Προς το περιεχόμενο

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ Η ΑΜΟΙΒΗ ΜΑΣ ΣΕ ΤΗΡΗΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ Ι.Κ.Ε ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, τηρώ βιβλία μόνο β΄κατηγορίας, πελάτης μου επιθυμεί να αλλάξει κατηγορία βιβλίων (γιατι έτσι του είπαν) φυσικά και δεν τον συμφέρει και του πρότειναν αμοιβη 150 ευρω το μήνα είναι δυνατόν??? Δηλάδη οι τιμές σε τήρηση Γ κατ.βιβλίων με πολλά παραστατικά και όχι μόνο, πόσο χαμηλά έχουν πέσει πραγματικά? Επιθυμεί να κάνει ΙΚΕ. Θα ήθελα την γνώμη σας πραγματικά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, τηρώ βιβλία μόνο β΄κατηγορίας, πελάτης μου επιθυμεί να αλλάξει κατηγορία βιβλίων (γιατι έτσι του είπαν) φυσικά και δεν τον συμφέρει και του πρότειναν αμοιβη 150 ευρω το μήνα είναι δυνατόν??? Δηλάδη οι τιμές σε τήρηση Γ κατ.βιβλίων με πολλά παραστατικά και όχι μόνο, πόσο χαμηλά έχουν πέσει πραγματικά? Επιθυμεί να κάνει ΙΚΕ. Θα ήθελα την γνώμη σας πραγματικά

 

Τι να σου πούμε βρε αδελφέ .... κι εγώ από Δευτέρα ....λέω ν'αρχίζω να διαβάζω Πατήρ Παίσιο και κάνα Ευαγγέλιο μπας κ μπούμε σε καμιά .... Ι. Μονή κάνα Ξωκκλήσι κάνα .... Ησυχαστήριο βρε αδελφέ σα Βοηθοί .... γιατί από αυτό που κάναμε μέχρι χτες κ άμα συνεχίσουμε να το κάνουμε κινδυνεύουμε να κάνουμε παρέα είτε στο Ξηρό (όχι το Χριστόδουλο....αυτός την έκανε...στο Σάββα) είτε να Εκπορνεύομαστε (...χειμωνιάτικα στη Συγγρού.....Μπρρρ !!!) για να πληρώνουμε τα Πρόστιμα του 4172 του 4174 του...του....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, τηρώ βιβλία μόνο β΄κατηγορίας, πελάτης μου επιθυμεί να αλλάξει κατηγορία βιβλίων (γιατι έτσι του είπαν) φυσικά και δεν τον συμφέρει και του πρότειναν αμοιβη 150 ευρω το μήνα είναι δυνατόν??? Δηλάδη οι τιμές σε τήρηση Γ κατ.βιβλίων με πολλά παραστατικά και όχι μόνο, πόσο χαμηλά έχουν πέσει πραγματικά? Επιθυμεί να κάνει ΙΚΕ. Θα ήθελα την γνώμη σας πραγματικά

Είναι ερώτηση αυτό για δημοσίευση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ερώτηση αυτό για δημοσίευση???

Γιατί βρε δεν σου άρεσε?

Μια χαρά ερώτηση εκανε ο άνθρωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, τηρώ βιβλία μόνο β΄κατηγορίας, πελάτης μου επιθυμεί να αλλάξει κατηγορία βιβλίων (γιατι έτσι του είπαν) φυσικά και δεν τον συμφέρει και του πρότειναν αμοιβη 150 ευρω το μήνα είναι δυνατόν??? Δηλάδη οι τιμές σε τήρηση Γ κατ.βιβλίων με πολλά παραστατικά και όχι μόνο, πόσο χαμηλά έχουν πέσει πραγματικά? Επιθυμεί να κάνει ΙΚΕ. Θα ήθελα την γνώμη σας πραγματικά

Οσα νομίζεις εσυ οτι αξίζει η δουλειά σου καμάρι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, τηρώ βιβλία μόνο β΄κατηγορίας, πελάτης μου επιθυμεί να αλλάξει κατηγορία βιβλίων (γιατι έτσι του είπαν) φυσικά και δεν τον συμφέρει και του πρότειναν αμοιβη 150 ευρω το μήνα είναι δυνατόν??? Δηλάδη οι τιμές σε τήρηση Γ κατ.βιβλίων με πολλά παραστατικά και όχι μόνο, πόσο χαμηλά έχουν πέσει πραγματικά? Επιθυμεί να κάνει ΙΚΕ. Θα ήθελα την γνώμη σας πραγματικά

 

VickyG αν εσύ κρίνεις ότι ο πελάτης σου δεν έχει να επωφεληθεί τίποτα από τα θετικά στοιχεία λειτουργίας μίας ΙΚΕ, πρέπει να επιχειρηματολογήσεις για αυτό.

