Προς το περιεχόμενο
  • 0

υποχρεωσεις συλλογου μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα


dodos

Ερώτηση

εγινε εναρξη συλλογου-σωματειου  μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα .

επειδη δεν μου εχει τυχει ποτε τι υποχρεωσεις εχει στο ετος ?

δεν υποκειται εννοειται σε φπα .

και δεν εχουν υποχρεωση τηρησης βιβλιων

αν εισπρατει δωρεα τι παραστατικο εκδιδει αποδειξη εισπραξης ?

τα εσοδα απο εισφορες μελων τα δηλωνει καπου ?

τι φορολογικα εντυπα συμπληρωνει στο τελος του ετους

κανει συγκεντρωτικες τιμολογιων?

οποια πληροφορια δεκτη η καποιο link

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Στο συνημμένο αρχείο είναι μια καλή δουλειά του συναδέλφου μου εδώ στα Χανιά, Κουνελάκη Στέλιο.

 

Διάβασέ τα με προσοχή. Αναφέρεται στα Χανιά, αλλά το ίδιο είναι σε όλη τη Χώρα, άρα πας στην Περιφέρεια σας 

 

Αν υπάρχει κάποια μικρο αλλαγή δεν θα είναι σπουδαία. 

SCAN_20150503_233922345.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο συνημμένο αρχείο είναι μια καλή δουλειά του συναδέλφου μου εδώ στα Χανιά, Κουνελάκη Στέλιο.

 

Διάβασέ τα με προσοχή. Αναφέρεται στα Χανιά, αλλά το ίδιο είναι σε όλη τη Χώρα, άρα πας στην Περιφέρεια σας 

 

Αν υπάρχει κάποια μικρο αλλαγή δεν θα είναι σπουδαία. 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τι πρόβλημα να υπάρχει..οχι

συναδελφος μου ειπε οτι παλιοτερα καταθετανε ισολογισμο για μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα στην εφορια, και οταν οι συνδρομες ηταν παραπανω απο τα εξοδα εβαζε λογαριασμο κερδη σε νεο, δεν ξερω αν ζητανε κατι οι εφοριες τωρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συναδελφος μου ειπε οτι παλιοτερα καταθετανε ισολογισμο για μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα στην εφορια, και οταν οι συνδρομες ηταν παραπανω απο τα εξοδα εβαζε λογαριασμο κερδη σε νεο, δεν ξερω αν ζητανε κατι οι εφοριες τωρα 

 

Όχι Ζήνωνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

του ειπαν οτι σε περιπτωση ελεγχου να εχει ενα προχειρο ισολογισμο , συνδρομες απ τη μια και εξοδα+ κερδη εις νεο η ζημιες , μονο σε περιπτωση ελεγχου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

του ειπαν οτι σε περιπτωση ελεγχου να εχει ενα προχειρο ισολογισμο , συνδρομες απ τη μια και εξοδα+ κερδη εις νεο η ζημιες , μονο σε περιπτωση ελεγχου 

 

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο για ισολογισμό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λογικα ναι ,εγω ρωταω τα εσοδα μελων εκδηλωσεων η διαφημησεων σε εφημεριδες που αφορουν σκοπους του μη κερδοσκοπικου

χαρακτηρα εφοσον δεν φορολογουνται τα βαζουμε σε καποια δηλωση την ετησια η οχι ?

 

εχω γραψει παραπανω καποιες σκεψεις βαση αναγνωσεις αποφασεων και θα ηθελα αν εχει καποιος παρομοια

περιπτωση να μας πει πρακτικα πως λειτουργει και τι βαζουμε τελικα στην δηλωση

 

συγχωρεσε με αν επαναλαμβάνω κάποιον προλαλήσαντα αλλα δεν κοιταξα τα προηγούμενα posts.

Αν ξεκινήσει το σωματείο και έχει πχ ένα περιοδικό που το μοιράζει στα μέλη του, αυτο είναι εμπορική δραστηριότητα που σημαίνει ΦΠΑ, συγκεντρωτικές, κωδικό στο ΤΣΠΕΑΘ για απόδοση του αγγελιοσήμου κλπ (μιλάω για τα έσοδα απο τις διαφημίσεις)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοί συνάδερφοι θα ήθελα μια βοήθεια.

