Προς το περιεχόμενο

Συλλογή υπογραφών με σκοπό την αποστολή της Διαμαρτυρίας στον Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης


SophiaL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά :)! ευχαριστώ για το κέρασμα!!!

δεν ξεχνάμε οι υπόλοιποι, υπογράφουμε: https://docs.google.com/forms/d/1HeAhUTZc66FtRc0ZupdOh0tu3wNmx-FA6IbKHGZUBWc/viewform

δεν θέλουμε να πιστέψουμε ότι θα υπάρξει συνάδελφος που θα αδιαφορήσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχουμε υπογράψει και εμείς
Επίσης το έχω στείλει σε πελάτες και περιμένω τις υπογραφές τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα και απο μένα!

 

Οσο αφορά την Ζάκυνθο, προωθήθηκε απο τον σύλλογο λογιστών με e-mail η ιστοσελίδα προς όλα τα λογιστικά γραφεία και το επιμελητήριο Ζακύνθου προκειμένου να υπογραφεί απο όσο το δυνατόν περισσότερους!

 

Πιστεύω πως θα υπάρχει μεγάλη ανταπόκριση !

 

καλή συνέχεια σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις έχουμε και τις υπογραφές από συλλόγους και επιμελητήρια.. δεν αργούμε.. προχωράει με γρήγορο ρυθμό τώρα

 

Υπάρχει  προσπάθεια να απλωθεί η διαμαρτυρία όσο είναι δυνατό.

 

Υπάρχει έστω ως σκέψη χρονικός ορίζοντας ολοκλήρωσης και αποστολής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε χρόνο...

 

περιμένουμε να δούμε ρυθμό και μαζικό αριθμό υπογραφών...αν όλοι ανταποκριθούν όπως πρέπει, μέχρι τα μέσα της άλλης εβδομάδας θα είμαστε οκ

 

ήδη από σήμερα το πρωί προχωράει πολύ γρήγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλους τους επαγγελματίες που συνδράμουν την προσπάθειά μας σκέφτομαι  η φόρμα να στέλνει αυτόματα ένα ευχαριστήριο email. Επειδή όμως δεν τα πήγαινα ποτέ καλά στην έκθεση στείλτε μου  προτάσεις με pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρία ένα μεγάλο ευχαριστώ από όλους μας!!!!

Σοφία μου, όπως σου ξανά είπα,  το ευχαριστώ πάει σε όλους όσους υπογράψουν!

Είναι για το καλό όλων μας!

Ελπίζω να το καταλαβαίνουμε όλοι αυτό και απλά να υπογράψουμε!

Εγώ με την σειρά μου ευχαριστώ όλους όσους υπογράψουν γιατί ίσως καταφέρουμε να αλλάξουμε κάτι με αυτό τον τρόπο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείται Μαρία.. το ευχαριστώ πάει σε όλους τους συναδέλφους!!!

 

σε όσους υπέγραψαν, σε όσους θα υπογράψουν σε όσους βοήθησαν και βοηθούν

 

με ότι τρόπο μπορεί ο καθένας ας βάλει ένα λιθαράκι σε αυτή τη προσπάθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/16924

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να εφαρμοστούν και να αποδώσουν», καταλήγει ο πρόεδρος της ΚΕΕ και του ΕΒΕΑ.

 

Επομένως ας το στείλουμε και στη ΚΕΕ και στο ΕΒΕΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέγραψα και εγώ το κείμενο διαμαρτυρίας, και συμφωνώ και επαυξάνω με όλα τα εκτεθέντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μολις εστειλα μειλ το λινκ  για τις υπογραφες σε πελατες, φιλους επαγγελματιες, συνεργατες, παντου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό:

 

 
Υπόμνημα του Ε.Ε.Α. προς τον Πρωθυπουργό για τα νέα εξοντωτικά πρόστιμα του ν.4174/2013 και ν. 4225/2014
[15.01.2014]
 

 

