Jump to content
Sign in to follow this  
SophiaL

Συλλογή υπογραφών με σκοπό την αποστολή της Διαμαρτυρίας στον Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης

Recommended Posts

Death poet,Αμα δε ξέρεις απο Headbanging , στα ντουβάρια μπροστά, να το κάνεις μόνος σου, απόψε, σε 1 ωρίτσα εκεί θα είμαι , σου είπα, να σε κεράσω και ποτό, στο bar, ΜΑ ΤΑ Π(Ι)ΟΥΜΕ παρείτσα.....Μόνο που κατέβηκα με αντιβίωση, κ πυρετό,έστελνα μέιλ 4 η ώρα το πρωί σε συναδέλφους(που δε το ξέραν κ δε θα ρχόντουσαν),  και θα πίνω πορτοκαδίτσα. για να δούμε τα φλωράκια,. και τους village people, Με YMCA,,,,,,,,,,,τσιριτρίμ τσιριτρόμ , να δείς πόσό τρελλίτσα μπορώ να πουλάω  και γώ........που ``στέφτηκες`` και ΣΩΤΗΡΑΣ ΤΩΝ ΜΑΧΟΜΕΝΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ......Αρκετά δημοσίως, γιατί δε φταίνε σε τίποτε να πέφτει το φόρουμ τόσο χαμηλά, από μεμονωμένες ενέργειες, του καθενός.......Οταν κατεβείνεις σαν ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ, να ασκείς πρώτα αυτοκριτική στο καθρέφτη σου, και μετά στους γύρω σου, επειδή δε συμφωνούν με τις απόψεις σου.......για να σε σεβαστούν και αυτοί......Οσο ότι δε χρειάζόμαστε ΑΡΧΗΓΟΥΣ, αλλά πολυσυμμετοχικές επιτροπές αιρετές κλπ φιλολογικές συζητήσεις, κρίνε από τα προηγούμενα πόστ σου. τις ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΙΚΕΣ ΠΡΟΣΒΟΛΕΣ κ ΤΟ ΠΡΩΊ, και κάνε την αυτοκριτική σου....Δεν ξανααπαντώ δημοσίως, αλλα στο Pm σου B) για να μη κουράζουμε τα παιδιά εδω....

Ηρεμία πλήρης,,,σιγά μη τσακωνόμαστε ρε παιδιά.........Ετσι εκφραζόμαστε εμείς ;)  :o

Και ξέχασα,,,,,,,BORN TO LOOSE, BUT LIVE TO WIN (Motorhead) για να καταλαβαινόμαστε,,,,,,,,πριν αλλάξω ρεπερτόριο.....χ.α.χα.χ.αχ.αχ..χα.αχ.χα.αχ.χα.αχ.

,,χ,α,αχ,χα,αχ,αχ,,αχ,χα,αχ,αχ,αχ ΤΕΛΟΣ 

Άσε τα πμ. Μια χαρά τα λέμε και από εδώ. Να βλέπουν και να κρίνουν όλοι.

Πότε ακριβώς και σε ποιά φάση "στέφτηκα" σωτήρας των μαχόμενων λογιστών;;;

Πότε ακριβώς και με ποιό τρόπο και ποιόν ακριβώς προσέβαλα με τη συμπεριφορά μου;;;

Οι πολυσυμμετοχικές αιρετές επιτροπές που λες ήρθαν, έκατσαν μισή ωρίτσα και έφυγαν άπραγες.

Και ποιος σου είπε ότι πουλάω τρελίτσα; Δε με έχεις δει να πουλάω τρελίτσα. 

Εσύ μάλλον πρέπει να είσαι από καμιά συνδικαλιστική οργάνωση και θίχτηκες. Δεν εξηγείται αλλιώς!!!

Άσε τα πμ. Μια χαρά τα λέμε και από εδώ. Να βλέπουν και να κρίνουν όλοι.

Πότε ακριβώς και σε ποιά φάση "στέφτηκα" σωτήρας των μαχόμενων λογιστών;;;

Πότε ακριβώς και με ποιό τρόπο και ποιόν ακριβώς προσέβαλα με τη συμπεριφορά μου;;;

Οι πολυσυμμετοχικές αιρετές επιτροπές που λες ήρθαν, έκατσαν μισή ωρίτσα και έφυγαν άπραγες.

