Προς το περιεχόμενο

Άραγε υπάρχει ζωή... μετά το κλείσιμο του γραφείου?


geooo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άραγε υπάρχει ζωή μετά το κλείσιμο του γραφείου?

 

Συγνώμη αλλά εγώ δεν πρόκειται να τα καταφέρω με τα νέα πρόστιμα

και τις νέες διαδικασίες...

 

Θα περιμένω λίγο καιρό μπας και αλλάξει κάτι και θα ετοιμάζομαι ταυτόχρονα 

για θεαματική έξοδο...

 

Πιάνουν νομίζω τα χέρια μου, εδώ τα κατάφερα σαν λογιστής..

 

Ήταν και τα προηγούμενα χρόνια δύσκολα, αλλά το κακό παραπάει από 1/1/2014...

 

Δεν θέλω να αναφερθώ εκτενώς σε όρους όπως: 'άμισθος συνεργάτης' , 'δεν θέλουν 

τους αυτοαπασχολούμενους' , ΄'θέλουν μεγάλες ελεγκτικές εταιρείες' , 'μεταφορά

χρέους στους ιδιώτες' κ.α.

 

Άλλωστε ποτέ δεν ήμουν καλός στην έκθεση στο σχολείο και θα ήθελα να ακούσω 

άλλους συναδέλφους επί του θέματος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ευθύνες πλέον είναι τεράστιες, τα πρόστιμα είναι δυσβάσταχτα και άδικα και το κάθε λάθος μεταφράζεται σε χρηματική ποινή.

Υπ'αυτούς τους όρους, που κάθε μέρα γίνονται δυσμενέστεροι, όχι μόνο να δημιουργήσεις δεν μπορείς, αλλά είσαι πάντα με το πιστόλι στον κρόταφο και είσαι υποχρεωμένος στα χίλια πράγματα που κάνεις να είναι σωστά και τα χίλια.

Δεν μιλώ για την ψυχολογική φθορά, την σωματική εξάντληση, τους έντονους πονοκεφάλους και όλα τα άλλα.

Σου εύχομαι ολόψυχα καλή τύχη σε ό,τι κι αν κάνεις. Δεν υπάρχει προκοπή εδώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Κανείς δεν πρόκειται να τα βγάλει πέρα....... Νομιζω σίγουρα θα τα καταφέρεις συνάδελφε........ Είναι πολύ εξειδικευμένο το αντικείμενο και χρειάζεται γνώσεις. Το θέμα είναι τι μισθό θα παίρνουμε ......Άστα να πάνε........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντασου γιατρε, σκεφτομαι ετσι εχοντας καλο εισοδημα (για τετοιες εποχες) απο το επαγγελμα...

 

Και ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν συναδελφοι που ειναι πιο δυσκολα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ευθύνες πλέον είναι τεράστιες, τα πρόστιμα είναι δυσβάσταχτα και άδικα και το κάθε λάθος μεταφράζεται σε χρηματική ποινή.

Υπ'αυτούς τους όρους, που κάθε μέρα γίνονται δυσμενέστεροι, όχι μόνο να δημιουργήσεις δεν μπορείς, αλλά είσαι πάντα με το πιστόλι στον κρόταφο και είσαι υποχρεωμένος στα χίλια πράγματα που κάνεις να είναι σωστά και τα χίλια.

Δεν μιλώ για την ψυχολογική φθορά, την σωματική εξάντληση, τους έντονους πονοκεφάλους και όλα τα άλλα.

Σου εύχομαι ολόψυχα καλή τύχη σε ό,τι κι αν κάνεις. Δεν υπάρχει προκοπή εδώ...

Τα είπες όλα ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 years later...

Μετά από 7 χρόνια στο επάγγελμα ήρθε μια μνημειώδη ζημιά και ένα παρολίγον εγκεφαλικό την προηγούμενη Πέμπτη... οπότε και ανακάλυψα ότι το σύνολο του λογιστικού μου βίου έχει γίνει encrypt από κάποιους, με μπλοκάρισμα σε όλες τις βάσεις δεδομένων (λογιστική-μισθοδοσία και ό,τι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς), στα αρχεία μου, στα ηλεκτρονικώς τηρούμενα βιβλία των πελατών μου (και μετά σου λένε να τιμάς την τεχνολογία - π@π@ρι@), στο δίσκο του back-up (ο οποίος ήταν συνδεδεμένος με το pc γιατί δούλευα μέχρι την προηγουμένη τα μεσάνυχτα), ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!!!!

