Προς το περιεχόμενο
  • 0

Kαταχωρηση μισθοδοσιας στο βιβλιο εσοδων-εξοδων οταν ειναι στο ειδικο διετες προγραμμα


dodos

Ερώτηση

στην καταχωρηση σε απλογραφικο βιβλιο της μισθοδοσιας σε ατομικη επιχειρηση που απασχολη υπαλληλο που ειναι στο ειδικο διετες προγραμμα ,καταχωρω κανονικα το συνολο των ασφαλιστικων εισφορων που θα πληρωνε η επιχειρηση αν δεν ηταν στο προγραμμα και καθε φορα που εκδιδετε το τιμολογιο της επιδοτησης κανω εγγραφη με (-).

το θεμα μου ειναι οτι η χρονια τελειωσε και δεν εχουν εκδοθει ολα τα τιμολογια επιδοτησης που αφορουν της εισφορες του 2013 γιατι απο τον οαεδ οπως μας λεει η υπαλληλος δεν υπαρχουν χρηματα και θα μας ειδοποιησουν.

τι θα κανω τωρα εγω στα βιβλια μου στον λογ/σμο 60 ?

θα τα αφησω οπως ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Επειδή υπάρχουν νέοι συνάδελφοι εδώ και μπορεί να μπερδευτούν.....

 

Αυτό:

 

 

καταχωρουνται τα τιμολογια οταν κοπουν απο τον ΟΑΕΔ στον λογ 60 με μειον(αφου προκειται για μειωση ασφ εισφορων)

 

Είναι ΛΑΘΟΣ.

 

Το αποτέλεσμα μπορεί να είναι το ίδιο, είναι όμως επιχορήγηση, είναι έσοδο και καταχωρείται στο σκέλος των εσόδων.... στα διπλογραφικά, 74....

 

 

http://epixeirisi.gr/%CE%92%CE%97%CE%9C%CE%91-%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%A9%CE%9D/16433/%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%B4%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%8E%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%AD%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF-%CE%953

 

 

 

3. Λογιστικός Χειρισμός

Σύμφωνα με τις Γνωμ. 47/1228/1989 και. 206/2138/1994 του Ε.ΣΥ.Λ, (τις οποίες μπορείτε να βρείτε στην online τράπεζα της Epsilon ) τα ποσά που λαμβάνονται από τον Ο.Α.Ε.Δ., για εκπαίδευση του προσωπικού ή για κάλυψη νέων θέσεων εργασίας (σχετικού προγράμματος Ο.Α.Ε.Δ., κ.λπ.), καταχωρούνται στην πίστωση ενός από τους δευτεροβάθμιους λογαριασμούς του πρωτοβάθμιου 74 "επιχορηγήσεις και διάφορα έσοδα πωλήσεων", π.χ. στον 74.03 , ο οποίος θα τιτλοφορηθεί "ειδικές επιχορηγήσεις-επιδοτήσεις" και ο οποίος θα αναλυθεί σε τριτοβάθμιους ανάλογα με τις ανάγκες της επιχείρησης (π.χ. 74.03.00 "επιδοτήσεις Ο.Α.Ε.Δ. για εκπαίδευση προσωπικού", 74.03.01 "επιδοτήσεις Ο.Α.Ε.Δ. για νέες θέσεις εργασίας" κ.λπ.).

Η καταχώριση του ποσού της επιχορήγησης στο λογαριασμό Αποτελεσμάτων Χρήσεως εκτιμούμε πως θα γίνει με τρόπο αντίστοιχο της καταχώρισης επιχορηγήσεων για προγράμματα επιμορφώσεως προσωπικού όπως αναφέρεται στην Γνωμ 206/2138/1994.

