Προς το περιεχόμενο
  • 0

μισθωτηρια μεσω ταχις εχει στειλει κανενας ?αποριες


dodos

Ερώτηση

εχει στειλει καποιος μισθωτηριο μεσω ταχις?

 

να ρωτησω

 

1.τα μισθωματα που εληγαν 31/12 και ανανεωνονταν  σιωπηρα τι γινετε ?

πρεπει απο 1/1/2014 να τα αποστειλουμε μεσω ταχις?

 

2.οταν ειναι πανω απο 50τ.μ το ενεργειακο πιστοποιητικο πως πληρωνετε ?

βγαζει ταυτοτητα οφειλης ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

 

Μια βοήθεια,

 

Υπάρχει η εξής περίπτωση-

 

Διαμέρισμα νοικιάστηκε μαζί με αποθήκη προς 350ε/μ. Εχουν διαφορετικό ΑΤΑΚ (δεν αποτελεί παρακολουθημα του)

 

1) Νοικιάστηκε σε δύο άτομα το κάθε ένα με δικό τοθ ΑΦΜ (ΑΝΔΡΌΓΥΝΟ). Μήπως θα πρέπει να γίνουν δύο δηλώσεις μέσω τλαξις? 1 Δήλωση , που θα αναφέρει και τους 2 μισθωτές (σημαντικό θα πρέπει να το αποδεχτούν και οι δυο)

 

2) Το ότι αποτελείται από δύο ακίνητα (διαμέρισμα και αποθήκη) όπως έχουν δηλωθεί στο Ε9 και πήραν διαφορετικό ΑΤΑΚ μήπως πρέπει και πάλι να γίνουν δύο δηλώσεις στο τάξις για να συνάδουν με το Ε9 ? Αν όχι, να γραφτεί στο συμβόλαιο ότι το διαμέρισμα είναι πχ 340ε/μ και η αποθήκη 10ε/μ ?

Σου επιτρέπει να προσθέσεις 2 ανεξάρτητα ακίνητα με ενιαίο μίσθωμα..μην ξεχάσεις να το γράψεις και στις σημειώσεις..

 

Ευχαριστώ gntacco, αλλά όταν δηλωθεί σαν ενιαίο μίσθωμα, μετά στη δήλωση Ε2 με ποιό τρόπο θα χωριστεί ή πάλι θα μπεί πχ ενοίκιο αποθήκης μηδέν και να προστεθεί Σημείωση ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ gntacco, αλλά όταν δηλωθεί σαν ενιαίο μίσθωμα, μετά στη δήλωση Ε2 με ποιό τρόπο θα χωριστεί ή πάλι θα μπεί πχ ενοίκιο αποθήκης μηδέν και να προστεθεί Σημείωση ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ gntacco, αλλά όταν δηλωθεί σαν ενιαίο μίσθωμα, μετά στη δήλωση Ε2 με ποιό τρόπο θα χωριστεί ή πάλι θα μπεί πχ ενοίκιο αποθήκης μηδέν και να προστεθεί Σημείωση ??

gntacco νασαι καλα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω ένα μεγάλο αγρόκτημα και θέλω να νοικιάσω ένα κομμάτι του. Ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης έχει το 43,3333% και άγνωστο το ποιοι έχουν το υπόλοιπο.

Τι κάνω; Πως υποβάλλω; Το σύστημα περιμένει να δει 100% στους εκμισθωτές.

 

Η λύση προς το παρόν είναι να δηλωθεί ως 100% των 21.666,5τμ και όχι ως το 43,3333% των 50.000,00τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω ένα μεγάλο αγρόκτημα και θέλω να νοικιάσω ένα κομμάτι του. Ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης έχει το 43,3333% και άγνωστο το ποιοι έχουν το υπόλοιπο.

Τι κάνω; Πως υποβάλλω; Το σύστημα περιμένει να δει 100% στους εκμισθωτές.

 

Η λύση προς το παρόν είναι να δηλωθεί ως 100% των 21.666,5τμ και όχι ως το 43,3333% των 50.000,00τμ

Εδώ θα πρέπει να δηλωθούν όλοι οι εκμισθωτές με τα ποσοστά τους επί του αγροκτήματος και να γίνει αποδοχή στα πληροφοριακά στοιχεία από τους συνεκμισθωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα .

 

εχω περιπτωση οπου 3 ατομα εχουν ενα αγροτεμαχιο και οι δυο θα ενοικιασουν στον τριτο το ποσοστο τους.

οταν βαζω τα στοιχεια των εκμισθωτων και μετα τον τριτο και σταν μισθωτη, μου μηνυμα οτι τα στοιχεια του ειναι και στους εκμισθωτες . Αφου ετσι ειναι ??? Πως να το δηλωσω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα .

 

εχω περιπτωση οπου 3 ατομα εχουν ενα αγροτεμαχιο και οι δυο θα ενοικιασουν στον τριτο το ποσοστο τους.

οταν βαζω τα στοιχεια των εκμισθωτων και μετα τον τριτο και σταν μισθωτη, μου μηνυμα οτι τα στοιχεια του ειναι και στους εκμισθωτες . Αφου ετσι ειναι ??? Πως να το δηλωσω??