Πρέπει να του εξηγήσεις τα θετικά και τα αρνητικά της περίπτωσης ΙΚΕ. Να του δώσεις να καταλάβει  γιατί δεν πρέπει να αλλάξει την νομική μορφή της επιχείρησής του.

Αν αυτός δεν το καταλάβει και επιμένει επειδή έτσι του έχουν πει , αυτό και μόνο είναι λόγος για να λυθεί η συνεργασία σας.Δεν σου δείχνει την εμπιστοσύνη που επιβάλλεται να υπάρχει μεταξύ λογιστή και πελάτη.

 

Αν όμως θέλει για τους σωστούς λόγους  να κάνει την επιχειρησή του ΙΚΕ τότε από την στιγμή που δεν μπορείς να τον καλύψεις πρέπει αναγκαστικά να αναζητήσει άλλο λογιστή.

 

Οσον αφορά την αμοιβή , εννοείται ότι 150 ευρώ το μήνα είναι πολύ λίγα για διπλογραφικά βιβλία, δεν σε συμφέρει να τον έχεις με αυτά τα χρήματα, είναι προτιμότερο να πάει αλλού.

Τώρα για τον συνάδερφο που δίνει τέτοια τιμή τι να πω!!

Ισως ποντάρει στο ότι από 01/01/2015 θα απλοποιηθούν τα πράγματα και η ΙΚΕ σαν πολύ μικρή οντότητα θα έχει πολύ πιο απλοποιημένη λογιστική παρακολούθηση από ότι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, τηρώ βιβλία μόνο β΄κατηγορίας, πελάτης μου επιθυμεί να αλλάξει κατηγορία βιβλίων (γιατι έτσι του είπαν) φυσικά και δεν τον συμφέρει και του πρότειναν αμοιβη 150 ευρω το μήνα είναι δυνατόν??? Δηλάδη οι τιμές σε τήρηση Γ κατ.βιβλίων με πολλά παραστατικά και όχι μόνο, πόσο χαμηλά έχουν πέσει πραγματικά? Επιθυμεί να κάνει ΙΚΕ. Θα ήθελα την γνώμη σας πραγματικά

Επειδή έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις προσφορών τώρα τελευταία (έχουν γίνει της μόδας) ... θα είμαι ρητός και κατηγορηματικός λέγοντας ΟΧΙ δεν είναι αμοιβή αυτή και ο αγαπητός επιχειρηματίας να πάει να βρει όχι με 150 αλλά με 50 το τρίμηνο ...

ο πελάτης με επιλέγει ... αν με επιλέγει ... για πολλούς και σημαντικότερους λόγους από τα 10, 50 ή 100 € του παζαρέματος ...

αν η επιλογή του λογιστή είναι καθαρά οικονομική δεν ενδιαφέρομαι καθαρά και παστρικά ... και ο πελάτης που επιλέγει με αυτό το κριτήριο να με συμπαθάτε αλλά δεν είναι πελάτης ... επιπλέον αν δεν μπορεί να ανταποκριθεί οικονομικά ο αγαπητός επιχειρηματίας πολύ απλά να μην πάει σε διπλογραφικό ... και αν πάει ... να επιλέξει λογιστή συνεργάτη στην ελεύθερη αγορά ... έχω ακούσει για διπλογραφικά και με 50 € το μήνα ... καλημέρες ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις προσφορών τώρα τελευταία (έχουν γίνει της μόδας) ... θα είμαι ρητός και κατηγορηματικός λέγοντας ΟΧΙ δεν είναι αμοιβή αυτή και ο αγαπητός επιχειρηματίας να πάει να βρει όχι με 150 αλλά με 50 το τρίμηνο ...

ο πελάτης με επιλέγει ... αν με επιλέγει ... για πολλούς και σημαντικότερους λόγους από τα 10, 50 ή 100 € του παζαρέματος ...

αν η επιλογή του λογιστή είναι καθαρά οικονομική δεν ενδιαφέρομαι καθαρά και παστρικά ... και ο πελάτης που επιλέγει με αυτό το κριτήριο να με συμπαθάτε αλλά δεν είναι πελάτης ... επιπλέον αν δεν μπορεί να ανταποκριθεί οικονομικά ο αγαπητός επιχειρηματίας πολύ απλά να μην πάει σε διπλογραφικό ... και αν πάει ... να επιλέξει λογιστή συνεργάτη στην ελεύθερη αγορά ... έχω ακούσει για διπλογραφικά και με 50 € το μήνα ... καλημέρες ... 

 

... Μην ξεχνάς οτι ο ψυχοπονιάρης ο Φεγγαρόπουλος & συνεργάτες δίνουν ΠΑΝΤΑ και 10 ευρώ για τους ανέργους (προφανώς από τις εισφορές του ΟΑΕΕ που πληρώνει κάθε δίμηνο)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα τιμοκατάλογο με "ενδεικτικές" τιμές....

