Προς το περιεχόμενο

ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΑΓΡΟΤΗ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ


GTA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστα..

Το αλλο το ειδατε στο twitter? ο ο Θεοχαρης λεει οτι ισχιει το οριο των 5000 για τις επιδοτησεις.. Μπουρδεελο!

Ποιο πολλές πιθανότητες έχουν, να ισχύσουν αυτά που γράφει στο twitter.

Κάτι σαν την ΠΟΛ.1022/7.1.2014 . . . .  <_< 

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα.

Αυτοί που έχουν κάνει μετάταξη από το ειδικό στο κανονικό βάση των πρώτων κριτηρίων των 10000ευρώ, όσον αφορά την έκδοση τιμολογίων τι κάνουν περιμένουν για να δουν αν θα αυξηθεί το όριο ή κόβουν κανονικά? Αν στο διαστημα αυτό τους έχουν κόψει τιμολόγια αγοράς έχουν πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παει και μισος φλεβαρης................ και ακομα σκοταδι . τι κρατος ειναι αυτο ... ολα αναδρομικα ολα εκ των υστερων ολα προχειρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης να ρωτήσω όταν λένε 5000 ενιαίας ενίσχυσης ενοούν μόνο την ενίσχυση από τον οπεκεπε που παίρνει κάθε χρόνο και όχι π.χ από το Κεγε για νέουσ αγρότεσ που παίρνουν κανα 6αράκι το χρόνο για 3 χρόνια για να ανοίξουν.....αυτές λογικά δεν προσμετρούνται....αλλά επειδή η λογική ψιλοχάνεται σιγα σιγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Μήπως κάποιος έχει άποψη για το ΦΠΑ των υπό μετάταξη σε κανονικό καθεστώς; Οι εξαγγελίες της 6/2/14 έλεγαν "Απαλλάσσονται από την υποχρέωση καταβολής ΦΠΑ ως φυσικά πρόσωπα, όσοι αγρότες διαθέτουν τα προϊόντα τους μέσω τρίτων (Ομάδων, Συνεταιρισμών και εμπόρων)" (;;;;;;;) ενώ η ΠΟΛ 1055/17-2-14 "Σε περίπτωση μη πλήρωσης ενός εκ των ανωτέρω κριτηρίων, εφαρμόζονται πλήρως οι διατάξεις του Κ.Φ.Α.Σ. και οι εν λόγω αγρότες εντάσσονται υποχρεωτικά στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ με δυνατότητα μη τήρησης απλογραφικών βιβλίων". Δηλαδή στα εκδιδόμενα στοιχεία υπολογίζεται ΦΠΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κτηνοτρόφος με 12 αγελαδες (πάγια) και 7 μοσχαράκια με 500 € το ένα στη δήλωση μετάταξης τις αγελάδες δεν τις βάζω αλλά τα μοσχαράκια στον πίνακα Ε με ΦΠΑ 13%?? Ή  και τις αγελ΄δες στον πίνακα Δ με 6%???

Ας μου απαντήσει κάποιος συνάδελφος που γνωρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Κτηνοτρόφος με 12 αγελαδες (πάγια) και 7 μοσχαράκια με 500 € το ένα στη δήλωση μετάταξης τις αγελάδες δεν τις βάζω αλλά τα μοσχαράκια στον πίνακα Ε με ΦΠΑ 13%?? Ή  και τις αγελ΄δες στον πίνακα Δ με 6%???

Ας μου απαντήσει κάποιος συνάδελφος που γνωρίζει.

Αναλογη περιπτωση που ψαχνει απαντηση

Εχω το μητρωο εκμεταλευσης αιγοπροβατων κτηνοτροφου

βλεπω στο τμημα των απογραφων με ημερομηνια ελεγχου 03/12/2013 πχ 250 αιγες -τραγοι 40  συνολο = 290

στο τμημα εισοδων με ημερομηνια 12/2013 120 αιγες ως μεταβολη (εκ των οποιων μου δηλωνει ο κτηνοτροφος οτι θα κρατησει 30 για μανες για να κρατησει περιπου σταθερο των αριθμο των 250 που ειχε μιας και παντα υπαρχουν απωλειες,και τις υπολοιπες 90 προς παχυνση για σφαγη για το πασχα  του 2014

Ερωτω πως θα γινει η απογραφη και πως η δηλωση μεταταξης

απογραφη 31/12/13, αιγες 250 +30=280 ως (παραγωγικα ζωα)-τραγοι 40,ετοιμα προιοντα 90,+ τα αποθεματα ζωοτροφων+ αγροτικ μηχανηματα(οποτε και αν αγοραστηκαν)?

