Προς το περιεχόμενο

Συλλογή υπογραφών με σκοπό την αποστολή της Διαμαρτυρίας στον Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης


SophiaL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια παράκληση..

Μπορείτε να αλλάξετε τα χρώματα στο γράφημα ..

ώστε οι λογιστές να φαίνονται με κόκκινο και οι επαγγελματίες με μπλέ..

να είμαστε ποιο κοντά στην "πραγματικότητα" .. :P

 

πας να μας φορέσεις καπέλο μου φαίνεται... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μακάρι να γνώριζαν στην αγορά τι ακριβώς συμβαίνει -αθόρυβα- με τις νέες αυτές διατάξεις....Χαρτογιακάδες αγγλικών πανεπιστημίων ή κολεγίων παρεμβαίνουν καταδρομικά στην καθημερινότητα των πραγματικών υποστηρικτών της αληθινής οικονομίας για να ορίσουν νέα ήθη και έθιμα εξ ουρανού και το όλο πείραμα θα δείξει...στις πλάτες άλλων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ένα πράγμα με χαλάει. Με χαλάνε πολύ οι άριστεροι με δεξιά τσέπη..........

Εμενα ομως με χαλανε πολυ  αυτοι που προσπαθουνε να μπουν σφηνα και εμποδιο στην προσπαθεια μας αυτη................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λειτουργούσα προσωπικά με την πρότερη εμπειρία μου σχετικα με τις υπογραφες και τις καταγγελίες

στον Επιθεωρητη Δημόσιας Διοίκησης και τους Εισαγγελείς τότε δεν θα υπέγραφα .

 

Πρίν λίγες ημέρες "έπεσα" τυχαία στην προηγούμενη αναφορά μας προς εισαγγελείς και επιθεωρητές και στην συλλογή των υπογραφών ,

για το θέμα του Ε9 , οι οποίες τότε ήταν περίπου διακόσιες και το αποτελεσμα της προσπάθειας ήταν για γέλια απο την πλευρά του δημοσίου.

 

Επειδή όμως ο πόλεμος πρέπει να έχει πολλές μάχες και επειδή χωρίς μάχες δεν κέρδισε ποτέ και κανένας τίποτα , προσωπικά όπως και όλοι οι φίλοι και συνάδελφοι πιστεύω

έχουμε την διάθεση να συνεχίσουμε , θα σας πρότεινα να μην σταματήσουμε με τίποτα αυτή την προσπάθεια.

 

Να συνεχίσουμε την συλλογη των υπογραφών και μόλις τελειώσουμε με αυτές να πάμε στο υπουργείο και στον Θεοχάρη, να κατεβούμε στους δρόμους 

και να πολεμήσουμε ώς κλάδος .

 

Η λερναία ύδρα ήταν κοτοπουλάκι μπροστά στο πολύμορφο τέρας που εμφανίζει το ΥΟ , αν δεν του κόβουμε κεφάλια δεν έχουμε ελπίδα.

 

Στον φίλο που πιστεύει πως τωρα είναι η ευκαιρία μας για να ξεκαθαρίσει ο κλάδος  έχω να του πώ ,

πώς αν ημουν κακός άνθρωπος θα του ευχόμουν στις αρχές Μάρτη να έχει ξεχάσει την αναφορά ενός υπαλλήλου σε μία ΑΠΔ πελάτη του

και θα του ευχόμουν επίσης αυτό να το αντιληφθεί ένας συναδελφός του ο οποίος θα του έπαιρνε για πλάκα την δουλειά ,

επειδή όμως δεν είμαι , του εύχομαι ολόψυχα να μην του συμβεί ποτέ .

 

Ενα ανίκανο κράτος και ένας ανίκανος ελεγκτικός κρατικός μηχανισμός ψάχνει πάντα να βρεί τα θύματα του

και στην δική μας περίπτωση τα βρήκε εύκολα , άκοπα και αδιαμαρτύρητα .

 

Και μην ξεχνάτε ποτέ................

 

πώς με τον καιρό να'ναι κόντρα

έχει τιμή σαν πετάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ένα πράγμα με χαλάει. Με χαλάνε πολύ οι άριστεροι με δεξιά τσέπη..........

 

Εμένα πάλι με χαλάνε αυτοί που κρύβονται πίσω από το δάχτυλό τους και νομίζουν πως δεν φαίνονται. Αναμασούν την κυρίαρχη ιδεολογία κάτω από  το φερετζέ του ακομμάτιστου.

Πολύ θα ήθελα να μας πούν που ακριβώς πρέπει να έχουν την τσέπη οι αριστεροί και πόση να είναι αυτή. Αλλά και τι να περιέχει.

