Jump to content
  • 0

Κράτηση υπέρ ΑΚΑΓΕ;;; (Απασχολούμενοι σε ΙΕΚ, ΚΕΚ, Εργαστήρια Ελευθέρων Σπουδών, Κέντρα Δια Βίου Μάθησης και Κολλέγια)


Question

Καλησπέρα,

 

Ο 4186/2013 αναφέρει ότι:

 

Άρθρο 31

Απασχολούμενοι σε ΙΕΚ, ΚΕΚ, Εργαστήρια Ελευθέρων Σπουδών, Κέντρα Δια Βίου Μάθησης και Κολλέγια

Οι παρέχοντες εκπαιδευτικό έργο κατά κύριο επάγγελμα σε αναγνωρισμένα Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.), Κέντρα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Κ.Ε.Κ.), Εργαστήρια Ελευθέρων Σπουδών, Κέντρα Δια Βίου Μάθησης Επιπέδου 1 και 2 και Κολλέγια εφοδιασμένα με άδεια λειτουργίας εκδοθείσα από τον αρμόδιο φορέα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, υπάγονται στην ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 2 του α.ν. 1846/1951. Εξαιρούνται από την ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ όσα από τα ανωτέρω πρόσωπα υπάγονται λόγω ιδιότητας στην κύρια ασφάλιση άλλου φορέα και όσοι παρέχουν την εργασία τους αυτή ως συγκύριο επάγγελμα, μη εφαρμοζομένων στην περίπτωση αυτή των διατάξεων του άρθρου 5 του α.ν. 1846/1951 και του άρθρου 39 του ν. 2084/1992. Για τους απασχολούμενους του τελευταίου εδαφίου, καταβάλλεται εισφορά 10% επί των μικτών αποδοχών τους υπέρ του Ασφαλιστικού Κεφαλαίου Αλληλεγγύης Γενεών (ΑΚΑΓΕ) σύμφωνα με τα οριζόμενα στα άρθρα 149 και 150 του ν. 3655/2008, η οποία βαρύνει ισόποσα τους υπόχρεους εργοδότες και τους απασχολούμενους. Η ανωτέρω εισφορά καταβάλλεται ταυτόχρονα με τις τρέχουσες εισφορές κάθε μισθολογικής περιόδου εντός των προβλεπόμενων προθεσμιών. Σε περίπτωση καθυστέρησης καταβολής επιβαρύνεται με τα προβλεπόμενα πρόσθετα τέλη και αναζητείται κατά τα ισχύοντα για τις ληξιπρόθεσμες οφειλές υπέρ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

 

Ιδού και η εγκύκλιος του ΙΚΑ

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17380

 

"Αναλυτικές οδηγίες για την εφαρμογή των εν λόγω διατάξεων και ιδιαίτερα για την συμπλήρωση των Αναλυτικών Περιοδικών Δηλώσεων και τον ορισμό του συγκυρίου επαγγέλματος θα παρασχεθούν με νεότερη εγκύκλιό μας."

 

Έχει βγει νεότερη εγκύκλιος;;;

 

Δηλαδή ελεύθερος επαγγελματίας ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ ή στο ΤΣΜΕΔΕ ή στο ΤΣΑΥ που παρείχε υπηρεσίες εκπαίδευσης με σύμβαση έργου σε ΙΕΚ/ΚΕΚ, θα έπρεπε να έχει υποστεί την κράτηση αυτή; Και πως αποδίδονται τα χρήματα αυτά στο αχόρταγο ΙΚΑ;

Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Η ανωτέρω εισφορά καταβάλλεται ταυτόχρονα με τις τρέχουσες εισφορές κάθε μισθολογικής περιόδου εντός των προβλεπόμενων προθεσμιών. Σε περίπτωση καθυστέρησης καταβολής επιβαρύνεται με τα προβλεπόμενα πρόσθετα τέλη και αναζητείται κατά τα ισχύοντα για τις ληξιπρόθεσμες οφειλές υπέρ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ

 

Ακομα δεν εχει φτιαχτει το λογισμικο για τη περιπτωση αυτη. Ισως ετοιμαστει μεχρι τελος του μηνα

Link to post
Share on other sites
  • 0

Σας ευχαριστώ. Έχει πλάκα να τα απαιτήσουν μετά αναδρομικά...

και στο ΙΚΑ μου είπαν σήμερα ότι περιμένουν εγκύκλιο

 

 

Εν τω μεταξύ αν κάποιος δεν το πάρει χαμπάρι και ξεχάσει τον εξωτερικό συνεργάτη (γιατί τέτοιοι είναι) στην ΑΠΔ, θα έχει το φανταστικό και υπέροχο πρόστιμο που όλοι ξέρουμε και αγαπάμε.

Link to post
Share on other sites
  • 0

 

Εν τω μεταξύ αν κάποιος δεν το πάρει χαμπάρι και ξεχάσει τον εξωτερικό συνεργάτη (γιατί τέτοιοι είναι) στην ΑΠΔ, θα έχει το φανταστικό και υπέροχο πρόστιμο που όλοι ξέρουμε και αγαπάμε.