Έκδόθηκε τιμολόγιο 31-12-2014 σε ΝΠΔΔ με παρακράτηση 8%, το τιμολόγιο δεν έχει πληρωθεί ακόμη από το ΝΠΔΔ.

Έπρεπε η παρακράτηση φόρου να αποδωθεί το Φεβρουάριο ή σε 2 μήνες από την πληρωμή του τιμολογίου (όποτε γίνει αυτή).

Εάν πληρωθεί το τιμολόγιο το 2015 και γίνει η παρακράτηση εντός 2 μηνών, αυτή όμως αφορά τιμολόγιο του 2014 (μιλάω για την βεβαίωση αποδοχών).

Ξέρει κάποιος τι γίνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοί συνάδερφοι θα ήθελα μια βοήθεια.

Έκδόθηκε τιμολόγιο 31-12-2014 σε ΝΠΔΔ με παρακράτηση 8%, το τιμολόγιο δεν έχει πληρωθεί ακόμη από το ΝΠΔΔ.

Έπρεπε η παρακράτηση φόρου να αποδωθεί το Φεβρουάριο ή σε 2 μήνες από την πληρωμή του τιμολογίου (όποτε γίνει αυτή).

Εάν πληρωθεί το τιμολόγιο το 2015 και γίνει η παρακράτηση εντός 2 μηνών, αυτή όμως αφορά τιμολόγιο του 2014 (μιλάω για την βεβαίωση αποδοχών).

Ξέρει κάποιος τι γίνετε;

 

 

Η παρακράτηση αποδίδεται σε 2 μήνες από την πληρωμή και όχι από την έκδοση του τιμολογίου. 

 

Ν.4172/2013 Άρθρο 64

 

2. Οι φορείς γενικής κυβέρνησης εκτός από τις κεφαλαιουχικές εταιρείες κατά την προμήθεια κάθε είδους αγαθών ή υπηρεσιών από φυσικά ή νομικά πρόσωπα, υποχρεούνται, κατά την καταβολή ή την έκδοση της σχετικής εντολής πληρωμής της αξίας αυτών, να παρακρατούν φόρο εισοδήματος, ο οποίος υπολογίζεται στο καθαρό ποσό της αξίας των αγαθών ή υπηρεσιών με συντελεστή ως ακολούθως:

αα) ποσοστό ένα τοις εκατό (1%) για τα υγρά καύσιμα και τα προϊόντα καπνοβιομηχανίας,

ββ) ποσοστό τέσσερα τοις εκατό (4%) για τα λοιπά αγαθά και

γγ) ποσοστό οκτώ τοις εκατό (8%) για την παροχή υπηρεσιών.

Εξαιρούνται από την παρακράτηση φόρου οι υπόχρεοι του πρώτου εδαφίου:

αα) όταν προμηθεύονται αγαθά ή τους παρέχονται υπηρεσίες και δεν απαιτείται σύμβαση, εφόσον η καθαρή αξία αυτών, κατά συναλλαγή, δεν υπερβαίνει το ποσό των εκατόν πενήντα (150) ευρώ,

ββ) όταν λαμβάνουν υπηρεσίες ή προμηθεύονται ηλεκτρικό ρεύμα, τηλεφωνικές συνδιαλέξεις, τηλεγραφήματα, γραμματόσημα, φωταέριο, νερό και εισιτήρια γενικά, 

γγ) όπου προβλέπεται παρακράτηση ή προκαταβολή φόρου από άλλη διάταξη για το ίδιο έσοδο και

δδ) όταν προμηθεύονται αγαθά ή τους παρέχονται υπηρεσίες από τις πολεμικές βιομηχανίες ΕΑΒ, ΕΒΟ, ΠΥΡΚΑΛ και ΕΛΘΟ, καθώς και από το Κέντρο Επιχειρηματικής Πολιτιστικής Ανάπτυξης (Κ.Ε.Π.Α.) και την Αναπτυξιακή Ένωση Μακεδονίας (ΑΝ.Ε.Μ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η παρακράτηση αποδίδεται σε 2 μήνες από την πληρωμή και όχι από την έκδοση του τιμολογίου. 

