Προς το περιεχόμενο

Συλλογή υπογραφών με σκοπό την αποστολή της Διαμαρτυρίας στον Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης


SophiaL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να δούμε πόσα …απίδια πιάνει ο σάκος?

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/17000

 

Το να υπογράφουμε μέσα απο το γραφείο μας είναι εύκολο.

 

Επισημαίνω!!!

Δεν ανήκω πουθενά

Οφείλω όμως να παραστώ στην πρόσκληση διαμαρτυρίας.

Ευκαιρία δεν θέλαμε?

Ορίστε!

 

Κανονίστε να μην γεμίζουμε ούτε ταξί.

 

Όλοι όσοι φωνάζουμε και διαρρηγνύουμε τα ιμάτιά μας θα είμαστε για κλοτσές! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια, αν βλεπατε ολα τα σχολια θα βλεπατε επισης οτι διορθωσα την εκφραση "πολιτικη συζητηση" σε "κομματικη συζητηση".Αυτο που λεμε εξ αρχης ολοι ειναι να αποφυγουμε κομματικες τοποθετησεις.Μια λαθος εκφραση μου και η μη αναγνωση της διορθωσης που εκανα αμεσως μετα μας εφερε σε αυτο το σημειο να διαφωνουμε χωρις τελικα να διαφωνουμε?

Ναι ειναι πολιτικη η τοποθετηση μας, χωρις να ειναι κομματικη ομως!!στο τελευταιο εξακολουθω να εχω ενσταση και να μην επιθυμω να ξεφυγει η συζητηση.Αυτη ειναι δικη μου αποψη.

Λυπαμαι για ολο αυτο κυριως γιατι μου φαινεται οτι το προκαλεσε το λαθος σχολιο μου  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρύσα καταλαβαίνω τη λογική σου αλλά λάβε υπ' όψιν σου πως οι διεκδίκηση γενικά ως έννοια είναι πολιτική.

Επι πλέον για να έχει αποτέλεσμα θα πρέπει να έχει ένα ελάχιστο χρονοδιάγραμμα δράσης και έναν ελάχιστο προγραμματισμό με σενάρια εξελίξεων. Είτε αυτά είναι κλιμάκωση είτε είναι τακτική υποχώρηση εν όψει αντεπίθεσης, είτε είναι πλαίσιο διαπραγμάτευσης στην οποία κάτι θα δώσεις για να πάρεις κάτι άλλο.

Αν δεν το έχει αυτό μπορεί να είναι απλά πυροτέχνημα

 

Μέσα στα σενάρια θα πρέπει να έχει γίνει μια πρόβλεψη είτε ότι η προσπάθεια θα συκοφαντηθεί (το πιο πιθανό. Βγαίνει ο Αδωνης και λέει: εντάξει τώρα οι λογιστές που τόσα χρόνια κάλυπταν τη φοροδιαφυγή τώρα που ζορίζονται διαμαρτύρονται), είτε θα αγκαλιαστεί από άλλα κόμματα και θα γίνει εμφανώς πλέον πολιτική με συζητήσεις εντός Βουλής.

Είναι νωρίς ίσως αλλά πρέπει να το έχουμε στο νού μας.

 

Γιαννη, ελπιζω να καταλαβαινεις

 

πρεπει ομως και σεις να μην ξεχνατε πώς ξεκινησε αυτο το πραγμα

Ολες αυτες τις μερες , κανω εκκληση με οποιο τροπο μπορω

Εμεις αυτο που ηταν να κανουμε το καναμε, ειτε εγινε τυχαια, ειτε ηταν η ωρα του

ΠΟιος σας ειπε οτι ειμαστε σε θεση να το παμε παρακατω?

Ποιος σας ειπε οτι εχουμε τη δυναμη να χρηστουμε διοργανωτες και να το παρουμε ολο αυτο πανω μας?