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17445

 

 

Παρατηρήσεις:

 

1. χρεώνεις όσο αξιολογείς τη δουλειά σου, συνεκτιμώντας τα λειτουργικά σου κόστη, τη δυναμική της επιχείρησης και τις δυνατότητες ανάπτυξης της συνεργασίας σας.

 

2. άμα σου κάνει νερά ο πελάτης για το πενηντάρικο, μάλλον που δεν έχει εκτίμηση στη δουλειά σου. Οπότε πρέπει να το κοιτάξεις... Ή δεν την έχεις προβάλει κατάλληλα, ή είναι απλά μ@λ@κ@ς... Η πρώτη περίπτωση επιδέχεται βελτιώσεων, η δεύτερη όχι....

 

 

Υγ1: Μην κατακρίνετε συλλήβδην τις χαμηλές τιμές και τις προσφορές. Στο χώρο μας, θεωρώ ότι είναι το βασικότερο μέσο (αν όχι το μοναδικό για κάποιον που δεν έχει μπαμπά ή μαμά λογιστή ή εφοριακό) για να μπει ένας νέος στην αγορά. Θα σπάσει τις τιμές για να προσελκύσει κόσμο, για να τον γνωρίσουν, για να δημιουργήσει τη βάση του. Από κει και πέρα, με κάποιους πελάτες θα δέσει, κάποιοι πελάτες θα ψάξουν ακόμα πιο χαμηλές τιμές... Όταν αρχίσει να πατάει σταθερά στα πόδια του και έχει μόνιμο και συνειδητοποιημένο πελατολόγιο, τότε θα αρχίσει να είναι πιο ανελαστικός στις τιμές του.....

 

Ακόμα και στα μεγάλα γραφεία, είναι μια τακτική για να φορτώσουν πελάτες το γραφείο, γιατί χωρίς πελάτες θα πρέπει να απολύσει προσωπικό και με ελλειπές προσωπικό, πάει η οργάνωση του γραφείου......

 

Όλα στο πρόγραμμα είναι......

 

 

 

Υγ2: Ο τιμοκατάλογος δουλεύει με δύο τρόπους.....

 

Ο πρώτος είναι ο ανελαστικός, αυτές τις τιμές δίνει ο σύλλογος, δεν μπορώ να κάνω κάτι, αλλιώς θα με καταγγείλουνε, θα με δείρουνε, θα με ανασκολωπίσουνε στη πλατεία κτλ....

 

Ο δεύτερος είναι για να ρίξουμε πρώτοι αγκυροβόλι και να ξεκινήσουμε τη διαπραγμάτευση από ψηλά........ Θέλει λίγο φαντασία.....

 

 

Υγ3: Δεν λέω, φυσικά και είναι μέγιστη βοήθεια να αναρτηθεί το κείμενο του τιμοκαταλόγου... Άμα υπήρχε όμως και σκαναρισμένο ένα πιο επίσημο χαρτί να το έχουμε από κοντά, θα βοηθούσε ακόμα περισσότερο..... Κι ας μην είμαστε του συλλόγου...... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις προσφορών τώρα τελευταία (έχουν γίνει της μόδας) ... θα είμαι ρητός και κατηγορηματικός λέγοντας ΟΧΙ δεν είναι αμοιβή αυτή και ο αγαπητός επιχειρηματίας να πάει να βρει όχι με 150 αλλά με 50 το τρίμηνο ...

ο πελάτης με επιλέγει ... αν με επιλέγει ... για πολλούς και σημαντικότερους λόγους από τα 10, 50 ή 100 € του παζαρέματος ...

αν η επιλογή του λογιστή είναι καθαρά οικονομική δεν ενδιαφέρομαι καθαρά και παστρικά ... και ο πελάτης που επιλέγει με αυτό το κριτήριο να με συμπαθάτε αλλά δεν είναι πελάτης ... επιπλέον αν δεν μπορεί να ανταποκριθεί οικονομικά ο αγαπητός επιχειρηματίας πολύ απλά να μην πάει σε διπλογραφικό ... και αν πάει ... να επιλέξει λογιστή συνεργάτη στην ελεύθερη αγορά ... έχω ακούσει για διπλογραφικά και με 50 € το μήνα ... καλημέρες ... 

Νομίζω οτι τα πήρες λιγο στο κρανίο.Ασε τον κόσμο να κάνει οτι νομίζει.

Ηρεμα και καλημέρα. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 years later...

Υπάρχει ενα πολυ καλό άρθρο για τηα υπερ και κατα της εταιρείας ΙΚΕ αλλά και για την τηρηση βιβλιων ικε. Θεωρώ οτι οι τιμές είναι χαμηλές αλλα όταν ξεκιναει μια εταιρεία με πολλαπλα εξοδα και θεματα ενα λογιστικό γραφείο ισως να πρέπει να σκεφτει μακροπροθεσμα και να εξηγησει στο πελατη οτι υπάρχει μια αρχική τιμή αλλα σε εξελικτικη κλιμακα. Αυτη ειναι η αποψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...