Jump to content
Sign in to follow this  
SophiaL

Συλλογή υπογραφών με σκοπό την αποστολή της Διαμαρτυρίας στον Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης

Recommended Posts

Αυτό είναι ελπίδα...

Να βλέπεις μάτια να λαμπυρίζουν... 

Αν ενωθούμε πολλοί..... 

Ένα ριζίτικο τω Χανιώ λέει....

"Καμάρι πάνε τα οζά, καμάρι παν κι οι αίγες

μα πλια στολή 'ναι οι γι ειδικοί οντε συμπορπατούνε..

Βροντά ο ουρανός και σειέτ' η γής...."

Ριζίτικο. Μαθιουδάκης 1933..

---------------

Σημειώσεις:

Οζά = τα ζώα,

Αίγες = τα γίδια, 

«πλια στολή» = πιο όμορφο.

Ποτέ μου δεν εζήλεψα σ' αμπέλια, σε περβόλια,

μηδέ σε μελισσόκηπους, μηδέ κι εις-ε κουράδια,

ωσάν ζηλεύγω σ' εδικούς όντε συμπορπατούνε,

περίττου να 'ναι κι αδερφοί περίσσια ν' αγαπιούνται.

Κι αν λάχει θλίψη, θλίβγουνται, χαρά συχαίρουνταί ντο,

κι α λάχουν και σε πόλεμο, βγαίνουνε κερδαιμένοι,

σαν μπιστεμένοι αδερφοί, σαν φίλοι αντρειωμένοι

προσπαθεί να γίνει βουλευτής ή είναι βουλευτής και προσπαθεί να γίνει κυβερνητικός;

κατάλαβα.....

πάλι ο ΣΥΡΙΖΑ θα φταίει

Απορία:

Μήπως να μην υπογράψει αλλά να κάνει σχετικό ερώτημα στη Βουλή;

μα πλια στολή 'ναι οι γι ειδικοί οντε συμπορπατούνε..

Αν πάψουμε να ελπίζουμε τότε δεν υπάρχει αλλη επιλογή παρά να φουντάρουμε.....

άλλος απο την κορφη του Ψηλορείτη κι άλλος απο την κορφή του Ταύγετου...

Μα για να συμπορπατούνε κάποιοι θέλουν και σπρώξιμο........-

Άντε σπρώξτε λοιπόν ......

Αποστολε δεν ειναι τοσο ευκολο

η επιστολη εχει παει σε επιμελητηρια εμπορικους συλλογους στο επιμελητηριο θεσσαλονικης....

Απλά το αναφέρω γιατί καλά εμείς γνωριζόμαστε ή τέλος πάντων ξέρουμε ποιος το έκανε κλπ , αλλά όταν ανοίγει το πράγμα (κάτι που όλοι θέλουμε) ο πολύς ο κόσμος θέλει να ξέρει από που προήλθε το κείμενο και καλά κάνει κατά τη γνωμη μου , σε διάφορα bolgs έστειλα ως συντάκτες τη Διαδικτυακή ομάδα και τη σελίδα από εδώ , ελπίζω να έπραξα καλά :)

Αν εννοείς τις αλλαγές , εμένα με καλύπτει το κείμενο , βεβαίως και θα μπορούσε να γίνει καλύτερο αλλά η ουσία είναι η διαμαρτυρία , απλά πρότεινα την αποστολή αυτόματων mail αν τελικά αποφασιστεί αλλαγή (που για μένα θα είναι λάθος να γίνει τώρα που όπως είπα ανοίγει το πράγμα) .

Και όμως λειτουργεί έτσι ακριβώς όπως στήθηκε. Και όμως υπάρχει ελπίδα. Μου τηλεφωνούν πελάτες που το έστειλα να μου επιβεβαιώσουν ότι υπέγραψαν. Όσοι περισσότεροι ενημερωθούν τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα υπάρξουν. 