Που ειναι οι εμπειροι στις οργανωσεις και στα κομματα και στους συλλογους να μας βοηθησουν , οχι να μας χειραγωγησουν?

Βρισκουν δικαιολογιες και μενουν απεξω γιατι? επειδη δεν εχουν να πουν οτι ειναι οι πρωτοποροι?

Ακομη και ο συλλογος του Πειραια που καλει σε συγκεντρωση διατρανωνει οτι ειναι πρωτοποροι.

Μπορουμε επιτελους να ακολουθησουμε απλα για μια φορα? 

 

Που ειναι η ανταποκριση σας για ττην Παρασκευη ? εστω η αντιθετη αποψη σας?

ή εστω μια αλλη ιδεα , στην κριτικη ολοι καλοι ειμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατερίνα 

σε ότι με αφορά διάβασα και την διόρθωσή σου 

όμως μάλλον εσύ δεν με διάβασες καλά 

 

Και αυτήν ή αυτές τις πολιτικές συγκεκριμένα κόμματα δεν τις υπηρετούν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά ακριβώς ήθελα να εκφράσω στην τοποθέτηση μου πριν ψηφίσω αλλά ... μου τα απαγόρεψαν.

 

Αν το έκανα αυθαιρετα για να μην φανεί οτι κάνω πίσω, το πιο πιθανό είναι να με κατηγορούσαν οτι χαλάω τη σούπα.

 

επιμενεις Γεωργια

 

αντιστεκομαστε γιατι μας απαγορευουν να ζουμε

 

και συ ακομη μου λες , οτι υπεκυψες στη απαγορευση να μιλησεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατερίνα 

σε ότι με αφορά διάβασα και την διόρθωσή σου 

όμως μάλλον εσύ δεν με διάβασες καλά 

 

Και αυτήν ή αυτές τις πολιτικές συγκεκριμένα κόμματα δεν τις υπηρετούν ?

Δεν αναφερθηκα σε κανεναν προσωπικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιμενεις Γεωργια

 

αντιστεκομαστε γιατι μας απαγορευουν να ζουμε

 

και συ ακομη μου λες , οτι υπεκυψες στη απαγορευση να μιλησεις?

 

τώρα καλή μου Χρύσα για να λέμε και μερικά πράγματα όπως είναι εγώ καταλαβαίνω τους δισταγμούς της συναδέλφισας 

φρόντισαν κάποιοι (από αυτούς που κατονομάζεις) και  ¨¨  προειδοποίησαν ¨¨  για την εκ των έσω πολεμική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιμενεις Γεωργια

 

αντιστεκομαστε γιατι μας απαγορευουν να ζουμε

 

και συ ακομη μου λες , οτι υπεκυψες στη απαγορευση να μιλησεις?

 

ξέρεις πως εννοώ τη λέξη "απαγόρευση" :)

 

πάντως για ένα πράγμα χαίρομαι

 

οτι αυτή η συζήτηση εξελίχθηκε σε επικοδομητική και δεν περιορίστηκε σε like

(έσκασα τόσες μέρες να διαβάζω μόνο like)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παρατηρησες , δεν βαζω ποτε λαικ

 

οτι ειναι να πω το λεω, και παντα το πιστευω μου ειναι οτι μεσα απο τις διαφωνιες βγαινει το αποτελεσμα...

 

Αν μιλαμε μονο οσοι συμφωνουμε , τι νοημα θα ειχε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα καλή μου Χρύσα για να λέμε και μερικά πράγματα όπως είναι εγώ καταλαβαίνω τους δισταγμούς της συναδέλφισας 

φρόντισαν κάποιοι (από αυτούς που κατονομάζεις) και  ¨¨  προειδοποίησαν ¨¨  για την εκ των έσω πολεμική 

 

μπραβο τοτε, ειμαστε ετοιμοι για τη μεγαλη αλλαγη, και μας πολεμανε οι εκ των εσω...

 

οι μονοι εκ των εσω εχθροι μας , ειναι οι εαυτοι μας....