 

Ν.4172/2013 Άρθρο 64

 

2. Οι φορείς γενικής κυβέρνησης εκτός από τις κεφαλαιουχικές εταιρείες κατά την προμήθεια κάθε είδους αγαθών ή υπηρεσιών από φυσικά ή νομικά πρόσωπα, υποχρεούνται, κατά την καταβολή ή την έκδοση της σχετικής εντολής πληρωμής της αξίας αυτών, να παρακρατούν φόρο εισοδήματος, ο οποίος υπολογίζεται στο καθαρό ποσό της αξίας των αγαθών ή υπηρεσιών με συντελεστή ως ακολούθως:

αα) ποσοστό ένα τοις εκατό (1%) για τα υγρά καύσιμα και τα προϊόντα καπνοβιομηχανίας,

ββ) ποσοστό τέσσερα τοις εκατό (4%) για τα λοιπά αγαθά και

γγ) ποσοστό οκτώ τοις εκατό (8%) για την παροχή υπηρεσιών.

Εξαιρούνται από την παρακράτηση φόρου οι υπόχρεοι του πρώτου εδαφίου:

αα) όταν προμηθεύονται αγαθά ή τους παρέχονται υπηρεσίες και δεν απαιτείται σύμβαση, εφόσον η καθαρή αξία αυτών, κατά συναλλαγή, δεν υπερβαίνει το ποσό των εκατόν πενήντα (150) ευρώ,

ββ) όταν λαμβάνουν υπηρεσίες ή προμηθεύονται ηλεκτρικό ρεύμα, τηλεφωνικές συνδιαλέξεις, τηλεγραφήματα, γραμματόσημα, φωταέριο, νερό και εισιτήρια γενικά, 

γγ) όπου προβλέπεται παρακράτηση ή προκαταβολή φόρου από άλλη διάταξη για το ίδιο έσοδο και

δδ) όταν προμηθεύονται αγαθά ή τους παρέχονται υπηρεσίες από τις πολεμικές βιομηχανίες ΕΑΒ, ΕΒΟ, ΠΥΡΚΑΛ και ΕΛΘΟ, καθώς και από το Κέντρο Επιχειρηματικής Πολιτιστικής Ανάπτυξης (Κ.Ε.Π.Α.) και την Αναπτυξιακή Ένωση Μακεδονίας (ΑΝ.Ε.Μ.).

Συμφωνώ σε αυτό 100%, αλλά με την βεβαίωση τι γίνετε; στην εφορία δεν μου ακυρώνουν την εγγραφή του φόρου και μην ξεχνάς ότι εάν παρακρατήσεις το φόρο το 2015 το τιμολόγιο είναι του 2014 και του χρόνου η βεβαίωση θα αφορά εισοδήματα του 2014 για τον εκδότη του τιμολογίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ σε αυτό 100%, αλλά με την βεβαίωση τι γίνετε; στην εφορία δεν μου ακυρώνουν την εγγραφή του φόρου και μην ξεχνάς ότι εάν παρακρατήσεις το φόρο το 2015 το τιμολόγιο είναι του 2014 και του χρόνου η βεβαίωση θα αφορά εισοδήματα του 2014 για τον εκδότη του τιμολογίου.

 

Δεν σε πιάνω..... 

 

Τι εννοείς:  "στην εφορία δεν μου ακυρώνουν την εγγραφή του φόρου" ????

 

Ούτε αυτό μπορώ να καταλάβω και αυτό:

 

" εάν παρακρατήσεις το φόρο το 2015 το τιμολόγιο είναι του 2014 και του χρόνου η βεβαίωση θα αφορά εισοδήματα του 2014 για τον εκδότη του τιμολογίου."