Αθήνα 14.1.2014
Αρ. Πρωτ.: 316/7

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΑΘΗΝΩΝ
ΕΔΡΑ: Πανεπιστημίου 44 & Χαρ. Τρικούπη, Αθήνα 106 79
Τηλ:(+30) 210-3380200 Fax:(+30) 210-3380219
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ: Γούναρη 227, Άνω Γλυφάδα 16674
Τηλ.: 210-9609961 Fax: 210-9609964
______________

THE HELLENIC REPUBLIC ATHENS’ CHAMBER OF TRADESMEN
HEAD OFFICE: 44 Panepistimiou st. & Har. Trikoupi, Athens 10679
Τηλ.: 210-9609961 Fax: 210-9609964
Tel:(+30) 210-3380200 Fax:(+30) 210-3380219
BRANCH: 227, Gounari st Ano Glyfada 166 74
Τel: 210-9609961 Fax: 210-9609964
Site: www.eea.gr Email: [email protected]

Πληροφορίες: Τμήμα Επαγγελματικών Θεμάτων
Τηλ: 210 3380351
Φαξ: 210 3380260
Email: [email protected]

Θέμα: Εξοντωτικά τα πρόστιμα του Ν.4174/2013 και του Ν.4225/2014.

Κύριε Πρωθυπουργέ,

Αυξάνονται καθημερινά οι διαμαρτυρίες επαγγελματιών μελών του Επιμελητηρίου μας σχετικά με την εφαρμογή τόσο του Ν.4225/2014 όσο και του Ν.4174/2013 (κώδικας φορολογικής διαδικασίας), όπως αυτός τροποποιήθηκε με τον Ν.4223/2013, οι οποίοι καθορίζουν μεταξύ άλλων από 1ης/1/2014 τα νέα πρόστιμα και προσαυξήσεις που επιβάλλονται στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις.

Κοινό σημείο των καταγγελιών των επιτηδευματιών είναι τα εξοντωτικά ύψη των προστίμων. Για παράδειγμα, ο Ν. 4225/2014 προβλέπει πρόστιμο 10.550€ για μη αναγραφή κάθε εργαζόμενου στην ΑΠΔ, έστω και αν έχει καταχωρηθεί κανονικά στον πίνακα προσωπικού.

Στον Κώδικα φορολογικής διαδικασίας μια μικρή οφειλή Φ.Π.Α. ύψους 200€ θα επιβαρυνθεί με άλλα 200€ ισόποσο πρόστιμο και αυτοτελές πρόστιμο 1.000€ ή 2.500€, που φτάνει μέχρι τις 4.000€ ή 10.000€, ανάλογα με την κατηγορία των βιβλίων. Και βέβαια στις περιπτώσεις που ο επαγγελματίας προμηθεύει κάποιον δημόσιο φορέα και δεν πληρωθεί έγκαιρα θα κληθεί να καταβάλει το διπλάσιο ποσό του Φ.Π.Α. που δεν εισέπραξε και το αυτοτελές πρόστιμο των 1.000€ ή 2.500€ πλέον τόκων με επιτόκιο 8,76%. Το ίδιο αυτοτελές πρόστιμο θα πληρώσει είτε χρωστάει 100€ είτε χρωστάει 20.000€.

Ακόμη, οποιοδήποτε τιμολόγιο με συνολική αξία άνω των 500€, θα πρέπει να εξοφλείται μέσω πιστωτικού ιδρύματος για να αναγνωριστεί ως δαπάνη ή αγορά.

Επισημαίνουμε, στις πωλήσεις των εταιρειών, που προμηθεύουν, για παράδειγμα, τα περίπτερα με καπνοβιομηχανικά προϊόντα, οι οποίες πωλούν ουσιαστικά ελάχιστη αξία εμπορεύματος, το μεγαλύτερο κομμάτι είναι Ε.Φ.Κ.

