Προς το περιεχόμενο
  • 0

Παροχή υπηρεσίας σε εταιρεία στο Καταρ


mairi899

Ερώτηση

Καλησπέρα σε όλους!

Χρειάζομαι βοήθεια γιατι δεν μου έχει τύχει στο παρελθόν. εταιρεία στο Καταρ δινει εντολή σε εταιρεία αποθήκευσης στην Ελλάδα να παει να παραλάβει απο δευτερη εταιρεία στην Ελλάδα εμπορεύματα να τα κρατήσει η πρώτη στις αποθήκες της και να τα στείλει στην εταιρεία στο Καταρ. το ερ'ωτημα μου είναι η πρώτη εταιρεία στην ελλάδα τιμολογεί για την παροχή υπηρεσίας της κανονικά με φπα την ετιαρεία στο Καταρ? πρέπει να υποβάλλει δηλωσεις intratast kai vies στην παροχή υπηρεσιών? έχω μπερδευτεί. οποιος μπορεί να βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 απάντηση σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα σε όλους!

Χρειάζομαι βοήθεια γιατι δεν μου έχει τύχει στο παρελθόν. εταιρεία στο Καταρ δινει εντολή σε εταιρεία αποθήκευσης στην Ελλάδα να παει να παραλάβει απο δευτερη εταιρεία στην Ελλάδα εμπορεύματα να τα κρατήσει η πρώτη στις αποθήκες της και να τα στείλει στην εταιρεία στο Καταρ. το ερ'ωτημα μου είναι η πρώτη εταιρεία στην ελλάδα τιμολογεί για την παροχή υπηρεσίας της κανονικά με φπα την ετιαρεία στο Καταρ? πρέπει να υποβάλλει δηλωσεις intratast kai vies στην παροχή υπηρεσιών? έχω μπερδευτεί. οποιος μπορεί να βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων

Καλησπέρα,

 

Αρθρο 14 παρ.2 ο γενικός κανόνας

 

α) Ο τόπος παροχής υπηρεσιών προς υποκείμενο στον φόρο πρόσωπο, που ενεργεί με την ιδιότητα αυτή, είναι ο τόπος όπου το εν λόγω πρόσωπο έχει την έδρα της οικονομικής του δραστηριότητας. Ωστόσο, εάν οι υπηρεσίες αυτές παρέχονται σε μόνιμη εγκατάσταση του υποκείμενου στον φόρο προσώπου που βρίσκεται σε τόπο διαφορετικό από τον τόπο όπου έχει την έδρα της οικονομικής του δραστηριότητας, ως τόπος παροχής των υπηρεσιών αυτών θεωρείται ο τόπος όπου βρίσκεται η μόνιμη εγκατάστασή του. Ελλείψει τέτοιας έδρας ή μόνιμης εγκατάστασης, ως τόπος παροχής υπηρεσιών θεωρείται ο τόπος της μόνιμης κατοικίας ή της συνήθους διαμονής του υποκείμενου στον φόρο στον οποίο παρέχονται οι υπηρεσίες.

 

Μπορείτε βλέποντας το άρθρο 14 στο σύνολο του να δείτε αν η υπηρεσία που θα τιμολογήσετε εμπίπτει σε κάποια από τις εξαιρέσεις.

 

Δηλώσεις ιntrastat,vies γίνονται μόνο για ενδοκοινοτικές συναλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...