Προς το περιεχόμενο

ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΑΓΡΟΤΗ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ


GTA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ....ΨΑΧΝΩ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ..ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ "ΑΝΕΒΑΣΕΙ" ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΕΤΙΚΟ LINK ???

 

 

:)B)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ....ΨΑΧΝΩ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ..ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ "ΑΝΕΒΑΣΕΙ" ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΕΤΙΚΟ LINK ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Καλημέρα.

Έχει γραφεί κάπου ότι ο αγρότης που μετατάσσεται από το ειδικό στο κανονικό καθεστώς πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΩΣ ΕΔΡΑ ΤΗΝ ΟΙΚΙΑ ΤΟΥ και όχι κάποιο από τα χωράφια του;;;;;;;;

Η εγκύκλιος των οδηγιών για τους αγρότες δεν αναφέρει κάτι τέτοιο. Απλά γράφει ότι σε ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ που χρησιμοποιείται η οικία, δεν απαιτείται αυτοψία, χρειάζεται υπ. δήλωση, κλπ.

Αναφέρω το γεγονός επειδή σε ΔΟΥ ζητούν υποχρεωτικά η έδρα να είναι κάποιο σπίτι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΑΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ Κ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ Η ΟΙΚΙΑ ..ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΧΘΕΙ Κ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΟΨΙΑΣ ..ΑΛΛΑ

ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΘΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΟΙΚΙΑ ΩΣ ΕΔΡΑ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To χειρότερο είναι ότι αν ο αγρότης μένει σε πόλη και όχι στο χωριό του που έχει τα χωράφια και που τυγχάνει να βρίσκονται 15 χιλιόμετρα έξω από την πόλη 

τότε θα πληρώνει και τέλος επιτηδεύματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To χειρότερο είναι ότι αν ο αγρότης μένει σε πόλη και όχι στο χωριό του που έχει τα χωράφια και που τυγχάνει να βρίσκονται 15 χιλιόμετρα έξω από την πόλη 

τότε θα πληρώνει και τέλος επιτηδεύματος...

τέλος επιτηδεύματος πληρωνει καποιος αν εχει κλεισει 5ετια με βιβλια ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΑΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ Κ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ Η ΟΙΚΙΑ ..ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΧΘΕΙ Κ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΟΨΙΑΣ ..ΑΛΛΑ

ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΘΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΟΙΚΙΑ ΩΣ ΕΔΡΑ..

Δεν καταλαβαίνω!

Προκύπτει απο την ΠΟΛ των οδηγιών οτι πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να έχει έδρα την οικία;

Τι πιο φυσικό να δηλώνει έδρα το χωράφι;

Έχω πελάτη που μένει Αθήνα και έχει τα χωράφια του στην επαρχία. Αν δηλώσει έδρα την Αθήνα, ποιός θα παρακολουθεί τις συναλλαγές του; Ποιός θα εκδίδει τα τιμολόγιά του, ποιός θα τον παρακολουθεί λογιστικά;

Τι λέει ο κ. Γενικός;

 

To χειρότερο είναι ότι αν ο αγρότης μένει σε πόλη και όχι στο χωριό του που έχει τα χωράφια και που τυγχάνει να βρίσκονται 15 χιλιόμετρα έξω από την πόλη 

τότε θα πληρώνει και τέλος επιτηδεύματος...

Συνάδελφε και συντοπίτη, αυτό δεν το είχα σκεφτεί.

Το θέμα λοιπόν είναι σοβαρό:

Αν δηλώσει έδρα το χωράφι απαλλάσσεται απο το τέλος επιτηδεύματος εφόσον η έδρα του είναι χωριό μέχρι 500 κατοίκους!

Αυτό θεωρώ οτι είναι και το φυσιολογικό.

Για μια ακόμη φορά, επιμένω οτι κακώς ερμηνεύται απο τις ΔΟΥ η υποχρεωτική δήλωση της οικίας ως έδρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω!

