Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ρύθμιση μέσω taxinet και εξαφανισμένες πληρωμές...


SOULIS

Ερώτηση

Είπα κι εγώ να ρίξω μια ματιά στην νέα εφαρμογή της προσωποποιημένης πληροφόρησης για τις ρυθμισμένες οφειλές και κατά πόσο αυτές εξυπηρετούνται απ'τους πελάτες και μούκατσε περίπτωση...

 

Υπάρχει ρύθμιση που φαίνεται απλήρωτη για 3 μήνες, ενώ ο πελάτης έχει πληρώσει κανονικά στην τράπεζα με την σωστή ΤΡΟ και έχει τις αποδείξεις στα χέρια του.

 

Τον έστειλα στην εφορία και του είπαν ότι πρόκειτε για περίπτωση "υπερείσπραξης" (ξέρει λέει ο λογιστής) και θα το τακτοποιήσουν λέει..

 

Εγώ πάντως στον Μπαμπινιώτη που το έψαξα δεν βρήκα κάτι σχετικό...

 

Ξέρει κανείς κάτι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλά και αυτοί οι λογιστές πια τα ξέρουν όλα, έλεος αφήστε να ξέρει και κανένας άλλος !

  Αναρωτιέμαι τι θα σου έλεγε ο εφοριακός αν τον ρωτούσες εσύ τι σημαίνει αυτό., κάνε του ένα τηλέφωνο να δούμε…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως ο πελάτης έκανε τις πληρωμές εκπρόθεσμα και έχει διαγραφεί ή δεν έχει επικυρωθεί/οριστικοποιηθεί η ρύθμιση? και έχουν γίνει οι πληρωμές στον αέρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

υπερείσπραξη νομίζω υφίσταται σε περίπτωση πληρωμής οφειλής που έχει διαγραφεί ή δεν υφίσταται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως ο πελάτης έκανε τις πληρωμές εκπρόθεσμα και έχει διαγραφεί ή δεν έχει επικυρωθεί/οριστικοποιηθεί η ρύθμιση? και έχουν γίνει οι πληρωμές στον αέρα?

 

Στην εικόνα φαίνεται η ρύθμιση επικυρωμένη, πληρωμένες οι δύο πρώτες δόσεις και οι επόμενες με προσαύξηση 15% ανά μήνα...

Τις πληρωμές δεν τις έχω στα χέρια μου να δω αν έγιναν εκπρόθεσμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ρε Soulis....κι εσυ λογιστης εισαι??? α στα διαλα!!

 

 

μοντέλο νομιζα,,,,,,

 

ΚΑΔ μοντέλου έχω αλλά λόγω κρίσης και πτυχίου έκανα μια επέκταση... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην εικόνα φαίνεται η ρύθμιση επικυρωμένη, πληρωμένες οι δύο πρώτες δόσεις και οι επόμενες με προσαύξηση 15% ανά μήνα...

Τις πληρωμές δεν τις έχω στα χέρια μου να δω αν έγιναν εκπρόθεσμα..

Kαι έλεγξε και τις ΤΟ μήπως έχουν πάει στο γάμο του καραγκιόζη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή έτυχε σε εμένα πριν λίγες ημέρες άκου τι είχαν κάνει τα σαίνια.

Είχαμε μια ρύθμιση (εδώ και έναν χρόνο) η οποία εξυπηρετούνταν κανονικά και η οποία είχε γίνει πριν την ηλεκτρονική εφαρμογή.

Στις 13/12 ρύθμισα ηλεκτρονικά ληξιπρόθεσμο χρεωστικό φπα σε 12 δόσεις και με την σωστή ταυτότητα πληρωμής, πλήρωσα άμεσα την πρώτη δόση.

Βλέποντας μετά από ημέρες ότι ούτε η πληρωμή φαινόταν, ούτε και η ρύθμιση επικυρωμένη, πήρα στο δικαστικό της ΔΟΥ Μεγάλων Επιχειρήσεων να ρωτήσω

τι έχει γίνει.

