Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΒΟΗΘΕΙΑ: 2500 ευρω προστιμο για μεταχρονολογημενη εναρξη με ημερομηνια 2013 εντος 2014


geooo

Ερώτηση

Καλησπερα συναδελφοι

 

Αρχισαν και σε μενα να βαρανε τα βιολια....

 

 

Εγινε αυτοψια το Δεκεμβριο του 2013 για μια εναρξη και για σωστους λογους κριθηκε

απο τον ελεγκτη να γινει εναρξη με ημερομηνια Ιουλιου 2013.

 

Δεν πηγα τελευταιες μερες του 2013 και πηγα σημερα να την κανω.

 

2500!!!!!! ευρω λενε προστιμο.

 

Ειναι σωστο ή μετραει ο χρονος γεννησης της παραβασης και ποιος θεωρειται οτι ειναι?

 

Σημερα ή ο Δεκεμβριος του 2013?

 

Προς το παρον παραμενω ψυχραιμος...

 

Αλλα δεν ξερω που να πατησω, διαβαζω εδω διαφορα αλλα δε βρηκα κατι περα απο

 

τον εκτελεστο κυκλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

1.Τα πρόσωπα που παραβαίνουν τις υποχρεώσεις τους που απορρέουν από την κείμενη φορολογική νομοθεσία υπόκεινται για κάθε παράβαση σε πρόστιμο που ορίζεται από εκατόν δεκαεπτά (117) Ευρώ μέχρι χίλια εκατόν εβδομήντα (1.170) Ευρώ. Το πρόστιμο αυτό επιβάλλεται στις περιπτώσεις που δεν προβλέπεται η επιβολή πρόσθετου φόρου ή δεν προκύπτει ποσό φόρου για καταβολ

Άρα τρεις  το λάδι τρεις το ξύδι πέντε το λαδόξυδο . ήτοι 500,00 ευρώ .τόσα τους λείπουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω περίπτωση ο.ε που έχει κάνει απογραφή στο  ΓΕΜΗ απ το Νοέμβριο του 2013 αλλά δεν έχουμε προχωρήσει ακόμη στην έναρξη στην εφορία εξαιτίας ενός προβλήματος με την άδεια απ το δήμο (καφε-ψιλικατζίδικο).

Αν πάμε τώρα θα έχουμε 2.500?

Θα τρελαθούμε τελείως...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω μια πρόσθετη απορία. Τι φορολογικά στοιχεία εκδίδει από τότε? και ποιό είναι το πρόστιμο περί μη έκδοσης για τόσους μήνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω μια πρόσθετη απορία. Τι φορολογικά στοιχεία εκδίδει από τότε? και ποιό είναι το πρόστιμο περί μη έκδοσης για τόσους μήνες?

 

AYTA AΣ ΤΑ ΒΡΟΥΝΕ ΑΥΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ;)

 

ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΙ ΟΧΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ,

ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΝ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΛΟΓΩ ΑΧΡΗΣΤΕΙΑΣ ΤΟΥΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω περίπτωση ο.ε που έχει κάνει απογραφή στο  ΓΕΜΗ απ το Νοέμβριο του 2013 αλλά δεν έχουμε προχωρήσει ακόμη στην έναρξη στην εφορία εξαιτίας ενός προβλήματος με την άδεια απ το δήμο (καφε-ψιλικατζίδικο).

Αν πάμε τώρα θα έχουμε 2.500?

Θα τρελαθούμε τελείως...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

XIΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  :wub: 

 

ΠΑΩ ΤΩΡΑ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ

 

:)

 

πες μας τι εγινε

σημερα εστειλα πελατη στην Η  και εφυγε κλαιγοντας  γιατι του ζητουσαν 1000ρικο

 

και δεν θελω να παω αυτες τις μερες απο εκει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί θεωρείται μη εγγραφή. Και από την εγκύκλιο 1006/2014 που βγήκε σήμερα, το "εγγραφή στο φορολογικό μητρώο" νοείται η απόδοση ΑΦΜ.

 

Αν είναι έτσι, ακόμα και για πρόσθετα στοιχεία (πχ ΚΑΔ) θα πρέπει να κοπανάνε δυομισάρι. Νομίζω οτι δεν πρέπει να φάει 2.500.

 

 

Συμφωνώ,  Γιατί λοιπόν αυτό το πρόστιμο; Genter πάρε τηλέφωνα στα κεντρικά του ΥΠ. ΟΙΚ. στο αρμόδιο τμήμα και ανάφερε την περίπτωση και τη ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Well

 

Σημερα τελειωσε η υποθεση!!!!!!

 

Ακουστε να φριξετε:

 

Καταρχην τελικα 100 ευρω το προστιμο, αλλα 5 μερες δεν μπορουσαν να ερμηνευσουν το νομο

 

Πραγμα που εσεις οι συναδελφοι το κανατε αμεσα και χωρις να ειναι δουλεια σας....

 

Τελικα σημερα με πηραν τηλεφωνο, αφου ειχα παει απο κει 15 φορες και ειχα παρει 100 τηλεφωνα

να παω να κανω την εναρξη με 100 ευρω προστιμο.