Και ποιος σου είπε ότι πουλάω τρελίτσα; Δε με έχεις δει να πουλάω τρελίτσα. 

Εσύ μάλλον πρέπει να είσαι από καμιά συνδικαλιστική οργάνωση και θίχτηκες. Δεν εξηγείται αλλιώς!!!

εγω λεω να ηρεμησετε

Εσένα σε κόβω για ΚΥΠΑΤΖΗ, μπαχαλάκια, άμα είμαι εγω οργανωμένος οπαδός εκτός της ΑΕΚ :blink: ,,,,,Να δείξουμε ταυτότητες Δευτέρα, αμα θες από κοντά,,,,,,Σκέψου πόσα μπαχαλάκικα , τρολιστικά πόστ έχεις αφήσει εδω μέσα, και το περιεχόμενο τους, μαζί με τα πρωινά......ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΕΧΕΙΣ???????? , γιατί το δικό μου είναι Ελευθερίου Βελισσάριος..... :D

Κι εγώ Σωκράτης Ταταρίδης.

Και τώρα τι;;;

Άλλαξε κάτι;;;

Τι λες;;;

Τι ακριβώς θέλεις να μας πεις;;;

Λοιπόν για να τελειώνουμε σε ενημερώνω ότι εγώ εκπροσωπώ μόνο τον εαυτό μου και κανέναν άλλον.

Όποιος νιώθει προσβεβλημένος από τη συμπεριφορά μου μπορεί απλά να με αγνοήσει ή ακόμα και να γελάσει μαζί μου.

Δεν έχω κανένα απολύτως θέμα.

Να αλλάξω πάντως τους τρόπους μου αποκλείεται. 

Μέχρι τώρα είδαμε που οδήγησαν οι πολιτισμένοι διάλογοι και ποια αποτελέσματα είχαν.

Μηδέν από μηδέν μηδέν.

Και τώρα σας πείραξαν τα αίματα.

Δε βρέχει. Σας φτύνουν.

Δεν θα σου κάνω τη χάρη γιατί σέβομαι τους άλλους συναδέλφους. 

Εντάξει ρε εσείς βρέθηκε ο φταίχτης.

Εγώ φταίω για όλα.

Εγώ είμαι η ρίζα του κακού.

Αν λείψω εγώ θα λυθούν όλα τα προβλήματα του κλάδου.

Θέλω να δω τον Αργύρη και το Βελισσάριο στην πρώτη γραμμή έξω από το ΟΕΕ τη Δευτέρα.

Είναι μια καλή αρχή και μπράβο,απο κεί και πέρα ,έγινε κάποια νύξη και στους άλλους συλλόγους πχ.της αττικής 

για την συμμετοχή σε αυτή την κινητοποίηση και υπήρξε αρνητική απάντηση?,αν ναι δεν είναι κακό να αναφερθούν

και ονόματα που αρνήθηκαν.'Έτσι για να ξέρουμε με ποιους έχουμε να κάνουμε,αν δεν έγινε όχληση,είναι μεγάλο λάθος

και λυπάμαι.

Αυτό βέβαια δεν μειώνει σε τίποτα το τι έγινε,αλλά θα γινόταν ακόμη περισσότερα,αν υπήρχαν ακόμη 1000 άτομα και όπως 

δεν θα ήταν κακό ,ούτε θα μείωνε κανέναν,αν επιτροπή απο όλους τους συμμετέχοντες συλλόγους μαζί με την ΠΟΦΕΕ να 

βλέπανε τους αρμοδίους και τότε ,αν είμαστε 1500-2000 άτομα ,θα βλέπαμε και θα μας άκουγε όποιος γουστάραμε εμείς.

Πάντως έγινε κάτι καλό,αλλά αν ξαναγίνει ,πρέπει να είμαστε όλοι,μέσω των συλλόγων μας και όχι μόνο.