έχω το  ίδιο πρόβλημα με αρκετά μισθωτήρια.προς το παρόν , έστειλα ένα αλλάζοντας το ποσοστό σε 100% και αναγράφοντας στις σημειώσεις το πραγματικό γεγονός. δεν βλέπω κάτι άλλο να γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το απόλυτο χαός,σημερα μετα απο 20 προπάθειες πηρα αριθμό υποβολής μίσθωσης.

Με την ηλεκτρονικη διασταύρωση τα εχουν κανει σαλάτα,καταχώρησα το ΑΤΑΚ και μου έβγαλε λάθος αριθμό ρολογιού... Παλι καλα που ο εκμισθωτής ηταν κοντά στο ρολόι της ΔΕΗ .... Και διορθώθηκε.

 

Επίσης να συμπληρώσω οτι στις παρατηρήσεις μπορείτε να κάνετε copy paste ολόκληρο το μισθωτήριο ετσι ωστε ο πελάτης σας να ειναι πλήρως καλλυμένος. (συμβουλή δικηγόρου )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδιά, υπάρχει πρόστιμο αν ο εκμισθωτής επιλέξει "αποδοχή" του μισθωτηρίου 3 μήνες μετά την υποβολή από τον εκμισθωτή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε νεα ή ανανεωση μισθωτηριου αναφορικα στο Πιστοποιητικο η εκδοση του ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟ υπο προυποθεσεις (πχ αν δεν εχει εκδοθει ή αν εχει ληξει ή αν ξεπερνα καποια τετραγωνικα).

Η καταχωρηση του στο taxis ειναι προερετικη.

Ετσι ειναι? ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θελω να κανω μισθωτηριο συμβολαιο (τροποποιηση) για ενα καταστημα με 6 συνιδιοκτητες. το ποσοστο του καθενος ειναι 16,67%. καταχωρω κανονικα ολα τα στοιχεια μου σαν εκμισθωτης και του μισθωτη. σαν συνολικο μηναιο μισθωμα βαζω το συνολικο καθαρο μισθωμα που πληρωνει συνολικα ο μισθωτης. στην οριστικοποιηση μου βγαζει μηνυμα οτι το ποσοστο πρεπει να ειναι 100, και αυτο γιατι σαν εκμισθωτης εβαλα μονο το δικο μου αφμ με το ποσοστο μου (16,67). οποτε θα πρεπει να καταχωρησω και τα στοιχεια και των υπολοιπων εκμισθωτων για να γινει 100. σωστα?

οσο για τους υπολοιπους δεν γνωριζω αν ειναι κυριοι, επικαρπωτες κλπ. και γενικα δεν υπαρχει καθολου καλη συνενοηση μεταξυ μας.(εχω να κανω με 70αρηδες..) επισης καποιοι δεν θελουν να κανουν τροποποιηση του μισθωτηριου οποτε οταν θα τους ερθει μηνυμα στο ταξις δεν θα κανουν αποδοχη.

θα ηταν σωστο να βαλω σαν εκμισθωτης μονο το ονομα μου, ποσοστο 100% για να το δεχτει το συστημα και συνολικο μηνιαιο μισθωμα αυτα που εισπραττω?? π.χ. 1000/6=166,67. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θελω να κανω μισθωτηριο συμβολαιο (τροποποιηση) για ενα καταστημα με 6 συνιδιοκτητες. το ποσοστο του καθενος ειναι 16,67%. καταχωρω κανονικα ολα τα στοιχεια μου σαν εκμισθωτης και του μισθωτη. σαν συνολικο μηναιο μισθωμα βαζω το συνολικο καθαρο μισθωμα που πληρωνει συνολικα ο μισθωτης. στην οριστικοποιηση μου βγαζει μηνυμα οτι το ποσοστο πρεπει να ειναι 100, και αυτο γιατι σαν εκμισθωτης εβαλα μονο το δικο μου αφμ με το ποσοστο μου (16,67). οποτε θα πρεπει να καταχωρησω και τα στοιχεια και των υπολοιπων εκμισθωτων για να γινει 100. σωστα?

οσο για τους υπολοιπους δεν γνωριζω αν ειναι κυριοι, επικαρπωτες κλπ. και γενικα δεν υπαρχει καθολου καλη συνενοηση μεταξυ μας.(εχω να κανω με 70αρηδες..) επισης καποιοι δεν θελουν να κανουν τροποποιηση του μισθωτηριου οποτε οταν θα τους ερθει μηνυμα στο ταξις δεν θα κανουν αποδοχη.

θα ηταν σωστο να βαλω σαν εκμισθωτης μονο το ονομα μου, ποσοστο 100% για να το δεχτει το συστημα και συνολικο μηνιαιο μισθωμα αυτα που εισπραττω?? π.χ. 1000/6=166,67. 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΕΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ. ΑΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΤΑΞΙΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΛΥΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ. ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ ΟΛΟΥΣ. ΟΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΨΗ-ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΣ ΤΗΝ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μισθωτηριο αγροτεμαχιου με διαρκεια 9+6 ετη εχει ισχυει;

Πρεπει να γινει καποια ενεργεια μεσω συμβολαιογραφου;

Τοσα χρονια ετσι τα δουλευαμε τα συμβολαια και δεν ειχαμε προβλημα.