 

αυτο ξερω εγω...

 

θελουμε και επανασταση τρομαρα μας , βρε Γιαννη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη, ελπιζω να καταλαβαινεις

 

πρεπει ομως και σεις να μην ξεχνατε πώς ξεκινησε αυτο το πραγμα

Ολες αυτες τις μερες , κανω εκκληση με οποιο τροπο μπορω

Εμεις αυτο που ηταν να κανουμε το καναμε, ειτε εγινε τυχαια, ειτε ηταν η ωρα του

ΠΟιος σας ειπε οτι ειμαστε σε θεση να το παμε παρακατω?

Ποιος σας ειπε οτι εχουμε τη δυναμη να χρηστουμε διοργανωτες και να το παρουμε ολο αυτο πανω μας?

...................

 

 

Το τελευταίο που θα ήθελα είναι να διαφωνήσω μαζί σου. Ελπίζω ο γραπτός λόγος να μην μας οδηγήσει εκεί.

 

Κατ΄αρχήν εγώ δεν μπήκα καν στον κόπο να ψάζω ποιοί είσαστε οι διοργανωτές γιατί αντιλήφθηκα ότι γίνεται από τα κάτω.

Δεν έχω από εσάς την απαίτηση να ηγηθείτε καμιάς επανάστασης.

Σας σέβομαι και εκτιμώ την διάθεσή σας να κάνετε κάτι που θα ταράξει τα νερά.

Τελεία.

 

Πραγματικά θα περίμενα είτε τώρα είτε μετά την κοινοποίηση και παράδοση της επιστολής και των υπογραφών να γίνει κάποια κίνηση από θεσμικά όργανα (συλλόγους και ομοσπονδίες) ώστε να συντονιστεί από εκεί η δράση.

 

στο ερώτημά σου όμως:

 

................

Που ειναι οι εμπειροι στις οργανωσεις και στα κομματα και στους συλλογους να μας βοηθησουν , οχι να μας χειραγωγησουν?

Βρισκουν δικαιολογιες και μενουν απεξω γιατι? επειδη δεν εχουν να πουν οτι ειναι οι πρωτοποροι?

................

 

Έχω να πώ πως αυτό που εσύ περιμένεις δεν το περιμένουν όλοι. Κι ακόμη δεν είναι για όλους καθαρό τι σημαίνει βοήθεια και τί χειραγώγηση.

 

Ως παράδειγμα θα σου δώσω αυτό

 

Πρόστιμα του Κ.Φ.Δ. - Η ταφόπλακα των λογιστών

.....

 

Σε καλούμε να συμμετάσχεις στις πρωτοβουλίες που θα αναληφθούν το επόμενο διάστημα.

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/16976

 

Δεν θα μπώ τώρα εδώ στην κουβέντα αν το πλαίσιο που βάζει η συγκεκριμένη ανακοίνωση είναι σωστό ή λάθος, αν έχει άλλες επιδιώξεις η είναι ειλικρινής κλπ.

θα παραθέσω μόνο ένα σχόλιο (το πρώτο κάτω από τη συγκεκριμένη ανακοίνωση) που δείχνει πως αντιλαμβάνονται μερικοί συνάδελφοι την συμπαράσταση και τη βοήθεια που εσύ (κι εγώ) επιθυμείς.

 

 

Λουκας
  •  
  •  

Πρεπει να οργανωθουμε και να αντιδρασουμε , αλλα οταν κομματικοποιουμε τις προσπαθειες , τοτε καπελωνουμε το δικιο του αγωνα . Τι σημαινει ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ ; οι λογιστες ειναι αριστεροι,δεξιοι κλπ παρωχημενα σχηματα ; η οι πελατες μας ειναι αριστεροι , δεξιοι κλπ ;Μακρια λοιπον τα κομματα και οι παραταξεις. Δεν ειμαστε νεροκουβαλητες κανενος !Φτανει πια με τις αηδιες σας αυτες. Πιστεψτε οτι θελετε . Μακρια απο την δουλεια ομως.

mitsarasss Λουκας
  •  
  •  

Σωστός!!!