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω και εγώ κάτι ρε παιδιά; Δηλαδή όταν γράψω το παιδί μου σε κάποιο σύλλογο ή τώρα το καλοκαίρι σε κάποιο camp που κάνει κάποιος αθλητικός σύλλογος θα πάρω μια απλή απόδειξη είσπραξης αθεώρητη; Γιατί αυτό μου έδωσαν. Δεν υποχρεούνται να εκδώσουν κάτι θεωρημένο; Απ' ό,τι κατάλαβα αλλού τις θεωρούν τις αποδείξεις και αλλού όχι; Αυτά τα λεφτά δηλ. είναι μαύρα; Ή επειδή φαίνονται στα έσοδα στο Φ01-12 που λέτε είμαστε εντάξει; Τελικά το καλώ το ΣΔΟΕ ή όχι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα!

Έχει κάποιος ασχοληθεί με συλλόγους γονέων και κηδεμόνων σχολείων?

Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα και θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα... Κάθε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη...

 

Μου έτυχε μια περίπτωση για να αναλάβω τέτοιο σύλλογο και βλέπω απο την έναρξη τους τα εξής:

κατηγορία μη φυσικού προσώπου: νπιδ μη κερδοσκοπικο - σύλλογος

δραστηριότητα με καδ 852010 "υπηρεσίες πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης",

κατηγορία βιβλίων: β,

υπαγωγή φπα: οχι,

τρόπος ένταξης φπα: δεν εντάσσεται.

1)Ισχύει (ως προς την τήρηση βιβλίων-εκδοση αποδείξεων κλπ.) ότι και για τα λοιπά σωματεία?

2)Υπάρχει καμία εμπλοκή τους με το επίκαιρο θέμα του φπα στην εκπαίδευση για να πρέπει να κάνουν κάποια ενέργεια μεταβολής στο μητρώο?

 

(μια σημείωση.. δεν μου έχουν φέρει ακόμα καταστατικό και λοιπά στοιχεία για να δώ και να μιλήσω με τον υπεύθυνο οπότε δεν έχω πλήρη εικόνα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα!

Έχει κάποιος ασχοληθεί με συλλόγους γονέων και κηδεμόνων σχολείων?

Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα και θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα... Κάθε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη...

 

Μου έτυχε μια περίπτωση για να αναλάβω τέτοιο σύλλογο και βλέπω απο την έναρξη τους τα εξής:

κατηγορία μη φυσικού προσώπου: νπιδ μη κερδοσκοπικο - σύλλογος

δραστηριότητα με καδ 852010 "υπηρεσίες πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης",

κατηγορία βιβλίων: β,

υπαγωγή φπα: οχι,

τρόπος ένταξης φπα: δεν εντάσσεται.

1)Ισχύει (ως προς την τήρηση βιβλίων-εκδοση αποδείξεων κλπ.) ότι και για τα λοιπά σωματεία?

2)Υπάρχει καμία εμπλοκή τους με το επίκαιρο θέμα του φπα στην εκπαίδευση για να πρέπει να κάνουν κάποια ενέργεια μεταβολής στο μητρώο?

 

(μια σημείωση.. δεν μου έχουν φέρει ακόμα καταστατικό και λοιπά στοιχεία για να δώ και να μιλήσω με τον υπεύθυνο οπότε δεν έχω πλήρη εικόνα..)

 

1. ΚΑΔ λάθος, δείτε καδ υπηρεσίες συλλογων που ταιριάζουν

2.Βιβλία εσ -εξ δεν τηρεί, εκτός και αν έχουν φορολογητέα εισοδήματα απο αυτά που ο νόμος ορίζει ως τέτοια.

3. Δεν βλέπω το λόγο να μπείτε στο φπα , εκτός και αν ισχύουν τα περί φορολογητέων εισοδημάτων - και όχι όλων- π.χ Εισόδημα απο ακίνητα και μισθώσεις αυτων ( όχι φπα)

4. Εφέτος είχαν απαλλαγή απο φορ. δήλωση εισοδήματος

Ψάξτε για τις υπόλοιπες λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συλλογος καθηγητων με εδρα το σπιτι ενος μελους.