Δουλεύω μόνη μου και μέσα σε 1 εβδομάδα έγιναν πάνω από 7.000 λογιστικές εγγραφές για να προλάβω να στείλω τις δηλώσεις στην ώρα τους.... Τη μια δεν την πρόλαβα, αλλά αφού έμεινε μια, ας είναι.... Και από τότε, έχω ένα ασύλληπτο σφίξιμο στο στομάχι που σκέφτομαι ότι θα πρέπει να ξανακαταχωρήσω τα πάντα ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΤΩΝ, ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ μου για να τυπώσω τα βιβλία τους τουλάχιστον (ΣΕ ΧΑΡΤΙ!!!)....

Σε αυτά ήρθε και προστέθηκε ένας γερός-γερός τσακωμός με έναν αχαρακτήριστο που έχει να με πληρώσει 2 χρόνια και από πάνω γκρινιάζει και φωνάζει ότι τον έχω γραμμένο.... Θράσος???????

Σκέφτομαι να παραδώσω τα όπλα και να βρω κάτι άλλο.....

Να είμαι υπάλληλος.....

Να τα ενημερώσω όλα όπως πρέπει και μέχρι το τέλος του χρόνου να κλείσω....

Να τα ξεφορτωθώ, να κοιμάμαι, να βλέπω το παιδί μου.... Και ας είναι και με λιγότερα στην τσέπη.

Ίσως είμαι πολύ αγχώδης εγώ γι'αυτή τη δουλειά.... Βρίσκω παντού παραλείψεις, λάθη, αγχώνομαι, στρεσάρομαι, δεν κοιμάμαι, ξεχνάω... Ίσως είναι υπερκόπωση, ίσως όμως είναι και απλά έτσι πια το επάγγελμα.... Σε ό,τι και να με ρωτήσουν έχω μια μόνιμη ανασφάλεια ότι δεν δίνω τη σωστή απάντηση.... Ότι μάλλον υπάρχει κάτι που δεν ξέρω, ότι κάνω λάθος, ότι τους αφήνω εκτεθειμένους..... Και δεν ήμουν έτσι όταν ξεκίνησα. Είχα όρεξη, τώρα δεν έχω... Τώρα έχω άγχος. Μόνο.

Τέλοσπάντων, η ερώτησή μου είναι για όποιον συνάδελφο τυχόν γνωρίζει: Αν αποφασίσει κανείς να το κλείσει το παλιάμπελο, απλά ενημερώνει τους πελάτες του να βρουν κάτι άλλο από μόνοι τους ή μπορεί να παραδώσει το πελατολόγιό του σε άλλο γραφείο πχ...? Τι γίνεται συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις....? Έτσι τα εθιμοτυπικά ρωτώ....

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση θελήσει να δώσει κανείς (εν μέσω του μπαχάλου που εκτυλίσσεται) και εύχομαι ολόψυχα σε όλους σας καλό κουράγιο και υπομονή....

 

Βικεντία

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν , Viper said:

Μετά από 7 χρόνια στο επάγγελμα ήρθε μια μνημειώδη ζημιά και ένα παρολίγον εγκεφαλικό την προηγούμενη Πέμπτη... οπότε και ανακάλυψα ότι το σύνολο του λογιστικού μου βίου έχει γίνει encrypt από κάποιους, με μπλοκάρισμα σε όλες τις βάσεις δεδομένων (λογιστική-μισθοδοσία και ό,τι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς), στα αρχεία μου, στα ηλεκτρονικώς τηρούμενα βιβλία των πελατών μου (και μετά σου λένε να τιμάς την τεχνολογία - π@π@ρι@), στο δίσκο του back-up (ο οποίος ήταν συνδεδεμένος με το pc γιατί δούλευα μέχρι την προηγουμένη τα μεσάνυχτα), ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!!!!