Εγω αυτο που ξέρω διοτι έτυχε να είμαι μαζί με τους υπόλοιπους 5 ,

είναι  ότι ο Σωκράτης μια χαρά στάση κράτησε στο ΟΕΕ  και κεφάλια δεν σπάσανε

και πολιτισμένα συζητήσαμε και με αξιοπρέπεια σταθήκαμε

Η ένταση που βγήκε στη συγκέντρωση νομίζω ότι δικαιολογείται με όλα αυτά που ζούμε καθημερινά ,

άνθρωποι είμαστε και όχι μηχανές .

Και εγω μαζί με του υπόλοιπους συναδέλφους ξεφύγαμε όταν ήρθαν τα ματ και μας ειχαν κλειδωμένους εξω απο το ΟΕΕ

αλλα στην συνέχεια νομίζω ότι όλα  πήγαν καλά .

Ας ηρεμήσουμε συνάδελφοι , εχουμε άλλους τρόπους για να διοχετευσουμε την οργή μας

Εγω αυτο που ξέρω διοτι έτυχε να είμαι μαζί με τους υπόλοιπους 5 ,

είναι  ότι ο Σωκράτης μια χαρά στάση κράτησε στο ΟΕΕ  και κεφάλια δεν σπάσανε

και πολιτισμένα συζητήσαμε και με αξιοπρέπεια σταθήκαμε

Η ένταση που βγήκε στη συγκέντρωση νομίζω ότι δικαιολογείται με όλα αυτά που ζούμε καθημερινά ,

άνθρωποι είμαστε και όχι μηχανές .

Και εγω μαζί με του υπόλοιπους συναδέλφους ξεφύγαμε όταν ήρθαν τα ματ και μας ειχαν κλειδωμένους εξω απο το ΟΕΕ

αλλα στην συνέχεια νομίζω ότι όλα  πήγαν καλά .

Ας ηρεμήσουμε συνάδελφοι , εχουμε άλλους τρόπους για να διοχετευσουμε την οργή μας

πεστα das

Δεν πρόλαβα να παρακολουθήσω σήμερα τα όσα γράφτηκαν εδώ για την κίνηση διαμαρτυρίας, για την συγκέντρωση στην Αθήνα, αλλά έμεινα έκπληκτος από το γεγονός ότι από χθες το βράδυ ως σήμερα την ίδια ώρα, δηλαδή μέσα σε 24 ώρες μέτρησα 170 αναρτήσεις συναδέλφων, που κάθε άλλο παρά για το θέμα αυτής της επιστολής διαμαρτυρίας, που ξεκίνησαν οι λιγοστοί θαρραλέοι συνάδελφοι και συναδέλφισες, ασχολήθηκαν! Με εξαίρεση τις παρακλήσεις για ενότητα και ηρεμία από μερικούς συναδέλφους, τι άλλο διάβασα; Χωρίς να αναφέρω ονόματα, δεν είναι αυτός ο σκοπός μου, διάβασα ότι ένας συνάδελφος απόσυρε την υπογραφή του κάτω από το κείμενο γιατί δεν ήταν ικανοποιητική η συγκέντρωση, άλλος αναγορεύει άλλον ή εαυτόν,  σε καπετάνιο, κάποιοι άλλοι εκφράζουν την δυσφορία τους για τον μικρό αριθμό συμμετοχής, ένας άλλος διακηρύσσει ότι ήταν μπροστά-μπροστά, άλλοι κατηγορούν συλλήβδην συναδέλφους που δεν έλαβαν μέρος αν και ήταν στην Αθήνα, χωρίς να αναρωτηθούν αν μπορούσαν, άλλος απολογείται γιατί δεν κατέβηκε, λες και ήταν κατηγορούμενος για κακούργημα.

