Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
gpanayiot1975

ΦΠΑ ΕΣΤΙΑΣΗΣ ΚΑΦΕΣ ΚΛΠ ΜΕΙΩΜΕΝΟΣ η ΟΧΙ?

Question

Σύμφωνα με την ΠΟΛ.1267/2013

 

"...Παράγραφος 5

Με τις διατάξεις της παραγράφου αυτής προστίθεται νέα παράγραφος 30 στο Παράρτημα ΙΙΙ του Κώδικα ΦΠΑ, με την οποία προβλέπεται η υπαγωγή στο μειωμένο συντελεστή ΦΠΑ του καφέ και λοιπών αφεψημάτων που παρασκευάζονται προς άμεση κατανάλωση από επιχειρήσεις εστίασης, τα οποία δεν καταναλώνονται επιτοπίως, αλλά παραδίδονται προς κατανάλωση εκτός του καταστήματος. Ο μειωμένος αυτός συντελεστής εφαρμόζεται μέχρι 31.12.2013."

 

 

Σύμφωνα με την ΠΟΛ.1017/2014

 

" ...Κοινοποιούνται οι διατάξεις του άρθρου 12 του νόμου 4224/2013 «Κυβερνητικό Συμβούλιο Διαχείρισης Ιδιωτικού Χρέους Ελληνικό Επενδυτικό Ταμείο Αξιοποίησης Περιουσίας του Δημοσίου και άλλες επείγουσες διατάξεις.» (ΦΕΚ Α΄ 288), σύμφωνα με τις οποίες παρατείνεται, έως 31.12.2014, η εφαρμογή του μειωμένου συντελεστή ΦΠΑ στην παροχή υπηρεσιών εστίασης, καθώς και στις παραδόσεις έτοιμου φαγητού, καφέδων και λοιπών αφεψημάτων, που παρασκευάζονται προς άμεση κατανάλωση από επιχειρήσεις εστίασης, ενώ παραμένουν στον κανονικό συντελεστή ΦΠΑ οι υπηρεσίες των κέντρων διασκέδασης, η διάθεση αλκοολούχων ποτών σε κάθε περίπτωση, καθώς και οι πωλήσεις μη αλκοολούχων ποτών, όπως αναψυκτικών, χυμών και λοιπών συναφών ειδών, τα οποία δεν καταναλώνονται επιτοπίως.

 

Για την ορθή εφαρμογή των ανωτέρω, ισχύουν οι διευκρινίσεις που έχουν δοθεί με τις εγκυκλίους ΠΟΛ.1189/29.7.2013 και ΠΟΛ.1267/19.12.2013."

 

Ν.2859 Άρθρο 68 Παράρτημα ΙΙΙ

 

"30. Καφέδες και ροφήματα σοκολάτας κάθε είδους και αφεψήματα, όπως τσάι, χαμομήλι κ.λπ., που παρασκευάζονται ως έτοιμα προς κατανάλωση ποτά κατόπιν παραγγελίας του πελάτη από επιχειρήσεις εστίασης (Δ.Κ. ΕΧ 2202)."

 

 

Δηλαδή, κύριε Θεοχάρη μου, οι καφέδες κλπ οι οποίοι καταναλώνονται εκτός καταστήματος, μέχρι 31/12/2013 υπάγονταν στον μειωμένο συντελεστή (13%) και από 01/01/2014 υπάγονται στον κανονικό συντελεστή (23%)??????????

 

Καταλαβαίνω κάτι λάθος καλοί μου συνάδελφοι ή έχω χαζέψει???

Μήπως η ΠΟΛ.1017/2014 είναι λάθος και προχειρογραμμένη???

Share this post


Link to post
Share on other sites

12 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Αν κατάλαβα καλά από τον κ. Στουρνάρα σήμερα στο SKY συνέντευξή του στο δελτίο ειδήσεων και σε ερώτηση της δημοσιογράφου είπε ότι δεν θα το αλλάξει το καθεστώς. και πάλι λέω αν κατάλαβα καλά γιατί όταν μιλάει εκνευρίζομαι.Ολα καλά Ολα ωραία και πρωτογενές πλεόντασμα. Λίγο υπομονή ακόμη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σύμφωνα με την ΠΟΛ.1267/2013

 

"...Παράγραφος 5

Με τις διατάξεις της παραγράφου αυτής προστίθεται νέα παράγραφος 30 στο Παράρτημα ΙΙΙ του Κώδικα ΦΠΑ, με την οποία προβλέπεται η υπαγωγή στο μειωμένο συντελεστή ΦΠΑ του καφέ και λοιπών αφεψημάτων που παρασκευάζονται προς άμεση κατανάλωση από επιχειρήσεις εστίασης, τα οποία δεν καταναλώνονται επιτοπίως, αλλά παραδίδονται προς κατανάλωση εκτός του καταστήματος. Ο μειωμένος αυτός συντελεστής εφαρμόζεται μέχρι 31.12.2013."