Γιατί εγώ έχω τσέπες δεξιά κι αριστερά, μπρός και πίσω, πάνω και κάτω, μέσα κι έξω, αλλά οι πιο πολλές είναι άδειες. Με το περιεχόμενο των υπολοίπων γενικά τα βολεύω (συγκυριακό είναι, υπήρξα και καλύτερα κι ίσως αύριο να είμαι και χειρότερα) και δεν παραβλέπω πως υπάρχουν συνάνθρωποί μας (πάρα πολλοί) που έχουν χάσει και τα παντελόνια αλλά σίγουρα υπάρχουν κι άλλοι που οι τσέπες τους είναι παραφουσκωμένες. Και με ενοχλεί.

 

 

Συνάδελφε σε ευχαριστώ για το μάθημα κοστολόγησης !! Είμαι 19 Χρόνια στην δουλειά και έχω φτάσει από τα χαμηλά στα ψηλά. Δεν βλέπω την αισιοδοξία και την απαισιοδοξία  σε αυτά που σας εγράψα. Είναι απλά ορθολογικά. Καταρχήν σας μιλάω για λίγο αργότερα. Όταν τα πρόστιμα θα έχουν εφαρμοστεί, όταν όλοι μας θα έχουμε πληρώσει  το κατιτής μας ( σε πρόστιμα δουλεύοντας τζάμπα ) και τότε στην κοστολόγηση που με "δίδαξες" και που σημειωτέον την έχω κάνει από χρόνια , θα πρέπει να βάλεις plus το ποσό που πλήρωσες για τον πελάτη που του έπερνες 300 ευρά το χρόνο. Σας λέω λοιπόν πολύ απλά, ότι όλα αυτά θα μας κάνουν να επαναπροσδιορίσουμε προς τα πάνω τις αμοιβές μας,(ανβαάθμιση του επαγγέλματος μας ) είτε το θέλετε είτε όχι. γιατί απλά ουδέν κακό αμοιγές καλού!!!

 

Δεν είχα καμιά πρόθεση να κάνω μάθημα σε κανέναν. Θεώρησα ότι συμμετείχα με τις απόψεις μου σε ένα συναδελφικό διάλογο.

Παρότι έχω περισσότερα χρόνια στη δουλειά από 'σας δεν θυμάμαι να έφτασα ποτέ στα ψηλά.

Έμαθα όμως πως "μηδένα πρό του τέλους μακάριζε" και "καλύτερα να προλαμβάνεις παρά να θεραπεύεις".

 

Όταν τα πρόστιμα θα έχουν εφαρμοστεί, όταν όλοι μας θα έχουμε πληρώσει  το κατιτίς μας ( σε πρόστιμα δουλεύοντας τζάμπα )

εσείς ίσως μπορείτε να βάλετε

 

 

 plus το ποσό που πλήρωσες για τον πελάτη που του έπερνες 300 ευρά το χρόνο

εγώ όμως και πολλοί άλλοι θα έχουμε ίσως καταστραφεί. Γιατί στα χρόνια που δουλεύω έμαθα πως είναι αδύνατον να μην κάνεις ποτέ λάθος.

Πολύ περισσότερο είναι απίθανο πως δεν θα "υποτροπιάσεις" στα επόμενα πέντε χρόνια

Φυσικά εσείς θεωρείτε πως εμείς οι πολλοί που φοβόμαστε το λάθος είμαστε η ήρα και πρέπει να ξεχωρίσουμε από το στάρι στο οποίο συμπεριλαμβάνετε τον εαυτό σας. Ακόμη κι έτσι να είναι θα ήθελα να μάθω ποιά μοίρα θεωρείτε πως μας αξίζει για την υπόλοιπη ζωή μας, όσων η διαλογή σας ξεχωρίσει από τα στάρια. Σκοτώνουν τ' άλογα όταν γεράσουν;

 

 

Καλό αλλά παλιό το κόλπο !!!!Αυτό έπαιξε Κυριακή Βράδυ, όχι πριν ούτε 2, ούτε 3 μέρες. Όσο αφορά τον αγώνα που κάνεις πρόσεχε μη σκήσης κανένα καλτσόν μπιπ  !!!!

Όχι λοιπόν κύριοι για άλλη μία φορά έχετε την κοντόφθαλμη λογική που έχει καταντήση τον Λογιστή ζητιάνο, αν και συμφωνώ μαζί σας, ότι τα πρόστιμα είναι εξοντωτικά ,ότι δεν είναι σωστά για τον κλάδο, ότι δεν χρειάζονται για να κάνουμε την δουλειά μας. Χρειάζονται όμως για να ξεκαθαρίση η ίρα από το στάρι, και να αναγκαστείς να ζητήσεις αύξηση για την δουλειά που κάνεις. Δεν συμμετέχω γιατί κανείς σας δεν αντιπαρέθεσε έστω και ένα επιχείρημα, Επειδή λοιπόν η επόμενη προσπάθεια σπήλωσης και μείωσης είναι να μου φορέσετε πολιτική ταμπέλα, θα σας λύσω την απορεία και θα σας δηλώσω ότι είμαι πολιτικά άθεος, ακριβώς γιατί είμαι σκεπτόμενος. Καληνύχτα σας!!!! Σας αφήνω λοιπόν να συνεχίσετε την συλλογή σας !!!!