Εσοδα μονο απο συνδρομες .

Εξοδα κατι μικρα τιμολογια γρφικης υλης.

1.Πρεπει να τηρουν τι βιβλια? Εσοδων εξοδων αποδειξη εισπρΞης για της συνδρομες.αποδειξη

Πληρωμης για τις δαπανες?

2 καποιο αλλο βιβλιο,?

3.ποια απο αυτα θεωρουνται στο πρωτοδικιο

4.υποχρεωση για υποβολη εντυπου ν μια φορα το χρονο.και μυφ? Κατι αλλο

5.Οι εισπραξης πληρωμες με αποφαση δ.σ?

6.ΑυτΑ τα δ.σ δημοσιευονται καπου η θεωρουνται καπου;

7.καπου διαβασα για απολογισμο καθε χρονο? Υπαρχει καποιο ειδικο εντυπο? Κατατηθετε καπυ?

Αν ξερει καποιος υπευθυνα ας μου πει δυο πραγματα διοτι ειναι ενα θεμα που ακουω πολλα απο διαφορους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συλλογος καθηγητων με εδρα το σπιτι ενος μελους.

Εσοδα μονο απο συνδρομες .

Εξοδα κατι μικρα τιμολογια γρφικης υλης.

1.Πρεπει να τηρουν τι βιβλια? Εσοδων εξοδων αποδειξη εισπρΞης για της συνδρομες.αποδειξη

Πληρωμης για τις δαπανες?

2 καποιο αλλο βιβλιο,?

3.ποια απο αυτα θεωρουνται στο πρωτοδικιο

4.υποχρεωση για υποβολη εντυπου ν μια φορα το χρονο.και μυφ? Κατι αλλο

5.Οι εισπραξης πληρωμες με αποφαση δ.σ?

6.ΑυτΑ τα δ.σ δημοσιευονται καπου η θεωρουνται καπου;

7.καπου διαβασα για απολογισμο καθε χρονο? Υπαρχει καποιο ειδικο εντυπο? Κατατηθετε καπυ?

Αν ξερει καποιος υπευθυνα ας μου πει δυο πραγματα διοτι ειναι ενα θεμα που ακουω πολλα απο διαφορους...

ισχυουν τα της πολ 1118 /27-5-2013?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συλλογος καθηγητων με εδρα το σπιτι ενος μελους.

Εσοδα μονο απο συνδρομες .

Εξοδα κατι μικρα τιμολογια γρφικης υλης.

1.Πρεπει να τηρουν τι βιβλια? Εσοδων εξοδων αποδειξη εισπρΞης για της συνδρομες.αποδειξη

Πληρωμης για τις δαπανες?

2 καποιο αλλο βιβλιο,?

3.ποια απο αυτα θεωρουνται στο πρωτοδικιο

4.υποχρεωση για υποβολη εντυπου ν μια φορα το χρονο.και μυφ? Κατι αλλο

5.Οι εισπραξης πληρωμες με αποφαση δ.σ?

6.ΑυτΑ τα δ.σ δημοσιευονται καπου η θεωρουνται καπου;

7.καπου διαβασα για απολογισμο καθε χρονο? Υπαρχει καποιο ειδικο εντυπο? Κατατηθετε καπυ?

Αν ξερει καποιος υπευθυνα ας μου πει δυο πραγματα διοτι ειναι ενα θεμα που ακουω πολλα απο διαφορους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1/Σωστά τηρούνται βιβλία ταμείου (εσόδων –εξόδων) και αποδείξεις απλές  είσπραξης  και πληρωμής  θεωρημένες από την Νομαρχία .

2/Βιβλίο πρακτικών του διοικητικού συμβουλίου, βιβλίο πρακτικό Γενικής συνέλευσης και ταμείου (εσόδων-εξόδων) θεωρημένα από την Νομαρχία. Επίσης πρωτόκολλο  αλληλογραφίας και βιβλίο Μελών αθεώρητα.