Δουλεύω μόνη μου και μέσα σε 1 εβδομάδα έγιναν πάνω από 7.000 λογιστικές εγγραφές για να προλάβω να στείλω τις δηλώσεις στην ώρα τους.... Τη μια δεν την πρόλαβα, αλλά αφού έμεινε μια, ας είναι.... Και από τότε, έχω ένα ασύλληπτο σφίξιμο στο στομάχι που σκέφτομαι ότι θα πρέπει να ξανακαταχωρήσω τα πάντα ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΤΩΝ, ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ μου για να τυπώσω τα βιβλία τους τουλάχιστον (ΣΕ ΧΑΡΤΙ!!!)....

Σε αυτά ήρθε και προστέθηκε ένας γερός-γερός τσακωμός με έναν αχαρακτήριστο που έχει να με πληρώσει 2 χρόνια και από πάνω γκρινιάζει και φωνάζει ότι τον έχω γραμμένο.... Θράσος???????

Σκέφτομαι να παραδώσω τα όπλα και να βρω κάτι άλλο.....

Να είμαι υπάλληλος.....

Να τα ενημερώσω όλα όπως πρέπει και μέχρι το τέλος του χρόνου να κλείσω....

Να τα ξεφορτωθώ, να κοιμάμαι, να βλέπω το παιδί μου.... Και ας είναι και με λιγότερα στην τσέπη.

Ίσως είμαι πολύ αγχώδης εγώ γι'αυτή τη δουλειά.... Βρίσκω παντού παραλείψεις, λάθη, αγχώνομαι, στρεσάρομαι, δεν κοιμάμαι, ξεχνάω... Ίσως είναι υπερκόπωση, ίσως όμως είναι και απλά έτσι πια το επάγγελμα.... Σε ό,τι και να με ρωτήσουν έχω μια μόνιμη ανασφάλεια ότι δεν δίνω τη σωστή απάντηση.... Ότι μάλλον υπάρχει κάτι που δεν ξέρω, ότι κάνω λάθος, ότι τους αφήνω εκτεθειμένους..... Και δεν ήμουν έτσι όταν ξεκίνησα. Είχα όρεξη, τώρα δεν έχω... Τώρα έχω άγχος. Μόνο.

Τέλοσπάντων, η ερώτησή μου είναι για όποιον συνάδελφο τυχόν γνωρίζει: Αν αποφασίσει κανείς να το κλείσει το παλιάμπελο, απλά ενημερώνει τους πελάτες του να βρουν κάτι άλλο από μόνοι τους ή μπορεί να παραδώσει το πελατολόγιό του σε άλλο γραφείο πχ...? Τι γίνεται συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις....? Έτσι τα εθιμοτυπικά ρωτώ....

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση θελήσει να δώσει κανείς (εν μέσω του μπαχάλου που εκτυλίσσεται) και εύχομαι ολόψυχα σε όλους σας καλό κουράγιο και υπομονή....

 

Βικεντία

 

Βικεντία μην το κλείσεις. Δεν το λέω για να σε παρηγορήσω, στην ίδια ψυχολογική κατάσταση είμαστε και εμείς. Δεν μπορώ να σου πω (ντρέπομαι) το άθροισμα των προστίμων που πληρώσαμε για τους πελάτες, για λάθη που έγιναν με δική μας υπαιτιότητα.

Δώσε του άλλη μια ευκαιρία, και αυτό παιδί σου είναι.

Σπύρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι δυναμη και κουραγιο να συνεχισεις αυτο το ψυχοφθορο επαγγελμα ολοι οριακα ειμαστε και απο προστιμα αστα να πανε...

 

 

Υ.Γ. Οσο για τους κακοπληρωτες γεμισε ο τοπος... Καλη δυναμη βικεντια, ελπιζω να παρεις την σωστη αποφαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απο τα ιδια συννεχιζω τη κληρονομια του πατερα μου απο το 1989 χωρις φοβο αλλα με παθος..

καταφερα να απομονωσω τους αφελεις και να δωσω χρονο περισσοτερο στον εαυτο μου..ομως παραλα αυτα η δουλεια μας εχει γινει διακρκως ενα αχαλινωτο μπαχαλο με νομους και παραθυρακια....!!!