η δηλωση μεταταξης  σαν αγροτικα προιοντα με κατ αποκοπη 6% συντ τα 90 προς παχυνση- σαν πρωτες υλες τις ζωοτροφες του-σαν αποθεματα επενδυσης τωρα δεν θα απογραψει τις 250 αιγες κ 40 τραγους(παρ οτι ειναι στην απογραφη) γιατι αγοραστηκαν πριν 10 χρονια ,αλλα μονο τις 30 αιγες που κρατησε τον 12/2013 για μανες(ωσ παγια)?και ουτε θα εμφανισει στη δηλ μεταταξης τα αγροτικα μηχτα περαν της πενταετιας.

αν ειναι ετσι ,η αποτιμηση για τα αγροτικα ετοιμα προιοντα θα γινει με τιμες πωλησης του πασχα? η με μια αναλογια βαρους βασει της καταστασης τους την 31/12?

το ιδιο ισχυει και για τις μανες (παγια) αγορα στο εμποριο πχ 130,00 (οχι για νεογεννητο), ποσο αποζημιωσης λογω ασθενειων που δινει το κρατος πχ 80-90 ευρω,εγω τι βαζω 31/12 που ειναι 1 μηνα (προσανατολιζομαι να βαλω τιμη χαμηλη περιπου 50,00 )υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να λαβω υποψη-ενας τυχον ελεγχος τι θα κοιταξει?

αρχικα θα ηθελα να πει καποιοσ συναδελφος αν ο τροπος χειρισμου ειναι σωστος,και αν υπαρχουν καποιες ποιο συκγκεκριμενες οδηγιες για την κοστολογηση ολων αυτων?

(δεν βαζω αλλα ερωτηματα πχ θανατος ζωου που εχω εκπεσει φπα στην μεταταξη,ελπιζω σιγα σιγα να τα βρουμμε..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορές παγίων/λιπασμάτων κτλ με απόδειξη Λιανικής από αγρότη ειδικού καθεστώτος μπαίνουν στην δήλωση αποθεμάτων μετάταξης;

 

Πιστεύω πως όχι, αλλά θέλω να το σιγουρέψω με κάποιον εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορές παγίων/λιπασμάτων κτλ με απόδειξη Λιανικής από αγρότη ειδικού καθεστώτος μπαίνουν στην δήλωση αποθεμάτων μετάταξης;

 

Πιστεύω πως όχι, αλλά θέλω να το σιγουρέψω με κάποιον εδώ μέσα.

THN ΙΔΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ,ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΜΑΖΕΥΑΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΛΙΑΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εχω αναλογη περιπτωση με κτηνοτροφο και υπαρχει θεμα με απαντησεις απο εκλεκτους συναδελφους

εγω για τα ζωα κατεληξα σε ενα εξελακι με τις αγελαδες και τα μοσχαρακια που γενουν ,εκει θα βγαζω αυτα που σφαζουν ,σαν πωλησεις παγιων ,θα βαζω τα μοσχαρακια που γεννιουνται και θα τα παρακολουθω χωρις να διενεργω αποσβεσεις σε αυτα (τα εχει πολλα χρονια) .

αν αγορασει αγελαδες αυτες θα εχουν αποσβεση κανονικα με 10%.

θα του κανω απογραφει με ετοιμα προιοιντα ,πρωτες υλες και παγια ανεξαρτητα αν εχουν συμπληρωση 5ετια η οχι.

αυτα θα τα μεταφερω και στην δηλωση μεταταξης (ναι και αυτα που εχουν συμπληρωση 5ετια ,ασχετα αν δεν θα προκυψει οφελος για την πρωτη περιοδικη φπα) .

κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτω .ακουω αποψεις...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι, Σύμφωνα με τον παλιό  Κ.Β.Σ  (Π.Δ 186/1992):       Άρθρο 2. Υπόχρεοι σε τήρηση βιβλίων και στοιχείων - Κείμενο νόμου

1.

(…)

Δεν θεωρούνται επιτηδευματίες:
 α) ο αγρότης και η αγροτική εκμετάλλευση που ορίζονται από τα άρθρα 41 και 42 του ν.2859/2000 (ΦΕΚ 248 A΄), εφόσον δεν έχουν ενταχθεί για τη δραστηριότητά τους αυτή στο κανονικό καθεστώς του νόμου αυτού,

(…)

Όμως: Άρθρο 12. Τιμολόγια. Εκκαθαρίσεις. - Κείμενο νόμου

1.Για την πώληση αγαθών για ίδιο λογαριασμό ή για λογαριασμό τρίτου ή δικαιώματος εισαγωγής και την παροχή υπηρεσιών από επιτηδευματία σε άλλο επιτηδευματία και τα πρόσωπα των παραγράφων 3 και 4 του άρθρου 2 του Κώδικα αυτού,  (σ.σ. η παρ. 4 λέει για τους αγρότες ειδικού καθεστώτος) για την άσκηση του επαγγέλματος τους ή την εκτέλεση του σκοπού τους, κατά περίπτωση, καθώς και για την πώληση αγαθών ή την παροχή υπηρεσιών εκτός της χώρας εκδίδεται τιμολόγιο

 

 

 

Τα ίδια και με τον Νέο ΚωΦΑΣ (Ν.4093/2013 υποπαρ. Ε1)

(…)

Άρθρο 6

Τιμολόγηση Συναλλαγών
1. Για την πώληση αγαθών για ίδιο λογαριασμό ή για λογαριασμό τρίτου και την παροχή υπηρεσιών από υπόχρεο απεικόνισης συναλλαγών σε άλλο υπόχρεο, σε πρόσωπα της παραγράφου 1 του άρθρου 3 ή σε αγρότες του ειδικού καθεστώτος Φ.Π.Α. ή σε πρόσωπα εκτός της χώρας, για την άσκηση του επαγγέλματός τους ή την εκτέλεση του σκοπού τους, κατά περίπτωση, εκδίδεται τιμολόγιο, τουλάχιστον διπλότυπο.

(…) 

 

 

          Άρα και στον παλιό ΚΒΣ και στον νέο ΚωΦΑΣ έπρεπε να είχαν λάβει Τιμολόγιο στις αγορές τους και όχι Α.Λ.Π.

 

          Όμως το δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ της μετάταξης  δίνεται βάση του στοιχείου που εκδόθηκε  ή βάση της φυσικής απογραφής η οποία απεικονίζεται στην θεωρημένη κατάσταση του ΦΠΑ;

 

            Εκεί είναι το ερώτημα… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική λέει ότι το δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ της μετάταξης δίνεται βάση του στοιχείου και μάλιστα του χρόνου έκδοσης του (όχι πέραν της πενταετίας) σύμφωνα με το άρθρο 41 (ειδικό καθστώς αγροτών) του ΦΠΑ :0. Σε περίπτωση μετάταξης από το ειδικό καθεστώς των αγροτών στο κανονικό καθεστώς απόδοσης του φόρου , οι μετατασσόμενοι δικαιούνται να εκπέσουν το φόρο με τον οποίο έχουν επιβαρυνθεί:

α) τα αποθέματα των πρώτων υλών της αγροτικής παραγωγής,
β) τα αγαθά επένδυσης, κατά το μέρος του φόρου που αναλογεί στα υπόλοιπα έτη της πενταετούς περιόδου διακανονισμού.

 

Τώρα Κωστή γιατί έγινε τόσο ντόρος για αυτήν την θεώρηση εγώ δεν καταλαβαίνω....

Εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

εχω αναλογη περιπτωση με κτηνοτροφο και υπαρχει θεμα με απαντησεις απο εκλεκτους συναδελφους

εγω για τα ζωα κατεληξα σε ενα εξελακι με τις αγελαδες και τα μοσχαρακια που γενουν ,εκει θα βγαζω αυτα που σφαζουν ,σαν πωλησεις παγιων ,θα βαζω τα μοσχαρακια που γεννιουνται και θα τα παρακολουθω χωρις να διενεργω αποσβεσεις σε αυτα (τα εχει πολλα χρονια) .

αν αγορασει αγελαδες αυτες θα εχουν αποσβεση κανονικα με 10%.

θα του κανω απογραφει με ετοιμα προιοιντα ,πρωτες υλες και παγια ανεξαρτητα αν εχουν συμπληρωση 5ετια η οχι.

αυτα θα τα μεταφερω και στην δηλωση μεταταξης (ναι και αυτα που εχουν συμπληρωση 5ετια ,ασχετα αν δεν θα προκυψει οφελος για την πρωτη περιοδικη φπα) .

κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτω .ακουω αποψεις...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως  γνωρίζει  κάποιος   αγρότης  που  εντάσσεται   υποχρεωτικά  στο  κανονικό  καθεστώς  και  παίρνει  αναπηρική  σύνταξη  από  τον  ΟΓΑ  θα  τον  κοπεί  η   αναπηρική  μήπως  'όταν  ξαναπεράσει  πάλι  από  ΄τη επιτροπή  και  δούν   ότι  εξασκεί   επάγγελμα  άρα   είσαι   υγιής   και  κόβεται  η  αναπηρική

πρωί  πρωί  κτυπάν   τα  τηλέφωνα  να  τους  λύσω   εγώ   το πρόβλημα  ο  ανταποκριτής  του  ΟΓΑ  δεν   δίνει  λύση

καλημέρα  και  καλή  Κυριακή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τώρα Κωστή γιατί έγινε τόσο ντόρος για αυτήν την θεώρηση εγώ δεν καταλαβαίνω....

Εσύ;

 

E ..ντόρος με την θεώρηση των καταστάσεων...

 

Ξεχασμένη υπόθεση βρε Ηλία...

 

Δεν σκέφτηκαν αυτή τη διάταξη του ΦΠΑ. Ακύρωσαν τις διατάξεις περί θεώρησής του ΚΒΣ 

Ε τώρα, με νόμο που λέει για θεώρηση πως να το κάνουν αλλιώς. Δεν είναι εγκύκλιος για να αλλάξει αυτόματα είναι διάταξη νόμου. 

 

Τώρα που έγινε θέμα - δεν ξέρω αν το  ξέρουν και πάνω - άντε να βγει άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως  κανέναν  Συνάδελφο  τον  έτυχε  η  παραπάνω  περίπτωση  σχετικά τι  γίνεται   αν   κόβεται   η  αναπηρική  σύνταξη   με  την  ένταξη  του  αγρότη  στο  κανονικό   καθεστώς  ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

εχω αναλογη περιπτωση με κτηνοτροφο και υπαρχει θεμα με απαντησεις απο εκλεκτους συναδελφους

εγω για τα ζωα κατεληξα σε ενα εξελακι με τις αγελαδες και τα μοσχαρακια που γενουν ,εκει θα βγαζω αυτα που σφαζουν ,σαν πωλησεις παγιων ,θα βαζω τα μοσχαρακια που γεννιουνται και θα τα παρακολουθω χωρις να διενεργω αποσβεσεις σε αυτα (τα εχει πολλα χρονια) .

αν αγορασει αγελαδες αυτες θα εχουν αποσβεση κανονικα με 10%.

θα του κανω απογραφει με ετοιμα προιοιντα ,πρωτες υλες και παγια ανεξαρτητα αν εχουν συμπληρωση 5ετια η οχι.

αυτα θα τα μεταφερω και στην δηλωση μεταταξης (ναι και αυτα που εχουν συμπληρωση 5ετια ,ασχετα αν δεν θα προκυψει οφελος για την πρωτη περιοδικη φπα) .

κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτω .ακουω αποψεις...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

εχω αναλογη περιπτωση με κτηνοτροφο και υπαρχει θεμα με απαντησεις απο εκλεκτους συναδελφους

εγω για τα ζωα κατεληξα σε ενα εξελακι με τις αγελαδες και τα μοσχαρακια που γενουν ,εκει θα βγαζω αυτα που σφαζουν ,σαν πωλησεις παγιων ,θα βαζω τα μοσχαρακια που γεννιουνται και θα τα παρακολουθω χωρις να διενεργω αποσβεσεις σε αυτα (τα εχει πολλα χρονια) .

αν αγορασει αγελαδες αυτες θα εχουν αποσβεση κανονικα με 10%.

θα του κανω απογραφει με ετοιμα προιοιντα ,πρωτες υλες και παγια ανεξαρτητα αν εχουν συμπληρωση 5ετια η οχι.

αυτα θα τα μεταφερω και στην δηλωση μεταταξης (ναι και αυτα που εχουν συμπληρωση 5ετια ,ασχετα αν δεν θα προκυψει οφελος για την πρωτη περιοδικη φπα) .

κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτω .ακουω αποψεις...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  100   αρνιά  που γεννήθηκαν   τον   Δεκέμβριο  του  2013  και   σφάχτηκαν  μερικά  31/1/0214    και  τα  υπόλοιπα   της  1/3/2014  και  αγοράστηκα  προτού  κάνω την  μετάταξη   με  τιμολόγιο  του  αγοραστή  που  φυσικά  το αντικατέστησα  με  ΤΠ+ΔΑ  δικό μου  μπορώ  να  τα  περάσω  στην  δήλωση  αποθεμάτων  με  κατά αποκοπή  συντελεστή  6%  ;  ή  ΟΧΙ  γιατί  ο ΚΡΕΟΠΩΛΗΣ  έκοψε  ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ  και  με    πλήρωσε  το  ΦΠΑ για  να  το  καταβάλω

Υ.Σ γιατί  η  πολ  λέγει πρέπει  να  υπάρχει  παραστατικό  αγοράς   του  2013   και  εδώ  δεν  υπάρχει   να  αποδείξω  τιμολόγιο  αγοράς γιατί  γεννήθηκαν  από  μάνες  5ντετίας

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛ 1024/17-1-2014   έχει  παράδειγμα   με  αγροτικά  προϊόντα 5000ευρώ αλλά  να  διαθέτει   τα  σχετικά  τιμολόγια    εδώ  δεν υπάρχουν  τιμολόγια  αγοράς  για  τα  ερίφια   που  σφάχτηκαν  το 2014   γιατί  γεννήθηκαν  τον  Δεκέμβριο  του  2013  από  μητέρες   παλιές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

εχω αναλογη περιπτωση με κτηνοτροφο και υπαρχει θεμα με απαντησεις απο εκλεκτους συναδελφους

εγω για τα ζωα κατεληξα σε ενα εξελακι με τις αγελαδες και τα μοσχαρακια που γενουν ,εκει θα βγαζω αυτα που σφαζουν ,σαν πωλησεις παγιων ,θα βαζω τα μοσχαρακια που γεννιουνται και θα τα παρακολουθω χωρις να διενεργω αποσβεσεις σε αυτα (τα εχει πολλα χρονια) .

αν αγορασει αγελαδες αυτες θα εχουν αποσβεση κανονικα με 10%.

θα του κανω απογραφει με ετοιμα προιοιντα ,πρωτες υλες και παγια ανεξαρτητα αν εχουν συμπληρωση 5ετια η οχι.

αυτα θα τα μεταφερω και στην δηλωση μεταταξης (ναι και αυτα που εχουν συμπληρωση 5ετια ,ασχετα αν δεν θα προκυψει οφελος για την πρωτη περιοδικη φπα) .

κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτω .ακουω αποψεις...

