Προς το περιεχόμενο

Συλλογή υπογραφών με σκοπό την αποστολή της Διαμαρτυρίας στον Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης


SophiaL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έγραφε πριν λίγες μέρες, σε αυτό το θέμα,  ο καλός συνάδελφος ype

Το θυμίζω απλά μήπως και προκαλέσει κάποιες σκέψεις

 

___________________________________________________

Καταχωρήθηκε 20 Ιανουάριος 2014 - 01:07 μμ

 

ΧΡΥΣΑ, on 20 Jan 2014 - 12:24 PM, said:

Γιαννη, ελπιζω να καταλαβαινεις

 

πρεπει ομως και σεις να μην ξεχνατε πώς ξεκινησε αυτο το πραγμα

Ολες αυτες τις μερες , κανω εκκληση με οποιο τροπο μπορω

Εμεις αυτο που ηταν να κανουμε το καναμε, ειτε εγινε τυχαια, ειτε ηταν η ωρα του

ΠΟιος σας ειπε οτι ειμαστε σε θεση να το παμε παρακατω?

Ποιος σας ειπε οτι εχουμε τη δυναμη να χρηστουμε διοργανωτες και να το παρουμε ολο αυτο πανω μας?

 

 

...................

 

 

Το τελευταίο που θα ήθελα είναι να διαφωνήσω μαζί σου. Ελπίζω ο γραπτός λόγος να μην μας οδηγήσει εκεί.

 

Κατ΄αρχήν εγώ δεν μπήκα καν στον κόπο να ψάζω ποιοί είσαστε οι διοργανωτές γιατί αντιλήφθηκα ότι γίνεται από τα κάτω.

Δεν έχω από εσάς την απαίτηση να ηγηθείτε καμιάς επανάστασης.

Σας σέβομαι και εκτιμώ την διάθεσή σας να κάνετε κάτι που θα ταράξει τα νερά.

Τελεία.

 

Πραγματικά θα περίμενα είτε τώρα είτε μετά την κοινοποίηση και παράδοση της επιστολής και των υπογραφών να γίνει κάποια κίνηση από θεσμικά όργανα (συλλόγους και ομοσπονδίες) ώστε να συντονιστεί από εκεί η δράση.

 

στο ερώτημά σου όμως:

 

 

ΧΡΥΣΑ, on 20 Jan 2014 - 12:24 PM, said:

................

Που ειναι οι εμπειροι στις οργανωσεις και στα κομματα και στους συλλογους να μας βοηθησουν , οχι να μας χειραγωγησουν?

Βρισκουν δικαιολογιες και μενουν απεξω γιατι? επειδη δεν εχουν να πουν οτι ειναι οι πρωτοποροι?

................

 

 

 

Έχω να πώ πως αυτό που εσύ περιμένεις δεν το περιμένουν όλοι. Κι ακόμη δεν είναι για όλους καθαρό τι σημαίνει βοήθεια και τί χειραγώγηση.

 

Ως παράδειγμα θα σου δώσω αυτό

 

Quote

 

Πρόστιμα του Κ.Φ.Δ. - Η ταφόπλακα των λογιστών

.....

 

Σε καλούμε να συμμετάσχεις στις πρωτοβουλίες που θα αναληφθούν το επόμενο διάστημα.

http://www.taxheaven...s/view/id/16976

 

 

 

Δεν θα μπώ τώρα εδώ στην κουβέντα αν το πλαίσιο που βάζει η συγκεκριμένη ανακοίνωση είναι σωστό ή λάθος, αν έχει άλλες επιδιώξεις η είναι ειλικρινής κλπ.

θα παραθέσω μόνο ένα σχόλιο (το πρώτο κάτω από τη συγκεκριμένη ανακοίνωση) που δείχνει πως αντιλαμβάνονται μερικοί συνάδελφοι την συμπαράσταση και τη βοήθεια που εσύ (κι εγώ) επιθυμείς.

