Προς το περιεχόμενο
  • 0

Kαταχωρηση μισθοδοσιας στο βιβλιο εσοδων-εξοδων οταν ειναι στο ειδικο διετες προγραμμα


dodos

Ερώτηση

στην καταχωρηση σε απλογραφικο βιβλιο της μισθοδοσιας σε ατομικη επιχειρηση που απασχολη υπαλληλο που ειναι στο ειδικο διετες προγραμμα ,καταχωρω κανονικα το συνολο των ασφαλιστικων εισφορων που θα πληρωνε η επιχειρηση αν δεν ηταν στο προγραμμα και καθε φορα που εκδιδετε το τιμολογιο της επιδοτησης κανω εγγραφη με (-).

το θεμα μου ειναι οτι η χρονια τελειωσε και δεν εχουν εκδοθει ολα τα τιμολογια επιδοτησης που αφορουν της εισφορες του 2013 γιατι απο τον οαεδ οπως μας λεει η υπαλληλος δεν υπαρχουν χρηματα και θα μας ειδοποιησουν.

τι θα κανω τωρα εγω στα βιβλια μου στον λογ/σμο 60 ?

θα τα αφησω οπως ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

στην καταχωρηση σε απλογραφικο βιβλιο της μισθοδοσιας σε ατομικη επιχειρηση που απασχολη υπαλληλο που ειναι στο ειδικο διετες προγραμμα ,καταχωρω κανονικα το συνολο των ασφαλιστικων εισφορων που θα πληρωνε η επιχειρηση αν δεν ηταν στο προγραμμα και καθε φορα που εκδιδετε το τιμολογιο της επιδοτησης κανω εγγραφη με (-).

το θεμα μου ειναι οτι η χρονια τελειωσε και δεν εχουν εκδοθει ολα τα τιμολογια επιδοτησης που αφορουν της εισφορες του 2013 γιατι απο τον οαεδ οπως μας λεει η υπαλληλος δεν υπαρχουν χρηματα και θα μας ειδοποιησουν.

τι θα κανω τωρα εγω στα βιβλια μου στον λογ/σμο 60 ?

θα τα αφησω οπως ειναι ?

Βάλε κανονικά την μισθοδοσια στα εξοδα και οτι τιμολογια εχεις κοψει στον ΟΑΕΔ στα εσοδα και τέλος.(Δική μου άποψη)

Αν θες να κάνεις αναμόρφωση κατα το ποσο της επιδότησης που δεν εχεις τιμολογιο στα εσοδα δικό σου θεμα.Εγω δεν θα το εκανα γιατι καποια στιγμη ετσι κι αλλιως θα κοπουν και θα ισοσκελιστεί η διαφορά.

 

Αυτο πάλι με την εγραφή της επιδότησης με μειον στην μισθοδοσια εγω δεν το καταλαβαίνω.Αλλα εγω ειμαι και χαζη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καταχωρεις κανονικα στον λογ 60

οταν κοπουν τα τιμ το αντιμετωπιζεις ως μειωτικο δτοιχειο των δαπανων

υπολογιζε οτι τα τιμ κοβονται 1 χρονο σχεδον μετα και αφορουν την πρ χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βάλε κανονικά την μισθοδοσια στα εξοδα και οτι τιμολογια εχεις κοψει στον ΟΑΕΔ στα εσοδα και τέλος.(Δική μου άποψη)

Αν θες να κάνεις αναμόρφωση κατα το ποσο της επιδότησης που δεν εχεις τιμολογιο στα εσοδα δικό σου θεμα.Εγω δεν θα το εκανα γιατι καποια στιγμη ετσι κι αλλιως θα κοπουν και θα ισοσκελιστεί η διαφορά.

εχεις δικιο απλα θα αφορουν αλλη χρονια... ουτε και εγω ομως θελω να μπω στην λογικη της αναμορφωσης του ποσου της επιδοτησης..

ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο σωστός χειρισμός είναι:

Κάθε τέλος του μήνα περνάς την μισθοδοσία με εγγραφή στα βιβλία με το άρθρο ως έχει, με την ίδια ημερομηνία περνάς μια εγγραφή με -(το ποσό της επιδότησης) χωρίς να περιμένεις τον ΟΑΕΔ να κόψεις τιμολόγιο (το οποίο δεν περνιέται πουθενά μιας και έχεις περάσει την επιδότηση αφαιρετικά),    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο σωστός χειρισμός είναι:

Κάθε τέλος του μήνα περνάς την μισθοδοσία με εγγραφή στα βιβλία με το άρθρο ως έχει, με την ίδια ημερομηνία περνάς μια εγγραφή με -(το ποσό της επιδότησης) χωρίς να περιμένεις τον ΟΑΕΔ να κόψεις τιμολόγιο (το οποίο δεν περνιέται πουθενά μιας και έχεις περάσει την επιδότηση αφαιρετικά),    

