Προς το περιεχόμενο

Συλλογή υπογραφών με σκοπό την αποστολή της Διαμαρτυρίας στον Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης


SophiaL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς:

- Υπουργό Οικονομικών κ. Στουρνάρα
- Αναπληρωτή Υπουργό Οικονομικών κ. Σταϊκούρα
- Υφυπουργό Οικονομικών κ. Μαυραγάνη
- Γενικό Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων κ. Θεοχάρη
- Υπουργό Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας κ. Χατζηδάκη
- Βουλή των Ελλήνων κ. Μεϊμαράκη
- Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης κ. Ρακιντζή


Κοινοποίηση:

- ΣΔΟΕ
- Προϊστάμενους των ΔΟΥ
- Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδος
- Γ.Σ.Ε.Β.Ε.Ε.
- Π.Ο.Φ.Ε.Ε.
- Μ.Μ.Ε.- Taxheaven.gr

Διαμαρτυρία
Διαβάζοντας τις διατάξεις του νέου φορολογικού νόμου 4174/2013 που αφορούν τους φόρους, τους τόκους και τα πρόστιμα, το μόνο που μπορεί κάθε λογικός άνθρωπος να σκεφτεί, είναι ότι οι νέες αυτές διατάξεις αποτυπώνουν καθαρά και ωμά, την πλήρη ανικανότητα των εμπνευστών τους να νομοθετήσουν και να εφαρμόσουν ένα δίκαιο και αποτελεσματικό φορολογικό σύστημα. Η αδυναμία του Κράτους να εισπράξει τους φόρους, επειδή δεν διαθέτει τον απαιτούμενο μηχανισμό (βλ. π.χ. Πορτογαλία), μεταφέρεται σε εμάς τους λογιστές (αλλά και στους ίδιους τους φορολογούμενους) με αποτέλεσμα όλοι μας να έχουμε μετατραπεί, εδώ και χρόνια, σε άμισθους κρατικούς φοροεισπράκτορες (παρακράτηση και απόδοση Φ.Π.Α., παρακρατήσεις φόρων, έκδοση ταυτοτήτων πληρωμής, τελών κυκλοφορίας, εκκαθαριστικών φόρου εισοδήματος, κ.τ.λ.)
Και μπορεί τον παραπάνω ρόλο να τον έχουμε αγόγγυστα σχεδόν αποδεχθεί. Αλλά από άμισθοι φοροεισπράκτορες που μας κάνατε, να κατηγορηθούμε όλοι σαν φοροφυγάδες, ακόμη και όταν υποπέσουμε σε μία διαδικαστική τυπική παράβαση, επιβαρυμένοι με εξοντωτικά πρόστιμα που θα μας κυνηγούν, είναι κάτι που δεν μπορούμε σε καμία περίπτωση να ανεχθούμε.
Η τυχόν διατήρηση των νέων φορολογικών διατάξεων θα επιφέρει την κατάρρευση των ορίων αξιοπρεπούς ύπαρξης και διαβίωσης όλων των επαγγελματιών και του συνόλου των φορολογούμενων πολιτών, για να μην αναφερθούμε στην ψυχολογική κατάρρευση, την οποία ήδη έχουμε υποστεί οι περισσότεροι από εμάς.

Ειδικότερα:

Από τα τέλη της προηγούμενης χρονιάς έγιναν ριζικές αλλαγές με την ψήφιση των νέων φορολογικών νόμων που επέφεραν μεγάλη σύγχυση και αβεβαιότητα στον κόσμο των επιχειρήσεων. Από την 1/1/2014 (έναρξη της ισχύος πολλών διατάξεων του Ν.4174/2013 ΚΦΔ) τελικά καλούμαστε να υποστούμε για μικρής δημοσιονομικής σημασίας (π.χ. μηδενική ή πιστωτική εκπρόθεσμη ή τροποποιητική δήλωση)πράξεις ή παραλήψεις, εξοντωτικά πρόστιμα που δεν μπορούμε να αντέξουμε και να ανεχτούμε.
Τα παραπάνω σε συνδυασμό με όσα ο Ν.4172/2013 ορίζει για το όριο των 500 ευρώ στις πληρωμές των συναλλαγών, που το θεωρούμε ανεφάρμοστο, ιδίως σε ορισμένα μέρη της περιφέρειας, λόγω αποστάσεων και έλλειψης τεχνολογίας, το νέο ληστρικό πρόστιμο των 10,550 ευρώ για μη αναγραφή εργαζόμενου στην ΑΠΔ, που αρκεί μία παράλειψη ή αργοπορία των συναδέλφων λογιστών για να καταστραφούν οικονομικά, την μηνιαία υποβολή των συγκεντρωτικών καταστάσεων, που συντομεύει ακόμη πιο πολύ τον χρόνο ενημέρωσης των βιβλίων σε 15 μέρες και λιγότερο από πολλά άλλα παρόμοιας φύσης, αποτελούν ένα εκρηκτικό μείγμα μέτρων, όταν μάλιστα ενισχύονται αυτά με το σλόγκαν: ¨αναμένονται διευκρινήσεις¨.

