Jump to content
  • 0

Αρχείο εισφορών ΤΣΜΕΔΕ: η καταληκτική ημερομηνία της 15 του μήνα ισχύει και για τις εισφορές του Δεκεμβρίου του 2013; Αν ναι, πρέπει σήμερα να φύγουν τα αρχεία εισφορών στο ΤΣΜΕΔΕ (Δουλειά δεν είχε ο διάολος)....

doctor
 Share

Question

Στην υπ’αρ.1407/7/10/2013 Απόφ. του ΔΣ του ΤΣΜΕΔΕ αναφέρεται ότι το αρχείο της περιόδου υποβάλλεται ως τις 15 του επόμενου μήνα.

Αυτό αφορά και την υποβολή του αρχείου των εισφορών του Δεκεμβρίου 2013 ή για τον Δεκέμβριο του 2013 ισχύει το μέχρι την τελευταία ημέρα του μήνα, δηλαδή την 31/1/2014;

Ενώ οι λεβέντες του ΤΣΜΕΔΕ γράφουν ότι όλα ισχύουν από 1/1/2014, εν τούτοις για να στείλεις τα αρχεία του Δεκεμβρίου του 2013 πρέπει να τα στείλεις με την νέα τους μορφή! Λογικά πρέπει να στείλουμε μαζί Δεκέμβριο και Δώρο Χριστουγέννων, στο ίδιο αρχείο.

Για όλες τις αλλαγές που ισχύουν από 1/1/2014 μπείτε εδώ: http://www.tsmede.gr/LinkClick.aspx?link=ODHGIES_ERGODOTES%2f%CE%9F%CE%94%CE%97%CE%93%CE%99%CE%95%CE%A3+2014_V2_15012014.pdf&tabid=267&mid=897

Υ.Γ. Επισυνάπτω το μήνυμα λάθους που βγάζει το ΤΣΜΕΔΕ. Διάβασα το "ΣΥΝΧΕΑΙΤΑΙ" και μου΄φυγε το μάτι. Μιλάμε για εκτέλεση της ελληνικής γλώσσας. Τόσο μεγάλη που το "ΕΠΙΤΥΧΥΜΕΝΗ" φαντάζει σχεδόν σωστό... :rolleyes:

post-3019-0-52794300-1389776700_thumb.jp

Recommended Posts

• 0

Εστειλα εχτές για καλό και για κακό γιατί δεν ήξερα εάν τελικά ισχύουν οι ημερομηνίες για τις εισφορές Δεκεμβρίου. Εστειλα με την νέα μορφή αρχείου. Χωριστά εισφορές Δεκεμβρίου xωριστά εισφορές Δ.Χ.  Αντιμετώπισα πρόβλημα μόνο με αναλογία επιδόματος αδείας την οποία μου έλεγε το συστημα τους ότι δεν μπορώ να καταθέσω γιατί είναι εκπρόθεσμη και έπρεπε να έχει κατατεθεί μέχρι το τέλος Σεπτεμβρίου 2013 (Ο μηχανικός προσλήφθηκε 06/12/2013). Εχω στείλει email και περιμένω απάντηση.

Συνοπτικά : Πρέπει να καταθέτουμε τα αρχεία μέχρι την 15 ημέρα του επόμενου μήνα. Αν τα αρχεία δεν γίνουν δεκτά λόγω κάποιου λάθους τότε μας δίνουν παράταση για διόρθωση μέχρι την 20 του μήνα. Αν το αρχείο δεν κατατεθεί καθόλου μέχρι την 15 του επόμενου μήνα ή μέχρι την 20 εάν έχει λάθος τότε μπορούμε να το καταθέσουμε μετά την 1 του μεθεπόμενου μηνός αλλά με ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ.

Δεν σχολιάζω άλλο :P

• 0

γιατί ρε ντοκτορα δε σ αρέσει η επιτυ-χυμένη?  και βέβαια είναι σωστό..

προσπαθούν να κρατούν τη φαντασία μας ζωντανή και συ φωνάζεις?..

αμάν ποια με τις εμμονές σας... :lol:

• 0

Από 01/01/2014 ότι αρχεία υποβάλλονται πρέπει να είναι με την νέα γραμμογράφηση

Αν χρησιμοποιείτε την δική μας εφαρμογή

η έκδοση 5.0 της εφαρμογής μας υποστηρίζει την παλαιά γραμμογράφηση.

Η νέα έκδοση της εφαρμογής μας 6.0 έχει ήδη αναρτηθεί στην ιστοσελίδα μας.