Δεν ήμουν παρών, δεν μπορούσα να είμαι παρών, όπως και οι υπόλοιποι από τους 11.000 που υπόγραψαν την Διαμαρτυρία και δεν απολογούμαι για αυτό. Ολοι όμως σήμερα ξέχασαν κάτι σημαντικό: Ότι η σημασία της κίνησης αυτής δεν ήταν να  γεμίσει η πλατεία από «αγανακτισμένους» ούτε να πέσει η Βαστίλη από τους «αβράκωτους» της Γαλλικής Επανάστασης. Η σημασία της κίνησης αυτής ήταν και είναι να φτάσει σε αυτούς που γράφουν νόμους και διαταγές στο πόδι, αγνοώντας την εξαθλίωση του λαού, επιδιώκοντας την δική τους επιβίωση απέναντι στην Τρόϊκα , το μήνυμα ότι δεν τους θέλουμε, ότι φτάνει πια η αποστράγγιση των εργαζομένων, των αυτοαπασχολούμενων, των μικρών , οικογενειακών επιχειρήσεων, φτάνει πια η αφαίμαξη των ελληνικών οικογενειών, η κατάργηση και αποστέρηση των στοιχειωδών δικαιωμάτων μας, που με αγώνες και αίμα κατακτήσανε οι γονείς και οι παππούδες μας, χρόνια τώρα.

Και ακόμη, ότι δεν πάει άλλο η μετατροπή μας σε υποζύγιο της οικονομικής πολιτικής , η χωρίς την δική μας θέληση , ανάθεση του φοροεισπρακτικού μηχανισμού στα δικά μας χέρια, με την επιβολή των εξωπραγματικών προστίμων και των τόκων επί των προστίμων, καθιστώντας μας «συναυτουργούς» σε όποια παράβαση υποπέσουν οι επιχειρηματίες των οποίων τα βιβλία τηρούμε.

Και να συμφωνήσω με συναδέλφους που έγραψαν ότι δεν τους εκφράζει το ψήφισμα που επιδόθηκε σήμερα, που δεν είναι άλλο από μια παράκληση για μείωση των προστίμων. Δεν είναι παράκληση, απαίτηση είναι και όχι για εξάλειψη (όπως μερικοί ζητούν) των προστίμων, αλλά για λογική και αναλογική επιβολή προστίμων , όπου και όταν υπάρχει παράβαση των φορολογικών διατάξεων, όταν υπάρχει φοροδιαφυγή και όχι όταν υπάρχει αδυναμία καταβολής των δυσβάστακτων φόρων που κατά δεκάδες συσσωρεύτηκαν τα τελευταία τρία χρόνια, με την δικαιολογία των «ισοδύναμων» μέτρων για την απαλοιφή του χρέους που δεν δημιούργησε ο λαός, αλλά εκείνοι που εφεύραν την θεωρία του «όλοι μαζί τα φάγαμε» και του «λεφτά υπάρχουν».

Τέλος , ναι η κίνηση αυτή δεν καπελώθηκε από συλλόγους , ξεκίνησε από ανένταχτους και γιγαντώθηκε, φτάνοντας μέχρι τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων , μέχρι την γυάλινη οθόνη, αλλά και υποχρεώνοντας τους επαγγελματικούς και συνδικαλιστικούς φορείς, να κινηθούν ασθμαίνοντες, πίσω από τους συναδέλφους και να προβάλλουν σαν ηγέτες μιας κίνησης που δεν τους ανήκει. Δεν αναφέρομαι στους μικρούς συλλόγους, που συμμετείχαν με ψηφίσματα συμπαράστασης και ιδίως οι επαρχιακοί, όπως και ο δικός μας. Ισως να μη μπορούν να κάνουν τίποτα περισσότερο...

Αυτό που ζητώ, όπως και ο αγαπητός και συνετός συνάδελφος Μπάμπης έγραψε, είναι ενότητα, επιμονή, και πίστη στον αγώνα αυτόν, που δεν είναι μόνο για μας, είναι για τα παιδιά μας, για τις οικογένειές μας, για τους συνανθρώπους μας. Και επίσης, να σεβαστούμε τον αγώνα που κάνουν τα παιδιά για να φτάσουν στον τεράστιο και πρωτοφανή αριθμό των 11.000 και πλέον, υπογραφών.

Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω… 

ΡΑΝΤΕΥΟΥ ΟΛΟΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ.

ΟΛΟΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ.

Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΒΑΖΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΛΙΘΑΡΑΚΙ.

ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΝΟΥΜΕΡΟ ΕΝΑ 

ΚΑΙ ΝΟΥΜΕΡΟ ΔΥΟ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΞΕΚΙΝΑΕΙ.

ΚΑΙ ΤΗΝ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΕΜΕΙΣ.

ΚΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΟΥ.

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ 

Δεν πρόλαβα να παρακολουθήσω σήμερα τα όσα γράφτηκαν εδώ για την κίνηση διαμαρτυρίας, για την συγκέντρωση στην Αθήνα, αλλά έμεινα έκπληκτος από το γεγονός ότι από χθες το βράδυ ως σήμερα την ίδια ώρα, δηλαδή μέσα σε 24 ώρες μέτρησα 170 αναρτήσεις συναδέλφων, που κάθε άλλο παρά για το θέμα αυτής της επιστολής διαμαρτυρίας, που ξεκίνησαν οι λιγοστοί θαρραλέοι συνάδελφοι και συναδέλφισες, ασχολήθηκαν! Με εξαίρεση τις παρακλήσεις για ενότητα και ηρεμία από μερικούς συναδέλφους, τι άλλο διάβασα; Χωρίς να αναφέρω ονόματα, δεν είναι αυτός ο σκοπός μου, διάβασα ότι ένας συνάδελφος απόσυρε την υπογραφή του κάτω από το κείμενο γιατί δεν ήταν ικανοποιητική η συγκέντρωση, άλλος αναγορεύει άλλον ή εαυτόν,  σε καπετάνιο, κάποιοι άλλοι εκφράζουν την δυσφορία τους για τον μικρό αριθμό συμμετοχής, ένας άλλος διακηρύσσει ότι ήταν μπροστά-μπροστά, άλλοι κατηγορούν συλλήβδην συναδέλφους που δεν έλαβαν μέρος αν και ήταν στην Αθήνα, χωρίς να αναρωτηθούν αν μπορούσαν, άλλος απολογείται γιατί δεν κατέβηκε, λες και ήταν κατηγορούμενος για κακούργημα.

Δεν ήμουν παρών, δεν μπορούσα να είμαι παρών, όπως και οι υπόλοιποι από τους 11.000 που υπόγραψαν την Διαμαρτυρία και δεν απολογούμαι για αυτό. Ολοι όμως σήμερα ξέχασαν κάτι σημαντικό: Ότι η σημασία της κίνησης αυτής δεν ήταν να  γεμίσει η πλατεία από «αγανακτισμένους» ούτε να πέσει η Βαστίλη από τους «αβράκωτους» της Γαλλικής Επανάστασης. Η σημασία της κίνησης αυτής ήταν και είναι να φτάσει σε αυτούς που γράφουν νόμους και διαταγές στο πόδι, αγνοώντας την εξαθλίωση του λαού, επιδιώκοντας την δική τους επιβίωση απέναντι στην Τρόϊκα , το μήνυμα ότι δεν τους θέλουμε, ότι φτάνει πια η αποστράγγιση των εργαζομένων, των αυτοαπασχολούμενων, των μικρών , οικογενειακών επιχειρήσεων, φτάνει πια η αφαίμαξη των ελληνικών οικογενειών, η κατάργηση και αποστέρηση των στοιχειωδών δικαιωμάτων μας, που με αγώνες και αίμα κατακτήσανε οι γονείς και οι παππούδες μας, χρόνια τώρα.

Και ακόμη, ότι δεν πάει άλλο η μετατροπή μας σε υποζύγιο της οικονομικής πολιτικής , η χωρίς την δική μας θέληση , ανάθεση του φοροεισπρακτικού μηχανισμού στα δικά μας χέρια, με την επιβολή των εξωπραγματικών προστίμων και των τόκων επί των προστίμων, καθιστώντας μας «συναυτουργούς» σε όποια παράβαση υποπέσουν οι επιχειρηματίες των οποίων τα βιβλία τηρούμε.