Απαιτούμε αλλαγή όλων, των τιμωρητικού ύφους, διατάξεων του νέο ΚΦΔ, που στο μεγάλο μέρος τους έρχονται σε αντίθεση με τις θεμελιώδεις αρχές του δίκαιου και της δημόσιας διοίκησης αλλά και ευρύτερα της προστασίας του δημόσιου συμφέροντος. Αρχές όπως της αναλογικότητας που απορρέουν από το σύνταγμα (άρθρο 25 § 1,δ’), δηλαδή της επιλογής μέσων ανάλογων προς τον επιδιωκόμενο σκοπό ή η αρχή της καλής πίστης και της δικαιολογημένης εμπιστοσύνης του διοικούμενου αλλά και η αρχή της χρηστής διοίκησης, η οποία πρέπει να σέβεται τα δικαιώματα του διοικούμενου και να λειτουργεί με γνώμονα την προστασία αυτών, ιδίως των ασθενέστερων τάξεων.

Απαιτούμε να μπορούμε να κάνουμε τη δουλεία μας απρόσκοπτα και χωρίς την απειλή των αδικαιολόγητων νέων ποινών-προστίμων για κάποιο ανθρώπινο λάθος και ειδικότερα την τροποποίηση των άρθρων 54, 57, 58 του Ν.4174/2013, και την εφαρμογή ενός δίκαιου, κατάλληλου και αναλογικού και όχι ισοπεδωτικού και εξοντωτικού διοικητικού μέτρου.

Τέλος ζητάμε από το Υπουργείο Οικονομικών να κοινοποιήσει άμεσα τις ερμηνευτικές εγκυκλίους των διατάξεων που ισχύουν από 1-1-2014, διότι πολύ μεγάλο μέρος αυτών είναι ασαφής, αόριστες και επιδέχονται παρερμηνείες σε σημαντικά θέματα που δεν ξέρουμε πώς να τα διαχειριστούμε, με όλες τις συνέπειες, τόσο για τις επιχειρήσεις όσο και για εμάς.



ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΔΩ:
https://docs.google.com/forms/d/1HeAhUTZc66FtRc0ZupdOh0tu3wNmx-FA6IbKHGZUBWc/viewform

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνω, προσυπογραφω και ρωταω παλι που ειναι

οι δημοσιοσχετιστες καρεκλοκενταυροι εκπροσωποι μας 

που μονο ψηφους θελουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε την στειλαμε

αντε την διαβασαν

αντε και την βαλανε στο αρχειο

μετα τι ?

δεν ξεκιναμε ετσι συναδελφε.Ξεκιναμε με το "υπογραφουμε,στελνουμε,διαβαζουν, απαιτουμε να πραξουν" !! Αν η διαμαρτυρια μας αυτη εχει παρα πολλες υπογραφες (οπως ελπιζουμε!!) πιστευετε οτι θα μπει στα συρταρια?Και αν ναι, εχετε να αντιπροτεινετε κατι αλλο? Προσωπικα ειμαι ανοιχτη να ακουσω κι αλλες λυσεις.Μακαρι να υπαρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψη μου θα πρέπει να δρομολογείται και μια αποχή ,υπέργεια κάτι τέλος πάντων παράλληλα

Το κείμενο θέλει φτιάξιμο  . μαζί σας και εγώ από Αθήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κρατατε μικρο καλαθι για την συμμετοχη .