 

υ.γ. εχεις δικιο εκει παω και εγω καπου μακρια μονιμα αλλα αγαπημενα..καλη δυναμη φιλε μου..και να θυμασαι ο αγωνας καπου παντα δικαιωνεται...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το θέμα είναι πολύ επικίνδυνο για όλους.

ούτε κανά παλιότερο back up έχεις? κανά παλιότερο pc,ώστε να βρεις 1 βάση?   κανονικά θέλει 2-3 δίσκους.

ΜΗΝ πειράξεις τίποτα ,μήπως κάποιος προγραμματιστής μπορεί να κάνει κάτι.

οι πάσης φύσης δηλώσεις ετών είναι ηλεκτρονικές ,οπότε με τα παραστατικά μπορείς να ξαναφτιάξεις τα βιβλία ,όταν απαιτηθεί σε έλεγχο.

ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ,μην αγχώνεσαι ξεκίνα σιγά σιγά το 2017  και βλέπεις για τα παλιότερα αφιέρωσε 2-3 ώρες καθημερινά (μετά τα δεδομένα του  2017)  "ανάκτηση βιβλίων".

και άμεσα την μισθοδοσία.  προυπηρεσίες κλπ. από την κατάσταση επιθεώρησης.

για τα υπόλοιπα άγχος-αμφιβολία τι διαβάζεις και τι καταλαβαίνεις ,τα γράψανε και οι συνάδελφοι παραπάνω.

μειονεκτικά αισθάνεσαι γιατί νομίζεις ότι είσαι η μόνη.  αμ δε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχές του μήνα δέχτηκα και εγώ επίθεση και κλειδώσαν τα πάντα στον υπολογιστή μου όλα τα προγράμματα. Δυστυχώς το back up ήταν 17/5/17. Ο ιος είναι νέος, ακόμη δεν μπορούν να τον σπάσουν. 

προσοχή λοιπόν καθημερινά back up και μην αφήνετε το εξωτερικό συνδεμμένο στον υπολογιστή σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να πω την καλημέρα μου και να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις και τις απόψεις σας... Με βοηθήσατε πολύ!

Σπύρο, το γραφείο είναι παιδί μου ναι, αλλά σε αυτή τη φάση χρήζει πάσης φύσεως περίθαλψης (από ψυχολογικής μέχρι ό,τι μπορείς να φανταστείς) και λοιπής φαρμακευτικής αγωγής και δεν ξέρω πως θα βγει...!!!!!

PROAKIS επειδή ρώτησες (και σ'ευχαριστώ γι'αυτό) υπάρχει ένα back-up με ημερομηνία 14/10/2016 σε έναν άλλο δίσκο εξωτερικό, ο οποίος όμως είχε παρουσιάσει πρόβλημα και γι'αυτό αντικαταστάθηκε - δεν τον πέταξα, οπότε τον έχω παραδώσει στον καθ'ήν αρμόδιο και κάνω το σταυρό μου να μπορέσει να κάνει κάτι....

Επειδή και με την Epsilon που μίλησα για τα καθέκαστα, μου είπαν ότι είχαν ανάλογα θέματα και σε λογιστικά γραφεία στη Λέρο.. Τι να πω... Φιλική συμβουλή (όπως λέει και ο mimis), να παίρνετε back up ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ σε 2 τουλάχιστον σημεία και να μην ξεχνάτε το δίσκο πάνω στο pc!!!!! Είναι πολύ σοβαρό το πράγμα...

Και πάλι σας ευχαριστώ τόσο θερμά... Βλέποντας λοιπόν και κάνοντας...

Πάντως, ένα έχω να πω: ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ σε όλους!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τεχνικό κομμάτι του προβλήματος σου είναι απλα να μην σου τύχει, και ελπίζω να βρείς λύση σύντομα. Ειδάλλως, καλά στα λέει ο PROAKIS.

