Jump to content
Sign in to follow this  
SophiaL

Συλλογή υπογραφών με σκοπό την αποστολή της Διαμαρτυρίας στον Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης

Recommended Posts

Εχεις δικιο, οτι δεν σου το ζητησαμε και ολα αυτα τα λεμε μισοσοβαρα μισοαστεια.... :)

Το σοβαρο για μενα ειναι , οτι πολλοι, κατοπιν εορτης εξεφρασαν αποψη για το κειμενο, οτι ειναι κακογραμμενο με ορθογραφικα και αλλα λαθη.

Ομως ηταν εδω, για να το δειτε και να το διορθωσετε .....

ενυ γουευ, που λενε και στο χωριο μου, προχωραμε κι ετσι .... :)

Προσωπικά δεν είχα δει εξαρχής το κείμενό που ετοιμάσατε. Αν το έβλεπα εγκαίρως, σίγουρα θα είχα να προτείνω πράγματα. Απο κεί και πέρα δεν είμαι κριτής των κειμένων που συντάχθηκε από τους συναδέλφους, απεναντίας είμαι υπέρμαχος όσων έχουν γραφεί, ασχέτως αν υπήρχαν αντιρρήσεις. Στο κάτω-κάτω λογιστές είμαστε, δεν είμαστε λογοτέχνες! Η ουσία μετράει. Πάντως, επί τη ευκαιρία, αν στο μέλλον χρειαστείτε τη βοήθειά μου σε κάτι είμαι εδώ προκειμένω να σταθώ αρωγός στις κοινές προσπάθειές μας.

Κατ αρχάς πρέπει να βγάλεις το χέρι απ το παντελόνι και να αφήσεις την εφημερίδα που κρατάς με το άλλο σου χέρι

AAAA!!!! Όλα κι όλα. Είπαμε να κάνουμε θυσίες, αλλά εσύ το παράκανες

Γεια σου συντεκνε Σταυρουλακη, καλη δουλεια εκανες  :)

Χανια και Ηρακλειο καλα πανε....στο Ρεθεμνο θα κανουμε τιποτις ?...... :P

Χρύσα , θα κάνουμε και στο Ρέθυμνο ......Δεν ξέρω αν έχει ενημερωθεί ο σύλλογος λογιστών εδώ.

Αύριο επικοινωνώ με τον πρόεδρο του συλλόγου και τον πρόεδρο του εμπορικού επιμελητηρίου και σου στέλνω πμ.

Τα μέλη του Δ.Σ. του Συλλόγου Λογιστών Θήρας συνυπογράφουν την παρούσα επιστολή .

Παράλληλα η επιστολή κοινοποιήθηκε σε όλα τα μέλη του συλλόγου έτσι ώστε όποιος επιθυμεί

να συνυπογράψει την επιστολή και ατομικά.

Εκ του Δ.Σ. Συλλόγου Λογιστών Θήρας

Η λύση είναι απλή. Καταθέτουμε ΟΛΟΙ τις άδειες μας στο επιμελητήριο, διαγράφουμε το ΑΦΜ απο τους πελάτες μας και δεν υποβάλουμε δήλωση για 2 μήνες.Όταν λέμε όμως ΟΛΟΙ εννοούμε ΟΛΟΙ. Και λέμε στις επιχειρήσεις συγνώμη αλλά απεργούμε...επικοινωνήστε με το υπουργείο να σας δώσει λύση για το ποιος θα σας υποβάλει την δήλωση.

Να δώ μετά οι καρεκλοκένταυροι πως θα μαζέψουν τα λεφτά...δυστυχώς όμως όπως σε όλους τους κλάδους έτσι και στο δικό μας δεν υπάρχει συσπέιρωση και αλληλεγγύη , ο καθένας κοιτάει την πάρτη του και μόνο!!!

Η λύση είναι απλή. Καταθέτουμε ΟΛΟΙ τις άδειες μας στο επιμελητήριο, διαγράφουμε το ΑΦΜ απο τους πελάτες μας και δεν υποβάλουμε δήλωση για 2 μήνες.Όταν λέμε όμως ΟΛΟΙ εννοούμε ΟΛΟΙ. Και λέμε στις επιχειρήσεις συγνώμη αλλά απεργούμε...επικοινωνήστε με το υπουργείο να σας δώσει λύση για το ποιος θα σας υποβάλει την δήλωση.

Να δώ μετά οι καρεκλοκένταυροι πως θα μαζέψουν τα λεφτά...δυστυχώς όμως όπως σε όλους τους κλάδους έτσι και στο δικό μας δεν υπάρχει συσπέιρωση και αλληλεγγύη , ο καθένας κοιτάει την πάρτη του και μόνο!!!

Τaraxia είσαι αυτό που λέμε ...όνομα και πράγμα  :) .