Η καταληκτική ημερομηνία υποβολής είναι 15 του μηνός Ιανουαρίου

Οι προθεσμίες πληρωμής δεν αλλάζουν

Στα αρχεία Δ.Π, Ε.Α και Δ.Χ στον τύπο εγγραφής πρέπει να βάζετε πάντα 03 , 04 , 05 αντίστοιχα

Η πρόσθετη εισφορά επιβαρύνει τους μηχανικούς με το παλαιό ασφαλιστικό

και ΜΟΝΟ όσους υποχρέωση στην ειδική προσαύξηση.

Η πρόσθετη εισφορά της ειδικής προσαύξησης είναι σε αναστολή

μέχρι να βγει οριστική απόφαση του ΣΤΕ.

Μέχρι τότε βάζετε 0 στο συγκεκριμένο πεδίο.

Για το επίδομα αδείας

Θα πρέπει να φτιάξετε το αρχείο με περίοδο 14 ( Δεκέμβριος ) και στο πεδίο τύπος να βάλετε 04 ( επίδομα αδείας )

στο μήνυμα που θα σας βγάλει για την δεύτερη υποβολή του Δεκεμβρίου ( ΕΑ ) πατήστε επανυποβολή

Σ.Σπάτας

Ενιαίο Ταμείο Ανεξάρτητα Απασχολουμένων

Διεύθυνση Πληροφορικής και Επικοινωνιών

(Πρώην Μηχανογράφηση ΤΣΜΕΔΕ)

e-mail               :  [email protected]

Αυτό είναι το απαντητικό mail του τσμεδε χθες για την υποβολή του αρχείου για το Δεκέμβριο 2013

Edited by gntacco

• 0

Από 01/01/2014 ότι αρχεία υποβάλλονται πρέπει να είναι με την νέα γραμμογράφηση

Αν χρησιμοποιείτε την δική μας εφαρμογή

η έκδοση 5.0 της εφαρμογής μας υποστηρίζει την παλαιά γραμμογράφηση.

Η νέα έκδοση της εφαρμογής μας 6.0 έχει ήδη αναρτηθεί στην ιστοσελίδα μας.

Η καταληκτική ημερομηνία υποβολής είναι 15 του μηνός Ιανουαρίου

Οι προθεσμίες πληρωμής δεν αλλάζουν

Στα αρχεία Δ.Π, Ε.Α και Δ.Χ στον τύπο εγγραφής πρέπει να βάζετε πάντα 03 , 04 , 05 αντίστοιχα

Η πρόσθετη εισφορά επιβαρύνει τους μηχανικούς με το παλαιό ασφαλιστικό

και ΜΟΝΟ όσους υποχρέωση στην ειδική προσαύξηση.

Η πρόσθετη εισφορά της ειδικής προσαύξησης είναι σε αναστολή

μέχρι να βγει οριστική απόφαση του ΣΤΕ.

Μέχρι τότε βάζετε 0 στο συγκεκριμένο πεδίο.

Για το επίδομα αδείας

Θα πρέπει να φτιάξετε το αρχείο με περίοδο 14 ( Δεκέμβριος ) και στο πεδίο τύπος να βάλετε 04 ( επίδομα αδείας )

στο μήνυμα που θα σας βγάλει για την δεύτερη υποβολή του Δεκεμβρίου ( ΕΑ ) πατήστε επανυποβολή

Σ.Σπάτας

Ενιαίο Ταμείο Ανεξάρτητα Απασχολουμένων

Διεύθυνση Πληροφορικής και Επικοινωνιών

(Πρώην Μηχανογράφηση ΤΣΜΕΔΕ)

e-mail               :  [email protected]

Αυτό είναι το απαντητικό mail του τσμεδε χθες για την υποβολή του αρχείου για το Δεκέμβριο 2013

Ωραία. Σήμερα λοιπόν είναι η καταληκτική ημερομηνία για τις εισφορές του Δεκεμβρίου. Τρεχάτε ποδαράκια μου τώρα...

• 0

Με τον τρόπο που πρότειναν στην συναδέλφισα (την οποία και ευχαριστώ με την σειρά μου) έστειλα και το Ε/Α. Πάντως η λύση της επανυποβολής που πρότειναν δείχνει κακό σχεδιασμό και θέλω να ελπίζω ότι δεν θα μας δημιουργήσει επιπρόσθετα προβλήματα στο μέλλον.