 

Για το άγχος, την ανασφάλεια, την κόπωση κλπ., απλά θα πώ πως μόλις περιέγραψες την καθημερινότητα μου. Και δεν υπερβάλλω, ούτε το λέω έτσι. Δυστυχώς δεν μπορώ να σου δωσω κάποια λύση ή συμβουλή, αλλά ελπίζω να αισθανθείς καλύτερα ξέροντας πως δεν έισαι μόνη σε αυτή την κατάσταση. Σου εύχομαι πραγματικά τα καλύτερα για σένα και την οικογένεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Viper said:

Αρχικά να πω την καλημέρα μου και να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις και τις απόψεις σας... Με βοηθήσατε πολύ!

Σπύρο, το γραφείο είναι παιδί μου ναι, αλλά σε αυτή τη φάση χρήζει πάσης φύσεως περίθαλψης (από ψυχολογικής μέχρι ό,τι μπορείς να φανταστείς) και λοιπής φαρμακευτικής αγωγής και δεν ξέρω πως θα βγει...!!!!!

PROAKIS επειδή ρώτησες (και σ'ευχαριστώ γι'αυτό) υπάρχει ένα back-up με ημερομηνία 14/10/2016 σε έναν άλλο δίσκο εξωτερικό, ο οποίος όμως είχε παρουσιάσει πρόβλημα και γι'αυτό αντικαταστάθηκε - δεν τον πέταξα, οπότε τον έχω παραδώσει στον καθ'ήν αρμόδιο και κάνω το σταυρό μου να μπορέσει να κάνει κάτι....

Επειδή και με την Epsilon που μίλησα για τα καθέκαστα, μου είπαν ότι είχαν ανάλογα θέματα και σε λογιστικά γραφεία στη Λέρο.. Τι να πω... Φιλική συμβουλή (όπως λέει και ο mimis), να παίρνετε back up ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ σε 2 τουλάχιστον σημεία και να μην ξεχνάτε το δίσκο πάνω στο pc!!!!! Είναι πολύ σοβαρό το πράγμα...

Και πάλι σας ευχαριστώ τόσο θερμά... Βλέποντας λοιπόν και κάνοντας...

Πάντως, ένα έχω να πω: ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ σε όλους!!!

 

άμα σου διηγηθώ την εμπειρία που έζησα πριν ακριβώς 4 χρόνια, ειλικρινά θα βάλεις τα κλάματα!!

θα βρεις τον τρόπο..

συνέχισε..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Viper said:

Αρχικά να πω την καλημέρα μου και να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις και τις απόψεις σας... Με βοηθήσατε πολύ!

Σπύρο, το γραφείο είναι παιδί μου ναι, αλλά σε αυτή τη φάση χρήζει πάσης φύσεως περίθαλψης (από ψυχολογικής μέχρι ό,τι μπορείς να φανταστείς) και λοιπής φαρμακευτικής αγωγής και δεν ξέρω πως θα βγει...!!!!!

PROAKIS επειδή ρώτησες (και σ'ευχαριστώ γι'αυτό) υπάρχει ένα back-up με ημερομηνία 14/10/2016 σε έναν άλλο δίσκο εξωτερικό, ο οποίος όμως είχε παρουσιάσει πρόβλημα και γι'αυτό αντικαταστάθηκε - δεν τον πέταξα, οπότε τον έχω παραδώσει στον καθ'ήν αρμόδιο και κάνω το σταυρό μου να μπορέσει να κάνει κάτι....

Επειδή και με την Epsilon που μίλησα για τα καθέκαστα, μου είπαν ότι είχαν ανάλογα θέματα και σε λογιστικά γραφεία στη Λέρο.. Τι να πω... Φιλική συμβουλή (όπως λέει και ο mimis), να παίρνετε back up ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ σε 2 τουλάχιστον σημεία και να μην ξεχνάτε το δίσκο πάνω στο pc!!!!! Είναι πολύ σοβαρό το πράγμα...

Και πάλι σας ευχαριστώ τόσο θερμά... Βλέποντας λοιπόν και κάνοντας...

Πάντως, ένα έχω να πω: ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ σε όλους!!!