Δηλαδή, στην κατάσταση του λογαριασμού Αποτελεσμάτων Χρήσεως (του υποδείγματος της § 4.1.202 του Γ.Λ.Σ.) τα ποσά των λογαριασμών 92.01.10 και 74.03 πρέπει να εμφανισθούν ιδιαιτέρως και ενδεικνυόμενη προς τούτο θέση είναι αμέσως πριν από το υπόλοιπο με τον τίτλο "Ολικά αποτελέσματα (κέρδη ή ζημίες) εκμεταλλεύσεως". Η καταχώριση, στη θέση αυτή, θα γίνει ως εξής:

Μείον: Ίδια συμμετοχή για πρόσληψη προσωπικού ΧΧΧ

86.00.10 (92.01.10) Έξοδα μισθοδοσίας για πρόσληψη προσωπικού  ΧΧΧ
86.00.01 (74.03) Μείον : Επιχορηγήσεις για πρόσληψη προσωπικού  - ΧΧΧ

Διευκρινίζεται ότι στη θέση "πλέον: αλλά έσοδα εκμεταλλεύσεως", το υπόλοιπο του πρωτοβάθμιου 74 θα καταχωρηθεί μειωμένο κατά το πιο πάνω υπόλοιπο του δευτεροβάθμιου του 74.03.

Όσον αφορά το Φ.Π.Α.  η επιδότηση αυτή θα συμπεριληφθεί στο παρανομαστή του κλάσματος της  pro-rata  μόνο στην περίπτωση  που η επιχείρηση σας έχει υποχρέωση δημιουργίας του κλάσματος από άλλο λόγο π.χ. έσοδα από ενοίκια. Αντίθετα εάν τα έσοδα σας είναι φορολογητέα ή απαλλασσόμενα με δικαίωμα έκπτωσης  και έχετε και την επιδότηση δεν θα δημιουργήσετε καθόλου το κλάσμα της pro-rata .

 

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:JqG5E7oll8kJ:www.fle.gr/forj/index.php/logistika/73/7384-2011-09-29-08-17-25+&cd=8&hl=el&ct=clnk&gl=gr&client=firefox-a

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πράγματι έτσι είναι.

Παρ' όλα αυτά πιστεύω πως η "βαρύτητα" της ΠΟΛ που όριζε ή πρότεινε αυτή την αντιμετώπιση δεν επηρεάζεται από τους διαφορετικούς τρόπους που σκέφτηκαν εκ των υστέρων οι αρμόδιοι του ΟΑΕΔ, του ΙΚΑ ή οποιουδήποτε άλλου φορέα, για το πρακτικό κομμάτι της παροχής επιδότησης, αν δηλαδή εισπράττει κατευθείαν η επιχείρηση ή το ασφαλιστικό ταμείο. Η γενική αρχή της αυτοτέλειας των χρήσεων υπήρχε και τότε.

Πάντως έχω συναντήσει πολλούς διαφορετικούς τρόπους αντιμετώπισης του θέματος από συναδέλφους, αλλά στο συγκεκριμένο προτιμώ τον δικό μου.  :D

 

Στην 1147 γίνεται δεκτό :

 

ότι κατά το λογιστικό προσδιορισμό των καθαρών κερδών της το ποσό αυτής της επιχορήγησης μειώνει τις λοιπές δαπάνες διαχείρισης της επιχείρησης, κατά τη χρήση μέσα στην οποία εισέπραξε το ποσό της υπόψη επιχορήγησης.

 

 

Στα τωρινά προγράμματα, η επιχείρηση ούτε καν χρεώνεται το ποσό της επιδότησης, οπότε θα μπορούσε να θεωρηθεί ως οιωνεί είσπραξη με την εκκαθάριση της μισθοδοσίας (οπότε και υπολογισμός μέσα στη χρήση). Το τιμολόγιο εκδίδεται για λόγους τακτοποίησης περισσότερο παρά για το εισπρακτικό κομμάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην ΑΠΔ οι εισφορές - για το συγκεκριμένο πρόγραμμα - εμφανίζονται μειωμένες κατά 80% και αποδίδονται οι μειωμένες. Για ποιό τιμολόγιο μιλάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ερώτημά μου δεν είναι εντελώς... εντός θέματος έχει όμως μια λογική βάση και τέθηκε απο εργαζόμενο επιδοτούμενο σε επιχείρηση πελάτη μου.