Είχε γίνει "υπερείσπραξη¨ λέει , και είχε πάει όλο το ποσό της δόσης μου στην ήδη υπάρχουσα εξυπηρετούμενη ρύθμιση. Την είχε εξοφλήσει και απλώς

"εκκρεμούσε" το παραπανίσιο ποσό ως υπερείσπραξη.

Αφού κοντέψαμε να σκοτωθούμε τηλεφωνικώς, και αφού κατάλαβε ότι θα το τράβαγα όσο παίρνει, μετά από 2 ημέρες μου έκαναν "τη χάρη" και πίστωσαν τα ποσά 

στη σωστή ρύθμιση, κάνοντας μου όμως και την παρατήρηση να προσέχω.

Αυτά, - το εγκεφαλικό το γλύτωσα πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην εικόνα φαίνεται η ρύθμιση επικυρωμένη, πληρωμένες οι δύο πρώτες δόσεις και οι επόμενες με προσαύξηση 15% ανά μήνα...

Τις πληρωμές δεν τις έχω στα χέρια μου να δω αν έγιναν εκπρόθεσμα..

 

Γιατί νομίζω ότι έχεις δικαίωμα μιάς εκπρόθεσμης δόσης με 15%, και η δεύτερη εκπρόθεσμη επιφέρει απώλεια ρύθμισης;

 

  

IV. Απώλεια της ρύθμισης

1. Η ρύθμιση απόλλυται, με συνέπεια την υποχρεωτική άμεση καταβολή του υπολοίπου της οφειλής σύμφωνα με τα στοιχεία  βεβαίωσης και την άμεση επιδίωξη της είσπραξής του με όλα τα προβλεπόμενα από την ισχύουσα νομοθεσία μέτρα, τηρουμένων και των διατάξεων περί δημοσιοποίησης ληξιπροθέσμων οφειλών του άρθρου 9 του ν. 3943/2011 (Α’ 66) εάν ο οφειλέτης:

α) δεν καταβάλει εμπρόθεσμα μία δόση της ρύθμισης πέραν της μίας φοράς,

β) δεν καταβάλει την τυχόν μία εκπρόθεσμη δόση της ρύθμισης με την αναλογούσα προσαύξηση αυτής (15%) μέχρι την ημερομηνία λήξης της προθεσμίας καταβολής της επόμενης δόσης,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν νομίζω Νίκο να έχουμε τέτοια περίπτωση..

άλλωστε και έτσι να ήταν το σύστημα βγάζει ταυτότητα οφειλής με το σύνολο των "απλήρωτων δόσεων" και των προσαυξήσεων.

Μάλλον έχουμε την περίπτωση της Έλενας παραπάνω..

δλδ ενώ πληρώνονται δύο ρυθμίσεις (48 και 12 δόσεων) .. τα λεφτά πέσαν στην μία ..

αλλιώς δεν θα του λέγανε στην ΔΟΥ ότι θα τακτοποιηθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάποιες διευκρινίσεις θα ήθελα αν είναι  εύκολό.

Εχει γίνει Ρυθμιση στην Δου πριν ένα χρόνο για να ρυθμιστει ο φόρος εισοδ. οικον. έτους 2012.

Τώρα θέλω να κάνω ρύθμιση για τον φόρο του οικ. έτους 2013.

1)Μπορώ να συμπεριλάβω και το υπόλοιπο της προηγούμενης ρύθμισης ή πρέπει να γίνουν όλες οι δόσεις εκπρόθεσμες?

2)Θα μπορώ να κάνω νέα ρύθμιση για την πρώτη όταν δεν πληρωθούν οι δόσεις?

3) Με βάση την νέα ρύθμιση ο πρώτος μήνας  καθυστέρησης πάει με 15% προσαύξηση και στον δεύτερο χάνουμε την ρύθμιση. Το ίδιο ισχυει και στις ρυθμίσεις του Ν. 1109/2003?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...