 

Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι στις παρούσες συνθήκες πόσο δύσκολη είναι η συνεννόηση.

 

 

.............

Βρισκουν δικαιολογιες και μενουν απεξω γιατι? επειδη δεν εχουν να πουν οτι ειναι οι πρωτοποροι?

Ακομη και ο συλλογος του Πειραια που καλει σε συγκεντρωση διατρανωνει οτι ειναι πρωτοποροι.

Μπορουμε επιτελους να ακολουθησουμε απλα για μια φορα? 

 

Που ειναι η ανταποκριση σας για την Παρασκευη ? εστω η αντιθετη αποψη σας?

ή εστω μια αλλη ιδεα , στην κριτικη ολοι καλοι ειμαστε

 

 

Τελικά τι προτείνεις να συνταχθούμε πίσω από το σύλλογο του Πειραιά ή θα μας χειραγωγήσει για να δείξει ότι είναι πρωτοπόρος;

 

Δεν θα τοποθετηθώ παρακάτω για να μην θεωρηθεί ότι εγώ δυναμιτίζω το ενωτικό κλίμα ωστόσο θα σου πω πως έχει σημασία ποιος είναι αυτός που  λέει κάτι κι όχι  μόνο τι λέει.

Και δεν αναφέρομαι σε σας που αναλάβατε την πρωτοβουλία (και καλά κάνατε) αλλά σ' όσους καλοπροαίρετα ή όχι σπεύδουν να κινητοποιηθούν.

Αν αύριο έρθει ο Ντουκάκης και πεί όλοι στα Σεπόλια με το ίδιο πλαίσιο που βάζει η επιστολή που έχω ήδη υπογράψει, εγώ δεν θα πάω.

 

Και μια πρόταση.

 

Ας αποτελέσει η παρούσα κίνηση μια προτροπή και πίεση στους συνδικαλιστικούς φορείς όσων υπογράφουμε (ΠΟΛ, ΠΟΦΕΕ, ΓΣΕΒΕΕ)  για μια διεκδίκηση σ΄ αυτό το πλαίσιο (αυτό της επιστολής) με συντονισμένη δράση.

 

ΥΓ: Αν όμως με αυτό το πλαίσιο αναλάβουν δράση (ΠΟΛ, ΠΟΦΕΕ, ΓΣΕΒΕΕ) δεν θα ψάξω μήπως μέσα στον κόσμο είναι και ο Ντουκάκης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη, αυτα που λες ηθελα να ακουσω, να μου ανοιξεις και δρομους στο μυαλο , που δεν ηξερα ή δε φανταζομουν.

 

Ψαχνουμε το επομενο βημα, γιατι ολοι συμφωνουμε , οτι πρεπει να γινει πολυ συντομα.

 

Εννοειται πως δεν ειπα οτι συστρατευομαι με τον Ντουκακη.

 

Μια προταση ηταν , καντε εσεις τις δικες σας.

Δεν εχουμε κανενα συντονιστικο εδω, που οργανωνει

Δεν προλαβαμε καν, αλλα πο την αλλη δεν θελουμε , λεμε, να ειμαστε προβατα πισω απο ενα συλλογο.

 

αυτο που λες: Ας αποτελέσει η παρούσα κίνηση μια προτροπή και πίεση στους συνδικαλιστικούς φορείς όσων υπογράφουμε (ΠΟΛ, ΠΟΦΕΕ, ΓΣΕΒΕΕ)  για μια διεκδίκηση σ΄ αυτό το πλαίσιο με συντονισμένη δράση.

