Προς το περιεχόμενο

Συλλογή υπογραφών με σκοπό την αποστολή της Διαμαρτυρίας στον Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης


SophiaL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αφου αυτοι βγηκαν , μπροστα, τοσο τους εκοβε , τοσα ελεγαν....

 

τι θαπρεπε, να κρυφτουμε οι υπολοιποι ?

 

ας προσεξουμε την επομενη φορα, να βγουμε με κατι που εκφραζει ολους μας....

 

 

Δηλαδη αυτο που λεει η ΠΟΦΕΕ ειναι κατι καινουργιο , ξεφευγει απο αυτα που ξερουμε?

 

Εγώ μίλησα ( μάλλον έγραψα ) για τη δημοσίευση που βγήκε σε ένα site ... οι ερωτήσεις που κάνεις τι σχέση έχουν με αυτή καθαυτήν τη δημοσίευση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μίλησα ( μάλλον έγραψα ) για τη δημοσίευση που βγήκε σε ένα site ... οι ερωτήσεις που κάνεις τι σχέση έχουν με αυτή καθαυτήν τη δημοσίευση ...

 

Η σχεση ειναι, οτι τα ιδια ειπε ο προεδρος του συλλογου του Πειραια που ειχε κανει το καλεσμα για τη συγκεντρωση., το πρωι σε συνεντευξη απο το συνταγμα.

 

και εννοειται οτι συμφωνω με τη διαφωνια σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σχεση ειναι, οτι τα ιδια ειπε ο προεδρος του συλλογου του Πειραια που ειχε κανει το καλεσμα για τη συγκεντρωση., το πρωι σε συνεντευξη απο το συνταγμα.

 

 

Δεν έχω δει τη συνέντευξη του κυρίου που λες.

 

Εφόσον είναι έτσι "εγκρίνω και επαυξάνω" τη δυσαρέσκειά σου ...

 

Καλό απόγευμα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΞΕΦΤΙΛΑ!!!!!

 

Μετρήστε άτομα

 

Ούτε 100 δεν είμαστε, όχι 500!!!!

 

Όσοι από εμάς έχουν υπογράψει και για πολύ σοβαρό λόγο δεν είναι εκεί μέσα.... Ντροπή τους!!!

Η φώτο είναι τραβηγμένη περίπου στις 12:00.

 

Για άλλη μια φορά όπως και το καλοκαίρι με τις κολοδηλώσεις οι γνωστοί μ@λ@κες πιστοί στο ραντεβού τους! Και οι άγνωστοι παρτάκιδες στα γραφειάκια τους!

 

Παρακαλώ τα παιδιά που έχουν κάνει την τεράστια προσπάθεια με την συλλογή των υπογραφών, να με διαγράψουν από την επιστολή διαμαρτυρίας, θα στείλω pm.

 

Ζητώ συγνώμη για τον χαρακτηρισμό μου και δεν είχα σκοπό να προσβάλω κανένα από τα παιδιά που πήγαμε, αλλά έτσι νιώθω.

 

post-2085-0-00300900-1390570638_thumb.jp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bg-water.gif

Ψήφισμα διαμαρτυρίας προς τον Υπ. Οικονομικών και τον Γ.ΓΔ.Ε. από οργανώσεις λογιστών 

 

ΠΡΟΣ: Κο Γ. Μαυραγάνη, Υφυπουργό Οικονομικών,
Κο Χ. Θεοχάρη, Γενικό Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων

Ψ Η Φ Ι Σ Μ Α

24/01/2014

Κε Υπουργέ, Κε Γενικέ Γραμματέα,

Είμαστε βέβαιοι ότι έχετε πληροφορηθεί αναλυτικά και σε βάθος τα προβλήματα που δημιούργησαν τα νομοθετήματα που εισήγαγαν νέες τιμωριτικές πρακτικές σε φορολογουμένους που επέδειξαν «παραβατική» συμπεριφορά. 