 

"και να μην ξεχνάτε το δίσκο πάνω στο pc!!!!! Είναι πολύ σοβαρό το πράγμα.. "  τι θελεις  να πεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Σ ΚΩΣΤΗΣ said:

"και να μην ξεχνάτε το δίσκο πάνω στο pc!!!!! Είναι πολύ σοβαρό το πράγμα.. "  τι θελεις  να πεις

θελει να πει το τσαφ ειναι πολυ κοντα , κι παντα να εχεις backup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Σ ΚΩΣΤΗΣ said:

"και να μην ξεχνάτε το δίσκο πάνω στο pc!!!!! Είναι πολύ σοβαρό το πράγμα.. "  τι θελεις  να πεις

εάν έχεις τον εξωτερικό δίσκο συνδεδεμένο με τον υπολογιστή και μολυνθεί αυτός ,θα σου αχρηστέψει και το back up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, parmgr said:

θελει να πει το τσαφ ειναι πολυ κοντα , κι παντα να εχεις backup

΄Θέλω να πω ότι όταν θα κάνετε back-up να "ξεκουμπώνετε" το δίσκο που κάνετε το back up από τον Η/Υ και να τον βάζετε σε συρτάρι, να τον παίρνετε σπίτι σας, κάπου τέλοσπάντων..

Εγώ την πάτησα γιατί είχα τον δίσκο κουμπωμένο πάνω στη usb θύρα του pc με τη λογική ότι θα έπαιρνα back-up την επόμενη... Εμ, έλα που δεν πρόλαβα....

Ειλικρινά, νομίζω ότι δεν αντιλαμβανόμαστε τη σπουδαιότητα της φύλαξης και προστασίας όλης αυτής της (χαμαλο)δουλειάς που βγάζουμε καθημερινά και κοιτάμε μόνο το να την κάνουμε στην ώρα της και όσο πιο σωστά τελοσπάντων γίνεται και δεν λογαριάζουμε το να τη διαφυλάξουμε από το οτιδήποτε... Τουλάιχστον εγώ ήμουν έτσι, δεν το σπουδαιολογούσα, έλεγα έλα μωρέ εγώ δεν μπαίνω σε χαζο-σελίδες, δεν έχω facebook, twitter και όλα αυτά, τι θα πάθω....

Και όμως!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, jim1970 said:

άμα σου διηγηθώ την εμπειρία που έζησα πριν ακριβώς 4 χρόνια, ειλικρινά θα βάλεις τα κλάματα!!

θα βρεις τον τρόπο..

συνέχισε..

 

Ευχαριστώ πολύ....

Θα ήθελα όμως να μου πεις!

Όχι από μαζοχισμό ή σαδισμό αλλά θα ήθελα να ξέρω πως το αντιμετώπισες... Βοηθάει καμιά φορά! Ψυχολογικώς.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, alexdarmis said:

Το τεχνικό κομμάτι του προβλήματος σου είναι απλα να μην σου τύχει, και ελπίζω να βρείς λύση σύντομα. Ειδάλλως, καλά στα λέει ο PROAKIS.

 

Για το άγχος, την ανασφάλεια, την κόπωση κλπ., απλά θα πώ πως μόλις περιέγραψες την καθημερινότητα μου. Και δεν υπερβάλλω, ούτε το λέω έτσι. Δυστυχώς δεν μπορώ να σου δωσω κάποια λύση ή συμβουλή, αλλά ελπίζω να αισθανθείς καλύτερα ξέροντας πως δεν έισαι μόνη σε αυτή την κατάσταση. Σου εύχομαι πραγματικά τα καλύτερα για σένα και την οικογένεια σου.

Σε ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά...

Απλά, όλο αυτό δεν ξέρω για πόσο μπορεί ο καθένας να το κουβαλάει στις πλάτες του...

Εννοώ ότι είναι τόσο μεγάλη η ευθύνη για όλα αυτά που αναλαμβάνει ένας λογιστής να κάνει που με όση ευκολία θα σε πάρει κάποιος τηλέφωνο να σου ζητήσει κάτι (γιατί ο λογιστής μόνο συνταγή για μουσακά δε δίνει πια) με άλλη τόση ευκολία θα προτάξει το δάκτυλο και θα σε δείξει όταν θα αναζητηθούν ευθύνες για λάθη ή/και παραλείψεις....

Ο άλλος σου λέει, εγώ δεν ήξερα, έτσι μου είπανε να κάνω, δεν με ενημέρωσαν, κλπ, κλπ, κλπ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μας πάντως τι έγινε με τον παλιό δίσκο ,όταν τα καταφέρουν. γιατί άμα βρεις μέχρι το 2016 ,περιορίζεται η ζημιά.