Ευχαριστουμε ολους τους συναδελφους που προωθησαν το κειμενο διαμαρτυριας στους συλλογους τους

Προσυπογράφω ( έστω και καθυστερημένα ) ... αλλά εφιστώ την προσοχή για τα τυχόν παπαγαλάκια που μόλις μυριστούν την επιστολή θα αρχίσουν να βγάζουν χολή και απαξίωση στα Μ.Μ.Ε. ( όποιος θυμάται την εχθρική αντιμετώπιση που είχε από "διάφορους πολίτες" μία άλλη επιστολή σχετικά με τη φορολογική αναμόρφωση, νομίζω την είχε συντάξει ο Σταυρουλάκης, θα καταλάβει τι εννοώ ).

Καλή μας τύχη ...

Ηρέμησε παιδί μου μη πάθεις και πράμα....

Άλλο πράγμα να φωνάζει ένας μόνο κλάδος (το οποίο μπορεί να παραπέμπει ότι θίγονται και συντεχνιακά συμφέροντα), άλλο πράγμα είναι να φωνάζουνε όλοι μαζί για την αδικία του μέτρου....

Επειδη εκανα μια αποπειρα ηδη...

Εχω την εντυπωση οτι οι αλλοι μπορει και να αδιαφορησουν για τα προστιμα. Δουλεια σου ειναι μπορει να σου πουνε, χωρις να σκεφτουνε ποσο και πως τους αγγιζουν τα μετρα.

Καλημέρα! Σήμερα το πρωί πήρα αυτή την ενημέρωση για καινούργιο πελάτη...

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ
ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛ. ΕΛΕΓΧΩΝ & ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΔΗΜ. ΕΣΟΔΩΝ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗΣ
Θεσσαλονίκης & Χανδρή 1
Μοσχάτο

Κατηγορία Δηλώσεων: Φ.Π.Α.
Είδος Δήλωσης: ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ Φ.Π.Α. (ΒΙΒΛΙΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ)
Περίοδος Δήλωσης: 4ο ΤΡΙΜΗΝΟ 2013

Αποδέκτης: ........., Username: ..............

Αγαπητέ/ή κύριε/α,

Θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι, με βάση τα στοιχεία Μητρώου του Ο.Π.Σ. TAXIS, έχετε υποχρέωση υποβολής περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α. με καταληκτική ημερομηνία την : •20η του μήνα, εφόσον προκύπτει χρεωστικό υπόλοιπο,
•τελευταία ημέρα του μήνα, εφόσον προκύπτει μηδενικό ή πιστωτικό υπόλοιπο.
Εάν έχετε ήδη υποβάλει τη δήλωσή σας, μη λάβετε υπόψη το παρόν υπενθυμιστικό μήνυμα.

Η μη συμμόρφωση με την ανωτέρω φορολογική σας υποχρέωση μπορεί να επισύρει διοικητικές ή ακόμα και ποινικές κυρώσεις, όπως προβλέπεται από τις διατάξεις του Ν.2523/1997(καθώς αφορούν φορολογικές υποχρεώσεις έως 31.12.2013).

ΠΡΟΣΟΧΗ: Από 01/01/2014 έχει τεθεί σε ισχύ ο Νόμος 4174/2013 σύμφωνα με τον οποίο : •Για φορολογικές δηλώσεις που υποβάλλονται μετά την 01/01/2014, ανεξάρτητα από τη χρήση, την περίοδο, την φορολογική υπόθεση ή υποχρέωση που αφορούν, προσδιορίζεται άμεσα ο φόρος, χωρίς περαιτέρω ενέργεια, ταυτόχρονα με την υποβολή της δήλωσης.
•Προβλέπονται σημαντικές αλλαγές στα πρόστιμα και στους τόκους που επιβάλλονται, σε περίπτωση μη έγκαιρης εκπλήρωσης των φορολογικών υποχρεώσεων.

άρχισαν τα όργανα.... δεν έχουμε χρόνο................

Καλημέρα! Σήμερα το πρωί πήρα αυτή την ενημέρωση για καινούργιο πελάτη...

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛ. ΕΛΕΓΧΩΝ & ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΔΗΜ. ΕΣΟΔΩΝ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗΣ

Θεσσαλονίκης & Χανδρή 1

Μοσχάτο

Κατηγορία Δηλώσεων: Φ.Π.Α.

Είδος Δήλωσης: ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ Φ.Π.Α. (ΒΙΒΛΙΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ)

Περίοδος Δήλωσης: 4ο ΤΡΙΜΗΝΟ 2013

Αποδέκτης: ........., Username: ..............

Αγαπητέ/ή κύριε/α,

Θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι, με βάση τα στοιχεία Μητρώου του Ο.Π.Σ. TAXIS, έχετε υποχρέωση υποβολής περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α. με καταληκτική ημερομηνία την : •20η του μήνα, εφόσον προκύπτει χρεωστικό υπόλοιπο,

•τελευταία ημέρα του μήνα, εφόσον προκύπτει μηδενικό ή πιστωτικό υπόλοιπο.