Είμαστε επίσης βέβαιοι ότι γνωρίζετε πως το Υπουργείο Ανάπτυξης μέσα στο 2013 νομοθέτησε τον Κώδικα Δεοντολογίας που αφορά Λογιστές-Φοροτεχνικούς, που έχει τροφοδοτήσει πολλά αρνητικά σχόλια από πλευράς ημών των ιδίων.

Οφείλουμε να τονίσουμε ότι εμείς οι Λογιστές-Φοροτεχνικοί,οικεία βουλήσει, είμαστε συμπολεμιστές των υγειών δυνάμεων της χώρας που μάχονται για να ανακτήσει η κοινωνία και ειδικά η γενιά αυτή το δικαίωμα της αξιοπρέπειας αρχικά και της οικονομικής αυτάρκειας στη συνέχεια.

Σε πρακτικούς όρους είμαστε ο πρώτος επιστημονικός κλάδος που αγκάλιασε και ενσωμάτωσε αξιοκρατικά τους αποφοίτους των ΑΤΕΙ και τους μη αποφοίτους, εφαρμόζοντας αντίστοιχες επιτυχημένες διεθνείς επαγγελματικές πρακτικές αιώνων (ΗΠΑ, Ηνωμένο Βασίλειο, Καναδάς, Αυστραλία, κ.λπ.).

Είμαστε αυτοί που ποτέ δεν διεκδίκησαν μια δραχμή, ή ένα Ευρώ, με τη μορφή εισφορών, ειδικών φόρων ή τελών. Είμαστε αυτοί που δεν απολαύσαμε κανένα ειδικό επαγγελματικό προνόμιο, όπως π.χ. το επαγγελματικό απόρρητο. Είμαστε αυτοί που στα Υπουργεία που κατ’ απόλυτο λόγο μας αφορούν επαγγελματικά έχουμε μεταχείριση πολίτη δεύτερης κατηγορίας.

Είμαστε αυτοί που έχουμε ελάχιστη προσοχή από πλευράς διοίκησης στη νομοπαρασκευαστική διαδικασία, με ιδιαίτερη έμφαση σε ότι μας αφορά, παρότι είναι αποτέλεσμα της εργασίας μας (Λογιστών και Ελεγκτών) η δημιουργία σημαντικότατων εσόδων τα τελευταία τρια χρόνια (π.χ. Λογιστικές Αναμορφώσεις).

Τέλος, είμαστε αυτοί που θέλετε εσείς να είμαστε. Αν εσείς βλέπετε αντιπάλους σε ένα πλήθος 120,000 επαγγελματιών και επιστημόνων, στην καλύτερη περίπτωση έχετε χάσει ίσως τον καλύτερο σύμμαχο σας.

Από εσάς ζητάμε :

1. Επαναφορά του καθεστώτος του Ν. 2523/1997 για το 1ο εξάμηνο του 2014, μέχρις ότου η μικτή επιτροπή (Λογιστές-Φοροτεχνικοί, Οικονομικοί Διευθυντές, Θεσμικοί Φορείς, Νομικοί του Διοικητικού και Ποινικού Δικαίου)που θα σχηματιστεί για επανεξέταση Προστίμων και Κυρώσεων, θα εισηγηθεί και θα υιοθετηθούν τα νέα μέτρα.

2. Ανάληψη από το καθ’ ύλην αρμόδιο Υπουργείο Οικονομικών της ευθύνης της επίβλεψης του επαγγέλματός μας (όπως εξάλλου γίνεται και σε άλλα επαγγέλματα) και ακύρωσης διοικητικών μέτρων όπως η ΠΟΛ.1228/4.10.2013, που μας έβλαψαν ηθικά και επαγγελματικά και έναρξη αναθεώρησης του Κώδικα Δεοντολογίας Λογιστών-Φοροτεχνικών στην βάση λειτουργίας μικτής επιτροπής.

Κε Υπουργέ, Κε Γενικέ Γραμματέα,

Σε αυτή τη δύσκολη καμπή που περνάει η χώρα μας, εμείς ως κοινωνία πρέπει να χειραφετηθούμε από ασφυκτικούς πολιτικούς εναγκαλισμούς και να υιοθετήσουμε επιτυχημένες πρακτικές από τις οικονομίες των εταίρων μας.