Ρωτάει (και εγω μαζί του) αν είναι λογικό αφού η επιχορηγηση ΝΘΕ  80% αφορά και στις κρατήσεις του εργαζομένου, να αφαιρεθεί απ αυτές και να αυξηθεί ανάλογα το καθαρό πληρωτέο του εργαζομένου.

η άποψή σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ερώτημά μου δεν είναι εντελώς... εντός θέματος έχει όμως μια λογική βάση και τέθηκε απο εργαζόμενο επιδοτούμενο σε επιχείρηση πελάτη μου.

Ρωτάει (και εγω μαζί του) αν είναι λογικό αφού η επιχορηγηση ΝΘΕ  80% αφορά και στις κρατήσεις του εργαζομένου, να αφαιρεθεί απ αυτές και να αυξηθεί ανάλογα το καθαρό πληρωτέο του εργαζομένου.

η άποψή σας;

Δεν είναι ακριβώς ετσι η επιχορήγηση αφορά την επιχ/ση ,σ΄αυτην δίνει το κίνητρο της απασχόλησης και την δημιουργία νέων θέσεων εργασίας καλύπτοντας ενα εξοδο στο οποίο πιθανόν η επιχ/ση να μην μποούσε να ανταποκριθεί ακόμα κι αν της ηταν απαραίτητος ο εργαζόμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν είναι ακριβώς ετσι η επιχορήγηση αφορά την επιχ/ση ,σ΄αυτην δίνει το κίνητρο της απασχόλησης και την δημιουργία νέων θέσεων εργασίας καλύπτοντας ενα εξοδο στο οποίο πιθανόν η επιχ/ση να μην μποούσε να ανταποκριθεί ακόμα κι αν της ηταν απαραίτητος ο εργαζόμενος.

Θα συμφωνήσω.

Εργοδότες (Δικαιούχοι)

Εργαζόμενοι (Ωφελούμενοι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην ΑΠΔ οι εισφορές - για το συγκεκριμένο πρόγραμμα - εμφανίζονται μειωμένες κατά 80% και αποδίδονται οι μειωμένες. Για ποιό τιμολόγιο μιλάμε;

Συμφωνώ. Καταχωρώ στα έξοδα το ποσό της ΑΠΔ και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήρω και εγώ κατί? Επειδή στον ΟΑΕΔ, δεν σήκώνουν τηλέφωνα πλέον, μήπως θα μπορούσε να μου πει κάποιος ποια ημερομηνία πρέπει να υπολογίσω για την αλλαγή του ποσοστού ? Μου λένε ότι τον πρώτο χρόνο η επιδότηση είναι 80% και τον δεύτερο 60%, αλλά δεν ξέρω ποια ημερομηνία πιάνετε... η ημερομηνία ένταξης στο πρόγραμμα ή η ημερομηνία πρόσληψης του εργαζόμενου?? στην περίπτωσή μου έχω 3 μέρες διαφορά... Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τώρα εγώ αν πω πως έχω υποβάλλει ερώτημα από το 2011 και απάντηση (γραπτή) δεν πήρα..

ενώ στο προφορικό η απάντηση δείχνει την παλιά ΠΟΛ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ έλαβα σήμερα απάντηση και δεν μου απαντούν γιατί

 

ατομικές λύσεις σε συγκεκριμένα θέματα φορολογουμένων

δίνουν οι ΔΟΥ

 