Προκύπτει απο την ΠΟΛ των οδηγιών οτι πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να έχει έδρα την οικία;

Τι πιο φυσικό να δηλώνει έδρα το χωράφι;

Έχω πελάτη που μένει Αθήνα και έχει τα χωράφια του στην επαρχία. Αν δηλώσει έδρα την Αθήνα, ποιός θα παρακολουθεί τις συναλλαγές του; Ποιός θα εκδίδει τα τιμολόγιά του, ποιός θα τον παρακολουθεί λογιστικά;

Τι λέει ο κ. Γενικός;

 

Συνάδελφε και συντοπίτη, αυτό δεν το είχα σκεφτεί.

Το θέμα λοιπόν είναι σοβαρό:

Αν δηλώσει έδρα το χωράφι απαλλάσσεται απο το τέλος επιτηδεύματος εφόσον η έδρα του είναι χωριό μέχρι 500 κατοίκους!

Αυτό θεωρώ οτι είναι και το φυσιολογικό.

Για μια ακόμη φορά, επιμένω οτι κακώς ερμηνεύται απο τις ΔΟΥ η υποχρεωτική δήλωση της οικίας ως έδρα..

δεν νομιζω να μπορει να δηλωση ως εδρα χωραφι.. στην υπευθυνη δηλωση στην εφορια ζητα το μερος μονιμης κατοικιας που θα επιτεπει τον ελεγχο των βιβλιων και στοιχειων που τηρουνται! μπορει να τα εχει στο χωραφι? καπου θαμμενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας λόγος που βάζουν ένα δωμάτιο της οικίας είναι προς αποφυγή αυτοψίας.Το θέμα είναι ότι και η εφορία και καλά κάπου πρέπει να σε βρεί και υποθέτω ότι το σππίτι είναι και σίγουρο  :).Μπορεί να δηλώση και έδρα τη πόλη αλλά θα χάσει την εξισωτική όσο για το τέλος επιτηδεύματος είναι νέος επαγγελματιας και για αυτούς εχουν απαλλαγη τα πρώτα 3 χρόνια και νομίζω ότι το τέλος πρεέπει να είναι η τελευταία χρονια ή το 2015 και μετα καταργείται(θέλω να πιστεύω) άρα το γλυτώνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω να μπορει να δηλωση ως εδρα χωραφι.. στην υπευθυνη δηλωση στην εφορια ζητα το μερος μονιμης κατοικιας που θα επιτεπει τον ελεγχο των βιβλιων και στοιχειων που τηρουνται! μπορει να τα εχει στο χωραφι? καπου θαμμενα?

Δεν μπορεί να τα τηρεί ο λογιστής;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να τα τηρεί ο λογιστής;

ο λογιστης τα τηρει αλλα οταν γινει ελεγχος στο λογιστη θα πανε?? τα αρχεια πρεπει να τα εχει ο επιτηδευματιας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Αφού έχω σπάσει το κεφάλι μου να δω πως θα χειριστώ τα ζωντανά (κατσίκες/πρόβατα) που γεννάν ζωντανά (κατσικάκια/προβατάκια) και δε βρίσκω άκρη...

(δημιουργία παγίου με παραστατικό φωτογραφια:

goat_1.jpg)

 

 

 

 

ψάχνω να βρω πως θα απεικονιστούν στη δήλωση αποθεμάτων και έπειτα, πολυετείς καλλιέργειες, πχ οπωροφόρα δέντρα.

Θα ανοίξω τις μηλιές πχ. σαν πάγια; και θα τις κάνω απόσβεση με 10% κάθε έτος;

 

Επίσης, σχετικά με τις εδαφικές εκτάσεις (χωράφια)...

 

Σε μια δημοσίευση τμήματος λογιστικής που είναι βασισμένη σε διάφορα συγγράμματα αγροτικής λογιστικής κτλ, διάβασα ότι σε αναπτυσσόμενα πολυετή φυτά , αναπτυσσόμενα ζώα παραγωγής και εργασίας δε διενεργούμε αποσβέσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχω σπάσει το κεφάλι μου να δω πως θα χειριστώ τα ζωντανά (κατσίκες/πρόβατα) που γεννάν ζωντανά (κατσικάκια/προβατάκια) και δε βρίσκω άκρη...

(δημιουργία παγίου με παραστατικό φωτογραφια:

goat_1.jpg)

 

 

 

 

ψάχνω να βρω πως θα απεικονιστούν στη δήλωση αποθεμάτων και έπειτα, πολυετείς καλλιέργειες, πχ οπωροφόρα δέντρα.

