Προς το περιεχόμενο

Συλλογή υπογραφών με σκοπό την αποστολή της Διαμαρτυρίας στον Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης


SophiaL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λέγοντας ότι έχουμε δημοκρατία εννοούσα το site. Επίσης δεν παίζω με κανέναν σας, απλά σας δείχνω μία διαφορετική οπτική που σκέφτομαι και με προβληματίζει, καθώς βλέπω ότι έχω κάνει τόσα χρόνια στα θρανία όπως και εσείς  ρίχνω τόσο διάβασμα που δεν είχα ρίξει σε όλη την ζωή μου, και μέσα σ΄αυτό  τον πανικό, έρχεται ο κάθε ανεγκέφαλος άσχετος που δεν ξέρει να γράφει ούτε το όνομά του να μου κουνιέται  μέσα στο γραφείο και να προσπαθεί να κάνει ψυχολογικό πόλεμο. Κατερίνα επίσης πιστεύω ότι δεν θα χάσει κανένας μας, τον ύπνο του αν έχει τις δουλείες που μπορεί να ανταποκριθεί. Τον ύπνο μας τον χάνουμε όταν ο άλλος σου χρωστάει δύο χρόνια του πληρώνεις και το φόρο και τον βλέπεις να πηγαίνει διακοπές.

εδω εχουμε

στην ζωη μας δεν εχουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αντίδραση δεν γίνετε έτσι, Θα έλθει μέσα από την στάση μας. Αλήθεια πόσοι κατεβήκατε σήμερα με την οικογέννεια στο κέντρο για ψώνια ? Η ζωή μας χάθηκε γιατί ήλθε η μείωση και η περικοπή σε όλα τα επίπεδα. Συνεχίζουμε να την δεχόμαστε και να την επιβάλουμε. Όσο το κάνουμε και το υποστηρίζουμε αυτό, δεν αντιδρούμε αλλά δεχόμαστε.

Συνεχίζοντας τις  μειώσεις  απλά πάμε πιο γρήγορα προς την εξαθλίωση !!!  Χρύσα

Σου άρεσε εεεεεε!!!! με την κλωνοποίηση 

Άντε καληνύχτα σε όλους σας !!!

 

Δεν ξερω για τους δικους σου πελατες Νικο, αλλα οι δικοι μου δεν εχουν να μου δωσουν, ειναι στην ιδια κατασταση με μενα

Και οχι δεν εκανα μειωσεις.

Εχουν φυγει πολλοι , για λιγοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα συναδελφοι

Μεχρι ποτε θα μαζευουμε υπογραφες??

Ποτε θα σταλει στους "αναρμοδιους"???

 

Με αγωνιστικους χαιρετισμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα συναδελφοι

Μεχρι ποτε θα μαζευουμε υπογραφες??

Ποτε θα σταλει στους "αναρμοδιους"???

 

Με αγωνιστικους χαιρετισμους

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΜΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 

μεχρι ποτε ?

καλο ειναι να βαλετε ημερομηνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατί να μπει από τώρα μία ημερομηνία?Είναι νωρίς, μπορούν να μαζευτούν πάρα πολλές υπογραφές ακόμα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5687 ψηφοι. οταν βλεπεις σε μια μερα να ψηφιζουν πανω απο 1000 δεν σταματας νομιζω την ψηφοφορια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τόσες μέρες ταλαντεύομαι αν πρέπει να υπογράψω.

Θα εκφραστώ ελεύθερα γιατί έχουμε δημοκρατία ακόμη έτσι δεν είναι; Και δεν το κάνω στο συγκεκριμένο σημείο για σπάσιμο .

Συμφωνώ μαζί σας ότι τα πρόστιμα είναι εξοντωτικά, αλλά για πάρτε το και αλλιώς. Μήπως αυτό μας βολεύει και θα εξηγηθώ. Θα μπορεί ο πάσα ανίδεος ή επιχειρηματίας να κάνει την δουλεία μας; ( ο τόνος δεν είναι λάθος). Όταν τα πρόστιμα είναι τόσο μεγάλα δεν θα έχουμε λιγότερο πελατολόγιο για αποφυγή λάθους? άρα δεν θα δουλεύουμε περισσότεροι? Ο επιχειρηματίας δεν θα το σκέπτεται τρεις φορές πριν σου ζητήσει μείωση τιμής ή πολύ χειρότερα να μην σε πληρώσει?

 Μήπως είναι ευκαιρία τελικά να αναβαθμιστεί το επάγγελμα μας, και να πληρωνόμαστε καλύτερα, ως επιστήμονες που είμαστε και όχι σαν παλιάτσοι ? Λέω μήπως ?

Αν ο 4174 επιφέρει αναβάθμιση στον χώρο μας με αυτά τα πρόστιμα φαντάσου τι φέρει ένας άλλος παρόμοιος "νόμος" ο οποίος θα έχει 10πλάσια ποσά προστίμων ή ακόμα καλύτερα ένας που θα προβλέπει και εκτελεστικό απόσπασμα.

