσμεδε λόγω λάθους και εδώ και 1 εβδομάδα δεν το διέγραψαν  τι να πω

• 0

Η λύση που προτάθηκε από το ΤΣΜΕΔΕ και εφαρμόστηκε για τα μπόνους με περίοδο,

είναι να γίνουν αναλυτικές εγγραφές ανά μήνα με τύπο αποδοχών 60 αναδρομικών.

π.χ. έστω μπονους 3000 για το διάστημα 1/10/2013-31/12/2013

Αντί να γίνει μια εγγραφή στο αρχείο Δεκεμβρίου με το ποσό των 3.000, τύπο αποδοχων 8 και περίοδο 1/10/2013-31/12/2013,

θα γίνουν 3 εγγραφές στο αρχείο Δεκεμβρίου ως εξής:

ποσό 1.000, τύπος αποδοχών 60, περίοδος 1/10/13-31/10/13

ποσό 1.000, τύπος αποδοχών 60, περίοδος 1/11/13-30/11/13

ποσό 1.000, τύπος αποδοχών 60, περίοδος 1/12/13-31/12/13

Μου διευκρινίστηκε ότι η λύση αυτή ισχύει μόνο για την υποβολή του Δεκεμβρίου.