 

Ζητιάνους μας κατάντησαν γενικώς οι πολιτικές που εσείς δεν θεωρείτε σκόπιμο να πολεμήσετε μην τυχόν και σας βάλουν πολιτική ταμπέλα (οποία κατάπτωσις, πραγματική σπίλωση) και θεωρείτε πως αυτή σας η θέση δεν είναι ξεκάθαρα πολιτική και σαφώς προσανατολισμένη. Πιστεύετε μάλιστα ότι έχουμε απορία για την πολιτική σας τοποθέτηση (λες και δεν είναι ηλίου φαεινότερη) και κρύβεστε πίσω από την "αρνηση" της πολιτικής, παρουσιάζοντάς την ως επιλογή σκεπτόμενου ανθρώπου σε αντίθεση με όλους εμάς τους αφελείς.

 

Μπορείτε να έχετε όποια άποψη θέλετε. Μπορείτε συμμετέχετε ή όχι να κάνετε τη δική σας συλλογή η όχι.

Εύχομαι να υπάρχουν πελάτες στα επόμενα χρόνια και μάλιστα τέτοιοι που να σας δίνουν την αύξηση που θα ζητήσετε.

Εύχομαι ειλικρινά στο τέλος της θύελλας ο απολογισμός σας να είναι θετικός.

Τα σέβη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής έχουν υπογράψει 5692 λογιστές.

Θεωρείται ότι είναι τυχαίο το νούμερο?, εγώ πάλι όχι..,

για μένα αυτό είναι ένα απ' τα πιο σημαντικά,

στα τόσα χρόνια πρώτη φορά υπάρχει τέτοια συσπείρωση του κλάδου, για μένα είναι σημαντικό..

στα τόσα χρόνια πρώτη φορά συμφωνούμε σε κάτι, έστω και με αυτό τον τρόπο, ναι, για μένα είναι σημαντικό..

 

το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω, το ποτάμι πρέπει να γίνει χείμαρρος και να τους πνίξει..

αν κάνουμε τώρα πίσω θα είμαστε άξιοι τις τύχης μας...

και η τύχη μας θα είναι το λουκέτο ..

 

και δεν επιτρέπω σε κανέναν να μου πει ότι δεν είμαι σωστή στη δουλειά μου γιατί θα τύχει να χάσω μια προθεσμία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι ηλίου φαεινότερον ! Επιδιώκουν το ΧΑΟΣ , διότι έτσι μόνον θα κρατηθούν στις καρέκλες τους . Δεν σας ξενίζει το γεγονός ότι το....πλεόνασμα θα μοιρασθεί στους ένστολους και στους δικαστικούς ; Αυτούς φοβούνται πραγματικά. Όταν δείτε τον Πρόεδρο του Αρείου Πάγου ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ πρόσωπο διορισμένο απο (οποιονδήποτε) κομματικό μηχανισμό , τότε και μόνον τότε θα ευελπιστούμε σε κάτι καλύτερο. Προς το παρόν , τους έχει προστατεύσει ο ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟΣ ΝΟΜΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ ΠΕΡΙ ΜΗ ΕΥΘΥΝΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ που είχαν , έχουν και θα έχουν κάνει χρήση ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ! Το σφιχταγκάλιασμα λαμόγιων της πολιτικής σκηνής , εφημερίδων , καναλαρχών και άλλων ενδημικών διαπλεκόμενων , καλά κρατεί. Που θα πάει όμως ; Αργά ή γρήγορα κάποιος κρίκος της αλυσίδας θα σπάσει , κάποιος θα κάνει το πρώτο μοιραίο λάθος και τότε.....

Μέχρι τότε , υποστηρίζω με χίλια την άποψη συναδέλφων να το κοινοποιήσουμε , σε όσους περισσότερους μπορεί ο καθένας μας , έστω με e-mail , και με copy - paste τον σύνδεσμο συλλογής υπογραφών. 

 

Υ.Γ. : Όπου το γράμμα  "υ" στην λέξη  "ξυρού" , αλλάξτε το με "η" για να είμαστε και στη επικαιρότητα !