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛ 1024/17-1-2014   έχει  παράδειγμα   με  αγροτικά  προϊόντα 5000ευρώ αλλά  να  διαθέτει   τα  σχετικά  τιμολόγια    εδώ  δεν υπάρχουν  τιμολόγια  αγοράς  για  τα  ερίφια   που  σφάχτηκαν  το 2014   γιατί  γεννήθηκαν  τον  Δεκέμβριο  του  2013  από  μητέρες   παλιές

Ας υποθέσουμε ότι στην απογραφή εμφανίζονται αγροτικά προϊόντα 5.000 ευρώ για τα οποία ισχύει κατ΄ αποκοπή συντελεστής φόρου 6%. Επιπλέον υπάρχουν πρώτες ύλες (σπόροι, λιπάσματα, φυτοφάρμακα κλπ.) αξίας 10.000 ευρώ με ΦΠΑ 1.300 ευρώ (συντελεστής 13%) και ένα γεωργικό μηχάνημα που αγοράστηκε το 2011 αξίας 50.000 ευρώ με ΦΠΑ 11.500 ευρώ (συντελεστής 23%), για τα οποία ο αγρότης διαθέτει τα σχετικά τιμολόγια.

τα σχετικά τιμολόγια : αυτό αφορά στη δεύτερη πρόταση δηλαδή στις πρώτες και βοηθητικές ύλες και στα πάγια της τελευταίας 5ετίας.

8. Οι μετατασσόμενοι είναι υποχρεωμένοι να συντάσσουν, σε θεωρημένες από τον αρμόδιο Προϊστάμενο ΔΟΥ καταστάσεις, μέσα σε προθεσμία δύο (2) μηνών από τη μετάταξη, απογραφή που να περιλαμβάνει [149] :

α) τα αποθέματα των αγροτικών προϊόντων, στα οποία περιλαμβάνονται όσα έχουν συλλεχθεί, οι ηρτημένοι καρποί και οι καλλιέργειες που βρίσκονται σε εξέλιξη, κατά συντελεστή του κατ αποκοπή φόρου,

β) τα αποθέματα των πρώτων υλών της αγροτικής παραγωγής, όπως σπόρων, λιπασμάτων, φυτοφαρμάκων, ζωοτροφών και λοιπών συναφών, κατά συντελεστή φόρου,

γ) τα αγαθά επένδυσης, εφόσον είναι χρησιμοποιήσιμα για τους σκοπούς της επιχείρησης και δεν παρήλθε η πενταετής περίοδος του διακανονισμού.

Τα αποθέματα των πιο πάνω περ. β΄ και γ΄ απογράφονται σε τιμές κόστους.

 

9. Τα αποθέματα των αγροτικών προϊόντων θεωρούνται:

α) ως αγορές του κανονικού καθεστώτος απόδοσης του φόρου, σε τιμή πώλησης κατά το χρόνο της μετάταξης, με δικαίωμα να εκπέσουν τον κατ αποκοπή φόρο, στην περίπτωση που γίνεται μετάταξη από το καθεστώς των αγροτών στο κανονικό καθεστώς.

Τίτλος: ΚΩΔΙΚΑΣ ΦΟΡΟΥ ΠΡΟΣΤΙΘΕΜΕΝΗΣ ΑΞΙΑΣ  

Ν 2859/2000 αρθρο 41.

ΕΥΗ  μελέτησε λίγο τα παραπάνω και θα πούμε πώς θα αποτιμίσεις τα ερίφια 31/12/2013 σε τιμή πώλησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξήγησή  μου   μπορώ   τα  ερίφια  που  γεννήθηκαν   το 2013  και δεν  υπάρχει  τιμολόγιο  αγοράς  να  τα  βάλω   στη  ΔΗΛΩΣΗ  ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ  ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ  με  6  % ;

μία  απάντηση  ΧΩΡΙΣ  ΝΑ  ΣΑΣ  ΚΟΥΡΑΖΩ

με  ένα

ΝΑΙ

ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξήγησή  μου   μπορώ   τα  ερίφια  που  γεννήθηκαν   το 2013  και δεν  υπάρχει  τιμολόγιο  αγοράς  να  τα  βάλω   στη  ΔΗΛΩΣΗ  ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ  ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ  με  6  % ;

μία  απάντηση  ΧΩΡΙΣ  ΝΑ  ΣΑΣ  ΚΟΥΡΑΖΩ

με  ένα

ΝΑΙ

ΟΧΙ

Μιλα με τον κωδικα της ΔΟΥ σου. Εμενα μου ειπαν πως οτι βαλω στην δηλωση πρεπει να επισυναπσω τιμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...