 

Από που προκύπτει αυτό...?????

Link to post
Share on other sites
  • 0

Εν τω μεταξύ αν κάποιος δεν το πάρει χαμπάρι και ξεχάσει τον εξωτερικό συνεργάτη (γιατί τέτοιοι είναι) στην ΑΠΔ, θα έχει το φανταστικό και υπέροχο πρόστιμο που όλοι ξέρουμε και αγαπάμε.

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω και που μου είπαν στο τοπικό ΙΚΑ είναι ότι οι "νέοι" ασφαλισμένοι που είναι παράλληλα και ασφαλισμένοι σε άλλο ταμείο δεν θα υπάγονται σε εισφορές ΙΚΑ αλλά σε ΑΚΑΓΕ με ποσοστό 10%. Αν λοιπόν εμείς υπολογίσουμε το ΙΚΑ με 43,96 άρα αποδώσουμε παραπάνω θα φάμε και πρόστιμο;

Link to post
Share on other sites
  • 0

γνωρίζει κανεις ποια ειναι η εγκυκλιος που οριζε για την ασφαλιση των εκπαιδευτων σε ΙΕΚ-ΚΕΚ?

 

πριν εκδοθει η συγκεκριμένη για το ΑΚΑΓΕ

 

ευχαριστω πολύ

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα. Το ΚΑΔ ΙΚΑ 8049 σε ΚΕΚ δεν προβλέπει ειδικότητα 332090 και πακέτο 1720. Μπορώ να χρησιμοποιήσω ενα απο τα προβλεπόμενα στην εγκύκλιο ΚΑΔ? Δοκίμασα με άλλο ΚΑΔ 8021 και τη δέχεται την ΑΠΔ. Πρέπει να κανω αλλαγή ΚΑΔ στι ΙΚΑ?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Απο ΙΚΑ Λάρισας, "κακώς η εγκύκλιος δεν αναφέρει το ΚΑΔ των ΚΕΚ 8049, χρησιμοποιήστε ένα άλλο ΚΑΔ που προβλέπει η εγκύκλιος μόνο για την κατηγορία ΑΚΑΓΕ". Πραγματικά, υπέβαλα στην ίδια ΑΠΔ με τους λοιπούς εργαζόμενους (ΚΑΔ 8049), και τους εργαζόμενους για απόδοση ΑΚΑΓΕ με ΚΑΔ 8021 και τη δέχτηκε επιτυχώς το σύστημα.

Link to post
Share on other sites
  • 0

για κάποιος εισηγητές έχουμε στειλει ΑΠΔ με τις αρχικές κρατήσεις 16.5% - 27,46%

 

στην εγκυκλιο αναφερει για μια μαζικη εγγραφη για καθε εισηγητη

 

ετσι ομως δεν θα φενεται διπλη εγγραφή;

 

δεν θα πρεπει μετα να ζητησουμε μεταβολή στοιχείων γραπτως;

Link to post
Share on other sites
  • 0

ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΟΣΛΗΨΗ  (ΜΕΣΩ ΕΡΓΑΝΗ )ΣΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ  ΤΩΝ ΚΕΚ ΠΟΥ ΔΕΝ  ΕΙΝΑΙ ΔΥ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ;  ΑΜΟΙΒΟΝΤΑΙ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΟΥ ΑΛΛΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΠΔ ΜΕ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ  101.

Link to post
Share on other sites
  • 0

ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΟΣΛΗΨΗ  (ΜΕΣΩ ΕΡΓΑΝΗ )ΣΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ  ΤΩΝ ΚΕΚ ΠΟΥ ΔΕΝ  ΕΙΝΑΙ ΔΥ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ;  ΑΜΟΙΒΟΝΤΑΙ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΟΥ ΑΛΛΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΠΔ ΜΕ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ  101.

 

Κανονικά και με το νόμο...

 

Πρόσληψη - πίνακα, σύμβαση, αποχώρηση.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα. Μία ερώτηση επί του θέματος αν γνωρίζει κάποιος συνάδερφος.. Ένα ΚεΔιΒιμ-2 θα πραγματοποιήσει σεμινάριο 6 ωρών σε ξενοδοχείο άλλης πόλης με θέμα "Σύνταξη Βιογραφικού και επανένταξη στην αγορά εργασίας." Ο Εισηγητής είναι ιδιωτικός υπάλληλος άλλης εταιρείας. Οι κινήσεις που πρέπει να κάνω είναι:

1)Συμφωνητικό με το Ξενοδοχείο για την αίθουσα (μισθωτήριο) ή θα μου εκδόσει ΤΠ για παροχή;

2) Τον εισηγητή θα του κάνω πρόσληψη για 6 ώρες και απόλυση με Σύμβαση Μερικής απασχόλησης Ορισμένου χρόνου με απόδοση του ΑΚΑΓΕ μονο ή κανονικά τις εισφορές 40,06%?

3) Για την αμοιβή του θα εκδόσω Τίτλο Κτήσης με χαρτόσημο 3,6% μόνο ή του κάνω και παρακράτηση 20%;

4) Στους συμμετέχοντες  ΦΠ θα εκδόσω Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών, αθεώρητη και σε υπόχρεους Τιμολόγιο Υπηρεσιών. χωρίς ΦΠΑ.