 

 

Quote

 

Λουκας

• 3 μέρες πριν

·            

·            

Πρεπει να οργανωθουμε και να αντιδρασουμε , αλλα οταν κομματικοποιουμε τις προσπαθειες , τοτε καπελωνουμε το δικιο του αγωνα . Τι σημαινει ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ ; οι λογιστες ειναι αριστεροι,δεξιοι κλπ παρωχημενα σχηματα ; η οι πελατες μας ειναι αριστεροι , δεξιοι κλπ ;Μακρια λοιπον τα κομματα και οι παραταξεις. Δεν ειμαστε νεροκουβαλητες κανενος !Φτανει πια με τις αηδιες σας αυτες. Πιστεψτε οτι θελετε . Μακρια απο την δουλεια ομως.

mitsarasss Λουκας

• 2 μέρες πριν

·            

·            

Σωστός!!!

 

 

 

Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι στις παρούσες συνθήκες πόσο δύσκολη είναι η συνεννόηση.

 

 

 

ΧΡΥΣΑ, on 20 Jan 2014 - 12:24 PM, said:

.............

Βρισκουν δικαιολογιες και μενουν απεξω γιατι? επειδη δεν εχουν να πουν οτι ειναι οι πρωτοποροι?

Ακομη και ο συλλογος του Πειραια που καλει σε συγκεντρωση διατρανωνει οτι ειναι πρωτοποροι.

Μπορουμε επιτελους να ακολουθησουμε απλα για μια φορα? 

 

Που ειναι η ανταποκριση σας για την Παρασκευη ? εστω η αντιθετη αποψη σας?

ή εστω μια αλλη ιδεα , στην κριτικη ολοι καλοι ειμαστε

 

 

 

 

Τελικά τι προτείνεις να συνταχθούμε πίσω από το σύλλογο του Πειραιά ή θα μας χειραγωγήσει για να δείξει ότι είναι πρωτοπόρος;

 

Δεν θα τοποθετηθώ παρακάτω για να μην θεωρηθεί ότι εγώ δυναμιτίζω το ενωτικό κλίμα ωστόσο θα σου πω πως έχει σημασία ποιος είναι αυτός που  λέει κάτι κι όχι  μόνο τι λέει.

Και δεν αναφέρομαι σε σας που αναλάβατε την πρωτοβουλία (και καλά κάνατε) αλλά σ' όσους καλοπροαίρετα ή όχι σπεύδουν να κινητοποιηθούν.

Αν αύριο έρθει ο Ντουκάκης και πεί όλοι στα Σεπόλια με το ίδιο πλαίσιο που βάζει η επιστολή που έχω ήδη υπογράψει, εγώ δεν θα πάω.

 

Και μια πρόταση.

 

Ας αποτελέσει η παρούσα κίνηση μια προτροπή και πίεση στους συνδικαλιστικούς φορείς όσων υπογράφουμε (ΠΟΛ, ΠΟΦΕΕ, ΓΣΕΒΕΕ)  για μια διεκδίκηση σ΄ αυτό το πλαίσιο (αυτό της επιστολής) με συντονισμένη δράση.

 

ΥΓ: Αν όμως με αυτό το πλαίσιο αναλάβουν δράση (ΠΟΛ, ΠΟΦΕΕ, ΓΣΕΒΕΕ) δεν θα ψάξω μήπως μέσα στον κόσμο είναι και ο Ντουκάκης

 

 

 

 

 

 

τα με κόκκινο έιναι δικές μου επισημάνσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εκτύπωση.pdf

Τί έγινε ρε παιδιά!!??

Τις πήραν πίσω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

attachicon.gifΕκτύπωση.pdf

Τί έγινε ρε παιδιά!!??

Τις πήραν πίσω???

Οκ!!!

Επανήλθε!! 10317!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Θεσσαλονικη, σημερα στις 5 το απογευμα στο ΟΕΕ!!! και αργησαμε!!! 