γιατι αν δεν μπονουν κλεφτες να μας  παρουν τις καρεκλες και τα πισια δεν θα βγουμε εξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε την στειλαμε

αντε την διαβασαν

αντε και την βαλανε στο αρχειο

μετα τι ?

δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν συνάδελφο, δεν είναι του χαρακτήρα μου άλλωστε..

αλλά βλέπω ότι είσαι πολύ αρνητικός...

ξεκινήσαμε μια προσπάθεια 40 και πλέον συνάδελφοι ώστε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΟΥΜΕ

 

αυτό που προέχει είναι η ομοψυχία... όλοι θα έχουμε το ίδιο πρόβλημα, νομίζω...

 

 

ΨΗΦΙΣΤΕ, ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν συνάδελφο, δεν είναι του χαρακτήρα μου άλλωστε..

αλλά βλέπω ότι είσαι πολύ αρνητικός...

ξεκινήσαμε μια προσπάθεια 40 και πλέον συνάδελφοι ώστε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΟΥΜΕ

 

αυτό που προέχει είναι η ομοψυχία... όλοι θα έχουμε το ίδιο πρόβλημα, νομίζω...

 

 

ΨΗΦΙΣΤΕ, ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ...

Δεν καταλαβες τι  λεω . δεν εχω κανενα σκοπο να ερθω σε αντιπαραθεση για αυτο το θεμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψη μου θα πρέπει να δρομολογείται και μια αποχή ,υπέργεια κάτι τέλος πάντων παράλληλα

Το κείμενο θέλει φτιάξιμο  . μαζί σας και εγώ από Αθήνα

προτεινε τις αλλαγες που επιθυμεις :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κρατατε μικρο καλαθι για την συμμετοχη .

γιατι αν δεν μπονουν κλεφτες να μας  παρουν τις καρεκλες και τα πισια δεν θα βγουμε εξω

γιατι αναφερεσαι σε τριτο προσωπο?δεν εισαι μαζι μας? να κραταΜε λοιπον μικρο καλαθι το οποιο και κανουμε.

Οπως και να'χει, οταν ειμαστε μαζι σε κατι, διαφωνοντας θα βρουμε τη λυση!Διαφωνοντας επικοδομητικα ομως. Διαφωνεις σε κατι, προτεινε κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι αναφερεσαι σε τριτο προσωπο?δεν εισαι μαζι μας? να κραταΜε λοιπον μικρο καλαθι το οποιο και κανουμε.

Οπως και να'χει, οταν ειμαστε μαζι σε κατι, διαφωνοντας θα βρουμε τη λυση!Διαφωνοντας επικοδομητικα ομως. Διαφωνεις σε κατι, προτεινε κατι αλλο.

γιατι εγω κραταω μικρο καλαθι και το προτεινω και σε εσας ( τριτο προσωπο)

μακαρι  να κανω λαθος και να παρω κοφίνα στην πορεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβες τι  λεω . δεν εχω κανενα σκοπο να ερθω σε αντιπαραθεση για αυτο το θεμα .

οκ, πάμε απ΄την αρχή..

πρότεινε τις αλλαγές που λες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!

 

 

Στην Ζάκυνθο την 13/1/14 έχουμε συνάντηση οι λογιστές για το νέο ποινολόγιο και όχι μόνο.

Θα μεταβιβάσω το ανωτέρω κείμενο προς συζήτηση, προκειμένου να υπογραφεί απο συναδέλφους και να σας σταλεί με υπογραφές και ονόματα προκειμένου να το κοινοποιήσετε στους αρμόδιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι μέσα σε οποιαδήποτε προσπάθεια ... δε βλέπω άλλη λύση ... 

Χρειάζεται κινητοποίηση ... η κατάσταση με τα πρόστιμα είναι παρανοική σε τέτοιο βαθμό όπου το αλαλούμ των αλλαγών να μοιάζει παιχνιδάκι ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!

 

Στην Ζάκυνθο την 13/1/14 έχουμε συνάντηση οι λογιστές για το νέο ποινολόγιο και όχι μόνο.

Θα μεταβιβάσω το ανωτέρω κείμενο προς συζήτηση, προκειμένου να υπογραφεί απο συναδέλφους και να σας σταλεί με υπογραφές και ονόματα προκειμένου να το κοινοποιήσετε στους αρμόδιους.