Καλησπέρα .  Σήμερα το πρωί έπεσε στην αντίληψη μου η προσπάθεια και αμέσως ειδοποίησα τα μέλη του συλλόγου μου. Την άλλη τρίτη το απόγευμα θα έχουμε συνάντηση με επαγγελματικούς φορείς της περιοχής μας για το θέμα. θέλω να πιστευω ότι ολο και περισσότεροι θα ακολουθήσουν.

http://www.rethymnoguide.gr/nea/ellada/12824-psifiste-edo-kata-ton-eksontotikos-prostimon-kai-metron-tou-nou-nomoy41742013

Πολλοί από εμάς έχουμε πελάτες που έχουν ενημερωτικά site.

Ας τους ζητήσουμε να αναρτήσουν την διαμαρτυρία για να διαδοθεί σε όλα τα ηλεκτρονικά ειδησεογραφικά μέσα.

Το συγκεκριμένο portal με ενημέρωσε ότι διαθέτει 450 τουλάχιστον διευθύνσεις άλλων ειδησεογραφικών site ανά την Ελλάδα και θα τους στείλει τη διαμαρτυρία με email για να την δημοσιεύσουν και αυτοί.

Αύριο και από τα γραφεία του δικού μας συλλόγου θα σταλεί σε όλους τους συναδέρφους λογιστές..

Σειρά έχει ο σύλλογος δικηγόρων  ο ιατρικός σύλλογος και ο σύλλογος ξενοδόχων.

Μην ξεχνάμε :    TO ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΚΑΙ ΑΦΟΡΑ ΟΛΟΥΣ 

Συνεχίζεται η προσπάθεια. Εκτός από τα μέλη του Συλλόγου μας (Λογιστές Ναυπλίου-Ερμιονίδας) και Πελάτες μας ,ενημέρωσα τον Πρόεδρο του Δικηγορικού Συλλόγου Ναυπλίου.

Μια ιδέα και πείτε με τρελλή. Εκτυπώνουμε την διαμαρτυρία σε Α4 και την μοιράζουμε στο δρόμο ως φυλλάδιο. Πρέπει όλοι να λάβουν γνώση επί του θέματος. Ας βάλουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας το καλοκαίρι που δεν έχει φύγει ακόμα από πάνω μας, όσα περάσαμε και όσα καλούμαστε να περάσουμε. Τόσες εκτυπώσεις κάνουμε ως άμισθοι υπάλληλοι, εδώ θα κολλήσουμε τώρα;;; 

Πρέπει να μεγαλώσω το κελί.........

Τι εννοείς συνάδελφε ;  :lol:  :lol:  :lol: :)

Ε!!!! τι να εννοεί δηλαδή;

Θα μεγαλώσει το κελί να χωράμε όλοι μεσα...... :P

απλό δεν είναι;

σκέφτομαι και αναρωτιέμαι......................πώς αποφάσισαν να επιβάλουν αυτά τα υπέρογκα πρόστιμα γνωρίζοντας ότι δεν πρόκειται να τα εισπράξουν????....μήπως.....μετά από τις αναμενόμενες διαμαρτυρίες να τα πάνε εκεί που πραγματικά θέλουν (και τα οποία θα είναι όντως περισσότερα από παλιά αλλά διαφορετικά από τα σημερινά) για να πουμε ευχαριστώ????????????

Όλοι οι Σύλλογοι και οι Ενώσεις Λογιστών στην Ελλάδα:

http://www.pofee.gr/index.php?option=com_contact&view=category&catid=8&Itemid=46

Να στείλουμε όλοι ε-μαιλ ,φαξ ή να πάρουμε τηλέφωνο στους συλλόγους και να ενημερώσουμε για την συλλογή υπογραφών..!

Καλημέρα και απο εμένα!

Ισως ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΖΑΚΥΝΘΟΥ να ήταν ο πρώτος σύλλογος που έστειλε το κείμενο προς υπογραφή πρώτα στους λογιστές και το ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΖΑΚΥΝΘΟΥ την 15/1/2014.

Οι λογιστές με την σειρά μας έχουμε ήδη ενημερώσει αρκετούς πελάτες μας οι οποίοι μας δίνουν το οκ και είτε μπαίνουμε και υπογράφουμε εμείς για αυτούς, είτε μπαίνουν και υπογράφουν οι ίδιοι.