Προς το περιεχόμενο

Συλλογή υπογραφών με σκοπό την αποστολή της Διαμαρτυρίας στον Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης


SophiaL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εκει ολοι ησαν σαν ατομα κανενας σαν συλλογος

απλα καποιος δηλωσε στην συναντηση οτι ειναι στη ΠΟΦΕΕ

αυτα για την ιστορια

 

Η ΠΟΦΕΕ δεν είναι σύλλογος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα και μιλώντας μόνο για τον εαυτό μου.

Ειμαι μία από αυτούς που υπέγραψαν την επιστολή και δεν ήρθα στη συγκέντρωση. Ο λόγος δεν ήταν ότι δεν ήθελα ή επιθυμώ οι άλλοι να παλέψουν για μένα {κυρίως γιατί έχω παιδιά τα οποία πρέπει να μάθουν να αγωνίζονται και να διεκδικούν ), αλλά επειδή συμβαίνει εκτός από ελεύθερος επαγγελματίας να ειμαι και μισθωτή,Το αίτημά μου για απουσία 2 ωρών δεν βρήκε ανταπόκριση από τον εργοδότη μου. Οι προσπάθειές μου για να πείσω για την αναγκαιότητα της παρουσίας μου έπεσαν στο κενό. Ο λόγος? Δεν ήταν μία συγκέντρωση του κλάδου επίσημα οργανωμένη. Πέρα από τις αξιέπαινες πρωτοβουλίες κάποιων συναδέλφων να ενθαρρύνουν και να συσπειρώσουν ένα κλάδο , αν αυτό δεν γίνει από ένα επίσημο φορέα δυστυχώς δεν θα βρει ανταπόκριση..

Τώρα μπορείτε να με χαρακτηρίσετε όπως θέλετε. Όμως πιστεύω ότι ένας άνθρωπος ο οποίος δουλεύει από τα 18του , περισσότερο από 12 ώρες την ημέρα όπως και οι περισσότεροι από εσας , μάλλον δεν είναι άνθρωπος του καναπέ. Επαναστάτης μπορεί να μην είναι, σίγουρα όμως δεν είναι και καναπεδάτος....

Εν πάσει περιπτώσει δεν νομίζω ότι βοηθάει η ένταση. Πιστεύω στην προσπάθεια και αν χρειαστεί την επόμενη φορά θα φροντίσω να δηλώσω το παρόν

Αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τι η ένταση δε μπορώ να καταλάβω .....

Η συγκέντρωση δεν έγινε από τους υπογράφοντες την επιστολή αλλά από τον ΣΟΛΠ και απλά με τη βοήθεια του διαδικτύου έγινε ντόρος .... Ας σας πει ο συνονόματος (a.a.) για άλλες συγκεντρώσεις που μαζευόταν 3 και ο κούκος και όχι 100-300-500 άτομα .... ΣΗμασία έχει ότι κάτι κινήθηκε και θα πρέπει να συνεχιστεί .... Προσωπικά αν και άφραγκος θα ήθελα να ανέβω πάνω τη Δευτέρα , παρόλα αυτά θα πρέπει να γίνει μια ακόμη προσπάθεια και με τη βοήθεια του Διαδικτύου τη Δευτέρα να είναι τουλάχιστον αυτοί και λίγο παραπάνω ......

Καλώς ή κακώς το διαδίκτυο βοήθαει , δε σε σηκώνει  από το καναπέ αλλά σου δίνει το ερέθισμα και είναι καθάρα θέμα χαρακτήρα και αγωγής για το αν θα σηκωθείς τελικά , δικαιολογίες πάντα υπήρχαν και προ διαδικτύου .....