Εμείς οι Οικονομολόγοι και Λογιστές-Φοροτεχνικοί, στο μέρος που μας αφορά θα κάνουμε αυτό που μας αναλογεί, χωρίς να σκεφτούμε κόπους, θυσίες και απαιτήσεις.

Θα στηρίξετε την προσπάθειά μας;

Η Οργανωτική Επιτροπή της συγκέντρωσης


Συμμετέχοντες Σύλλογοι στην Διαμαρτυρία της 24/01/2014

Ο Σύλλογος Οικονομολόγων Λογιστών Πειραιά ( Σ.Ο.Λ.Π. )
Ο Σύλλογος Λογιστών Θήρας 
Ο Σύλλογος Λογιστών Ναυπλίας- Ερμιονίδας
Ο Σύλλογος Θριασίου Πεδίου και πέριξ
Ο Σύλλογος Ν.Ιωνίας , Φιλαδέλφειας, Ν. Ηρακλείου
Ο Σύλλογος Λογιστών Δάφνης
Ο Σύλλογος Φοροτεχνικών Κεφαλονιάς & Ιθάκης
Η Ένωση Φοροτεχνικών Ε.Ε Αθηνών-Πειραιώς
Η Πανελλήνια Ένωση Φοροτεχνών - Επιστημόνων 
Ο Εμπορικός Σύλλογος Πειραιά και
Η Ενωτική Συντονιστική Κίνηση Οικονομολόγων ( Ε.Σ.Κ.Ο )

http://taxheaven.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΞΕΦΤΙΛΑ!!!!!

 

Μετρήστε άτομα

 

Ούτε 100 δεν είμαστε, όχι 500!!!!

 

Όσοι από εμάς έχουν υπογράψει και για πολύ σοβαρό λόγο δεν είναι εκεί μέσα.... Ντροπή τους!!!

Η φώτο είναι τραβηγμένη περίπου στις 12:00.

 

Για άλλη μια φορά όπως και το καλοκαίρι με τις κολοδηλώσεις οι γνωστοί μ@λ@κες πιστοί στο ραντεβού τους! Και οι άγνωστοι παρτάκιδες στα γραφειάκια τους!

 

Παρακαλώ τα παιδιά που έχουν κάνει την τεράστια προσπάθεια με την συλλογή των υπογραφών, να με διαγράψουν από την επιστολή διαμαρτυρίας, θα στείλω pm.

 

Ζητώ συγνώμη για τον χαρακτηρισμό μου και δεν είχα σκοπό να προσβάλω κανένα από τα παιδιά που πήγαμε, αλλά έτσι νιώθω.

 

attachicon.gifDSC_0128.JPG

 

δε νομιζεις οτι αυτο θελουν? ειναι λιγο αυτο που εγινε σημερα? εχεις ξανακουσει το οικονομικο επιμελητηριο ποτε , να μιλαει για απεργια?

 

Ειναι δικη σου η αποφαση και απολυτα σεβαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομιζεις οτι αυτο θελουν? ειναι λιγο αυτο που εγινε σημερα? εχεις ξανακουσει το οικονομικο επιμελητηριο ποτε , να μιλαει για απεργια?

 

Ειναι δικη σου η αποφαση και απολυτα σεβαστη.

 

10.000 Υπογραφές.

Οι 5.000 (λέω τώρα) από την Αθήνα.

1.000 (λέω τώρα) άρρωστοι

 

Μου λείπουν 3.900!!!!

 

Δεν είναι λίγο λές εσύ, αυτό που έγινε σήμερα?

 

 

Αν οργανώναμε εκδρομή στα Τέμπη, περισσότεροι θα μαζευόμασταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν είμαστε  100!!!!   είμαστε τουλάχιστον 500 άτομα ...

 

Το  θεμα όμως είναι ότι κάτω από το υπουργείο πεσανε και συνθήματα ....

 

Το άλλο θέμα είναι ότι ο Πρόεδρος του ΟΕΕ  μ ι λ η σ ε ....