πρακτικα πες μου πως θα το καταφερουμε, γιατι αυτο ειναι το ζητουμενο και ηδη φανηκε οτι εχουν πιεστει αρκετα με την κινηση μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζευτηκαμε 40 ατομα στην Θεσσαλονικη και ειπαμε να αντιδρασουμε σε ολα αυτα τα νεα μετρα (και κυριως στα προστιμα του 4174) που εντατικοποιουν την δουλεια μας και οδηγουν σε λουκετο τις μικρομεσαιες επιχειρησεις. Αυτο αποτελει πολιτικη δραση.

Αναρτησαμε αυτην την επιστολη στο taxheaven και παραλληλα σε ομαδες,σαιτς κλπ. Σε αυτο βοηθησατε ολοι. Πραγματικα λεμε οτι δεν αρκει αυτο και  οτι πρεπει να γινουν κινητοποιησεις. Πιστευω οτι ολοι οι συλλογοι που κινητοποιουνται και κανουν συνελευσεις κλπ ωθηθηκαν ουσιαστικα απο το βαρος ολων αυτων των υπογραφων που συγκεντρωθηκαν. Περιμενουμε απο ολους αποψεις για το τις παιρετερω ενεργειες μας. Η προταση μας ειναι να οριστει συγκεντρωση διαμαρτυριας 24/1  σε ολη την Ελλαδα. Πραγματικα ομως, για να υλοποιηθει αυτο  θελουμε βοηθεια.  Δεν ειμαστε ουτε διοργανωτες ουτε μπορουμε να στεμφθουμε σε ηγετες. Περιμενουμε απο ολους σας προτασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη, αυτα που λες ηθελα να ακουσω, να μου ανοιξεις και δρομους στο μυαλο , που δεν ηξερα ή δε φανταζομουν.

 

Ψαχνουμε το επομενο βημα, γιατι ολοι συμφωνουμε , οτι πρεπει να γινει πολυ συντομα.

 

Εννοειται πως δεν ειπα οτι συστρατευομαι με τον Ντουκακη.

 

Μια προταση ηταν , καντε εσεις τις δικες σας.

Δεν εχουμε κανενα συντονιστικο εδω, που οργανωνει

Δεν προλαβαμε καν, αλλα πο την αλλη δεν θελουμε , λεμε, να ειμαστε προβατα πισω απο ενα συλλογο.

 

αυτο που λες: Ας αποτελέσει η παρούσα κίνηση μια προτροπή και πίεση στους συνδικαλιστικούς φορείς όσων υπογράφουμε (ΠΟΛ, ΠΟΦΕΕ, ΓΣΕΒΕΕ)  για μια διεκδίκηση σ΄ αυτό το πλαίσιο με συντονισμένη δράση.

πρακτικα πες μου πως θα το καταφερουμε, γιατι αυτο ειναι το ζητουμενο και ηδη φανηκε οτι εχουν πιεστει αρκετα με την κινηση μας.

 

Δεν θεωρείς βέβαια τους συλλόγους τσοπάνηδες υποθέτω.

Οι σύλλογοι είναι τα μέλη τους και οι αποφάσεις τους είναι αυτές που λαμβάνονται σε Γ.Σ.

 

Συνεπώς ας πάρουν τα μέλη την επιστολή με τις υπογραφές κι ας πιέσουν τους συλλόγους να διεκδικήσουν από τις ομοσπονδίες μια τέτοια κινητοποίηση με αυτό το πλαίσιο. Κι εκεί να δούμε ποιές συνδικαλιστικές δυνάμεις είναι με ποιά άποψη και τι προτείνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ο χρονος πιεζει ας επικεντρωσουμε

 

θα κανουμε κατι εξω απο τα γραφεια μας, την Παρασκευη ή οχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ο χρονος πιεζει ας επικεντρωσουμε

 

θα κανουμε κατι εξω απο τα γραφεια μας, την Παρασκευη ή οχι ?

 

Απορία (ειλικρινής) :

Γιατί είναι κρίσιμη η Παρασκευή και όχι η επιπλέον πίεση και ο συντονισμός των εκπροσώπων όσων υπογράφουν.