Απο φετος για το ΟΣΔΕ μας κανουν νερα και ζητανε μεσω συμβολαιογραφου. Αλλα τωρα εινα οι φωστηρες της ΓΑΙΑ... Δεν φτανει που αναλαμβανουν αγροτες με 150 ευρώ κανουν και τους φωστηρες στα Ιδιωτηκα συμφωνητικα και σε λιγό θα εμπλακουν και στη Θεωρια της Σχετικοτητας του Αϊνσταιν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

υπεβλήθη ηλεκτρονικό μισθωτήριο αλλά δεν εγινε αποδεκτό από τον μισθωτή διότι έπρεπε να γίνουν κάποιες αλλαγές (συγκεκριμένα είχα τσεκάρει την επιλογή για την υπεκμίσθωση ενώ δεν έπρεπε).σε ερώτηση στο taxis για το πώς θα έπρεπε να τροποποιήσω το μισθωτήριο (δεν ξέρω γιατί δεν διάβασα τις οδηγίες...δεν θυμάμαι) μου είπαν να ξανακάνω καινούργιο και να βάλω σημείωση ότι αυτό το μισθωτήριο τροποποιεί το προηγούμενο ως προς την υπεμίκσθωση και έτσι έκανα. το τελευταιο μισθωτήριο έγινε αποδεκτό. έπρεπε να "πατήσω" την τροποποίηση? υπάρχει πρόβλημα  ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τροποποίηση μπορείς να κάνεις  για τη διάρκεια, το μίσθωμα και την ημερομηνία..

 

για οποιαδήποτε άλλη μεταβολή πρέπει να κάνεις από την αρχή μισθωτήριο γράφοντας τον αριθμό του αρχικού και το λάθος που έγινε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει κάποιος χρονικός περιορισμός ( προθεσμία ) για την αποδοχή του μισθωτηρίου από τον μισθωτή ? Η υποβολή από τον εκμισθωτή έγινε εμπρόθεσμα ( εντός των 30 ημερών ) αλλά έχει περάσει ένα τρίμηνο από τότε και ο μισθωτής θα κάνει τώρα την αποδοχή. Νομίζω ότι δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός. Κάποια γνώμη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

υπάλληλος από το taxis μου είπε ότι λόγω του ότι πολλοί δεν ήξεραν ή δεν καταλάβαιναν τί έπρεπε να κάνουν αποφάσισαν ότι δεν είναι απαραιτητη η αποδοχή .........δεν ξέρω κατα πόσο αυτο ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφοι, κι εγώ νομίζω ότι δεν υπάρχει θέμα χρονικού περιορισμού για την αποδοχή. Θα το δούμε βέβαια στην πράξη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θελω να κανω μισθωτηριο συμβολαιο (τροποποιηση) για ενα καταστημα με 6 συνιδιοκτητες. το ποσοστο του καθενος ειναι 16,67%. καταχωρω κανονικα ολα τα στοιχεια μου σαν εκμισθωτης και του μισθωτη. σαν συνολικο μηναιο μισθωμα βαζω το συνολικο καθαρο μισθωμα που πληρωνει συνολικα ο μισθωτης. στην οριστικοποιηση μου βγαζει μηνυμα οτι το ποσοστο πρεπει να ειναι 100, και αυτο γιατι σαν εκμισθωτης εβαλα μονο το δικο μου αφμ με το ποσοστο μου (16,67). οποτε θα πρεπει να καταχωρησω και τα στοιχεια και των υπολοιπων εκμισθωτων για να γινει 100. σωστα?

οσο για τους υπολοιπους δεν γνωριζω αν ειναι κυριοι, επικαρπωτες κλπ. και γενικα δεν υπαρχει καθολου καλη συνενοηση μεταξυ μας.(εχω να κανω με 70αρηδες..) επισης καποιοι δεν θελουν να κανουν τροποποιηση του μισθωτηριου οποτε οταν θα τους ερθει μηνυμα στο ταξις δεν θα κανουν αποδοχη.

θα ηταν σωστο να βαλω σαν εκμισθωτης μονο το ονομα μου, ποσοστο 100% για να το δεχτει το συστημα και συνολικο μηνιαιο μισθωμα αυτα που εισπραττω?? π.χ. 1000/6=166,6

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΑΞΙΣ....ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΚΜΙΣΘΩΤΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΚΜΙΣΘΩΤΗΣ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ 5(ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΟΥ) ΜΕ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΤΟΥΣ 16,67% Ο ΚΑΘΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ 100. ΑΡΑ 6 ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΥΠΟΒΟΛΕΣ ΚΑΙ 6 ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ-ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΩΤΗ-ΕΣ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΩΣ ΠΙΟ ΛΟΓΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...