 

Τέλος είδα  πολλούς νέους συναδέλφους με έντονα συναισθήματα  αγωνίας για το μέλλον τους...

 

Θεωρώ ότι η " μ α ζ α " την επόμενη φορά θα κάνει την διαφορά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΞΕΦΤΙΛΑ!!!!!

 

Μετρήστε άτομα

 

Ούτε 100 δεν είμαστε, όχι 500!!!!

 

Όσοι από εμάς έχουν υπογράψει και για πολύ σοβαρό λόγο δεν είναι εκεί μέσα.... Ντροπή τους!!!

Η φώτο είναι τραβηγμένη περίπου στις 12:00.

 

Για άλλη μια φορά όπως και το καλοκαίρι με τις κολοδηλώσεις οι γνωστοί μ@λ@κες πιστοί στο ραντεβού τους! Και οι άγνωστοι παρτάκιδες στα γραφειάκια τους!

 

Παρακαλώ τα παιδιά που έχουν κάνει την τεράστια προσπάθεια με την συλλογή των υπογραφών, να με διαγράψουν από την επιστολή διαμαρτυρίας, θα στείλω pm.

 

Ζητώ συγνώμη για τον χαρακτηρισμό μου και δεν είχα σκοπό να προσβάλω κανένα από τα παιδιά που πήγαμε, αλλά έτσι νιώθω.

 

attachicon.gifDSC_0128.JPG

Πιστευω φιλε και συναδελφε Al,οτι δεν πρεπει να αλλαξεις εσυ τη σταση σου αποχωρωντας απο τη διαμαρτυρια, μα να προσπαθουμε μεσω ημων που παραμενουμε και αγωνιζομαστε να παρασυρουμε ολοενα και περισσοτερους! Ειναι η πρωτη κινηση μετα τις υπογραφες!!Δυστυχως οι περισσοτεροι περιμενουν τους αλλους να κανουν την πρωτη κινηση για να ακολουθησουν μετα!! Μην απογοητευεσαι. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10.000 Υπογραφές.

Οι 5.000 (λέω τώρα) από την Αθήνα.

1.000 (λέω τώρα) άρρωστοι

 

Μου λείπουν 3.900!!!!

 

Δεν είναι λίγο λές εσύ, αυτό που έγινε σήμερα?

 

 

Αν οργανώναμε εκδρομή στα Τέμπη, περισσότεροι θα μαζευόμασταν.

Συνάδελφε, ειλικρινά καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου, μπορεί να είναι λίγο το νούμερο όπως λες, αλλά είναι μια αρχή...

πότε άλλοτε βγήκαμε να διεκδικήσουμε τα δικαιώματά μας? ΄

τώρα γίνεται η αρχή, οι υπογραφές είναι το "κάτι" που ίσως περιμέναμε για να αντιδράσουμε..

πότε άλλοτε ακούστηκε για απεργία στον κλάδο...??

η όποια απόφαση θα είναι δική σου, και θα γίνει σεβαστή.. κανείς δεν θα εμποδίσει κανέναν να διαγραφεί από τη λίστα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου επιτρέψετε να πάρω θέση μιας και ήμουν μπροστάρης στη σημερινή διαμαρτυρία (και αυτό δεν το λέω για να εισπράξω τα εύσημα αλλά για να δείξω πως δε μιλώ εκ του ασφαλούς).

Ήμουν μάλιστα ένα από τα 6 μέλη της αντιπροσωπείας που συναντήθηκε με τον Πρόεδρο του ΟΕΕ.

 

Συγνώμη που σας χαλάω τη συνταγή ορισμένους αλλά σήμερα ό,τι καλό έγινε προήλθε από τους ανένταχτους. 

 

5-6 τρελαμένοι τύποι που δεν ανήκουν σε κανένα σύλλογο και καμιά οργάνωση μπήκαν μπροστά και κατάφεραν ένα μίνιμουμ δεσμεύσεων από τον Πρόεδρο του ΟΕΕ.