Επίσης, όλες οι επιχειρήσεις οι οποίες δεν έχουν οργανωμένα λογιστήρια θα πρέπει να έχουν ολοκληρώσει και να αποστείλουν τις πωλήσεις τους μέχρι την 15η ημέρα του επόμενου μήνα στο ΤΑΧΙΣ. Τι θα άλλαζε στην πάταξη της φοροδιαφυγής, αν αντί για 15 του επόμενου, έστελναν τις μηνιαίες συγκεντρωτικές στις 30 του επόμενου;

Το Επιμελητήριο μας είναι υπέρμαχος της επιβολής αυστηρότατων προστίμων σε όποιους κατά σύστημα φοροδιαφεύγουν ή εισφοροδιαφεύγουν προκαλώντας τεράστια προβλήματα στην Ελληνική Οικονομία.

Προκειμένου να συνετιστούν οι φοροφυγάδες, λαμβάνονται δρακόντεια μέτρα που δεν είναι δυνατόν να έχουν σαν αποτέλεσμα την συμμόρφωση των επαγγελματιών αλλά που τους οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια στην εξαθλίωση και την τελική εξόντωσή τους.

Δεν είναι δυνατόν να μην υπάρχει Πρόνοια, όταν ο πολίτης ή ο επαγγελματίας, εξαιτίας ενός ανθρώπινου λάθους, εξοντώνεται και μάλιστα όταν λειτουργεί χωρίς δόλο.

Αναπόφευκτα μέσα στο πλαίσιο των ασφυκτικών προθεσμιών και στην διάρκεια της πενταετίας θα υπάρξει ανθρώπινο λάθος.

Τελικά ποιο είναι το ζητούμενο; Η τιμωρία; Η επιβολή τεράστιων προστίμων που σαν αποτέλεσμα θα έχει τον μαρασμό της Ελληνικής Οικονομίας, το κλείσιμο χιλιάδων επιχειρήσεων και την αύξηση της ανεργίας;

Αν λοιπόν το ανθρώπινο λάθος, πρέπει να τιμωρείται αυστηρώς, τότε γιατί να μην τιμωρούνται αναλόγως και τα λάθη της Διοίκησης;

Θεωρούμε τόσο η Ηγεσία του Υπουργείου Οικονομικών, αλλά και του Υπουργείου Εργασίας, θα πρέπει να εξετάσουν προσεκτικά και να εφαρμόσουν τα αυστηρά πρόστιμα μόνο σε όσους αποδεικνύεται ότι συστηματικά δεν εφαρμόζουν τον Νόμο και φοροδιαφεύγουν ή εισφοροδιαφεύγουν με δόλο.

Το Επαγγελματικό Επιμελητήριο Αθηνών, τόσο στο παρελθόν, όσο και τώρα έχει προτείνει τον τρόπο με τον οποίο θα αποφεύγεται η καταστρατήγηση του Νόμου από τους φοροφυγάδες που πράττουν με δόλο και θα προστατεύει τον επαγγελματία που έκανε ένα ανθρώπινο λάθος.


Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ
ΙΩΑΝΝΗΣ ΧΑΤΖΗΘΕΟΔΟΣΙΟΥ

 

 

διότι σε συνέλευση του συλλόγου στο Ηράκλειο αναφέρθηκε ότι ο υπουργός πατάει στο γεγονός ότι οι μόνοι που αντιδρούμε για τα πρόστιμα είμαστε εμείς σαν κλάδος.......

 

Θέλω να πιστεύω ότι τελικά θα επικρατήσει η κοινή λογική και δεν θα τα επιβάλλουνε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι δεν καταλαβαινω το επιχειρημα του υπουργου.Εμεις σαν κλαδος δεν εχουμε δικαιωμα να αντιδρουμε μονοι μας?Αν και συστρατευονται και επαγγελματιες, αλλα αναρωτιεμαι γενικως! Δηλ εν ολιγοις "ποιοι ειστε εσεις οι λογιστ(αδ)ες που σηκωνετε κεφαλι και "φωναζετε"?" 

Ε ναι, ντροπη μας!! Τα νευρα μου!! :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι δεν καταλαβαινω το επιχειρημα του υπουργου.Εμεις σαν κλαδος δεν εχουμε δικαιωμα να αντιδρουμε μονοι μας?Αν και συστρατευονται και επαγγελματιες, αλλα αναρωτιεμαι γενικως! Δηλ εν ολιγοις "ποιοι ειστε εσεις οι λογιστ(αδ)ες που σηκωνετε κεφαλι και "φωναζετε"?" 