και με παρακαλούν ατομικά ερωτήματα να υποβάλλοντα στην ΔΟΥ και

στην εξαιρετική περίπτωση που για να απαντήσει η ΔΟΥ κρίνει ότι 

πρέπει να ερμηνευτούν διατάξεις θα το ζητήσει από την υπηρεσία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήρω και εγώ κατί? Επειδή στον ΟΑΕΔ, δεν σήκώνουν τηλέφωνα πλέον, μήπως θα μπορούσε να μου πει κάποιος ποια ημερομηνία πρέπει να υπολογίσω για την αλλαγή του ποσοστού ? Μου λένε ότι τον πρώτο χρόνο η επιδότηση είναι 80% και τον δεύτερο 60%, αλλά δεν ξέρω ποια ημερομηνία πιάνετε... η ημερομηνία ένταξης στο πρόγραμμα ή η ημερομηνία πρόσληψης του εργαζόμενου?? στην περίπτωσή μου έχω 3 μέρες διαφορά... Ευχαριστώ..

Κάποιος??? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ημερομηνία πρόσληψης!

Και εγώ αυτό νομίζω, αλλά επειδή πρέπει να στείλω την ΑΠΔ, είπα να το επιβεβαιώσω.. Σ' ευχαριστώ.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. Η εγγραφή στα βιβλία Β΄κατηγορίας θα γίνει με καταχώρηση ολόκληρου του ποσού των δαπανών στο σκέλος των εξόδων (αμοιβές και εργοδοτικές εισφορές) και αφαιρετική καταχώρηση για το ποσό που αφορά την επιδότηση των εργοδοτικών εισφορών.

Σχετικά, και για την περίπτωση που η επιδότηση εγκριθεί σε μεταγενέστερο έτος, η
ΠΟΛ.1147/2001 αναφέρει :
"3. Από τα παραπάνω προκύπτει ότι η επιχορήγηση που παίρνει μια επιχείρηση από τον Ο.Α.Ε.Δ. για κάθε νεοπροσλαμβανόμενο, αποτελεί αφαιρετικό στοιχείο της δαπάνης για αμοιβές προσωπικού.
4. Στην πράξη, παρατηρείται πολλές φορές η παραπάνω επιχορήγηση ή τμήμα αυτής να καταβάλλεται στην επιχείρηση σε μεταγενέστερο έτος από εκείνο που είχε πραγματοποιηθεί η πρόσληψη του προσωπικού, κατά το οποίο ενδέχεται η επιχείρηση να μην απασχολεί πλέον προσωπικό και συνεπώς να μην υπάρχουν δαπάνες μισθοδοσίας για να μειωθούν με το ποσό της επιχορήγησης.
5. Ύστερα από τα παραπάνω, αν η επιχείρηση εισπράξει κάποιο ποσό επιχορήγησης από τον Ο.Α.Ε.Δ. για την πρόσληψη προσωπικού, σε έτος μεταγενέστερο από το έτος πρόσληψής του, χωρίς όμως να έχει καταβάλει μέσα σ' αυτό το έτος δαπάνες για αμοιβές προσωπικού, γίνεται δεκτό ότι κατά το λογιστικό προσδιορισμό των καθαρών κερδών της, το ποσό αυτής της επιχορήγησης μειώνει τις λοιπές δαπάνες διαχείρισης της επιχείρησης, κατά τη χρήση μέσα στην οποία εισέπραξε το ποσό της υπόψη επιχορήγησης."

2. Στη περίπτωση που η επιχείρηση καταβάλλει μέρος ή δεν καταβάλλει τις εργοδοτικές εισφορές που οφείλει, τότε, κατά την άποψή μας, η επιχείρηση θα καταχωρήσει τη δαπάνη όπως παραπάνω. Όσον αφορά την αναγραφή της δαπάνης αυτής στις καταστάσεις φορολογικής αναμόρφωσης, σύμφωνα με την
ΠΟΛ.1053/2011 "Αν δεν έχουν καταβληθεί ή βεβαιωθεί οι ασφαλιστικές εισφορές ή δεν έχουν καταλογιστεί ή δεν έχει υποβληθεί Α.Π.Δ. προς το ΙΚΑ, ο υπόχρεος υποβάλλει αίτηση προς το οικείο ασφαλιστικό ταμείο για την βεβαίωση των οφειλόμενων ασφαλιστικών εισφορών και στοιχεία της αίτησης αυτής συνυποβάλλονται με την κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης. Στην περίπτωση αυτή, διατηρείται το δικαίωμα αναγνώρισης της δαπάνης μισθοδοσίας, εφόσον συντρέχουν τα προαναφερόμενα."
Επομένως, εφόσον έχει υποβληθεί κανονικά η ΑΠΔ του αντίστοιχου χρονικού διαστήματος, δεν θεωρείται το ποσό αυτό μη εκπιπτόμενη δαπάνη και δεν αναγράφεται στις καταστάσεις φορολογικής αναμόρφωσης.