θα περιμένουμε.. ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να βάλετε ένα e-mail και να σας στέλνουμε το τελικό κείμενο με στοιχειά μας και υπογραφή .

Στο τελικό  κείμενο να μπουν τα  όνο/να  χωρίς υπόγραφες

Έτσι θα είναι ευκολότερη  και γρηγορότερη η διαδικασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι μέσα σε οποιαδήποτε προσπάθεια ... δε βλέπω άλλη λύση ... 

Χρειάζεται κινητοποίηση ... η κατάσταση με τα πρόστιμα είναι παρανοική σε τέτοιο βαθμό όπου το αλαλούμ των αλλαγών να μοιάζει παιχνιδάκι ... 

αν δεν εχεις ηδη δωσει το μειλ σου, δωστο να συμπεριληφθεις στην κατασταση για παραλαβη μειλς με τις εξελιξεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι μέσα σε οποιαδήποτε προσπάθεια ... δε βλέπω άλλη λύση ... 

Χρειάζεται κινητοποίηση ... η κατάσταση με τα πρόστιμα είναι παρανοική σε τέτοιο βαθμό όπου το αλαλούμ των αλλαγών να μοιάζει παιχνιδάκι ... 

επίσης και εγώ

ψαρεύοντας έρχεται η θάλασσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι υπογραφές δεν πρέπει να βάλουμε μόνο εμείς, αλλά και οι πέλάτες μας. Άλλωστε αυτό το φορολογικό έκτρωμα δεν αφορά μόνο εμάς. Γι' αυτό πρέπει να βρεθεί τρόπος συλλογής υπογραφών είτε από τον κάθε επαγγελματία ξεχωριστά είτε και μέσω συλλόγων - σωματίων - κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η απάθεια των σχετιζόμενων φορέων!

Πού είναι οι εμπορικοί σύλλογοι ;

Δικηγορικοί σύλλογοι ;

Πού είναι οι επαγγελματικές οργανώσεις ;

Τα επιμελητήρια;Και τόσοι άλλοι φορείς. Από όλους τηρείται σιγή ιχθύος.

Δεν αφορά μόνο τους λογιστές το θέμα των προστίμων, των συγκεντρωτικών  , το όριο των 500 ευρώ,της φορολογίας και τόσα άλλα .

Αφορά όλο τον επιχειρηματικό κόσμο!!

Άραγε για πόσο ακόμα  θα υπάρχει επιχειρηματικός κόσμος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας παρακαλώ να διαβάσετε προσεκτικά και αναφέρετε τις όποιες διορθώσεις - προσθήκες - τροποποιήσεις ,

νομίζετε πως είναι αναγκαίες .

Προς:

- Υπουργό, Αναπληρωτή και Υφυπουργό Οικονομικών

- Βουλευτές

- Πανελλ. Ομοσπ. Φοροτεχνικών Ελευθέρων Επαγγελμ. (ΠΟΦΕΕ)

- Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης

Κοινοποίηση:

- ΣΔΟΕ

- Προϊστάμενους των ΔΟΥ

- Οικονομικό Επιμελητήριο Ελλάδος Τμήμα Κεντρικής Μακεδονίας

- Ομοσπ. Επαγγελματιών Βιοτ. & Εμπόρ

- Μ.Μ.Ε.- Taxheaven.gr

 

Διαμαρτυρία

 

Διαβάζοντας τις διατάξεις του νέου φορολογικού νόμου που αφορούν τους φόρους,

τους τόκους και τα πρόστιμα το μόνο που μπορεί κάποιος λογικός άνθρωπος να

σκεφτεί είναι ότι οι νέες αυτές διατάξεις αποτυπώνουν, ξεδιάντροπα, την πλήρη

ανικανότητα των εμπνευστών τους να νομοθετήσουν και να εφαρμόσουν ένα δίκαιο

και αποτελεσματικό φορολογικό σύστημα. Η αδυναμία του Κράτους να εισπράξει

τους φόρους, επειδή δεν έχει τον απαιτούμενο εξοπλισμό (βλ. π.χ. Πορτογαλία),

μεταφέρεται σε εμάς τους λογιστές αλλά και τους ίδιους τους φορολογούμενους οι

οποίοι όλοι μας, έχουμε μετατραπεί, εδώ και χρόνια, σε άμισθους κρατικούς

φοροεισπράκτορες (παρακράτηση και απόδοση Φ.Π.Α, παρακρατήσεις φόρων κ.λπ.).