 

Έτσι ακριβώς γινότανε όλα αυτά τα χρόνια... Συμφωνώ μαζί σου Απόστολε ότι σήμερα ο κόσμος που μαζεύτηκε δείχνει ότι κάτι αρχίζει και κινείται. Και πρέπει όλοι να επικεντρωθούμε στη συγκέντρωση της Δευτέρας, ούτως ώστε να μαζευτεί περιισότερος κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΡΗΝΗ μην πετας την μπαλα εξω

θελουμε να παιξουμε

 

Ποιά μπάλα, και ποιό παιχνίδι, δεν σε καταλαβαίνω. Εγώ δεν αναφέρθηκα καν σε εκπρόσωπο της ΠΟΦΕΕ, τι μου λες εσύ δεν ξέρω.

Για άλλους μίλαγα, σε άλλον απάντησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που είδα είναι ότι οι φερόμενοι ως εκπρόσωποι του κάδου μόλις είδαν τα σκούρα και κάποιοι από εμάς αρχίσαμε να φωνάζουμε και να διαμαρτυρόμαστε την έκαναν με ελαφρά.

 

Όταν βγήκα και άρχισα να φωνάζω να μπουκάρουμε μέσα οι πρώτοι που την έκαναν είναι οι πρόεδροι και οι λοιποί παρατρεχάμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων να πώ και  εγω τα εξής :

 

Το συγκεκριμένο ψήφισμα διαμαρτυρίας το οποίο αναρτήθηκε και εδώ

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/17073

 

δεν βρήκε σύμφωνους τους περισσότερους απο τους συμμετέχοντες στην διαμαρτυρία και για το λόγο αυτό μετά το υπουργείο

μεταφερθήκαμε στο ΟΕΕ με σκοπό την συνεχιση της διαμαρτυρίας .

 

Δεν υπογραψαμε κανένα ψήφισμα είτε ώς άτομα , είτε ώς εκπρόσωποι συλλόγων.

 

Είναι προφανές το ότι περίπου 11.000 κόσμου δεν μπορεί να μπεί κατω απο καμια "ομπρέλα" κανενός φορέα και είναι προφανές ότι

δεν εχει κανένας απο εμάς τετοιους σκοπούς, συμμετείχαμε ώς ατομα και όχι ώς σύλλογοι , ανεξάρτητα με το εάν συμμετεχουμε η όχι σε συλλόγους.

 

Η κίνηση ήταν αυθόρμητη και ως τετοια θα πρέπει να συνεχίσει , δεν ζητάμε την αναστολη των εκτρωμάτων  αλλα την αμεση καταργηση τους .

 

Ζηταμε απο το ΟΕΕ να αναλάβει τις ευθύνες του και να βγεί μπροστά , αν δεν το καταφέρουμε είμαστε υποχρεωμένοι να συνεχίσουμε .

 

Συζητησαμε μετα την αποχωρηση μας απο το ΟΕΕ ότι μέσα στην επόμενη εβδομάδα πρέπει να πάμε και απο το υπουργείο εργασίας για το έκτρωμα με τις ΑΠΔ.

 

Είναι επιτακτική αναγκη την Δευτέρα το μεσημέρι στις 2 , να είμαστε ολοι έξω απο το ΟΕΕ , ετσι και αλλιώς έχουμε ζητήσει να παρεβρεθούμε και εμείς στην συζήτηση και να είναι ανοικτή.

 

Δεν τίθεται θέμα καμιας διάσπασης διότι πολύ απλά δεν υπάρχει κανένας λόγος για να διασπαστούμε και στο τέλος τέλος δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε .

 

Είναι λογικό όταν συζητούν μερίκες δεκάδες ανθρώπων να υπάρχουν αντίθετες απόψεις , αλλα αυτό είναι το τελευταίο όταν υπάρχει καλή θέληση και κοινά οράματα και όταν υπάρχουν αυτά τότε τα υπόλοιπα βρίσκονται .

 

Ας συνεχίσουμε λοιπόν ήρεμα χωρίς εντάσεις και χωρίς προστριβές , διότι δεν νομίζω να υπάρχει έστω και ένας απο εμάς που να πιστεύει ότι υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο .

 

Την απογοητευση του κάθε ενός απο εμας για το εάν κατάφερε να πραγματοποιήσει η όχι τα πιστεύω του και τα οράματα του μέσα απο τους συλλόγους που συμμετεχει η συμμετείχε , ας την κάνουμε παραγωγική οργή και αντίδραση , κανείς δεν θα μας χαρίσει τίποτε .

 

Ολοι μαζί την Δευτέρα έξω απο το ΟΕΕ , η δύναμη που έχουμε στα χέρια μας είναι τόσο μεγάλη και πρέπει να την πιστέψουμε .

 

Στο σημείο αυτό θα ήθελα να ευχαριστήσω προσωπικά τον Σωκράτη (dead poet)  τον οποίο σήμερα γνωρισα , διότι απο την δική του έκρηξη της στιγμής ξεκίνησε η συνέχεια της διαμαρτυρίας .

 

Τα ευχαριστω για την έναρξη του θέματος με τις υπογραφές τα έχουμε ξαναπεί :rolleyes:

 

Ραντεβου στα γουναράδικα που λέει και μια ψυχή (διπλα απο το ΟΕΕ έχει μαγαζι με γούνες) :rolleyes: :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκει ολοι ησαν σαν ατομα κανενας σαν συλλογος

απλα καποιος δηλωσε στην συναντηση οτι ειναι στη ΠΟΦΕΕ

αυτα για την ιστορια

Ο Βαγγέλης που δήλωσε ότι είναι από την ΠΟΦΕΕ δεν είναι καν στην ΠΟΦΕΕ. Το είπε επίτηδες στον μπάτσο που κρατούσε την πόρτα κλειστή για να τον αφήσει να μπει μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά μπάλα, και ποιό παιχνίδι, δεν σε καταλαβαίνω. Εγώ δεν αναφέρθηκα καν σε εκπρόσωπο της ΠΟΦΕΕ, τι μου λες εσύ δεν ξέρω.

Για άλλους μίλαγα, σε άλλον απάντησα...

ειπες για εκπροσωπους συλλογων

και σου απαντω στην συναντηση  που εγινε ενας δηλωσε μελος συλλογου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΠΟΦΕΕ δεν είναι σύλλογος...

Μα έλεος,  για αυτή την συζήτηση έχει σημασία αν είναι σύλλογος ή ομοσπονδία ή ότι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που είδα είναι ότι οι φερόμενοι ως εκπρόσωποι του κάδου μόλις είδαν τα σκούρα και κάποιοι από εμάς αρχίσαμε να φωνάζουμε και να διαμαρτυρόμαστε την έκαναν με ελαφρά.

 

Όταν βγήκα και άρχισα να φωνάζω να μπουκάρουμε μέσα οι πρώτοι που την έκαναν είναι οι πρόεδροι και οι λοιποί παρατρεχάμενοι.

σωστος

μην κανεις πισω ουτε εσυ ουτε εγω ουτε ο das οτε  κανενα τα παιδια που ειμασταν εκει ( δεν θυμαμαι αλλα ονοματα  σορρυ )

ξερουμε να τα λεμε καλυτερα απο του συνδικαλιστες επαγγελματιες

γιατι αυτα που λεμε τα εχουμε στο πετσι μας

δεν εχω κοντρα με κανενα και καμια

αλλα ας μας αφησουν με τους συλλογους

και αν θελουν ας πιεσουν και οι συλλογοι να ερθουν στην επομενη συναντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΠΟΦΕΕ δεν είναι σύλλογος...

ααααααααα

ειναι κατι παραπανω ?