Το site του TSMEDE τα έχει παίξει. Και εχτές στα ίδια με σήμερα ήταν, μάλιστα κάποια στιγμή τα ειχε παίξει τελείως και έβγαζε server error. Δεν πειράζει όμως, όλοι αυτοί ξέρουν ότι έχουμε άααααααπλετο χρόνο και αααααντοχή.

• 0

Να δείτε πόσοι συνάδελφοι θα την πατήσουν σήμερα και όταν πάνε να στείλουν το αρχείο στο τέλος του μήνα θα γίνει χαμός. Και φυσικά ο λογιστής οφείλει να γνωρίζει τα πάντα και άρα αυτός θα πληρώσει το πρόστιμο του πελάτη του.

Τι χάλι είναι αυτό επιτέλους...

• 0

Να βγει ανακοίνωση στην κεντρική σελίδα. 

Το θέμα ειναι πολύ σοβαρό !!!!!!

• 0

Να βγει ανακοίνωση στην κεντρική σελίδα. 

Το θέμα ειναι πολύ σοβαρό !!!!!!

Ενημέρωσα τον Κώστα (KAROLOS) και του είπα να φύγει από το taxheaven σε όλα τα μέλη του κόμβου. Είναι κρίμα κάποιος συνάδελφος να πληρώσει πρόστιμο επειδή κάποιοι τον παίζουν.

• 0

Η έναρξη του θέματος ειναι ολα τα λεφτά!!!

Δημήτρη, δεν έχω λόγια για εσένα!!!!!!!!!!!!! Πραγματικά.  

Εμένα φυσικά το αρχείο δεν έγινε δεκτό......

Το στέλνω μέχρι τις 20???  Πως διασφαλίζομαι??? 

• 0

καλησπέρα,

εγώ για καλό και για κακο εστειλα κι ενα mail στο ΤΣΜΕΔΕ και τους κοινοποιω τα προβλήματα που εχει το αρχειο και δεν μπορει να αποσταλλεί και τους υπενθυμιζω την 5νθημερη παραταση. 

βεβαια απαντηση δεν πηρα...αλλα ευελπιστω πως θα γινει χωρις παρατραγουδα....

• 0

Προσωπικά έκανα "αποθήκευση" αρχείου, οπότε το έχουν......

• 0

Η έναρξη του θέματος ειναι ολα τα λεφτά!!!

Δημήτρη, δεν έχω λόγια για εσένα!!!!!!!!!!!!! Πραγματικά.  

Εμένα φυσικά το αρχείο δεν έγινε δεκτό......

Το στέλνω μέχρι τις 20???  Πως διασφαλίζομαι??? 

ΧΑ,ΧΑ. Σου έβγαλε το μήνυμα με το ....ΣΥΝΧΕΑΙΤΑΙ; Αν ναι, την καβάντζωσες για πέντε μέρες. Έχει ο Θεός.... :ph34r:

• 0

45 εργαζόμενοι ειναι αυτοί φίλε :o ........  

Στατιστικά να το πάρεις......υπήρχαν 3 λαθάκια........

• 0

Τετάρτη, 15 Ιανουαρίου 2014

***  !!! ΠΡΟΣΟΧΗ !!!  ***

( 15/1/2014 ) Με απόφαση της Δ/νσης Εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ παρατείνονται κατά 5 ημέρες ( αυστηρά )   οι ημερομηνίες ( 15 & 20 ) υποβολής και επανυποβολής  του αρχείου εισφορών και διαμορφώνονται σε 20 & 25 αντίστοιχα. Η παράταση ισχύει ΜΟΝΟ για τον ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ 

!!! ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

• 0

Μια που πήραμε παράταση, να σας ρωτήσω:

έχω τον Δεκέμβριο bonus στον εργαζόμενο με ΤΣΜΕΔΕ, και ορίζω ότι αφορά τους 12 μήνες ώστε να επιμεριστεί. Στο αρχείο που αποστέλλω στο ΤΣΜΕΔΕ μου εμφανίζει λάθη στις κρατήσεις, και ορίζει πλαφόν στο μήνα 5.546,80 δεν επιμερίζει τις επιπλέον αποδοχές στους μήνες που αφορά.

• 0

Εαν είχαν βγάλει μια σαφή ανακοίνωση πότε υποβάλλεται ο Δεκέμβριος και πότε ο Ιανουάριος κλπ 

δεν θα είχαμε αυτά τα προβλήματα σήμερα. 

Αλλά όταν δεν εχεις δουλέψει από τη θέση την δική μας, δυστυχώς οι αποφάσεις που παίρνεις 

είναι λανθασμένες και δημιουργεις σύγχυση.....