 

Στο ίδιο θέμα παραπάνω, αναφέρουμε :

Η εγγραφή στα βιβλία Β΄κατηγορίας θα γίνει με καταχώρηση ολόκληρου του ποσού των δαπανών στο σκέλος των εξόδων (αμοιβές και εργοδοτικές εισφορές) και αφαιρετική καταχώρηση για το ποσό που αφορά την επιδότηση των εργοδοτικών εισφορών (όποτε εκδοθεί το τιμολόγιο ανεξάρτητα από το ποσό που καταβάλλεται μειωμένο για τις ασφαλιστκές εισφορές).

 

Οπότε εγώ καταχωρώ την μισθοδοσία στα έξοδα και το τιμολόγιο του οαεδ στα έσοδα.

Στο Ε3 καταχωρώ στις δαπάνες μόνο τα πραγματικά έξοδα τις μισθοδοσίας και στον κωδικό 904 του ε3 (πρώτη σελίδα) γράφω το συνολικό ποσό της επιχορήγησης.

Στην τελευταία σελίδα του Ε3 διευκρινίζω στις σημειώσεις η μισθοδοσία μου είναι χχχχ άλλα αναγράφω τα πραγματικά έξοδα μισθοδοσίας και την διαφορά την αναμορφώνω στον κωδικό 564-565-566.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

την μισθοδοσια ολοκληρη στα εξοδα και μονο οταν κοπουν τιμολογια απο τον ΟΑΕΔ αφαιρετικα στα εξοδα για τα απλογραφικα ως μειωτικο στοιχειο δαπανων.Στο ε3 ολη την μισθοδοσια και την επιχορηγηση οταν κοπει...δηλ μπορει το 2013 να μην εχει κοψει ακομη τα τιμ ο οαεδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ:

1)ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ Η ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗ ΠΑΕΙ 309?

2)ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΣΤΟ 610?

3)ΣΤΟ Ε3 ΣΤΟ 904 Ή 282?

 

 

ΟΤΑΝ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΑΠΔ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΟΒΟΥΜΕ ΤΙΜ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ Ή ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. Η εγγραφή στα βιβλία Β΄κατηγορίας θα γίνει με καταχώρηση ολόκληρου του ποσού των δαπανών στο σκέλος των εξόδων (αμοιβές και εργοδοτικές εισφορές) και αφαιρετική καταχώρηση για το ποσό που αφορά την επιδότηση των εργοδοτικών εισφορών.

Σχετικά, και για την περίπτωση που η επιδότηση εγκριθεί σε μεταγενέστερο έτος, η ΠΟΛ.1147/2001 αναφέρει :

"3. Από τα παραπάνω προκύπτει ότι η επιχορήγηση που παίρνει μια επιχείρηση από τον Ο.Α.Ε.Δ. για κάθε νεοπροσλαμβανόμενο, αποτελεί αφαιρετικό στοιχείο της δαπάνης για αμοιβές προσωπικού.