 

 

Οσο αφορα τι ισχυει, τα 2500 ειναι μετα απο ελεγχο του ΣΔΟΕ πχ και γενικα φορολογικο ελεγχο, 

κατα τη γνωμη τους παντα.

 

Αλλα αφου εμεις λεει παραγγειλαμε αυτοψια, 100 ευρω.

 

Και ομολογησαν οτι σκοπος τους ηταν να τιμωρηθει οσο το δυνατον περισσοτερο ο πελατης

λες και θα τα βαλουν στην τσεπη....

 

Τους εξηγησα οτι απο θεση, οπως ενας δικηγορος υπερασπιζεται πχ ενα βιαστη, εγω ειμαι εδω

για να κανω τα παντα για να την περασει οσο γινεται πιο ελαφρα ο πελατης.

 

Και οτι για μενα παντα αυτο θα ισχυει, οσους κουτσους νομους που λενε κατι διαφορετικο και να περασουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι μεταβολές και διακοπές εμπίπτουν στις δηλώσεις πληροφοριακού χαρακτήρα οπότε πάνε με 100ρικο?

Ή στις λοιπές παραβάσεις οπότε τον ήπιαμε? 

εχω δήλωση μεταβολής σχεσεων (εισαγωγη νεου μεριδιουχου σε ΕΠΕ με 11/12/2013 ) ημερομηνια μεταβολησ στο ΓΕΜΗ 16/01/2014 , είναι σίγουρο οτι είναι πληροφοριακου χαρακτηρα ? Αυτες οι ασάφειες των νεών όρων που χρησιμοποιουνται στον νεο κΦΑΣ , ο καθενας μπορει να το ερμηνευσει κατα το δοκουν , ας βγαλουν εναν τιμοκαταλογο για το ποσα θελουν και ποια παραβαση , αλλα συγκεκριμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΒΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΑΛΟΥΣ ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΟΥΣ (ΒΛΕΠΕ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ, ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΣ) ΠΟΥ ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΦΥΣΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΚΑΠΝΟ ΤΟΥ ΤΣΙΓΑΡΟΥ!!!!!

 

ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΚΦΑΣ ΟΜΩΣ ΣΗΚΩΣΑΝ ΨΗΛΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Well

 

Σημερα τελειωσε η υποθεση!!!!!!

 

Ακουστε να φριξετε:

 

Καταρχην τελικα 100 ευρω το προστιμο, αλλα 5 μερες δεν μπορουσαν να ερμηνευσουν το νομο

 

Πραγμα που εσεις οι συναδελφοι το κανατε αμεσα και χωρις να ειναι δουλεια σας....

 

Τελικα σημερα με πηραν τηλεφωνο, αφου ειχα παει απο κει 15 φορες και ειχα παρει 100 τηλεφωνα

να παω να κανω την εναρξη με 100 ευρω προστιμο.

 

 

Οσο αφορα τι ισχυει, τα 2500 ειναι μετα απο ελεγχο του ΣΔΟΕ πχ και γενικα φορολογικο ελεγχο, 

κατα τη γνωμη τους παντα.

 

Αλλα αφου εμεις λεει παραγγειλαμε αυτοψια, 100 ευρω.

 

Και ομολογησαν οτι σκοπος τους ηταν να τιμωρηθει οσο το δυνατον περισσοτερο ο πελατης

λες και θα τα βαλουν στην τσεπη....

 

Τους εξηγησα οτι απο θεση, οπως ενας δικηγορος υπερασπιζεται πχ ενα βιαστη, εγω ειμαι εδω

για να κανω τα παντα για να την περασει οσο γινεται πιο ελαφρα ο πελατης.

 

Και οτι για μενα παντα αυτο θα ισχυει, οσους κουτσους νομους που λενε κατι διαφορετικο και να περασουν

τους ειπες να πανε να γ,,,,ν (ευχη ειναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι το εξής:

ΦΠΑ πιστωτικά μηδενικά πάνε με 100 ευρώ (Δε προκύπτει φόρος)

Μεταβολές σε μητρώο πάνε με 100 ευρώ (πληροφοριακή)

Λοιπές δηλώσεις (ανακεφαλαιωτικοί κλπ) με 100 ευρώ(πληροφοριακή)

 

Δε πάω στα υπόλοιπα γιατι είναι αργά και δε λειτουργώ σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι το εξής:

ΦΠΑ πιστωτικά μηδενικά πάνε με 100 ευρώ (Δε προκύπτει φόρος)

Μεταβολές σε μητρώο πάνε με 100 ευρώ (πληροφοριακή)

Λοιπές δηλώσεις (ανακεφαλαιωτικοί κλπ) με 100 ευρώ(πληροφοριακή)

 

Δε πάω στα υπόλοιπα γιατι είναι αργά και δε λειτουργώ σωστά

το λογικό για εμάς είναι παράλογο για τη φορολογικη διοικηση. Οταν πάω μητρώο θα σας ενημερώσω τι μου είπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...