 

 

Σύμφωνα με την ΠΟΛ.1017/2014

 

" ...Κοινοποιούνται οι διατάξεις του άρθρου 12 του νόμου 4224/2013 «Κυβερνητικό Συμβούλιο Διαχείρισης Ιδιωτικού Χρέους Ελληνικό Επενδυτικό Ταμείο Αξιοποίησης Περιουσίας του Δημοσίου και άλλες επείγουσες διατάξεις.» (ΦΕΚ Α΄ 288), σύμφωνα με τις οποίες παρατείνεται, έως 31.12.2014, η εφαρμογή του μειωμένου συντελεστή ΦΠΑ στην παροχή υπηρεσιών εστίασης, καθώς και στις παραδόσεις έτοιμου φαγητού, καφέδων και λοιπών αφεψημάτων, που παρασκευάζονται προς άμεση κατανάλωση από επιχειρήσεις εστίασης, ενώ παραμένουν στον κανονικό συντελεστή ΦΠΑ οι υπηρεσίες των κέντρων διασκέδασης, η διάθεση αλκοολούχων ποτών σε κάθε περίπτωση, καθώς και οι πωλήσεις μη αλκοολούχων ποτών, όπως αναψυκτικών, χυμών και λοιπών συναφών ειδών, τα οποία δεν καταναλώνονται επιτοπίως.

 

Για την ορθή εφαρμογή των ανωτέρω, ισχύουν οι διευκρινίσεις που έχουν δοθεί με τις εγκυκλίους ΠΟΛ.1189/29.7.2013 και ΠΟΛ.1267/19.12.2013."

 

Ν.2859 Άρθρο 68 Παράρτημα ΙΙΙ

 

"30. Καφέδες και ροφήματα σοκολάτας κάθε είδους και αφεψήματα, όπως τσάι, χαμομήλι κ.λπ., που παρασκευάζονται ως έτοιμα προς κατανάλωση ποτά κατόπιν παραγγελίας του πελάτη από επιχειρήσεις εστίασης (Δ.Κ. ΕΧ 2202)."

 

 

Δηλαδή, κύριε Θεοχάρη μου, οι καφέδες κλπ οι οποίοι καταναλώνονται εκτός καταστήματος, μέχρι 31/12/2013 υπάγονταν στον μειωμένο συντελεστή (13%) και από 01/01/2014 υπάγονται στον κανονικό συντελεστή (23%)??????????

 

Καταλαβαίνω κάτι λάθος καλοί μου συνάδελφοι ή έχω χαζέψει???

Μήπως η ΠΟΛ.1017/2014 είναι λάθος και προχειρογραμμένη???

Λάθος καταλαβαίνεις ξαναδιάβασε το . Το θέμα το έχουμε αναλύσει εδώ και πολύ καιρό το πρόβλημα ήταν ότι έως τον Δεκ-13 ο καφές εκτός έπρεπε να είναι με 23% .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δηλαδή σε street cafe ο καφές που προσφέρεται στο κατάστημα παραμένει με ΦΠΑ 23% δεδομένου ότι δεν παρέχονται υπηρεσίες ενώ όταν κάνει delivery έχει ΦΠΑ 13%. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Όχι παιδιά, όχι

 

Ο καφές 13% μέσα-έξω...

 

Μέσα όλα στον χαμηλό συντελεστή 13% (εκτός οινοπνευματωδών 23%)

 

Έξω όλα 13% εκτός πάλι οινοπνευματωδών, αναψυκτικών, χυμών.

(και φυσικά απ'όλο αυτό εξαιρούνται τα κέντρα διασκέδασης που παραμένουν στον κανονικό) 

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=92369&page=18#entry600220

 

έως 31/12/2014 (εκτός αν αποφασίσουν - πάλι - κάτι διαφορετικό μέσα στην χρήση)  ;)

 

Καλημέρα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Θεωρώ ότι τα αναψυκτήρια τύπου(take away ή street cafe) τα οποία δεν προσφέρουν υπηρεσίες επιτόπιας κατανάλωσης(τραπέζια) έχουν ΦΠΑ 23% στον καφέ ενώ αν κάνουν delivery στο 13%.Αυτό καταλαβαίνω από την ΠΟΛ 1267.