4. Στην πράξη, παρατηρείται πολλές φορές η παραπάνω επιχορήγηση ή τμήμα αυτής να καταβάλλεται στην επιχείρηση σε μεταγενέστερο έτος από εκείνο που είχε πραγματοποιηθεί η πρόσληψη του προσωπικού, κατά το οποίο ενδέχεται η επιχείρηση να μην απασχολεί πλέον προσωπικό και συνεπώς να μην υπάρχουν δαπάνες μισθοδοσίας για να μειωθούν με το ποσό της επιχορήγησης.

5. Ύστερα από τα παραπάνω, αν η επιχείρηση εισπράξει κάποιο ποσό επιχορήγησης από τον Ο.Α.Ε.Δ. για την πρόσληψη προσωπικού, σε έτος μεταγενέστερο από το έτος πρόσληψής του, χωρίς όμως να έχει καταβάλει μέσα σ' αυτό το έτος δαπάνες για αμοιβές προσωπικού, γίνεται δεκτό ότι κατά το λογιστικό προσδιορισμό των καθαρών κερδών της, το ποσό αυτής της επιχορήγησης μειώνει τις λοιπές δαπάνες διαχείρισης της επιχείρησης, κατά τη χρήση μέσα στην οποία εισέπραξε το ποσό της υπόψη επιχορήγησης."

2. Στη περίπτωση που η επιχείρηση καταβάλλει μέρος ή δεν καταβάλλει τις εργοδοτικές εισφορές που οφείλει, τότε, κατά την άποψή μας, η επιχείρηση θα καταχωρήσει τη δαπάνη όπως παραπάνω. Όσον αφορά την αναγραφή της δαπάνης αυτής στις καταστάσεις φορολογικής αναμόρφωσης, σύμφωνα με την ΠΟΛ.1053/2011 "Αν δεν έχουν καταβληθεί ή βεβαιωθεί οι ασφαλιστικές εισφορές ή δεν έχουν καταλογιστεί ή δεν έχει υποβληθεί Α.Π.Δ. προς το ΙΚΑ, ο υπόχρεος υποβάλλει αίτηση προς το οικείο ασφαλιστικό ταμείο για την βεβαίωση των οφειλόμενων ασφαλιστικών εισφορών και στοιχεία της αίτησης αυτής συνυποβάλλονται με την κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης. Στην περίπτωση αυτή, διατηρείται το δικαίωμα αναγνώρισης της δαπάνης μισθοδοσίας, εφόσον συντρέχουν τα προαναφερόμενα."

Επομένως, εφόσον έχει υποβληθεί κανονικά η ΑΠΔ του αντίστοιχου χρονικού διαστήματος, δεν θεωρείται το ποσό αυτό μη εκπιπτόμενη δαπάνη και δεν αναγράφεται στις καταστάσεις φορολογικής αναμόρφωσης.

 

Στο ίδιο θέμα παραπάνω, αναφέρουμε :

Η εγγραφή στα βιβλία Β΄κατηγορίας θα γίνει με καταχώρηση ολόκληρου του ποσού των δαπανών στο σκέλος των εξόδων (αμοιβές και εργοδοτικές εισφορές) και αφαιρετική καταχώρηση για το ποσό που αφορά την επιδότηση των εργοδοτικών εισφορών (όποτε εκδοθεί το τιμολόγιο ανεξάρτητα από το ποσό που καταβάλλεται μειωμένο για τις ασφαλιστκές εισφορές).

 

 

 

Αυτό είναι από έγγραφη απάντηση του υπουργείου ?

 

Αν ναι μπορείς να την αναρτήσεις με αριθμούς

πρωτοκόλλου ημερομηνίες και υπογραφές ?

