Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
apostolosGr

Αλλαγή κατηγορίας βιβλίων από Β σε Γ

Question

καλησπέρα.

εταιρία που θέλει να αλλάξει τα βιβλία της από απλογραφικά σε διπλογραφικά τι χαρτομάνι πρέπει να συγκεντρώσει για την εφορία; Διότι το τηλέφωνο για αυτούς διακοσμητικό πρέπει να είναι

Share this post


Link to post
Share on other sites

17 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

από Γ σε Β βρήκα πολλά θέματα online τα οποία λένε ότι ζητάνε συνήθως και αποδεικτικά τζίρου, ισοζύγια κλπ. Ισχύει και εδώ ή και πάλι είναι ανάλογα την εφορία; Ευχαριστώ :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

από Γ σε Β βρήκα πολλά θέματα online τα οποία λένε ότι ζητάνε συνήθως και αποδεικτικά τζίρου, ισοζύγια κλπ. Ισχύει και εδώ ή και πάλι είναι ανάλογα την εφορία; Ευχαριστώ :)

 

Αγαπητέ από Γ σε Β λογικό είναι να ζητούν την μάνα τους και τον πατέρα τους...

Από Β σε Γ όμως νομίζω ότι σας κάλυψε ο συνάδελφος: 

 

ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ - ΕΞΟΔΩΝ ΜΕ ΣΥΝΟΛΟ ΠΩΛΗΣΕΩΝ ΑΝΩ 1.500.000,00 (Η ΠΡΟΕΡΑΙΤΙΚΑ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ Μ3 ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Γιατί να ζητούν τη μάνα τους και τον πατέρα τους , αφού κατά δήλωση γίνεται η μεταβολή.

 

Αγαπητέ από Γ σε Β λογικό είναι να ζητούν την μάνα τους και τον πατέρα τους...

Από Β σε Γ όμως νομίζω ότι σας κάλυψε ο συνάδελφος: 

 

δεν είναι λόγω τζίρου. Θέλει ο ίδιος ο επιχειρηματίας να έχει Γ για καλύτερη απεικόνιση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

δεν είναι λόγω τζίρου. Θέλει ο ίδιος ο επιχειρηματίας να έχει Γ για καλύτερη απεικόνιση.

 

δεν είναι λόγω τζίρου. Θέλει ο ίδιος ο επιχειρηματίας να έχει Γ για καλύτερη απεικόνιση.

ΑΠΛΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕΤΑΒΟΛΩΝ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΕΝΤΟΣ 30 ΗΜΕΡΩΝ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η αλλαγή κατηγορίας λογιστικών βιβλίων πρέπει να γίνει  κατά την έναρξη της διαχειριστικής περιόδου, ενώ υπάρχει προθεσμία 30 ημερών από την ημερομηνία μεταβολής.  


Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ολες οι μεταβολές 10ήμερο.

  

Πέραν των δέκα ημερών το άρθρο 10 παρ. 4 του Ν 4174/2013 προβλέπει έκδοση απόφασης από τον γενικό γραμματέα για τα διαδικαστικά 

Εκδόθηκε αυτή η απόφαση ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 21/1/2014 at 1:08 ΜΜ, apostolosGr said:

τελικά δεν χρειάζεται να πας εφορία, μόνο την ηλεκτρονική δήλωση Δ12 να υποβάλλεις

Αυτό είναι σίγουρο για αλλαγή βιβλίων απο β σε γ?και αν ναι ποια επιλογή κάνουμε απο το μενού του Δ12?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
19 λεπτά πριν , Los said:

Ισχύει και για μετατροπές το 10 ήμερο; Π.χ από ΟΕ σε ΙΚΕ πρέπει να γίνει το πρώτο δεκαήμερο;

Η σχετική προθεσμία έχει αλλάξει τρεις φορές τα τελευταία τρία χρόνια. Τον Ιούλιο του 2013 καθιερώθηκε προθεσμία τριάντα ημερών, στο τέλος του 2013 η προθεσμία μειώθηκε σε δέκα ημέρες και τώρα επανήλθε στις τριάντα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 21/1/2014 at 1:08 ΜΜ, apostolosGr said:

τελικά δεν χρειάζεται να πας εφορία, μόνο την ηλεκτρονική δήλωση Δ12 να υποβάλλεις

 

2 ώρες πριν, alterna said:

Αυτό είναι σίγουρο για αλλαγή βιβλίων απο β σε γ?και αν ναι ποια επιλογή κάνουμε απο το μενού του Δ12?

Κανείς?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...