Και αυριο 11 το πρωι στο Επαγγελματικο Επιμελητηριο (Το Δ.Σ. της Ε.Φ.Ε.Ε.Θ. συγκαλεί διευρυμένη σύσκεψη, που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 25/1/2014 και ώρα 11 π.μ. στην αίθουσα συνελεύσεων του Επαγγελματικού Επιμελητηρίου Θεσσαλονίκης (Αριστοτέλους 27, 1ος όροφος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από συνάδελφο με μήνυμα:

 

- Ο κ.θεοχαρης δε μας δεχεται ( λογικό) το επιμελητηριο μας εστειλε τα ματ κ μας απαγορευει την εισοδο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

                                                       logotypo_logiston_banner3.jpg
 
Αποτελέσματα της χθεσινής  Συνάντησης
των Συλλόγων Λογιστών όλης της Κρήτης

για τα Πρόστιμα.

Συνάδελφοι,

Χθες το απόγευμα πραγματοποιήθηκε συνάντηση όλων των συλλόγων λογιστών της Κρήτης  (7 το σύνολο) στο Ηράκλειο με σκοπό τον συντονισμό της προσπάθειας ενάντια στην επιβολή των απίστευτων προστίμων του Ν.4174 καθώς και της περίπτωσης της ΑΠΔ.

Η παρουσία ήταν καθολική. Η θέσεις ήταν όλες προς την ίδια κατεύθυνση και το πνεύμα συνεργασίας κυριάρχησε σε όλη την διάρκεια της συζήτησης. Οι σύλλογοι έδειξαν ισοδύναμη αγωνιστική διάθεση και αυτό είναι πολύ σπουδαίο.

 Η αλήθεια είναι ότι υπήρξε ελπίδα σοβαρού συντονισμού.

 

Αποφασίσθηκε μέχρι την Παρασκευή να ιδρυθεί Συντονιστικό Όργανο με εκπροσώπους από όλους τους Συλλόγους (θα οριστούν από το κάθε Δ/Σ του κάθε Νομού)  όπου θα συντονίζει  κοινές Παγκρήτιες προσπάθειες και θα προσπαθήσει να πείσει και τις άλλες Περιφέρειες της Ελλάδας να πράξουν το ίδιο.

Αποφασίσθηκε μέχρι την Παρασκευή να υπάρξει  μια κοινή επιστολή θέση των συλλόγων της Κρήτης η οποία θα χρησιμοποιείτε σε όλες τις δράσεις ως «Παγκρήτια Θέση».

Αποφασίσθηκε μέσα στην επόμενη εβδομάδα να έχουν ολοκληρωθεί ενημερωτικές ημερίδες σε κάθε νομό της Κρήτης  όπου καλεσμένοι θα είναι οι Τοπικές Ομοσπονδίες, τα Επιμελητήρια, και οι Σύλλογοι (π.χ. δικηγόρων, εμπόρων κ.τ.λ.) ώστε να  διαχυθεί το  θέμα σε όλους τους φορείς. Στόχος είναι να υπάρχει: α) σε Παγκρήτιο Επίπεδο το Συντονιστικό όργανο των 7 συλλόγων λογιστών του Νησιού και β) σε Νομαρχιακό Επίπεδο ο συντονισμός όλων των Φορέων , επαγγελματικών συλλόγων, Ομοσπονδιών, και Επιμελητήριων  του κάθε Νομού.

Τέλος αποφασίσθηκε ότι μετά το πέρας της επόμενης εβδομάδας, όπου θα είναι  όλοι ενημερωμένοι και που θα υπάρχει δυνατότητα κοινής δράσης Λογιστών, Επαγγελματιών και Φορέων - άρα θα έχει πετύχει το πρώτο στάδιο - να ξανασυνεδριάσει το συντονιστικό όργανο για περεταίρω δράσεις οι οποίες θα αποφασισθούν τότε (αλλά θα προετοιμάζονται από τώρα).  Ήδη έχουν προταθεί αντιδράσεις σε επίπεδο μαζικής παρουσίας αλλά και αντιδράσεις νομικής φύσης οι οποίες θα δουλεύονται (και ήδη δουλεύονται) από τους Συλλόγους για να μην υπάρξει καθυστέρηση. Πριν την χθεσινή συνάντηση είχαν ήδη προγραμματισθεί κάποιες δράσεις από Συλλόγους οι οποίες και θα υλοποιηθούν παράλληλα με τις χθεσινές και τις μελοντικές αποφάσεις του Συντονιστικού Οργάνου.