Και να συμφωνήσω με συναδέλφους που έγραψαν ότι δεν τους εκφράζει το ψήφισμα που επιδόθηκε σήμερα, που δεν είναι άλλο από μια παράκληση για μείωση των προστίμων. Δεν είναι παράκληση, απαίτηση είναι και όχι για εξάλειψη (όπως μερικοί ζητούν) των προστίμων, αλλά για λογική και αναλογική επιβολή προστίμων , όπου και όταν υπάρχει παράβαση των φορολογικών διατάξεων, όταν υπάρχει φοροδιαφυγή και όχι όταν υπάρχει αδυναμία καταβολής των δυσβάστακτων φόρων που κατά δεκάδες συσσωρεύτηκαν τα τελευταία τρία χρόνια, με την δικαιολογία των «ισοδύναμων» μέτρων για την απαλοιφή του χρέους που δεν δημιούργησε ο λαός, αλλά εκείνοι που εφεύραν την θεωρία του «όλοι μαζί τα φάγαμε» και του «λεφτά υπάρχουν».

Τέλος , ναι η κίνηση αυτή δεν καπελώθηκε από συλλόγους , ξεκίνησε από ανένταχτους και γιγαντώθηκε, φτάνοντας μέχρι τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων , μέχρι την γυάλινη οθόνη, αλλά και υποχρεώνοντας τους επαγγελματικούς και συνδικαλιστικούς φορείς, να κινηθούν ασθμαίνοντες, πίσω από τους συναδέλφους και να προβάλλουν σαν ηγέτες μιας κίνησης που δεν τους ανήκει. Δεν αναφέρομαι στους μικρούς συλλόγους, που συμμετείχαν με ψηφίσματα συμπαράστασης και ιδίως οι επαρχιακοί, όπως και ο δικός μας. Ισως να μη μπορούν να κάνουν τίποτα περισσότερο...

Αυτό που ζητώ, όπως και ο αγαπητός και συνετός συνάδελφος Μπάμπης έγραψε, είναι ενότητα, επιμονή, και πίστη στον αγώνα αυτόν, που δεν είναι μόνο για μας, είναι για τα παιδιά μας, για τις οικογένειές μας, για τους συνανθρώπους μας. Και επίσης, να σεβαστούμε τον αγώνα που κάνουν τα παιδιά για να φτάσουν στον τεράστιο και πρωτοφανή αριθμό των 11.000 και πλέον, υπογραφών.

Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω… 

Το επαναλαμβάνω για να προσθέσω ότι θα πρέπει να προωθηθεί η διαμαρτυρία και στην Βουλή από τις οργανώσεις μας, ώστε να τεθεί σαν διάταξη στο πρώτο νομοσχέδιο που θα έλθει για ψήφιση, η αλλαγή που ζητάμε...

Συνεχιζουμε  τον αγωνα ενωμενοι και δυνατοι. Ολοι μαζι να προσπαθησουμε για μαζικοτερες κινητοποιησεις ενημερωνοντας οσους  περισστοτερους μπορουμε.

Σημερα το πρωι στις 11 η ωρα ας παρευρεθουμε ολοι οι συναδελφοι λογιστες της Θεσσαλονικης στην συγκεντρωση της ΕΦΕΕΘ με σκοπο να τους πιεσουμε να αναλαβουν τις ευθυνες τους και να προωθησουμε τα αιτηματα μας. Εμεις οι επαναστατες του πληκτρολογιου απο την ημερα της συναντησης στο καφε της θεσσαλονικης  ελαχιστα εχουμε δουλεψει για δουλεια των γραφειων μας Ειμαστε συνεχως σε επικοινωνια μεταξυ μας, με συναντησεις  με παρεμβασεις στους συλλογους της θεσσαλονικης και με το ΟΕΕ. Με οπλο μας εκτος των αλλων το πληκτρολογιο διακινησαμε την επιστολη σε οποιο σαιτ, μειλ φορεων επαγγελματικων οργανωσεων,ομαδων κομματων κλπ. Ειναι μια νικη η συλλογη αυτου του αριθμου των υπογραφων και μην την απαξιωνετε. Συνεχιζουμε λοιπον ενωμενοι και περιμενουμε και εμεις απο τους συλλογους μας και πιεζουμε προς αυτο για μια μαζικη κινητοποιηση στους δρομους 

Αν τραβάει ότι τραβάει αυτή η χώρα είναι αποτέλεσμα του φόβου των πολιτικών της να μην χάσουν τη δυναμή τους .