4174 κακά να τους βρουν όλους αυτούς που τον βγάλανε και τον ψηφίσανε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

getFile32567Archive.jpg

 

Ηχηρά μηνύματα, με πολλούς αποδέκτες, στέλνει από την «Εφημερίδα των Συντακτών» ο γενικός γραμματέας Δημοσίων Εσόδων Χάρης Θεοχάρης.
Απαντά ευθέως στους επικριτές των αλλαγών του φορολογικού κώδικα, αναγνωρίζει την αυστηρότητα των προστίμων, ξεκαθαρίζει όμως ότι πρέπει όλοι να προσαρμοστούμε στα νέα δεδομένα. «Η Εφορία δεν αστειεύεται πια» τονίζει χαρακτηριστικά και επισημαίνει ότι τα μέτρα αναγκαστικής είσπραξης των φόρων αποδίδουν καρπούς.

..................

 

• Καλά οι αλλαγές, ήταν απαραίτητες. Τα πρόστιμα γιατί είναι εξοντωτικά…

 

Είναι πρόστιμα τα οποία αναγνωρίζουν ότι η φοροδιαφυγή εστιάζεται και στην μη τήρηση των υποχρεώσεων. Δεν είναι δηλαδή μόνο θέμα απόκρυψης των εισοδημάτων αλλά και θέμα μη τήρησης των υποχρεώσεων.

 

• Δηλαδή όλα καλώς με τα πρόστιμα…

 

Αυτό που αναγνωρίζω ως σωστό στις φωνές που ακούγονται εναντίον των προστίμων είναι ίσως ότι θα πρέπει να αναγνωρίσουμε με κάποιο τρόπο το ανθρώπινο λάθος και να μην το τιμωρούμε με την ίδια αυστηρότητα με τον δόλο. Αν μπορέσουμε να βρούμε τη χρυσή τομή, θα ήταν ευχής έργον. Αυτό, όμως, αυτή τη στιγμή είναι πολύ δύσκολο.

 

• Ηλεκτρονικές κατασχέσεις. Το μέτρο νομίζετε ότι θα οδηγήσει σε ταμειακά αποτελέσματα;

.............

 

http://www.efsyn.gr/?p=167037

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o κύριος Θεοχάρης θα πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβει ότι είμαστε άνθρωποι με τα όποια προβλήματά μας, ΟΧΙ ΜΗΧΑΝΕΣ :angry:

 

Καλημέρα είπαμε?

 

Καλημέρα και καλή βδομάδα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύνολο 6.138

Λογιστές 4.329

Επαγγελματίες 1.809

 

Εγώ βλέπω ότι αυτή την ώρα έχουν υπογράψει 4.329 λογιστές και μόνο 1809 επαγγελματίες.

Δηλαδή αυτοί οι λογιστές δεν μπορούν να περάσουν το μήνυμα ούτε σε έναν πελάτη τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη, βλεπω πολλους δισταχτικους ακομα και ανθρωπους με μορφωση, επιστημονες να πω...

Γιατι δεν πειθονται , εχω αποψη αλλα δεν θα ασχοληθω...

 

Εμεις, πρεπει να εστιαζουμε σε αυτο που εχουμε και πως να το αξιοποιησουμε καλυτερα.

 

Ηδη πρεπει να παρουμε μια αποφαση και να βγαλουμε μια ανακοινωση, για το τι πρεπει να κανουμε την Παρασκευη

Δεν ακουσα προτασεις και ιδεες

Ειπαμε, δεν θελαμε συλλογους να μας οργανωσουν

Ας αυτοσχεδιασουμε, λοιπον

 

Ιδου η Ροδος, ιδου και το πηδημα.....

( το ρητο προερχεται απο μυθο του Αισωπου , αλλα το ξαναέκαναν επίκαιρο ο Χέγκελ και ο Καρλ Μαρξ σε συμφραζόμενα για τον Λόγο και την Επανάσταση αντιστοίχως.)

Οχι μονο λογια και ηλεκτρονικες υπογραφες λοιπον, αλλα και πραξεις και παρουσια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24/1/14 παρασκευη 11 η ωρα Θεσσαλονικη που? Θα κανουμε πορεια? καθιστικη πορεια? τι? δεν εχω καταλαβει για να ειμαι ειλικρινης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή το 'χασα λίγο τις τελευταίες μέρες

 

με πμ στη Σοφία συνεχίζουμε να στέλνουμε;

θέλω να στείλω τα στοιχεία μιας φίλης συναδέλφου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή το 'χασα λίγο τις τελευταίες μέρες

 

με πμ στη Σοφία συνεχίζουμε να στέλνουμε;

θέλω να στείλω τα στοιχεία μιας φίλης συναδέλφου

βαλε εσυ απευθειας τα στοιχεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή το 'χασα λίγο τις τελευταίες μέρες

 

με πμ στη Σοφία συνεχίζουμε να στέλνουμε;

θέλω να στείλω τα στοιχεία μιας φίλης συναδέλφου

Σοφία καλημέρα, βάλε τα στοιχεία εδώ: https://docs.google.com/forms/d/1HeAhUTZc66FtRc0ZupdOh0tu3wNmx-FA6IbKHGZUBWc/viewform

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24/1/14 παρασκευη 11 η ωρα Θεσσαλονικη που? Θα κανουμε πορεια? καθιστικη πορεια? τι? δεν εχω καταλαβει για να ειμαι ειλικρινης

 

Γιατι ξερει κανεις ?

ποιον ρωτας Κατερινα?

 

οριστε και γω ρωταω εσενα  :lol:  :D

 

γραφω και παραπανω, δεν θελαμε καποιους να μας οργανωνουν...

ε ας οργανωθουμε μονοι μας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...