 

Αυτό που θα έπρεπε να σας προβληματίζει, εσάς τους ενταγμένους, είναι αυτό που ακούστηκε από τα χείλη του προέδρου ότι πρότεινε δηλαδή πριν λίγες μέρες συντονισμένη δράση (που περιελάμβανε και την απεργία) σε μια κοινή συνεδρίαση του ΔΣ του ΟΕΕ με τους αρμόδιους συνδικαλιστικούς φορείς αλλά η πρότασή του όπως μας ενημέρωσε δεν έγινε δεκτή.

 

Τι σημαίνει αυτό μήπως ξέρετε;;;

 

Μήπως απλά κάποιοι συνδικαλιστικοί φορείς αμύνονται περί πάρτης και ουχί περί πατρίς;;;

 

Λέω εγώ τώρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι περιμένουν να αλλάξει ο κόσμος με προσευχές και παρακάλια πλανώνται πλάνη οικτρά.

 

Ας αφήσουμε λοιπόν τα πολλά λόγια και ας συγκεντρωθούμε όλοι έξω από το ΟΕΕ τη Δευτέρα στις 14:00 όπου ορίστηκε η συνάντηση του προεδρείου με τους συνδικαλιστικούς φορείς του κλάδου.

 

Όποιος δεν είναι παρών είναι απλά άξιος της μοίρας του.

 

Λίγα λόγια και καλά χρειάζονται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dead_poet συγχαρητήρια για τη πρωτοβουλίας σας.....

Η αυθόρμητη σημερινή συγκέντρωση, για πρώτη φορά , των 300 του Λεωνίδα,είναι μόνο η σπίθα, που θα ξεκινήσει τη φωτιά, από βδομάδα, αν δεν ανακλιθούν τα πρόστιμα αυτά, του ΓΕΛΙΟΥ, που θα τα χρεωθούν οι επιχειρήσεις, και όχι οι λογιστές, όπως παλανώνται ικτρά μερικοί ....

Μπράβο στον Ισσαρη Δημ. για τη πρωτοβουλία αυτή, ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΑΚΑΡΙΑΙΑΣ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗΣ.

Αψογος και ευγενικός, ο στρατηγός της ΕΛΑΣ, που μου ζήτησε να συννενοηθούμε, ποιούς δρόμους να κλείσουν , για να περάσουμε όλοι μαζί σα διαδήλωση στο Υπουργείο......και τον παρέπεμψα στον Ισσαρη.

Τώρα περί των απόψεων συμμετεχόντων, ΟΤΙ ΛΙΓΟΙ κλπ γκρίνιες Ελληνικές, τι ψήφισμα παρεδώθει, και αν διαφψνούμε κλπ.....θα τους παραπέμψω στο ότι Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ κ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΑΤΥΠΩΝΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ,,,,

Την οπτική του καθενός, αν θέλει να βλέπει το ποτήρι μισοάδειο και όχι ΜΙΣΟΓΕΜΑΤΟ, όπως αφουγκραστήκαμε οι λοιποί, που συνομιλούσαμε μεταξύ μας , επικεντρώνοντας στα θετικά της ΑΥΘΟΡΜΙΤΗΣ κίνησης αυτής, και ΞΕΡΟΥΜΕ, ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΑΡΧΙΣΑΜΕ, γιατί τα θέματα που μας ακουμπούν είναι πολλά, και σε πολλούς ΦΟΡΕΙΣ....

Πρόστιμα ΙΚΑ, Ο.Ε.Ε,Εργασίας κλπ....Υπομονή και όρεξη λοιπόν, γιατί ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΜΑΤΑ ΞΕΚΙΝΑΝΕ, με ένα μικρό βήμα ......

Ηρθε η ώρα να ΑΚΟΥΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΣ, ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟΙ,,,,,,,Οι γκρινιάρηδες ή καπελωτές, δε νομίζω, πλέον ότι θα τολμήσουν να ΚΟΥΝΗΘΟΥΝ......Ηρθε η ώρα......