 

Θα είμαστε υπόχρεοι γιατί αφορά πολλούς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όσο κι αν διαβάζω δεν βγάζω άκρη.
Το ειδικό διετές δεν έχει σχέση με τα προηγούμενα προγράμματα. Η έκδοση Τιμολογίου από τον ΟΑΕΔ (συνήθως το επόμενο έτος) δεν συνεπάγεται πληρωμή. Τα χρήματα τα "εισπράττουμε" (απευθείας το ΙΚΑ) ανα μήνα. Άρα λοιπόν, πχ το 2013 πλήρωσα μειωμένες εισφορές κατά 60% (εργοδοτικές ΜΗΔΕΝ). Γιατί να ωφεληθώ όλο το ποσο εργοδοτικών εισφορών (που ίσως με οδηγήσει σε ζημιά) και το 2014 που δεν έχω προσωπικό, να αφαιρέσω από τα έξοδά μου το ποσό του τιμολογίου του ΟΑΕΔ (μπορεί οι δαπάνες μου να είναι λιγότερες από αυτό το ποσο!!) και να με "σφάξει" το 26% φορολογίας????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όσο κι αν διαβάζω δεν βγάζω άκρη.

Το ειδικό διετές δεν έχει σχέση με τα προηγούμενα προγράμματα. Η έκδοση Τιμολογίου από τον ΟΑΕΔ (συνήθως το επόμενο έτος) δεν συνεπάγεται πληρωμή. Τα χρήματα τα "εισπράττουμε" (απευθείας το ΙΚΑ) ανα μήνα. Άρα λοιπόν, πχ το 2013 πλήρωσα μειωμένες εισφορές κατά 60% (εργοδοτικές ΜΗΔΕΝ). Γιατί να ωφεληθώ όλο το ποσο εργοδοτικών εισφορών (που ίσως με οδηγήσει σε ζημιά) και το 2014 που δεν έχω προσωπικό, να αφαιρέσω από τα έξοδά μου το ποσό του τιμολογίου του ΟΑΕΔ (μπορεί οι δαπάνες μου να είναι λιγότερες από αυτό το ποσο!!) και να με "σφάξει" το 26% φορολογίας????

Συνάδελφοι καλησπέρα ,

 

εγώ σε πελάτη που έχει το ειδικό διετές , καταχωρώ όλη τη μισθοδοσία χωρίς να λαμβάνω υπόψη την επιδότηση.

 

Έχω περάσει 4-5 ελέγχους του ΟΑΕΔ και το πρόγραμμα τρέχει κανονικά , χωρίς δλδ. κάποια παράβαση.

 

Όμως , από τον ΟΑΕΔ δεν με έχουν καλέσει ακόμα να κόψω εκείνο το έρμο το τιμολόγιο για την επιδότηση , χωρίς βέβαια να πρόκειται να πάρει ο επιχειρηματίας χρήματα αφού τις εισφορές τις πληρώνει μειωμένες κατά το ποσό της επιδότησης.

 

Το πρόγραμμα ξεκίνησε τον Ιούλιο 2012 και ολοκληρώνεται τον Ιούλιο 2014(το σκέλος της επιδότησης γιατί η δέσμευση είναι άλλον ένα χρόνο)

 

Είμαι κάπου λάθος δλδ που δεν έχω απομειώσει τις δαπάνες μισθοδοσίας με το ποσό της επιδότησης ?

 

Νομίζω ότι η λογιστική εγγραφή του εσόδου από επιδοτήσεις/επιχορηγήσεις ΟΑΕΔ θα πρέπει να γίνει με την έκδοση τιμολογίου (όπως π.χ. στο πρόγραμμα πτυχιούχων έως 35ετών)

 

Τι πιστεύετε ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα συμφωνήσω με τον monty και με τους άλλους πιο πάνω.

 

 

Στα απλογραφικά, εγώ αφαιρώ το ποσό των επιδοτούμενων εισφορών με αφαιρετική εγγραφή εξόδου κάθε μήνα.

 

Το ποσό που καταβάλλει ο επιχειρηματίας είναι το ποσό που γράφει η ΑΠΔ, το ποσό που βεβαιώνεται δηλαδή ως οφειλή, δηλαδή το μειωμένο, οπότε δεν μπορώ να κάνω εγγραφή μεγαλύτερου εξόδου από αυτό για το οποίο έχω παραστατικό.