Και βεβαίως έγινε αναφορά για θέματα όπως μηνιαίες συγκεντρωτικές, η φορολόγηση από το 1ο ευρώ, η μη προοδευτικότητα της κλίμακας  κ.τ.λ. οι οποίες θα ενταχθούν και αυτά στην ενιαία δράση. (Δεν καταλήξαμε ακριβώς αν είναι σε πρώτη η δεύτερη φάση)  

Στα πλαίσια αυτά καλείται το Δ/Σ του Συλλόγου μας σε άμεση συνάντηση σήμερα Πέμπτη στις 15:00 στην αίθουσα του Οικονομικού Επιμελητηρίου για την υλοποίηση των αποφάσεων και για προετοιμασία της δεύτερης φάσης.  

 

Ελπίζουμε η προσπάθεια να αποδώσει τις προσδοκίες μας.

Καλή δύναμη.

 

Μ  ε     ε  κ  τ  ί  μ  η  σ  η

εκ του Συλλόγου Αδειούχων Λογιστών Φοροτεχνικών Ν. Χανίων
 

 

 

μια αναφορα, περιμενω, σε ενα πο ολα αυτα τα ψηφισματα , ανακοινωσεις, διαμαρτυριες , διακηρυξεις.....

σε ενα ...

για τη βαση, για τον κοσμο, που μεχρι τωρα , λεγατε οτι δεν σας δινει τη δυναμη ..

ειμαστε εδω , ειμαστε πολλοι και σας στηριζουμε..

γιατι δεν μας βλεπετε ? δεν μας ακουτε? 

 

 

Ναι Χρυσα καμμια αναφορα για τις 10300 ψηφους που τους ταρακουνησαν αν εξαιρεσουμε την Κρητη 

 

 

 Μαρια , απο την Κρητη περιμενουμε, δεν ξερουμε ακομα τι εχουν αποφασιει και τι εχουν συζητησει.

 

Βρε παιδιά,

την Τετάρτη ήταν η συνάντηση την Πέμπτη σας έγραψα ΚΑΙ τι αποφασίσαμε ΚΑΙ τι συζητήσαμε. 

Μπορεί να το έγραψα εγώ αλλά είπα καθαρά ότι είναι αποφάσεις του συντονιστικού. 

Γιατί λέτε ότι δεν ξέρετε τι έχουμε αποφασίσει και τι έχουμε συζητήσει; 

 

Ακόμα πιο πέρα.

Την Τετάρτη δώσαμε ημερομηνίες ώς την Παρασκευή για δύο θέματα και στην ερχόμενη εβδομάδα για άλλο ένα. 

Σήμερα είναι Παρασκευή. Μην είμαστε τόσο ανυπόμονοι, διότι 6 ώρες την ημέρα (αυτό που σας λέω), μας παίρνει να γίνουν οι συνεννοήσεις πέρα από το παγκρήτιο επίπεδο δηλαδή στο τοπικό ΔΣ, και μετά συναντήσεις με Επιμελητήρια, Τοπικές Ομοσπονδίες, Συλλόγους, να περιμένουμε την συμφωνία τους - την οποία και λάβαμε - για να πάμε στην συνάντηση την οποία και κανονίσαμε για την ερχόμενη εβδομάδα συν τα τηλέφωνα των λογιστών για το τι έγινε.

 

Ηρεμία.. Ηρεμία...  διότι ειλικρινά, αν τρέχεις 6ωρα την ημέρα για αυτά τα θέματα εσείς ξέρετε τι άγχος δημιουργείται από την καθυστέρηση στην δουλειά μας. Δεν μουρμουράω. Είμαστε σύλλογος και πρέπει να τα κάνουμε. Για σας μιλώ. Ήρεμα. Εσείς δεν προλάβατε καν να διαβάσετε τι έγραψα στις 2 τα μεσάνυχτα γαμώ την τύχη μου και ζητάτε γιατί δεν προλαβαίνουμε να κανονίσουμε αυτά που θέλετε.

 

ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΟΥ. ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. 