Ε ναι, ντροπη μας!! Τα νευρα μου!! :unsure:

 

Ηρέμησε παιδί μου μη πάθεις και πράμα....

 

Άλλο πράγμα να φωνάζει ένας μόνο κλάδος (το οποίο μπορεί να παραπέμπει ότι θίγονται και συντεχνιακά συμφέροντα), άλλο πράγμα είναι να φωνάζουνε όλοι μαζί για την αδικία του μέτρου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χιχιχι ναι οκ, αλλο αυτο το καταλαβαινω.Αλλα οι δικηγοροι οταν φωναζουν πχ ειναι μονοι τους.Οι γιατροι επισης!Εμεις στο πηγαδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι, συγγνώμη αν είναι άσχετο με το θέμα, αλλά έχω να κάνω την εξής παρατήρηση. Είχα γράψει πριν λίγες ημέρες ένα άρθρο με τίτλο Τα πρόστιμα, τα ανθρώπινα λάθη και η αναλγησία των διοικούντων

Βλέπω σήμερα ότι το Επαγγελματικό Επιμελητήριο στο υπόμηνμά του προς τον Πρωθυπουργό, έχει πάρει αυτούσια κομμάτια, χωρίς φυσικά να με ρωτήσει κάποιος. Όχι πως έχω πρόβλημα γι΄αυτό που έγινε, απλώς η κίνηση αυτή δείχνει τη νοοτροπία κάποιων ανθρώπων. Αντί να κάτσουν να φτιάξουν μια επιστολή μόνοι τους, βρίσκουν έτοιμες και τις προσαρμόζουν, αναλόγως. 

Σχετικά με την υπογραφή, είναι και η δική μου στη διάθεσή σας.

 

Κωνσταντίνος Γραβιάς

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το φερω κι εδω

https://docs.google.com/forms/d/1HeAhUTZc66FtRc0ZupdOh0tu3wNmx-FA6IbKHGZUBWc/viewform

 

Κωνσταντινε, τιμη σου και καμαρι σου!!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστουμε  ολους τους συναδελφους που ψηφισαν και ευχαριστουμε ιδιαιτερα τον συναδελφο Σταυρουλακη οπως επισης και την Μαρια που το προωθησαν στους συλλογους τους για υπογραφη απο τα μελη τους. Καλουμε ολους τους συναδελφους που εχουν προσβαση σε συλλογους κλπ να το προωθησουν  επισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθανασια ληφθηκε υπο υψην η παρατηρηση που εκανες και η παραγραφος αυτη σβηστηκε απο το κειμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψεις κάνω

 

Σε πελάτες μας που δεν είναι εξοικειωμένοι  με το διαδίκτυο αλλά ( και μόνο τότε )  συμφωνούν με την προσπάθειά μας , ας κάνουμε τον κόπο να υπογράψουμε για λογαριασμό τους .

 

Σε περίπτωση που δεν έχουν email ας γράφουμε το δικό μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μέλη του  Δ.Σ. του Συλλόγου Λογιστών Πάρου - Αντιπάρου στηρίζουν ομόφωνα την επιστολή διαμαρτυρίας και την προσυπογράφουν, ενώ παράλληλα την κοινοποίησαν σε όλα τα μέλη του συλλόγου, ώστε ο καθένας να αποφασίσει για να την υπογράψει ή όχι. Προσθέστε στις υπογραφές και αυτήν του Δ.Σ. του Συλλόγου μας.

Με την ευκαιρία συγχαίρουμε τους εμπνευστές αυτής της κίνησης και ευχόμαστε να επιτύχει και καλούμε και  άλλους συλλόγους και ενώσεις να συμπαρασταθούν και να στηρίξουν αυτήν την προσπάθεια, που μόνο καλό μπορεί να επιφέρει στον κλάδο μας και στους μικρομεσαίους επιχειρηματίες της χώρας μας.

 

Για το Δ.Σ. του Συλλόγου

 

Ο Πρόεδρος,

Γιάννης Παντελαίος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...