5)Πρέπει να κάνω κάποια άλλη ενέργεια;

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα. Μία ερώτηση επί του θέματος αν γνωρίζει κάποιος συνάδερφος.. Ένα ΚεΔιΒιμ-2 θα πραγματοποιήσει σεμινάριο 6 ωρών σε ξενοδοχείο άλλης πόλης με θέμα "Σύνταξη Βιογραφικού και επανένταξη στην αγορά εργασίας." Ο Εισηγητής είναι ιδιωτικός υπάλληλος άλλης εταιρείας. Οι κινήσεις που πρέπει να κάνω είναι:

1)Συμφωνητικό με το Ξενοδοχείο για την αίθουσα (μισθωτήριο) ή θα μου εκδόσει ΤΠ για παροχή;

2) Τον εισηγητή θα του κάνω πρόσληψη για 6 ώρες και απόλυση με Σύμβαση Μερικής απασχόλησης Ορισμένου χρόνου με απόδοση του ΑΚΑΓΕ μονο ή κανονικά τις εισφορές 40,06%?

3) Για την αμοιβή του θα εκδόσω Τίτλο Κτήσης με χαρτόσημο 3,6% μόνο ή του κάνω και παρακράτηση 20%;

4) Στους συμμετέχοντες  ΦΠ θα εκδόσω Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών, αθεώρητη και σε υπόχρεους Τιμολόγιο Υπηρεσιών. χωρίς ΦΠΑ.

5)Πρέπει να κάνω κάποια άλλη ενέργεια;

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Κανονικά και με το νόμο...

 

Πρόσληψη - πίνακα, σύμβαση, αποχώρηση.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ,ΑΡΓΗΣΑ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΕΙΔΙΚΑ Ή ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΞΕΡΟΥΝΤΑΙ .ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΩ ,ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΜΕ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ ΣΥΝΕΧΩΣ (ΔΥΣΤΥΧΩΣ)

Link to post
Share on other sites
  • 0

 

Καλημέρα. Μία ερώτηση επί του θέματος αν γνωρίζει κάποιος συνάδερφος.. Ένα ΚεΔιΒιμ-2 θα πραγματοποιήσει σεμινάριο 6 ωρών σε ξενοδοχείο άλλης πόλης με θέμα "Σύνταξη Βιογραφικού και επανένταξη στην αγορά εργασίας." Ο Εισηγητής είναι ιδιωτικός υπάλληλος άλλης εταιρείας. Οι κινήσεις που πρέπει να κάνω είναι:

1)Συμφωνητικό με το Ξενοδοχείο για την αίθουσα (μισθωτήριο) ή θα μου εκδόσει ΤΠ για παροχή;

2) Τον εισηγητή θα του κάνω πρόσληψη για 6 ώρες και απόλυση με Σύμβαση Μερικής απασχόλησης Ορισμένου χρόνου με απόδοση του ΑΚΑΓΕ μονο ή κανονικά τις εισφορές 40,06%?

3) Για την αμοιβή του θα εκδόσω Τίτλο Κτήσης με χαρτόσημο 3,6% μόνο ή του κάνω και παρακράτηση 20%;

4) Στους συμμετέχοντες  ΦΠ θα εκδόσω Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών, αθεώρητη και σε υπόχρεους Τιμολόγιο Υπηρεσιών. χωρίς ΦΠΑ.

5)Πρέπει να κάνω κάποια άλλη ενέργεια;

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.

 

 

 

Καλημέρα. Μία ερώτηση επί του θέματος αν γνωρίζει κάποιος συνάδερφος.. Ένα ΚεΔιΒιμ-2 θα πραγματοποιήσει σεμινάριο 6 ωρών σε ξενοδοχείο άλλης πόλης με θέμα "Σύνταξη Βιογραφικού και επανένταξη στην αγορά εργασίας." Ο Εισηγητής είναι ιδιωτικός υπάλληλος άλλης εταιρείας. Οι κινήσεις που πρέπει να κάνω είναι:

1)Συμφωνητικό με το Ξενοδοχείο για την αίθουσα (μισθωτήριο) ή θα μου εκδόσει ΤΠ για παροχή;

2) Τον εισηγητή θα του κάνω πρόσληψη για 6 ώρες και απόλυση με Σύμβαση Μερικής απασχόλησης Ορισμένου χρόνου με απόδοση του ΑΚΑΓΕ μονο ή κανονικά τις εισφορές 40,06%?

3) Για την αμοιβή του θα εκδόσω Τίτλο Κτήσης με χαρτόσημο 3,6% μόνο ή του κάνω και παρακράτηση 20%;

4) Στους συμμετέχοντες  ΦΠ θα εκδόσω Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών, αθεώρητη και σε υπόχρεους Τιμολόγιο Υπηρεσιών. χωρίς ΦΠΑ.

5)Πρέπει να κάνω κάποια άλλη ενέργεια;

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.

 

Κάποιος συνάδερφος?

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...