ΚΑΙ ΣΤΙς ΟΜΠΟΣΠΟΝΔΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥς ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ 

ΤΟ ΑΚΟΥΤΕ; ΠΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΣΑς ΤΟ ΠΩ.

ΜΕ ΟΣΗ ΔΥΝΑΜΗ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ.

ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΛΟΙ ΣΤΟ TAXHEAVN ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΣΑς. ΓΡΑΦΟΥΝ ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ ΜΑΛΑΚΕΣ. ΜΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΤΑΙ ΤΟΥς ΑΛΛΟΥς ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ.

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ !!

 

ΑΡΓΗΣΑΜΕ;

ΝΑΙ ΑΡΓΗΣΑΜΕ  ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΟΥΤΑΝΑ ΟΠΩΣ ΑΡΓΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ. ΟΠΩς ΑΡΓΟΎΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑς 

 

ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεντακό νομά , σ' ένα δρομά ,

μα ελπίδα πουθενά !

 

Μόλις επέστρεψα και είμαι πιο πολύ προβληματισμένος από ότι ήμουν πριν ανέβω. Στο τέλος φόρεσαν και τα έγχρωμα κομματικά γυαλιά και η σεμνή τελετή από το ΥΠΟΙΚ μεταφέρθηκε (εν μέρει) στο.....ΟΕΕ. Σαν να λέμε από την Σκύλλα στην Χάρυβδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταφερω πληροφορια απο τους συναδελφους που ειναι εξω απο το ΟΕΕ στην Αθηνα!

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΙΣ 27/1 ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΤΙΣ 14:00 ΣΤΟ ΟΕΕ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ 12-14. ΑΘΗΝΑ!!!

Ο προεδρος βγηκε νωριτερα και ειπε οτι Δευτερα θα εξαγγειλουν απεργια!! Οποτε ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως ήμασταν λίγοι.....περίμενα περισσότερους..... μπορούσαμε να ήμασταν και λιγότεροι βέβαια.....Ας πούμε ότι είναι μια αρχή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεντακό νομά , σ' ένα δρομά ,

μα ελπίδα πουθενά !

 

Μόλις επέστρεψα και είμαι πιο πολύ προβληματισμένος από ότι ήμουν πριν ανέβω. Στο τέλος φόρεσαν και τα έγχρωμα κομματικά γυαλιά και η σεμνή τελετή από το ΥΠΟΙΚ μεταφέρθηκε (εν μέρει) στο.....ΟΕΕ. Σαν να λέμε από την Σκύλλα στην Χάρυβδη. 

 

Κωστή, μην στεναχωριέσαι.

Η προσπάθεια θα γίνει από χαμηλά. Από τους ίδιους τους λογιστές και από τους Συλλόγους τους κατά τέτοιο τρόπο ώστε να υπάρξει μεγάλη πίεση στα ψηλά (Υπουργούς, βουλευτές, Ομοσπονδίες - Συνομοσπονδίες κ.τ.λ.). 

Απλά πρέπει να υπάρχει συνεργασία μεταξύ των λογιστών και των αμέσως δίπλα τους δηλαδή των συλλόγων.

 

Εδώ γίνεται προσπάθεια από απλούς συλλόγους και απλούς λογιστές σε επίπεδο Περιφέρειας (Κρήτη)

Προσπαθούν σε παρόμοια λογική η Ρόδος και η Θήρα (για περιφέρεια Νότιου Αιγαίου)  η Κέρκυρα για ΠΕριφέρεια Ιονίων Νήσων. Ακούω και για Περιφέρεια Ηπείρου (δεν είμαι σίγουρος) 

Στο επίπεδο των μεμονομένων λογιστών είνια οι 10.000 υπογραφές. 

 

Αυτά φοβούνται.

 

Όταν υπάρχει συντονισμός σε πειρφερειακό επίπεδο δεν θα είναι εύκολα τα πράγματα για Υπουργούς και Σία. 

Και για να είμαι και ακριβόλογος, μόνο που θα μάθουν ότι δημιουργούνται περιφερειακές ενώσεις ή μαζεύονται υπογραφές με 5ψήφια νούμερα τότε, θα τα βρούν σκούρα. 