 

Τα πρόστιμα έχουν επιβληθεί με νόμο

άρα καταργούνται με νομοθετική πρωτοβουλία

 

Πως γίνεται αυτό χωρίς την εμπλοκή κομμάτων;

Ποιά κόμματα θεωρείτε ότι θα μπορούσαν να αναλάβουν τέτοια πρωτοβουλία;

ποιος θα απευθυνθεί σ΄αυτά αν όχι ομοσπονδίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θεωρείς βέβαια τους συλλόγους τσοπάνηδες υποθέτω.

Οι σύλλογοι είναι τα μέλη τους και οι αποφάσεις τους είναι αυτές που λαμβάνονται σε Γ.Σ.

 

Συνεπώς ας πάρουν τα μέλη την επιστολή με τις υπογραφές κι ας πιέσουν τους συλλόγους να διεκδικήσουν από τις ομοσπονδίες μια τέτοια κινητοποίηση με αυτό το πλαίσιο. Κι εκεί να δούμε ποιές συνδικαλιστικές δυνάμεις είναι με ποιά άποψη και τι προτείνουν

 

Γιαννη, μιλαω σε σενα αλλα απευθυνομαι σε ολους

 

επισης με το πρωτο ενικο προσωπο , δεν εκφραζω τη δικη μου αποψη, αλλα προσπαθω να εκφρασω το μεγαλυτερο μερος και αυτα που προσλαμβανω.

 

Αν ημουν , εσυ εγω, ο αλλος Γιαννης, και μερικοι αλλοι μονοι μας, δεν θα ειχαμε προβλημα συνενοησης , αλλα δε φτανουμε εμεις....

 

....επισης εχω και φπα να στειλω, η λογιστρια και γραφω βιαστικα και μπορει να ξεφευγω καπου.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη, μιλαω σε σενα αλλα απευθυνομαι σε ολους

 

επισης με το πρωτο ενικο προσωπο , δεν εκφραζω τη δικη μου αποψη, αλλα προσπαθω να εκφρασω το μεγαλυτερο μερος και αυτα που προσλαμβανω.

 

Αν ημουν , εσυ εγω, ο αλλος Γιαννης, και μερικοι αλλοι μονοι μας, δεν θα ειχαμε προβλημα συνενοησης , αλλα δε φτανουμε εμεις....

 

....επισης εχω και φπα να στειλω, η λογιστρια και γραφω βιαστικα και μπορει να ξεφευγω καπου.... :)

 

Δεν το πήρα προσωπικά ....

Προσπαθώ να πώ πως ακριβώς επειδή δεν φτάνουμε εμείς οι  5-6 χρειάζεται γενικότερα συντονισμός και μεθοδικότητα.

Διαφορετικά θα είναι ένα πυροτέχνημα.

 

Και ενώ στα πυροτεχνήματα είμαστε όλοι fan μόλις αρχίσει αυτό να συγκεκριμενοποιείται και να παίρνει μορφή μπορεί να προστεθούν κι άλλοι αλλά να είσαι σίγουρη ότι και κάποιοι θα αποχωρήσουν. Ακριβώς επειδή τελικά η διεκδίκηση είναι πολιτική.

 

Στείλε το ΦΠΑ σου και τα ξαναλέμε. (Σπεύδε βραδέως, λέει ο σοφός λαός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία (ειλικρινής) :

Γιατί είναι κρίσιμη η Παρασκευή και όχι η επιπλέον πίεση και ο συντονισμός των εκπροσώπων όσων υπογράφουν.

 

Τα πρόστιμα έχουν επιβληθεί με νόμο

άρα καταργούνται με νομοθετική πρωτοβουλία

 

Πως γίνεται αυτό χωρίς την εμπλοκή κομμάτων;

Ποιά κόμματα θεωρείτε ότι θα μπορούσαν να αναλάβουν τέτοια πρωτοβουλία;

ποιος θα απευθυνθεί σ΄αυτά αν όχι ομοσπονδίες;

 

η παρενθεση , κατ αρχην περιττευει, αλλοιμονο εδω που φτασαμε να μην εχουμε ειλικρινεια, με τον εαυτο μας και εμ τους αλλους...