Και μπορεί τον παραπάνω ρόλο να τον έχουμε αγόγγυστα σχεδόν αποδεχθεί. Αλλά

από άμισθοι φοροεισπράκτορες να μετατραπούμε όλοι σε φοροφυγάδες, ακόμη και

όταν υποπέσουμε σε μία διαδικαστική τυπική παράβαση, επιβαρυμένοι με εξοντωτικά

πρόστιμα να μας κυνηγούν, είναι κάτι που δεν μπορούμε σε καμία περίπτωση να ανεχθούμε.

Η τυχόν διατήρηση των νέων φορολογικών διατάξεων θα επιφέρει την κατάρρευση των

υλικών όρων αξιοπρεπούς ύπαρξης και διαβίωσης όλων ημών των φορολογούμενων,

για να μην αναφερθούμε στην ψυχολογική κατάρρευση από την οποία ήδη οι περισσότεροι

από εμάς πάσχουμε.

 

Ειδικότερα:

 

Από τα τέλη της προηγούμενης χρόνιας έγιναν ιστορικές αλλαγές με την ψήφιση

των νέων φορολογικών νομών που επέφεραν μεγάλη αγωνία και αβεβαιότητα στον

κόσμο των επιχειρήσεων .Από την 1/1/2014 ( έναρξη της ισχύος του Ν.4174/2013

ΚΦΔ) τελικά καλούμαστε να υποστούμε για μικρής δημοσιονομικής σημασίας (π.χ.

εκπρόθεσμη ή τροποποιητική δήλωση )πράξεις ή παραλήψεις εξοντωτικά πρόστιμα

που δεν μπορούμε να αντέξουμε-ανεχτούμε.

Τα παραπάνω σε συνδυασμό με όσα ο Ν.4172/2013 ορίζει για το όριο των 500 ευρώ

στις συναλλαγές, το νέο ληστρικό πρόστιμο των 10550 ευρώ για μη αναγραφή εργαζομένου

στην ΑΠΔ, και την μηνιαία υποβολή συγκεντρωτικών καταστάσεων, αποτελούν ένα

εκρηκτικό μείγμα όταν μάλιστα ενισχύονται αυτά με το νέο σλόγκαν : αναμένονται διευκρινίσεις.

Απαιτούμε αλλαγή όλων αυτών των τιμωρητικού ύφους διατάξεων του νέου ΚΦΔ, που στο μεγάλο

μέρος τους έρχονται σε αντίθεση με τις θεμελιώδης αρχές του δίκαιου και της δημόσιας διοίκησης

αλλά και ευρύτερα της προστασίας του δημόσιου συμφέροντος . Αρχές όπως της αναλογικότητας

που απορρέει από το σύνταγμα, στο άρθρο 25 § 1,δ΄.) δηλαδή της επιλογής μέσων ανάλογων

προς τον επιδιωκόμενο σκοπό ή η αρχή της καλής πίστης και της δικαιολογημένης εμπιστοσύνης

του διοικούμενου αλλά και η αρχή της χρηστής διοικήσεως, η οποία πρέπει να σέβεται την

προστασία των δικαιωμάτων του διοικουμένου και να λειτουργεί με επιείκεια.

 

Απαιτούμε να μπορούμε να κάνουμε την δουλεία μας χωρίς τον φόβο των

αδικαιολογήτων νέων ποινών-πρόστιμων για κάποιο ανθρώπινο λάθος και ειδικότερα την

τροποποίηση των άρθρων ,54,57,58, του ν.4174/2013. και τη εφαρμογή ενός κατάλληλου και

αναλογικού και όχι εξοντωτικού διοικητικού μέτρου.

 

Τέλος ζητάμε από το υπουργείο οικονομικών να κοινοποιήσει εγκαίρως τις

ερμηνευτικές εγκυκλίους για ένα μεγάλο μέρος ασαφή και σημαντικά θέματα που

δεν ξέρουμε πως να διαχειριστούμε.

 

(σχετικό με το http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=94068&page=2#entry601161)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...