και γενικώς μην υπάρξει κάποιος που έσπασε τον ιό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται θα ενημερώσω, ειδικά αν βγει λογάριθμος για τον συγκεκριμένο ιό...

Προς το παρόν αναμένω, καταχωρώ και τάζω πίτες στον Άγιο Φανούριο.....

Ό,τι μπορώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες!!

Μόλις είδα το θέμα να αναρτάται "ως νέο" στην κοινότητα, μόνο τα κλάματα που δεν έβαλα πριν καν ακόμα να το ανοίξω και να διαβάσω τι έχει να πει ο καθένας από εμάς, με όλες τις ανατριχιαστικές λεπτομέρειες ασχέτως αν έχει πάθει ή όχι κάτι αντίστοιχο!!

Αγαπητοί-ες viper και geoo, σας καταλαβαίνω απόλυτα !!! Ότι και να σας πω είναι λίγο σε αυτό που νοιώθετε και περνάτε.

Viper, δυστυχώς έπαθα κάτι αντίστοιχο και εγώ πριν ακριβώς 7 χρόνια, τέλη Ιουλίου ήταν!! Μετά από "αγώνα ταχύτητας" για να προλάβουμε να μαζέψουμε τα αμάζευτα και αφού εξαντλήσαμε όλα τα περιθώρια (2 εταιρείες στην Ελλάδα και μια στο εξωτερικό ελέγξανε τους HDD) να ανασυρθούν τα δεδομένα των πελατών, "χάνοντας" ένα αρκετά μεγάλο και σεβαστό χρηματικό ποσό που όλοι μας ξέρουμε με τι κόπο μαζεύονται.

Μετά από αυτό το "χτύπημα", ήρθαν και οι διάφοροι έλεγχοι από ΔΟΥ, ΣΔΟΕ κτλ, οπότε καταλαβαίνετε......ότι δεν υπήρχαν περιθώρια άλλου λάθους! Έτσι και μετά από όλα αυτά, καταφέραμε να αντέξουμε ακόμα δύο χρόνια.Τον 3ο χρόνο, αποφασίσαμε να "πουλήσουμε" το γραφείο. Οπότε, κάναμε μια αποτίμηση της αξίας των υλικών αγαθών και των πελατών μας (πολύ δύσκολο αυτό) και αρχίσαμε να το επικοινωνούμε.

Το τέλος αυτού ήταν αίσιο (σε γενικές γραμμές), αλλά όχι κερδοφόρο. Απλά, άφησα πίσω μου κάτι που δεν μπορούσε να προχωρήσει άλλο, στην κατάσταση που είχε διαμορφωθεί.

Θεωρώ ότι ήταν η καλύτερη επιλογή το να προχωρήσουμε μπροστά, με ότι και αν μας κληρονόμησε αυτό π.χ. χρέη από οφειλές σε ΔΟΥ & Ταμεία αλλά και όλα τα ανείσπρακτα υπόλοιπα που μας αφήσανε οι "βερεσέδες" καλοπληρωτές πελάτες μας, "στην υγεία των κορόιδων"!!!

Η συνέχεια της ιστορίας δεν ήταν και δεν είναι καθόλου εύκολη, αλλά σίγουρα δεν νοιώθω το καθημερινό βάδισμα σε τεντωμένο σχοινί και το πιστόλι στον κρόταφο, όπως τότε!!!

Αυτά συνάδελφοι-ες. Εγώ εύχομαι να καταφέρετε να αποφασίσετε αυτό που θα σας δώσω ζωή. "Απομακρυνθείτε" λίγο από το πρόβλημα, όσο δύσκολο και αν είναι αυτό και αποφασίστε με καθαρότερο μυαλό.

Καλό καλοκαίρι!!

Υ.Γ. Όπου μπορώ να σας βοηθήσω, Viper & geoo μιας και το έχω περάσει ήδη, ευχαρίστως να τα πούμε και τηλεφωνικώς ή μέσω mail. Αν θέλετε, μην διστάσετε να το ζητήσετε! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...