Θα ανοίξω τις μηλιές πχ. σαν πάγια; και θα τις κάνω απόσβεση με 10% κάθε έτος;

 

Επίσης, σχετικά με τις εδαφικές εκτάσεις (χωράφια)...

 

Σε μια δημοσίευση τμήματος λογιστικής που είναι βασισμένη σε διάφορα συγγράμματα αγροτικής λογιστικής κτλ, διάβασα ότι σε αναπτυσσόμενα πολυετή φυτά , αναπτυσσόμενα ζώα παραγωγής και εργασίας δε διενεργούμε αποσβέσεις...

εχω αναλογη περιπτωση με κτηνοτροφο και υπαρχει θεμα με απαντησεις απο εκλεκτους συναδελφους

εγω για τα ζωα κατεληξα σε ενα εξελακι με τις αγελαδες και τα μοσχαρακια που γενουν ,εκει θα βγαζω αυτα που σφαζουν ,σαν πωλησεις παγιων ,θα βαζω τα μοσχαρακια που γεννιουνται και θα τα παρακολουθω χωρις να διενεργω αποσβεσεις σε αυτα (τα εχει πολλα χρονια) .

αν αγορασει αγελαδες αυτες θα εχουν αποσβεση κανονικα με 10%.

θα του κανω απογραφει με ετοιμα προιοιντα ,πρωτες υλες και παγια ανεξαρτητα αν εχουν συμπληρωση 5ετια η οχι.

αυτα θα τα μεταφερω και στην δηλωση μεταταξης (ναι και αυτα που εχουν συμπληρωση 5ετια ,ασχετα αν δεν θα προκυψει οφελος για την πρωτη περιοδικη φπα) .

κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτω .ακουω αποψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αναλογη περιπτωση με κτηνοτροφο και υπαρχει θεμα με απαντησεις απο εκλεκτους συναδελφους

εγω για τα ζωα κατεληξα σε ενα εξελακι με τις αγελαδες και τα μοσχαρακια που γενουν ,εκει θα βγαζω αυτα που σφαζουν ,σαν πωλησεις παγιων ,θα βαζω τα μοσχαρακια που γεννιουνται και θα τα παρακολουθω χωρις να διενεργω αποσβεσεις σε αυτα (τα εχει πολλα χρονια) .

αν αγορασει αγελαδες αυτες θα εχουν αποσβεση κανονικα με 10%.

θα του κανω απογραφει με ετοιμα προιοιντα ,πρωτες υλες και παγια ανεξαρτητα αν εχουν συμπληρωση 5ετια η οχι.

αυτα θα τα μεταφερω και στην δηλωση μεταταξης (ναι και αυτα που εχουν συμπληρωση 5ετια ,ασχετα αν δεν θα προκυψει οφελος για την πρωτη περιοδικη φπα) .

κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτω .ακουω αποψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα !!

 

Ηθελα να ρωτησω κατι σχετικο και ασχετο!!!

 

Ολοι αυτοι οι " αγροτες" που μεχρι περυσι δηλωναν ενα εισοδημα απο πχ. Ελιες Ελαιοπ/μες . ή ενα Αμπελι  κλπ δεν θεωρουνται Αγροτες Ειδικου Καθεστωτος. Ετσι δεν ειναι???

 

Για να ειναι Αγροτες Ειδικου Καθεστωτος θα πρεπει να ειχαν κανει καποια στιγμη στο  παρελθον  εναρξη. Απο την " εικονα " τους στο ΤΑΧΙΣ μπορω να το δω καπου??

 

Γιατι κανεις απο αυτους δεν γνωριζει τιποτα!! :ph34r:  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

taxis προσωποποιημένη πληροφόρηση - στοιχεία επιχείρησης θα δεις εαν έχει ένταξη σαν αγρότης ειδικού. πάντως εαν είχε παρει στο παρελθόν επιστροφή φπα θα έχει ένταξη στο ειδικό καθεστώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημ/νία Έναρξης 01/01/2007
Κατάσταση Επιχείρησης ΕΝΕΡΓΗ
Διεύθυνση άσκησης δραστηριότητας
Κατηγορία βιβλίων ΑΠΑΛΛΑΣΣΟΜΕΝΟΙ
Λήξη διαχειριστικής περιόδου 3112
Λήξη πρώτης διαχειριστικής περιόδου
Υπαγωγή ΦΠΑ ΝΑΙ
Καθεστώς ΦΠΑ ΑΓΡΟΤΩΝ
Ενδοκοινοτικές συναλλαγές ΔΕΝ ΑΣΚΕΙ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΕΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ
Ημ/νία διακοπής
Αιτία διακοπής

