Προς το περιεχόμενο
  • 0

αποζημιωση απόλυσης με φόρο, τρόπος καταβολής


pakos

Ερώτηση

Συναδελφοι καλησπέρα,

 

Υπάλληλος απολύθηκε τον 12/2013 με αποζημίωση  λίγο πάνω απο €60.000,00 (αρα εχει φόρο 10%)

 

Ο φόρος αυτός καταβάλεται στην Δ.Ο.Υ με εντυπο μέχρι τις 31/1/2014? και η μισθοδοσία και το Δώρο Χρ. ηλεκτρονικά μέσω taxisnet?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

καλημέρα και καλή εβδομάδα

 

Σε σημερίνή μου επικοινωνία με την ΔΟΥ Κηφισιάς μου ανέφεραν ότι ο φόρος υποβάλεται ηλεκτρονικά μαζί με το ΦΜΥ με την ενδειξη ΛΟΙΠΑ

 

Εχει τύχει σε συνάδελφο αντίστοιχο περιστατικό;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι καλησπέρα,

 

Υπάλληλος απολύθηκε τον 12/2013 με αποζημίωση  λίγο πάνω απο €60.000,00 (αρα εχει φόρο 10%)

 

Ο φόρος αυτός καταβάλεται στην Δ.Ο.Υ με εντυπο μέχρι τις 31/1/2014? και η μισθοδοσία και το Δώρο Χρ. ηλεκτρονικά μέσω taxisnet?

 

Ευχαριστώ

 

 

Σε περίπτωση που το οφειλόμενο ποσό των αποζημιώσεων που προβλέπονται από τον Ν.2112/20 κλπ καταβάλλεται σε δόσεις, ο υπολογισμός του φόρου θα γίνει στο σύνολο της αποζημίωσης που δικαιούται ο απολυόμενος κατά την ημέρα λύσεως της σχέσεως εργασίας, το δε ποσό του φόρου που θα παρακρατείται θα είναι ανάλογο του ύψους του ποσού της αποζημιώσεως που θα καταβάλλεται σε κάθε δόση (Εγκ.Υπ.Οικονομικών 1018050/ΠΟΛ.1042/93- περ.ΛΟΓΙΣΤΗΣ, σελ.654).

Στο pdf υπάρχει παράδειγμα τέτοιου υπολογισμού (Μιλτιάδης Λεοντάρης, Εργατικό Δίκαιο (έκδ.2012), σ.403).

 

Δεν νομίζω να έχει αλλάξει με τους τελευταίους νόμους που ψηφίζουν σωρηδόν. Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει ας το επιβεβαιώσει.

leontaris foros apolisis.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για την απάντηση,

 

Η Αποζημίωση δεν καταβλήθηκε σε δόσεις αλλά εφάπαξ μέσα στον Δεκέμβριο που ήταν και η απόλυση ο  φορος ήταν €1.000 (η αποζημίωση ήταν €70.000,00)

και πηγαίνοντας στην εφορία να τον πληρώσω με την επισυναπτόμενη δήλωση μου ανέφεραν ότι πλέον γίνεται ηλεκτρονικά η πληρωμή του.

Σε ερώτηση μου που αναφέρεται ο εν λόγω τρόπος πληρωμής, δεν πήρα απάντηση.

ΦΟΡΟΣ%20&%20ΟΓΑ%20ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΩΝ.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εννούν ότι μπορείς να πληρώσεις μέσω web banking me την ταυτότητα πληρωμής που σου δίνουν. ( όπως πληρώνεις και τον ΦΜΥ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...