 

ΠΟΛ 1267/2013

Θέμα: Κοινοποίηση των διατάξεων του άρθρου 11 του ν. 4211/28.11.2013 (ΦΕΚ 256A΄), σχετικά με την παράταση της προθεσμίας επιλογής φορολόγησης της μίσθωσης ακινήτων και τροποποίηση λοιπών διατάξεων του Κώδικα ΦΠΑ


Παράγραφος 5

Με τις διατάξεις της παραγράφου αυτής προστίθεται νέα παράγραφος 30 στο Παράρτημα ΙΙΙ του Κώδικα ΦΠΑ, με την οποία προβλέπεται η υπαγωγή στο μειωμένο συντελεστή ΦΠΑ του καφέ και λοιπών αφεψημάτων που παρασκευάζονται προς άμεση κατανάλωση από επιχειρήσεις εστίασης, τα οποία δεν καταναλώνονται επιτοπίως, αλλά παραδίδονται προς κατανάλωση εκτός του καταστήματος. Ο μειωμένος αυτός συντελεστής εφαρμόζεται μέχρι 31.12.2013.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

καλημέρα,

 

τώρα με μπερδέψατε και εμένα..........

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εκτός βέβαια εάν με τον όρο εκτός του καταστήματος θεωρούν τον χώρο του πεζοδρομίου που στέκονται οι πελάτες για να πάρουν τον καφέ.Αυτό δεν το σκέφτηκα..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Θεωρώ ότι τα αναψυκτήρια τύπου(take away ή street cafe) τα οποία δεν προσφέρουν υπηρεσίες επιτόπιας κατανάλωσης(τραπέζια) έχουν ΦΠΑ 23% στον καφέ ενώ αν κάνουν delivery στο 13%.Αυτό καταλαβαίνω από την ΠΟΛ 1267.

 

ΠΟΛ 1267/2013

Θέμα: Κοινοποίηση των διατάξεων του άρθρου 11 του ν. 4211/28.11.2013 (ΦΕΚ 256A΄), σχετικά με την παράταση της προθεσμίας επιλογής φορολόγησης της μίσθωσης ακινήτων και τροποποίηση λοιπών διατάξεων του Κώδικα ΦΠΑ

Παράγραφος 5

Με τις διατάξεις της παραγράφου αυτής προστίθεται νέα παράγραφος 30 στο Παράρτημα ΙΙΙ του Κώδικα ΦΠΑ, με την οποία προβλέπεται η υπαγωγή στο μειωμένο συντελεστή ΦΠΑ του καφέ και λοιπών αφεψημάτων που παρασκευάζονται προς άμεση κατανάλωση από επιχειρήσεις εστίασης, τα οποία δεν καταναλώνονται επιτοπίως, αλλά παραδίδονται προς κατανάλωση εκτός του καταστήματος. Ο μειωμένος αυτός συντελεστής εφαρμόζεται μέχρι 31.12.2013.

 

Λοιπόν στεγνά: ΚΑΦΕΔΕΣ, ΡΟΦΗΜΑΤΑ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ, ΑΦΕΨΗΜΑΤΑ = ΧΑΜΗΛΟΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΜΕΣΑ-ΕΞΩ

(εξαιρούνται απ'τον κανονικό συντελεστή, ανεξάρτητα αν προσφέρονται υπηρεσίες ή όχι)

 

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4224 Κυβερνητικό Συμβούλιο Διαχείρισης Ιδιωτικού Χρέους Ελληνικό Επενδυτικό Ταμείο Αξιοποίησης Περιουσίας του Δημοσίου και άλλες επείγουσες διατάξεις. 

 

Άρθρο 12. Ρυθμίσεις ΦΠΑ 

 

1. Η παρ. 30 του Κεφαλαίου Α' «Αγαθά» του Παραρτήματος ΙΙΙ του Κώδικα Φ.Π.Α., όπως προστέθηκε με την παρ. 5.α του άρθρου ενδέκατου του ν. 4211/ 2013 (Α' 256), συνεχίζει να ισχύει μέχρι 31.12.2014

Ν.2859/2000  Παραρτημα III  Α. Αγαθά:

30. Καφέδες και ροφήματα σοκολάτας κάθε είδους και αφεψήματα, όπως τσάι, χαμομήλι κ.λπ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Όχι παιδιά, όχι

 

Ο καφές 13% μέσα-έξω...

 

Μέσα όλα στον χαμηλό συντελεστή 13% (εκτός οινοπνευματωδών 23%)

 

Έξω όλα 13% εκτός πάλι οινοπνευματωδών, αναψυκτικών, χυμών.

(και φυσικά απ'όλο αυτό εξαιρούνται τα κέντρα διασκέδασης που παραμένουν στον κανονικό) 

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=92369&page=18#entry600220

 

έως 31/12/2014 (εκτός αν αποφασίσουν - πάλι - κάτι διαφορετικό μέσα στην χρήση)  ;)

 

Καλημέρα

 

 

Συμφωνώ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...