 

συμφωνω απολυτως μαζι σου, ομως χρειαζομαστε και αυτους που δεν συμφωνουν  , ετσι λεω εγω

 

Οσο για την Παρασκευη, ειναι ενας τροπος να μετρησουμε ποσο ετοιμοι ειμαστε για κατι περισσοτερο, αλλα και αυτο ακριβως που λες. Να βρεθουμε και να συντονισουμε την περεταιρω πιεση.

 

Βλεπεις να γινεται αλλιως , ή εδω μεσα που μιλαμε 5 ανθρωποι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H σκεψη μας για κινητοποιηση  την Παρασκευη  ειναι γιατι εχουμε πληροφορηση οτι σε ολη την Ελλαδα θα οργανωσουν κινητοποιησεις αυτη τη μερα . Αρα θα πρεπει να πουμε σε μια τετοια περιπτωση αν θα συστρατευτουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφοι, καλημέρα καταρχην!

        Η κίνηση αυτή θα έχει μεγαλύτερο νόημα, εάν υιοθετηθεί από το Οικονομικό Επιμελητήριο και από όλα τα επιμελητήρια και συλλόγους που εκπροσωπούν διάφορες επαγγελματικές οργανώσεις και όχι μόνο, να το υπογράψουν όλα τα μέλη τους , να γινουν κινητοποιήσεις, να "κατέβουμε" στο δρόμο ειρηνικά πάντα μεν, αλλά να δείξουμε οτι αντιδρούμε, αλλιώς δεν θα "ιδρώσει" το αυτί κανενός καρεκλοκένταυρου.

        Εχουν ρημάξει  την Ελλάδα, παρακολουθούμε κάθε μέρα μέσα απο τα ΜΜΕ τα παιχνίδια των δισεκατομυρίων ευρώ, με τις μίζες και τη διαπλοκή, που παίζονται στις πλάτες μας, στις πλάτες του Ελληνικου λαού, χωρίς καμία αντίδραση!Αρκετά με την κοροϊδία!

     Οι κυβερνώντες μας έχουν ως πειραματόζωα, εφαρμόζοντάς την μέθοδο του σοκ!

     Η μέθοδος του σοκ εφαρμοζεται τα τελευταία 40 περίπου χρόνια και έχει επιβληθεί από καθεστώτα άγριας οικονομικής εκμετάλλευσης σε διάφορες χώρες

Το σοκ αρχικά ήταν η επιβολή βίαιων δικτατοριών. Η συνταγή ήταν: πολλές απότομες μεταβολές στο οικονομικό σύστημα σε πολύ σύντομο διάστημα ώστε ο πληθυσμός να κυριευθεί από αίσθημα ματαιότητας και να μην μπορεί να αντιδράσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ηδη υιοθετηθει απο πολλους συλλογους και επαγγελματικες οργανωσεις που καλουν τα μελη τους να υπογραψουν. Για τις κινητοποιησεις συμφωνουμε. Ας οργανωθουμε λοιπον και ας παρουμε αποφαση για κινητοποιηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι βλέπω οι υπογραφές είναι πολύ λίγες ,συγκριτικά με το όλο θέμα ,τι διάολο οι άλλοι που

δεν υπέγραψαν ,είναι ευχαριστημένοι?δεν θέλω να το πιστέψω,μάλλον η δουλειά δεν μας αφήνει 

να ασχολούμαστε με τέτοια θέματα,που όμως θα τα βρούμε μπροστά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοντευουμε τις 7000 υπογραφες . Δεν ειναι καθολου λιγες . Προωθηστε το σε ολους να ενημερωθουν και να υπογραψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...