Προτεραιότητα τους ήταν πάντα να προστατεύουν το κόμμα τους.

Δεν λειτουργησαν ποτέ ομαδικά για το καλό των πολιτών ακόμα και σε καταστάσεις που επιβάλλονταν η "ισχύς εν τη ενώσει".

Ο φόβος της απώλειας δυνάμεων και εξουσίας πάντα υπερίσχυε.

Αυτό ακριβώς είδαμε και στην περίπτωση της διαμαρτυρίας.

Ενώ ήταν μία πρώτης τάξεως ευκαιρία να ενωθούν όλοι μα όλοι οι σύλλογοι λογιστών,οι ομοσπονδίες κλπ. , να βοηθήσουν και να δώσουν δύναμη σε αυτό το εγχείρημα γνωστοποιώντας το στα μέλη τους για να το ψηφίσουν, δεν το έκαναν.

Είδαμε λίγους γενναίους μόνο να βοηθάνε.

Γιατί όχι όλοι ?Επειδή πολύ απλά δεν ήθελαν να δυναμώσουν κάτι στο οποίο δεν συμμετείχαν οι ίδιοι εξ αρχής.Προστάτευσαν  τον εαυτό τους, την ισχύ τους,δεν σκέφτηκαν συλλογικά για το καλό όλων.

Αλλά αυτό δεν είναι κάτι που μπορεί ή πρέπει να γίνεται αιώνια!!

Την επόμενη φορά που θα κληθούμε να ψηφίσουμε κάποιους για να μας αντιπροσωπεύσουν ας το σκεφτούμε αυτό και ας επιλέξουμε όσο γίνεται πιο ανεξάρτητους και σωστούς ανθρώπους .

Εχεις δικιο Κατερινα εμεις εδω πανω προσπαθουμε να τους πεισουμε για κοινες κινητοποιησεις και δρασεις και αυτο που περνουμε ως απαντηση ειναι οτι ο καθε συλλογος θα στειλει την δικη του επιστολη-υπομνημα και σε αυτο τελειωνει και το καθηκον τους. Ουτε κουβεντα για να δρομολογησουν αμεσα αλλα μετρα κινητοποιησεων. Ακομα και το ΟΕΕ κεντρικης Μακεδονιας θα δρασει απο μονο του στελνοντας και αυτο υπομνημα προς τον πρωθυπουργο.

Εχεις δικιο Κατερινα εμεις εδω πανω προσπαθουμε να τους πεισουμε για κοινες κινητοποιησεις και δρασεις και αυτο που περνουμε ως απαντηση ειναι οτι ο καθε συλλογος θα στειλει την δικη του επιστολη-υπομνημα και σε αυτο τελειωνει και το καθηκον τους. Ουτε κουβεντα για να δρομολογησουν αμεσα αλλα μετρα κινητοποιησεων. Ακομα και το ΟΕΕ κεντρικης Μακεδονιας θα δρασει απο μονο του στελνοντας και αυτο υπομνημα προς τον πρωθυπουργο.

Μαρία και οι μεμονωμένες προσπάθειες καλές είναι και πρέπει να γίνονται.

Δεν θα ήταν όμως δύσκολο για αυτούς  να είχαν υποστηρίξει και την διαμαρτυρία περισσότερο.

Με την βοήθεια των φορέων θα μπορούσαν οι υπογραφές να ήταν πάνω από 100000.

Δεν το έκαναν όμως πιστεύω για τους λόγους που γράφω πιο πάνω.Οι σύλλογοι παίρνουν και αυτοί γραμμή από άνωθεν.

Παρά των συνθηκών όμως ο στόχος της διαμαρτυρίας επιτεύχθηκε , το νούμερο που μαζεύτηκε είναι απίστευτα μεγάλο !!Μπράβο σας και μπράβο σε όσους υποστήριξαν με ότι δύναμη είχε ο κάθενας.

Η αλήθεια είναι ότι θύμωσα απίστευτα με όσα έγραψε ο Σωκράτης, κρατήθηκα και μετέτρεψα το θυμό μου σε στεναχώρια. 

