Προς το περιεχόμενο

ΕΚΔΟΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑΣ ΑΠΟ ΕΤΑΙΡΕΙΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι πήγα να εκδόσω φορολογική ενημερότητα για ΟΕ και ζητάει εξουσιοδότηση από τον Λογιστή.Εχει κάνει η εταιρεία προς εμένα εξουσιοδοτήσεις για όλες τις υποχρεώσεις της. Αλλά δεν βλέπω για εξουσιοδότηση για φορολογική ενημερότητα. Τι μου ξεφεύγει. Πού πρέπει να ψάξω. Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει ας απαντήσει. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ο διαχειριστής της εταιρείας θα κάνει εξουσιοδότηση στον Λογιστή. Ωραία από που μπαινεις για την εξουσιοδότηση, αυτό ρωτάω, κάτι δεν βλέπω τελικά.Για όλα έχουν γίνει εξουσιοδοτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλημέρα

 

Από 1/1/2014 για τα νομικά πρόσωπα και τις νομικές οντότητες,

φορολογική ενημερότητα μπορεί να παίρνει μέσω taxisnet,

μόνο ο νόμιμος εκπρόσωπος.

Αυτά μου είπαν από το taxis τηλεφωνικά, σε απάντηση email που

τους είχα στείλει για το θέμα, την προηγούμενη Παρασκευή 10/1/2014.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Δεν ξέρω αν έχετε ακόμα απορία αλλά επειδή το αντιμετώπισα και εγώ σήμερα η απάντηση είναι η εξής:

Μπαίνουμε με τους κωδικούς της εταιρείας και στο πεδίο των εξουσιοδοτήσεων στο κάτω μέρος επιλέγουμε νέα και καταχωρούμε το

Α.Φ.Μ. του εκπροσώπου της εταιρείας.

Έπειτα μπαίνουμε με τους κωδικούς του εκπροσώπου και επιλέγουμε έκδοση πιστοποιητικών και στα αριστερά μας

εμφανίζει επιλογή ρόλου όπου διαλέγουμε ως εκπρόσωπος και ταρα τα ταν Έκδοση!!!!!

Ουφ κουράστηκα!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αν χρωστάς έστω & μη ληξιπρόθεσμα από 1/1/14 ξέρω....

εχω ζήσει αυτήν την συναρπαστική εμπειρία. Μπαλάκι σε 5 τμήματα μεταξύ 2 ΔΟΥ.

  Ενα ταξίδι στον κόσμο των αισθήσεων και της γαρφειοκρατίας...

 

 

Εχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω αν έχετε ακόμα απορία αλλά επειδή το αντιμετώπισα και εγώ σήμερα η απάντηση είναι η εξής:

Μπαίνουμε με τους κωδικούς της εταιρείας και στο πεδίο των εξουσιοδοτήσεων στο κάτω μέρος επιλέγουμε νέα και καταχωρούμε το

Α.Φ.Μ. του εκπροσώπου της εταιρείας.

Έπειτα μπαίνουμε με τους κωδικούς του εκπροσώπου και επιλέγουμε έκδοση πιστοποιητικών και στα αριστερά μας

εμφανίζει επιλογή ρόλου όπου διαλέγουμε ως εκπρόσωπος και ταρα τα ταν Έκδοση!!!!!

Ουφ κουράστηκα!!!! 

Από ό,τι είδα στην ενημερότητα αναφέρει ότι πρέπει να χρησιμοποιηθεί μόνο από τον εκπρόσωπο που έχει δηλωθεί.Δηλαδή, σε μια δικηγορική εταιρέια έχει αναλάβει μια υπόθεση ο ένας δικηγόρος και θέλει ενημερότητα.Τον εξουσιοδοτεί η εταιρεία ως φορολογικό εκπρόσωπο.Αν θέλει άλλος δικηγόρος- μέλος της εταιρείας ενημερότητα για άλλη υπόθεση πρέπει να εξουσιοδοτήσει η εταιρέια εκείνον?Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...