ΥΠΟΜΟΝΉ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ......ανακλιση ΤΩΝ ΕΚΤΡΩΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΤΗΚΑΝ....ΤΕΛΟΣ 

Φιλικά Βελισσάριος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι περιμένουν να αλλάξει ο κόσμος με προσευχές και παρακάλια πλανώνται πλάνη οικτρά.

 

Ας αφήσουμε λοιπόν τα πολλά λόγια και ας συγκεντρωθούμε όλοι έξω από το ΟΕΕ τη Δευτέρα στις 14:00 όπου ορίστηκε η συνάντηση του προεδρείου με τους συνδικαλιστικούς φορείς του κλάδου.

 

Όποιος δεν είναι παρών είναι απλά άξιος της μοίρας του.

 

Λίγα λόγια και καλά χρειάζονται!

 

Θα μου επιτρέψετε να πάρω θέση μιας και ήμουν μπροστάρης στη σημερινή διαμαρτυρία (και αυτό δεν το λέω για να εισπράξω τα εύσημα αλλά για να δείξω πως δε μιλώ εκ του ασφαλούς).

Ήμουν μάλιστα ένα από τα 6 μέλη της αντιπροσωπείας που συναντήθηκε με τον Πρόεδρο του ΟΕΕ.

 

Συγνώμη που σας χαλάω τη συνταγή ορισμένους αλλά σήμερα ό,τι καλό έγινε προήλθε από τους ανένταχτους. 

 

5-6 τρελαμένοι τύποι που δεν ανήκουν σε κανένα σύλλογο και καμιά οργάνωση μπήκαν μπροστά και κατάφεραν ένα μίνιμουμ δεσμεύσεων από τον Πρόεδρο του ΟΕΕ.

 

Αυτό που θα έπρεπε να σας προβληματίζει, εσάς τους ενταγμένους, είναι αυτό που ακούστηκε από τα χείλη του προέδρου ότι πρότεινε δηλαδή πριν λίγες μέρες συντονισμένη δράση (που περιελάμβανε και την απεργία) σε μια κοινή συνεδρίαση του ΔΣ του ΟΕΕ με τους αρμόδιους συνδικαλιστικούς φορείς αλλά η πρότασή του όπως μας ενημέρωσε δεν έγινε δεκτή.

 

Τι σημαίνει αυτό μήπως ξέρετε;;;

 

Μήπως απλά κάποιοι συνδικαλιστικοί φορείς αμύνονται περί πάρτης και ουχί περί πατρίς;;;

 

Λέω εγώ τώρα....

Το θέμα ότι ο Πρόεδρος κατέβηκε "κάτω " και μίλησε είναι κάτι .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dead_poet συγχαρητήρια για τη πρωτοβουλίας σας.....

Η αυθόρμητη σημερινή συγκέντρωση, για πρώτη φορά , των 300 του Λεωνίδα,είναι μόνο η σπίθα, που θα ξεκινήσει τη φωτιά, από βδομάδα, αν δεν ανακλιθούν τα πρόστιμα αυτά, του ΓΕΛΙΟΥ, που θα τα χρεωθούν οι επιχειρήσεις, και όχι οι λογιστές, όπως παλανώνται ικτρά μερικοί ....

Μπράβο στον Ισσαρη Δημ. για τη πρωτοβουλία αυτή, ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΑΚΑΡΙΑΙΑΣ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗΣ.

Αψογος και ευγενικός, ο στρατηγός της ΕΛΑΣ, που μου ζήτησε να συννενοηθούμε, ποιούς δρόμους να κλείσουν , για να περάσουμε όλοι μαζί σα διαδήλωση στο Υπουργείο......και τον παρέπεμψα στον Ισσαρη.

Τώρα περί των απόψεων συμμετεχόντων, ΟΤΙ ΛΙΓΟΙ κλπ γκρίνιες Ελληνικές, τι ψήφισμα παρεδώθει, και αν διαφψνούμε κλπ.....θα τους παραπέμψω στο ότι Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ κ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΑΤΥΠΩΝΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ,,,,

Την οπτική του καθενός, αν θέλει να βλέπει το ποτήρι μισοάδειο και όχι ΜΙΣΟΓΕΜΑΤΟ, όπως αφουγκραστήκαμε οι λοιποί, που συνομιλούσαμε μεταξύ μας , επικεντρώνοντας στα θετικά της ΑΥΘΟΡΜΙΤΗΣ κίνησης αυτής, και ΞΕΡΟΥΜΕ, ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΑΡΧΙΣΑΜΕ, γιατί τα θέματα που μας ακουμπούν είναι πολλά, και σε πολλούς ΦΟΡΕΙΣ....