Μετά από λίγη ώρα μετέτρεψα την στεναχώρια σε ηρεμία δίνοντας μου την δυνατότητα να γράψω.

Η αλήθεια λοιπόν, είναι ότι αυθορμητισμοί σαν του Σωκράτη (deadpoet) χρειάζονται. Είμαι οπαδός της λογικής ότι  δευτερόλεπτα πράξεων μπορεί να αντιστοιχούν σε αιώνες διεκδικήσεων.

Απλώς, μετά,  ο Σωκράτης δεν μετέτρεψε το θυμό του σε στεναχώρια και την στεναχώρια σε ηρεμία για να συνεχίσει σωστά τον αγώνα του.

Μίλησε για τους συνδικαλιστικούς φορείς αναφερόμενος σε ποιόν; στον Καμπάνη τον φιλομνημονιακό!!

Και μίλησε γενικώς....

Μίλησε για όλους....

Μίλησε ακόμα και σε άγνωστους που όταν αντιδρούσαν τους απαντούσε "εσύ πρέπει να είσαι συνδικαλιστής για να μιλάς έτσι"..

Ψάρωσαν ακόμα και θηρία (κατ' εκτίμησή μου) όπως η Ειρήνη και έδωσε απολογισμό...  

Η αλήθεια όμως Σωκράτη είναι διαφορετική... 

Είναι ότι ο συντονισμός δεν έχει ακόμα επιτευχθεί. 

Παράδειγμα: Στο συντονιστικό όργανο Κρήτης αποφασίσαμε να μην κάνουμε σπασμωδικές κινήσεις. Να οργανωθούμε όσο πιο γρήγορα μπορούμε (δες την αναφορά που έγινε πιο πριν). Φαντάσου λοιπόν να θέλουμε να πάμε στο Υπουργείο να διαμαρτυρηθούμε και να έχουμε συντονιστικό όργανο. Αυτό θα ενημερώσει τους 7 συλλόγους του Νομού και οι 7 σύλλογοι θα μαζέψουν υπογραφές για το ποιοι είναι διατεθειμένοι να πάνε στην Αθήνα στο Υπουργείο την τάδε μέρα και την τάδε ώρα με το προσωπικό και τις οικογένειες τους με επιδότηση του κόστους από τα ταμεία των συλλόγων.  Με αυτό τον τρόπο θα υπάρχει μέσω οργάνωσης μαζικότητα.   

Ωστόσο δεν θα περιμένουμε αυτή τη μέρα. Εκπρόσωποι του Συντονιστικού της Κρήτης θα επισκεφθούν Υπουργούς και Επιμελητήρια. Θα δημιουργήσουν κύμα "φόβου" όταν δουν ότι μικροί σύλλογοι που έχουν δίπλα τους πολλούς λογιστές οργανώνονται περιφερειακά. 

Πιστεύω ότι μόνο που θα δουν τέτοια κίνηση (να ενώνονται περιφερειακά οι σύλλογοι) υπάρχει περίπτωση να πάρουν πίσω το νόμο. 

Δηλαδή Σωκράτη  όλα να γίνονται οργανωμένα  AΠΟ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ (απλοί σύλλογοι) ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ. (βλέπε Καμπάνης που ανέφερες) 

Είναι δηλαδή τεράστιο λάθος να συγκρίνεις τα ανωτεροβάθμια συνδικαλιστικά όργανα με τα μικρά περιφερειακά. 

Είναι δηλαδή λάθος να αναζητάς γιατί δεν ήρθαν όλοι σε μια κίνηση ενός συλλόγου, διότι μπορεί άλλοι σύλλογοι να σκέφτονται ότι αυτό το θέμα πρέπει να λυθεί με συνεργασία 

Μπορεί βέβαια και να κάνω λάθος. 

Μπορεί να υπάρχει άλλη λύση.

Είμαι σίγουρος όμως ότι η επιθετικότητα σου προς πάσα κατεύθυνση, που δεν εντάσσεται στην δική σου λογική, είναι τραγικό λάθος. Ο στόχος μας αυτή την στιγμή είναι ένας. Το Υπουργείο και όχι οι συνάδελφοι σου.