Εάν έχετε ήδη υποβάλει τη δήλωσή σας, μη λάβετε υπόψη το παρόν υπενθυμιστικό μήνυμα.

Η μη συμμόρφωση με την ανωτέρω φορολογική σας υποχρέωση μπορεί να επισύρει διοικητικές ή ακόμα και ποινικές κυρώσεις, όπως προβλέπεται από τις διατάξεις του Ν.2523/1997(καθώς αφορούν φορολογικές υποχρεώσεις έως 31.12.2013).

ΠΡΟΣΟΧΗ: Από 01/01/2014 έχει τεθεί σε ισχύ ο Νόμος 4174/2013 σύμφωνα με τον οποίο : •Για φορολογικές δηλώσεις που υποβάλλονται μετά την 01/01/2014, ανεξάρτητα από τη χρήση, την περίοδο, την φορολογική υπόθεση ή υποχρέωση που αφορούν, προσδιορίζεται άμεσα ο φόρος, χωρίς περαιτέρω ενέργεια, ταυτόχρονα με την υποβολή της δήλωσης.

•Προβλέπονται σημαντικές αλλαγές στα πρόστιμα και στους τόκους που επιβάλλονται, σε περίπτωση μη έγκαιρης εκπλήρωσης των φορολογικών υποχρεώσεων.

άρχισαν τα όργανα.... δεν έχουμε χρόνο................

καλημέρα

τα όργανα παίζουν εδώ και καιρό

Σημασία έχει πόσο μεγάλος θα γίνει ο κύκλος του χορού.

Επιμένω πως, χωρίς να αργήσουμε, δεν πρέπει να βιαστούμε.

Ας "τρέξουμε" περισσότερο την ενημέρωση του κόσμου. Λογιστές, επαγγελματίες σύλλογοι κλπ.

Χθες ενημέρωσα όσους επαγγελματίες βρήκα στο πάρκο την ώρα που έκανα βόλτα τον σκύλο μου
Οι περισσότεροι δεν είχαν ιδέα τι γίνεται
Αρκετοί είναι οργανωμένοι σε συλλόγους και υποσχέθηκαν να το προωθήσουν σήμερα κιολας

Προσωπικά δεν είχα δει εξαρχής το κείμενό που ετοιμάσατε. Αν το έβλεπα εγκαίρως, σίγουρα θα είχα να προτείνω πράγματα. Απο κεί και πέρα δεν είμαι κριτής των κειμένων που συντάχθηκε από τους συναδέλφους, απεναντίας είμαι υπέρμαχος όσων έχουν γραφεί, ασχέτως αν υπήρχαν αντιρρήσεις. Στο κάτω-κάτω λογιστές είμαστε, δεν είμαστε λογοτέχνες! Η ουσία μετράει. Πάντως, επί τη ευκαιρία, αν στο μέλλον χρειαστείτε τη βοήθειά μου σε κάτι είμαι εδώ προκειμένω να σταθώ αρωγός στις κοινές προσπάθειές μας.

Θα ήταν λάθος εφόσον υπάρχουν παρατηρήσεις να "τροποποιηθεί" το κείμενο χωρίς να αλλάξει το ύφος του;

Προβληματίζομαι κι εγώ επειδή ήδη έχει υπογραφές. Αλλά αν είναι προς το καλύτερο;

Θα ήταν λάθος εφόσον υπάρχουν παρατηρήσεις να "τροποποιηθεί" το κείμενο χωρίς να αλλάξει το ύφος του;

Προβληματίζομαι κι εγώ επειδή ήδη έχει υπογραφές. Αλλά αν είναι προς το καλύτερο;

Γιάννη, θεωρώ ότι, αφού το κείμενο έχει κυκλοφορήσει και έχουν τεθεί οι υπογραφές δεν είναι σωστό να διορθωθεί. Εκτός αν ενημερωθούν όλοι ότι θα γίνουν διορθώσεις.

όταν αναρτήσαμε το κείμενο γράφαμε πάνω πάνω: διορθώστε, τροποποιήστε, συμπληρώστε...

όντως υπήρξε ένας αξιαγάπητος συνάδελφος σε όλους μας θέλω να πιστεύω, που πήρε την πρωτοβουλία και το δικό μας το οκ βέβαια, και διόρθωσε κάποια πράγματα, πρόσθεσε, κ.τ.λ.

αυτή τη στιγμή έχουν υπογράψει 900 πολίτες.. έχει μοιραστεί σε συλλόγους δικούς μας, σε συλλόγους άλλων επαγγελμάτων, σε πελάτες μας..

το παραδέχομαι ότι το κείμενο όντως να θέλει διόρθωμα, εξάλλου οι συνάδελφοι που έλαβαν την πρωτοβουλία να γράψουν το κείμενο αυτό, ούτε την συγγραφική εμπειρία έχουν, ούτε και την πείρα... αλλά εγώ προσωπικά, το θεωρώ άδικο για αυτούς που ήδη υπέγραψαν να τροποποιηθεί..