 

Η χαρά τους είναι οι σπαμωδικές μας κινήσεις, τις οποίες όμως δικαιολογώ σε όσους τις προσπαθούν διότι έχουν καλό σκοπό και επίσης βοηθούν στην δημοσιοποίηση του θέματος. 

 

Απαιτείται όμως οργανωμένος όγκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις επέστρεψα από το Σύνταγμα. Ναι μπορεί να ήμασταν λίγοι, υπολογίζω γύρω στους 300, όμως έγινε η αρχή. Ας μην βλέπουμε μόνο την αρνητική πλευρά των πραγμάτων. Αναγκάστηκαν με τις όποιες πιέσεις υπήρξαν μέχρι σήμερα, να βγάλουν την είδηση στα ΜΜΕ.  Τουλάχιστον όσοι ήμασταν εκεί, λέγαμε ακριβώς τα ίδια πράγματα: ήρθε η ώρα της μαζικής κινητοποίησης του κλάδου μας. Το θέμα είναι η μεταφορά του μηνύματος προς όλους τους φορείς. Επίσης συζητήθηκε και κάτι ακόμα στα "πηγαδάκια" : Χρειαζόμαστε έναν εννιαίο φορέα να μας συντονίσει. Έγινε η αρχή. Από όλους εμάς εξαρτάται αν θα υπάρξει συνέχεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστα επειδη εμεις αυριο Παρασκευη θα παραβρεθουμε σε συναντηση στο ΟΕΕ  και το Σαββατο σε καλεσμα της ΕΦΕΕΘ με επιμελητηρια και αλλους συλλογους, καλο ειναι να εχουμε το μνμα σας και τι θελετε να μεταφερουμε συγκεκριμενα και στους δυο αυτους φορεις τις πολης μας, ωστε να αρχισει να υπαρξει αυτος ο συντονισμος που ολοι επιθυμουμε

 

υμουμε.

 

 

Χρύσα έχουμε ΔΣ σε λίγο. Θα σου μεταφέρω τις λεπτομέρειες. 

 

ειχα μεινει εδω, νομισα οτι κατι περιμεναμε...

 

ισως πώς θα κινηθουμε με τις υπογραφες... 

 

ολα τα αλλα περισσευανε...

 

μπη κουλ Σταυρουλακη !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεντακό νομά , σ' ένα δρομά ,

μα ελπίδα πουθενά !

 

Μόλις επέστρεψα και είμαι πιο πολύ προβληματισμένος από ότι ήμουν πριν ανέβω. Στο τέλος φόρεσαν και τα έγχρωμα κομματικά γυαλιά και η σεμνή τελετή από το ΥΠΟΙΚ μεταφέρθηκε (εν μέρει) στο.....ΟΕΕ. Σαν να λέμε από την Σκύλλα στην Χάρυβδη. 

Συνάδελφε, και επειδή είπαν και φόρεσαν τα γνωστά κομματικά γυαλιά, νομίζουν ότι θα τους ακολουθήσουμε; Άλλα έλεγε η μάζα από πίσω. Αυτό έχει σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει και συνέχεια σήμερα το απόγευμα στη Θεσσαλονίκη το θέμα θα προβληθεί περισσότερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφε Σταυρουλακη εχεις δικιο οτι  βιαζομαστε,αυτο οφειλεται ομως στο οτι αισθανομαστε οτι αργησαμε και μαλιστα πολυ να αντιδρασουμε. Εμεις η βαση σε αυτο ασκουμε πιεση στους συλλογους να αναλαβουν γρηγορα δραση. Τα προστιμα ηδη ισχυουν πότε θα τα καταργησουμε? Εμεις θελουμε ενωτικες κινητοποιησεις απο ολους τους συλλογους ολης της Ελλαδας για να εχουμε δυναμη και  ετσι να ασκησουμε πραγματικη πιεση .   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Η συγκεκριμένη δημοσίευση εμένα προσωπικά μου δίνει άλλη εντύπωση από το τι ισχύει ...