 

Σημαινει οτι αυτος ο αγροτης πρεπει να υποβαλει ΦΠΑ? Και ας μην εχει κανενα τιμολογιο? και ας εχει μονο εισοδημα απο μελισια 140 ευρο τον χρονο με βαση τα αντικειμενικα κρητηρια?

 

καθε ποτε πρεπει να υποβαλει φπα?

  • δεν εχει υποβαλει ποτε. αν ηταν θα ειχε μπει ηδη προστιμο?
  •  
    μετα απο ποσο καιρο μπαινει προστιμο?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To χειρότερο είναι ότι αν ο αγρότης μένει σε πόλη και όχι στο χωριό του που έχει τα χωράφια και που τυγχάνει να βρίσκονται 15 χιλιόμετρα έξω από την πόλη 

τότε θα πληρώνει και τέλος επιτηδεύματος...

Ετσι και αλλιως οι αγροτες επειτα απο τις κινητοποιησεις απαλλαχτηκαν απο το τελος επιτηδευματος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα !!

 

Ηθελα να ρωτησω κατι σχετικο και ασχετο!!!

 

Ολοι αυτοι οι " αγροτες" που μεχρι περυσι δηλωναν ενα εισοδημα απο πχ. Ελιες Ελαιοπ/μες . ή ενα Αμπελι  κλπ δεν θεωρουνται Αγροτες Ειδικου Καθεστωτος. Ετσι δεν ειναι???

 

Για να ειναι Αγροτες Ειδικου Καθεστωτος θα πρεπει να ειχαν κανει καποια στιγμη στο  παρελθον  εναρξη. Απο την " εικονα " τους στο ΤΑΧΙΣ μπορω να το δω καπου??

 

Γιατι κανεις απο αυτους δεν γνωριζει τιποτα!! :ph34r:  :D

Υπάρχουν οι αγρότες Ειδικού Καθεστώτος και Κανονικού Καθεστώτος, άλλοι δεν υπάρχουν. 

 

Καλησπέρα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγρότης ειδικού καθεστώτος ,που ανήκει στο κανονικό μόνο για τις λαικές ,και δεν περναει τα 15000 ,θα παραμείνει στο ειδικό ?δεν τον επιρεάζει ότι είναι στο ειδικό μόνο για τη λαική έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδιά για τη μετάταξη των αγροτών σύμφωνα με τις νέες ιστορίες (15000 ευρώ κτλ) βγήκε κάποια διευκρινιστική ή εγκύκλιος ;;;;γιατί εγώ στην ανακοίνωση εχω μείνει.και αυτή η ριμάδα δε με διαφώτησε.γνωρίζει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδιά για τη μετάταξη των αγροτών σύμφωνα με τις νέες ιστορίες (15000 ευρώ κτλ) βγήκε κάποια διευκρινιστική ή εγκύκλιος ;;;;γιατί εγώ στην ανακοίνωση εχω μείνει.και αυτή η ριμάδα δε με διαφώτησε.γνωρίζει κάποιος;

περιμενουμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα..

Το αλλο το ειδατε στο twitter? ο ο Θεοχαρης λεει οτι ισχιει το οριο των 5000 για τις επιδοτησεις.. Μπουρδεελο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδιά για τη μετάταξη των αγροτών σύμφωνα με τις νέες ιστορίες (15000 ευρώ κτλ) βγήκε κάποια διευκρινιστική ή εγκύκλιος ;;;;γιατί εγώ στην ανακοίνωση εχω μείνει.και αυτή η ριμάδα δε με διαφώτησε.γνωρίζει κάποιος;

Πολύ βιάζεστε .  . .  <_<  έχουμε χρόνο . . . . μέχρι τις 20/3 !!!

 

Καλημέρα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...