για μενα δεν ειναι τιποτα μεχρι να αποδειξη τον ρολο της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμεις σημερα παρευρεθηκαμε στη συνεδριαση του ΔΣ του οικονομικου επιμελητηριου Κεντρικης Μακεδονιας στην θεσσαλονικη. Δεν ηταν καποια κινητοποιηση απλα ειπαμε θα ειμαστε εκει να υποβαλουμε τα αιτηματα μας. Ο προεδρος ειπε οτι θα στειλει υπομνημα  που θα ζητα την καταργηση του 4174 και ειδικοτερα των αρθρων για τα προστιμα. Ειπαμε οτι επιτελους πρεπει να μας εκπροσωπησουν. Ζητησαμε επισης να μας στηριξει σε μια τυχον απεργια μας.αλλα κατεληξαν οτι αυτο δεν μπορει να γινει. Ζητησαμε να εχουν  συνεργασια με αλλους επαγγελματικους φορεις για προωθηση του προβληματος αλλα δεν καταλαβαμε οτι αυτο θα επιτευχθει. 

Παρευρεθηκε και ο προεδρος ενος συλλογου της θεσσαλονικης  ειπε οτι και αυτοι θα στειλουν υπομνημα .Για κινητοποιησεις τελος παντων εδω στην θεσσαλονικη κανενας δεν ειπε. Ειπαν σε δευτερο χρονο αν δεν εισακουστουμε τοτε θα σκεφτουν αλλα μετρα.Και στο οικονομικο επιμελητηριο αλλα και στους συλλογους προτειναμε οτι θα πρεπει να λειτουργησουν συλλογικα αλλα κυριως σε  πανελλαδικο επιπεδο αλλα δεν ειδαμε τετοια  διαθεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να είναι οδηγός ο Πρόεδρος του Συλλόγου του Πειραιά ήταν άφαντος.

Μίλησε στα κανάλια και μαζί με τις κάμερες έφυγε κι αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να είναι οδηγός ο Πρόεδρος του Συλλόγου του Πειραιά ήταν άφαντος.

Μίλησε στα κανάλια και μαζί με τις κάμερες έφυγε κι αυτός.

ηθελες αρχηγο εσυ ?

εμεις δεν κανουμε χωρις αρχηγο ?

φυσικα και κανουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μπορείτε να μου πείτε πως το ΟΕΕ θα καλλύψει μια απεργία και πως εννοεί την απεργία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηθελες αρχηγο εσυ ?

εμεις δεν κανουμε χωρις αρχηγο ?

φυσικα και κανουμε

Ούτε αρχηγούς γουστάρω, ούτε εξουσία αλλά το παράδειγμα είναι ενδεικτικό της αντίληψης που έχουν για τα πράγματα οι συνδικαλιστές του κλάδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μπορείτε να μου πείτε πως το ΟΕΕ θα καλλύψει μια απεργία και πως εννοεί την απεργία?

Εννοούμε νομικά σε περίπτωση προστίμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοούμε νομικά σε περίπτωση προστίμων.

περιμενε ειπαμε να μας απαντησει ο προεδρος του ΟΕΕ

θα παω απο εκει να μου απαντησει στο ερωτημα που του βαλαμε

αν δεν εχει απαντησει με δελτιο τυπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που είδα είναι ότι οι φερόμενοι ως εκπρόσωποι του κάδου μόλις είδαν τα σκούρα και κάποιοι από εμάς αρχίσαμε να φωνάζουμε και να διαμαρτυρόμαστε την έκαναν με ελαφρά.

 

Όταν βγήκα και άρχισα να φωνάζω να μπουκάρουμε μέσα οι πρώτοι που την έκαναν είναι οι πρόεδροι και οι λοιποί παρατρεχάμενοι.

Αν είσαι αυτός που φώναζε στην είσοδο του υπουργείου να σπάσουμε κεφάλια και κάτι άλλα για <αίματα>,  πολύ καλά έπραξαν και διαχώρισαν την θέση τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιους συναδέλφους αρκούν οι υπογραφές και τα ψηφίσματα διαμαρτυρίας....

για κανεναν δεν αρκουν αυτες!Εκτος αν εννοεις οτι μετα απο αυτες το χαος(δηλ δεν κανουν τιποτα) στο οποιο μαλλον θα συμφωνησω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...