3/Δεν θεωρείται στο πρωτοδικείο τίποτα   εκτός του καταστατικό και τις μεταβολές του

4/ Σωστά έντυπο Ν και ετήσια ΜΥΦ

5/ Δεν χρειάζεται ειδική απόφαση γιο εισπράξεις και πληρωμές .Τις κάνει ο ταμίας του συλλόγου μιας και είναι μέρος των καθηκόντων του βάση του καταστατικού.  

6/ Δεν δημοσιεύονται οι αποφάσεις του ΔΣ.

7/ Απολογισμό προηγούμενου έτους  και προϋπολογισμό για το επόμενο έτος κάνουν κάθε χρόνο  ο οποίος διανέμεται στα μέλη του συλλόγου.

 

δεν ξέρω αλλά δεν μπορώ να ανεβάσω exel αρχείοΛάθος Δεν σας επιτρέπεται να ανεβάσετε αυτό το είδος αρχείου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1/Σωστά τηρούνται βιβλία ταμείου (εσόδων –εξόδων) και αποδείξεις απλές  είσπραξης  και πληρωμής  θεωρημένες από την Νομαρχία .

2/Βιβλίο πρακτικών του διοικητικού συμβουλίου, βιβλίο πρακτικό Γενικής συνέλευσης και ταμείου (εσόδων-εξόδων) θεωρημένα από την Νομαρχία. Επίσης πρωτόκολλο  αλληλογραφίας και βιβλίο Μελών αθεώρητα.

3/Δεν θεωρείται στο πρωτοδικείο τίποτα   εκτός του καταστατικό και τις μεταβολές του

4/ Σωστά έντυπο Ν και ετήσια ΜΥΦ

5/ Δεν χρειάζεται ειδική απόφαση γιο εισπράξεις και πληρωμές .Τις κάνει ο ταμίας του συλλόγου μιας και είναι μέρος των καθηκόντων του βάση του καταστατικού.  

6/ Δεν δημοσιεύονται οι αποφάσεις του ΔΣ.

7/ Απολογισμό προηγούμενου έτους  και προϋπολογισμό για το επόμενο έτος κάνουν κάθε χρόνο  ο οποίος διανέμεται στα μέλη του συλλόγου.

 

δεν ξέρω αλλά δεν μπορώ να ανεβάσω exel αρχείοΛάθος Δεν σας επιτρέπεται να ανεβάσετε αυτό το είδος αρχείου

καλημερα ευχαριστω εχεις καποιο link να βρω κανενα απολογισμο η προυπολογισμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα ευχαριστω εχεις καποιο link να βρω κανενα απολογισμο η προυπολογισμο?

http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/c8827c35-4399-4fbb-8ea6-aebdc768f4f7/9338654.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

exel δεν μπορώ να ανεβασω το έκανα pdf .φτιάξε στο exel σου τις στελες που χρεαζεσαι μονο ο προυπολογισμος ειναι το ιδιο απλα αλαζεις ονομασια .

syllogos apologismos.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε περιπτωση που λαβει δωρεα ο συλλογος τι γινεται ?

π.χ συλλογος καθηγητων πληροφορικης στο ονομα του οποιοου εκδοθηκε τιμολογιο αγορς για ηλεκτρονικους υπολογιστες ,αξιας 4000

το ποσο αυτο πληρωθηκε απο δωρεα συγκεκριμενου ιδρυματος .

τι υποχρεωσεις εχει ο συλλογοσ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΛΙΑΝΙΚΩΣ ΘΕΩΡΗΤΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΓΙΑ ΒΙΒΛΙΑ-ΦΠΑ? Η ΑΠΛΑ ΚΟΒΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΝΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΥΤΕ ΣΤΟ Ν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε περιπτωση που λαβει δωρεα ο συλλογος τι γινεται ?

π.χ συλλογος καθηγητων πληροφορικης στο ονομα του οποιοου εκδοθηκε τιμολογιο αγορς για ηλεκτρονικους υπολογιστες ,αξιας 4000

το ποσο αυτο πληρωθηκε απο δωρεα συγκεκριμενου ιδρυματος .

τι υποχρεωσεις εχει ο συλλογοσ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...