επί ξυρού ακμής

  1. στην κόψη του ξυραφιού - λέγεται για κάποιον που αντιμετωπίζει κίνδυνο, που προσπαθεί να διατηρήσει την ισορροπία του μέσα σε αντίξοες συνθήκες επί ξυρού ακμής (βρίσκεται) η κυβέρνηση μετά τα πρόσφατα σκάνδαλα ακροβατεί επί ξυρού ακμής

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής έχουν υπογράψει 5692 λογιστές.

Θεωρείται ότι είναι τυχαίο το νούμερο?, εγώ πάλι όχι..,

για μένα αυτό είναι ένα απ' τα πιο σημαντικά,

στα τόσα χρόνια πρώτη φορά υπάρχει τέτοια συσπείρωση του κλάδου, για μένα είναι σημαντικό..

στα τόσα χρόνια πρώτη φορά συμφωνούμε σε κάτι, έστω και με αυτό τον τρόπο, ναι, για μένα είναι σημαντικό..

 

το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω, το ποτάμι πρέπει να γίνει χείμαρρος και να τους πνίξει..

αν κάνουμε τώρα πίσω θα είμαστε άξιοι τις τύχης μας...

και η τύχη μας θα είναι το λουκέτο ..

 

και δεν επιτρέπω σε κανέναν να μου πει ότι δεν είμαι σωστή στη δουλειά μου γιατί θα τύχει να χάσω μια προθεσμία..

 

8356 Σοφια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρός είναι να γίνει κάτι,όποιος έχει κάποια άκρη σε οποιοδήποτε μέσο η αρχή ,ας προωθήσει τα υπάρχοντα προβλήματα.

Άντε να δούμε.................μήπως αυτό μας ενώσει ,η μας διαλύσει να τελειώνουμε,ας γίνει κάτι τέλος πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα στο Δ/Σ αποφασίσαμε κείμενο, δράσεις και προτάσεις συντονισμού τις οποίες θα τις μεταφέρουμε για συζήτηση αύριο Τετάρτη 18:30 στο Ηράκλειο όπου μαζεύονται όλοι οι σύλλογοι της Κρήτης. (Εντός και εκτός της Π.Ο.Φ.Ε.Ε.) 
 

Ας δούμε την γενική συμφωνία για να δημοσιεύσουμε και τ' αποτελέσματά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρός είναι να γίνει κάτι,όποιος έχει κάποια άκρη σε οποιοδήποτε μέσο η αρχή ,ας προωθήσει τα υπάρχοντα προβλήματα.

Άντε να δούμε.................μήπως αυτό μας ενώσει ,η μας διαλύσει να τελειώνουμε,ας γίνει κάτι τέλος πάντων.

ακρη ?

παλι τα μεσα θα βαλουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τεχνολογια μας δινει την δυνατοτητα το στειλουμε παντου

σε ραδια , tv, εντυπο τυπο , ηλεκτρονικο , αυλο  παντου

διαθεση   εχουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άραγε στα σχόλια της Ελευθεροτυπίας μπορεί να γραφεί ο σύνδεσμος για τη φόρμα ; ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαθεση εχουμε . Αν εχουμε ολοι δεν ξερω και  για πόσο. Για να φτασουμε σε αυτο  τον αριθμο υπογραφων ολοι προσπαθησαμε και το στειλαμε σε σαιτς, μειλ συλλογων ,επιμελητηριων κλπ και αυτο εγινε γνωστο. Ολοι ας βοηθησουμε ακομα περισσοτερο να φτασει σε ολα τα ΜΜΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαθεση εχουμε . Αν εχουμε ολοι δεν ξερω και  για πόσο. Για να φτασουμε σε αυτο  τον αριθμο υπογραφων ολοι προσπαθησαμε και το στειλαμε σε σαιτς, μειλ συλλογων ,επιμελητηριων κλπ και αυτο εγινε γνωστο. Ολοι ας βοηθησουμε ακομα περισσοτερο να φτασει σε ολα τα ΜΜΕ.

τι μπορουμε να κανουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κίνηση της Ομοσπονδίας Π.Ο.Φ.Ε.Ε. για τα πρόστιμα:

 


Διαβάστε την συνημμένη επιστολή της Ομοσπονδίας κάνοντας κλικ εδώ:
http://gallery.mailchimp.com/4ccf14664bc2145d418ab97c9/files/Kinisi_tiw_POFEE_gia_ta_Prostima.pdf

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτας εμενα συναδελφε τί μπορουμε να κανουμε? Εσυ πιο πανω αναφερεις:

 

 η τεχνολογια μας δινει την δυνατοτητα να το στειλουμε παντου

σε ραδια , tv, εντυπο τυπο , ηλεκτρονικο , αυλο  παντου

διαθεση   εχουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...