 

και δεν το ψειρίζω άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η βεβαιωση αποδοχων  του εργαζομενου ποιες κρατησεις θα εχει οταν υπαρχει επιδοτηση του 80% των  συνολικων ασφαλιστικων εισφορων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η βεβαιωση αποδοχων  του εργαζομενου ποιες κρατησεις θα εχει οταν υπαρχει επιδοτηση του 80% των  συνολικων ασφαλιστικων εισφορων?

Τις συνολικές εισφορές εργαζομένου φυσικά, που όμως αποτελούν μόνο κατά 20% έξοδο του εργοδότη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό είναι από έγγραφη απάντηση του υπουργείου ?

 

Αν ναι μπορείς να την αναρτήσεις με αριθμούς

πρωτοκόλλου ημερομηνίες και υπογραφές ?

 

Θα είμαστε υπόχρεοι γιατί αφορά πολλούς ?

 

Μάλλον κατάλαβα ότι είναι τοποθέτηση κάποιου κόμβου

από το τέλος του 2011 καθ΄όλα σεβαστή  γιατί και εγώ

το ίδιο αποφάσισα και έκανα σε κάποια προγράμματα

που ξεκίνησα από τα μέσα του  2012  με την ελπίδα

ότι θα κόβαμε τα τιμολόγια σταδιακά από το 2013.

 

Όμως φτάνοντας στο 2014 κατάλαβα ότι ο ΟΑΕΔ

κάνει τον έλεγχο αφού περάσει η τριετία (στο διετές)

κατά τον τέταρτο μπορεί και πέμπτο χρόνο.

 

Επειδή νοιώθω στον αέρα όποια μέθοδο και αν

ακολουθήσω έκανα γραπτό ερώτημα στο υπουργείο

όπως γράφω και παραπάνω και έλαβα την απάντηση

ότι δεν απαντούν σε ατομικά ερωτήματα. 

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

 

Διώξτε τους και μην τους γλείφετε (όσοι τους γλείφετε)

πριν προσθέσουν και άλλους από μας από το άγχος μας

στους χιλιάδες νεκρούς που έχουν αφήσει πίσω τους από 

διάφορες αιτίες από το 2009 και μετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα ,

 

εγώ σε πελάτη που έχει το ειδικό διετές , καταχωρώ όλη τη μισθοδοσία χωρίς να λαμβάνω υπόψη την επιδότηση.

 

Έχω περάσει 4-5 ελέγχους του ΟΑΕΔ και το πρόγραμμα τρέχει κανονικά , χωρίς δλδ. κάποια παράβαση.

 

Όμως , από τον ΟΑΕΔ δεν με έχουν καλέσει ακόμα να κόψω εκείνο το έρμο το τιμολόγιο για την επιδότηση , χωρίς βέβαια να πρόκειται να πάρει ο επιχειρηματίας χρήματα αφού τις εισφορές τις πληρώνει μειωμένες κατά το ποσό της επιδότησης.

 

Το πρόγραμμα ξεκίνησε τον Ιούλιο 2012 και ολοκληρώνεται τον Ιούλιο 2014(το σκέλος της επιδότησης γιατί η δέσμευση είναι άλλον ένα χρόνο)

 

Είμαι κάπου λάθος δλδ που δεν έχω απομειώσει τις δαπάνες μισθοδοσίας με το ποσό της επιδότησης ?

 

Νομίζω ότι η λογιστική εγγραφή του εσόδου από επιδοτήσεις/επιχορηγήσεις ΟΑΕΔ θα πρέπει να γίνει με την έκδοση τιμολογίου (όπως π.χ. στο πρόγραμμα πτυχιούχων έως 35ετών)

 

Τι πιστεύετε ??

ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ 100 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ 80% ΠΑΕΙ ΣΤΑ 20 ΕΥΡΩ ΣΤΗΝ ΑΠΔ,ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΑ 20?ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΝΑ ΕΚΧΩΡΗΣΕΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΟΣΟ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΟ ΙΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...