Πρόστιμα ΙΚΑ, Ο.Ε.Ε,Εργασίας κλπ....Υπομονή και όρεξη λοιπόν, γιατί ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΜΑΤΑ ΞΕΚΙΝΑΝΕ, με ένα μικρό βήμα ......

Ηρθε η ώρα να ΑΚΟΥΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΣ, ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟΙ,,,,,,,Οι γκρινιάρηδες ή καπελωτές, δε νομίζω, πλέον ότι θα τολμήσουν να ΚΟΥΝΗΘΟΥΝ......Ηρθε η ώρα......

ΥΠΟΜΟΝΉ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ......ανακλιση ΤΩΝ ΕΚΤΡΩΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΤΗΚΑΝ....ΤΕΛΟΣ 

Φιλικά Βελισσάριος

 

Δεν έχουν σημασία τα συχαρίκια!

Σημασία έχει να είμαστε όλοι εκεί τη Δευτέρα το μεσημέρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα ότι ο Πρόεδρος κατέβηκε "κάτω " και μίλησε είναι κάτι .....

Ζορίστηκε.

Και αυτό δείχνει τη δύναμη της αυθόρμητης κίνησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ραντεβού στις 11:00 στο Σύνταγμα αύριο το πρωί. Το πολύ πολύ κάποιοι να θυμηθούμε τα παλιά φοιτητικά χρόνια με το αξέχαστο σύνθημα: " άσπρα σκουφάκια με μπλε συνολάκια δεν είναι οι μπάτσοι είναι τα στρουμφάκια". 

Δεν  το λες σωστά , το σωστό σύνθημα που έχω ακούσει εγώ να λένε είναι ‘’άσπρα καπελάκια μπλε φορεματάκια αυτοί δεν είναι μπάτσοι είναι τα στρουμφάκια’’  J

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβετε πόσο σοβαρά παίρνουν τους συνδικαλιστικούς μας φορείς οι κυβερνώντες:

 

[...]Οπως επισήμαναν οι λογιστές τα νέα πρόστιμα γράφτηκαν επί της ουσίας από την τρόικα, χωρίς να έχουν καν ερωτηθεί οι υπηρεσιακοί παράγοντες του υπουργείου Οικονομικών, οι οποίοι τώρα θα πρέπει να βγάλουν την εγκύκλιο για την εφαρμογή τους. Μάλιστα, ο γενικός γραμματέας της ΠΟΦΕΕ, Βασίλης Καμπάνης, ανέφερε ότι σε συνομιλίες που είχαν στο υπουργείο Οικονομικών αναφέρθηκε ότι όταν η τρόικα ρωτήθηκε αν μπορεί να αλλάξει ο νόμος 4174/2013 με τα νέα πρόστιμα, η απάντηση που έδωσαν οι εκπρόσωποι των δανειστών ήταν «ο νομοθέτης που έγραψε τον νόμο πέθανε και πλέον δεν αλλάζει».

24/01/2014
Πηγή: www.imerisia.gr 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι μόλις αγανάκτησα από την άνευ λόγου και αιτίας αναμονή και φώναξα: "Τι περιμένουμε μωρέ, ας μπουκάρουμε μέσα" όσοι μέχρι εκείνοι την ώρα στο Υπουργείο σφύριζαν αδιάφορα φοβήθηκαν.

Η αντίδραση τους αυτό έδειξε.

Και αυτό είναι πολύ σημαντικό.

 

 

Και όπως λέει και ο στίχος:

 

"...θα είμαι εδώ και καλά να το θυμάστε

και αφού δε σέβεστε, θα με φοβάστε..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...