 

Τι σημαίνει π.χ.

 

Λογιστές που διαμαρτύρονται για τα υψηλά πρόστιμα που τους έχουν επιβληθεί, παραμένουν στο υπουργείο Οικονομικών ζητώντας να πάρει πίσω η κυβέρνηση τα πρόστιμα που τους εξοντώνουν.

 

Δεν μας έχει επιβληθεί ( ακόμα τουλάχιστον ) κανένα πρόστιμο ώστε γίνει διαμαρτυρία γι αυτό και τέλος πάντων ο 4174 δεν αφορά μόνο εμάς αφορά όλη την κοινωνία ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...................... Επίσης συζητήθηκε και κάτι ακόμα στα "πηγαδάκια" : Χρειαζόμαστε έναν εννιαίο φορέα να μας συντονίσει. Έγινε η αρχή. Από όλους εμάς εξαρτάται αν θα υπάρξει συνέχεια. 

 

δεν θα σχολιασω ....

 

στεναχωρω πολλους τελευταια.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην θεσσαλονικη δεν εχει ανακοινωθει καποια κινητοποιηση απλως θα εχει συνδριαση το Οικονομικο Επιμελητηριο και καλουμε ολους τους λογιστες της θεσσαλονικης να ειναι εκει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη δημοσίευση εμένα προσωπικά μου δίνει άλλη εντύπωση από το τι ισχύει ...

 

Τι σημαίνει π.χ.

 

Λογιστές που διαμαρτύρονται για τα υψηλά πρόστιμα που τους έχουν επιβληθεί, παραμένουν στο υπουργείο Οικονομικών ζητώντας να πάρει πίσω η κυβέρνηση τα πρόστιμα που τους εξοντώνουν.

 

Δεν μας έχει επιβληθεί ( ακόμα τουλάχιστον ) κανένα πρόστιμο ώστε γίνει διαμαρτυρία γι αυτό και τέλος πάντων ο 4174 δεν αφορά μόνο εμάς αφορά όλη την κοινωνία ...

Συμφωνουμε συναδελφε . Δεν ειναι δικα μας τα προστιμα ,αφορουν ολες τις επιχειρησεις. Ειναι λαθος να βγαινει αυτο προς τα εξω. Για αυτο στους συλλογους ειπαμε να αναλαβουν δρασεις μαζι με ολους τους φορεις της χωρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη δημοσίευση εμένα προσωπικά μου δίνει άλλη εντύπωση από το τι ισχύει ...

 

Τι σημαίνει π.χ.

 

Λογιστές που διαμαρτύρονται για τα υψηλά πρόστιμα που τους έχουν επιβληθεί, παραμένουν στο υπουργείο Οικονομικών ζητώντας να πάρει πίσω η κυβέρνηση τα πρόστιμα που τους εξοντώνουν.

 

Δεν μας έχει επιβληθεί ( ακόμα τουλάχιστον ) κανένα πρόστιμο ώστε γίνει διαμαρτυρία γι αυτό και τέλος πάντων ο 4174 δεν αφορά μόνο εμάς αφορά όλη την κοινωνία ...

 

αφου αυτοι βγηκαν , μπροστα, τοσο τους εκοβε , τοσα ελεγαν....

 

τι θαπρεπε, να κρυφτουμε οι υπολοιποι ?

 

ας προσεξουμε την επομενη φορα, να βγουμε με κατι που εκφραζει ολους μας....

 

 

Δηλαδη αυτο που λεει η ΠΟΦΕΕ ειναι κατι καινουργιο , ξεφευγει απο αυτα που ξερουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι δυνατόν όσοι έμαθαν να κινούν τα νήματα να βγουν να πουν κάτι διαφορετικό;  Για αυτό τους κράξαμε. Άλλωστε νομίζω ότι γνωρίζουμε πολύ καλά ότι πάντα κάποιοι καραδοκούν για να κλέψουν την δόξα. Αυτό έχουνε μάθει να κάνουν σε όλοι τους τη ζωή. Η μάζα από κάτω, όλοι εμείς και μόνο εμείς μπορούμε να κάνουμε την διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...