Κι εγώ έτσι το κάνω γιατί έτσι κι αλλιώς εσύ το ποσό της επιδότησης δεν το πληρώνεις, το αποδίδει κατευθείαν ο ΟΑΕΔ στο ΙΚΑ  και αυτό φαίνεται στην ΑΠΔ. κατά συνέπεια το να περνάς στα έξοδα ποσά που δεν πληρώνεις μπορεί να είναι πρόβλημα σε μελλοντικό έλεγχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν μπορει να καταχωρηθει εγγραφη χωρις παραστατικο αρα δεν μπορει να περαστει εγγραφη ...ειναι η παραβαση και τοτε θα εχεις σιγουρα προβλημα,τι πιο σαφες απο τον κωδικα που το αναλυει ως μειωτικο στοιχειο των δαπανων οταν κοπει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν μπορει να καταχωρηθει εγγραφη χωρις παραστατικο αρα δεν μπορει να περαστει εγγραφη ...ειναι η παραβαση και τοτε θα εχεις σιγουρα προβλημα,τι πιο σαφες απο τον κωδικα που το αναλυει ως μειωτικο στοιχειο των δαπανων οταν κοπει..

Με την ίδια λογική είναι παράβαση να υπολογίζεις έξοδα που δεν έχεις πληρώσει...πώς καταχωρείς σας έξοδο μισθοδοσίας τις εισφορές που δεν έχεις πληρώσει; αφού αποδίδονται κατευθείαν από τον ΟΑΕΔ στο ΙΚΑ μέσω του αλληλόχρεου λογαριασμού. Σε περιπτώσεις άλλων προγραμμάτων όπου τα βάζει από την τσέπη του ο εργοδότης και ύστερα του πληρώνονται το δέχομαι να το περάσεις όταν κοπεί τιμολόγιο, εδώ όμως ο εργοδότης πληρώνει μόνο τη διαφορά, οπότε αυτό είναι το έξοδο της επιχείρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν μπορει να καταχωρηθει εγγραφη χωρις παραστατικο αρα δεν μπορει να περαστει εγγραφη ...ειναι η παραβαση και τοτε θα εχεις σιγουρα προβλημα,τι πιο σαφες απο τον κωδικα που το αναλυει ως μειωτικο στοιχειο των δαπανων οταν κοπει..

το παραστατικο σου ειναι η απδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτα λεει ο κωδικας , τί να κανουμε να τον αλλαξουμε δηλ οταν κοπει το τιμολογιο απο ΟΑΕΔ τοτε γινεται η εγγραφη ως μειωτικο στοιχειο δαπανων,εκτος αν καπου γραφει,αν μπορεις βοηθησε με,να καταχωρουνται 2 φορες τον ιδιο μηνα που δεν το εχω δει πουθενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να προσθέσω και εγώ κάτι προς προβληματισμό.Αν δεν περαστεί το τιμολόγιο της επιδότησης στα έσοδα πώς θα πάει στις συγκεντρωτικές πελατών η επιδότηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτα λεει ο κωδικας , τί να κανουμε να τον αλλαξουμε δηλ οταν κοπει το τιμολογιο απο ΟΑΕΔ τοτε γινεται η εγγραφη ως μειωτικο στοιχειο δαπανων,εκτος αν καπου γραφει,αν μπορεις βοηθησε με,να καταχωρουνται 2 φορες τον ιδιο μηνα που δεν το εχω δει πουθενα

 

?????????

 

Ποιος κώδικας το λέει....?????

 

Στο σκέλος των εσόδων καταχωρείται.

 

Φορολογικά, βλ ε3, το χειριζόμαστε ως μειωτικό της δαπάνης.

 

 

Υγ: φυσικά και καταχωρείται το τιμολόγιο στο σκέλος των εσόδων, φυσικά και πρέπει να πάει συγκεντρωτικές ως έσοδο, φυσικά και θα αναμορφώσουμε τα έξοδα της χρήσης αν δεν έχουν καταφέρει να κόψουν τιμολόγιο, φυσικά και όταν κοπεί το τιμολόγιο σε  επόμενη χρήση θα έχει πληροφοριακό χαρακτήρα και μόνο και δεν θα επιρρεάσει τα αποτελέσματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και τι γίνεται με τις τελευταίες δόσεις όπου το τιμολόγιο του ΟΑΕΔ εκδίδεται σε έτος όπου δεν έχεις προσωπικό (πχ έχει απολυθεί το προηγούμενο έτος)??? Απο που θα αφαιρεθεί το ποσό????

Εγω καταχωρώ μόνο τα ποσά της ΑΠΔ που βαρύνουν την επιχείρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

?????????

 

Ποιος κώδικας το λέει....?????

 

Στο σκέλος των εσόδων καταχωρείται.

 

Φορολογικά, βλ ε3, το χειριζόμαστε ως μειωτικό της δαπάνης.

 

 

Υγ: φυσικά και καταχωρείται το τιμολόγιο στο σκέλος των εσόδων, φυσικά και πρέπει να πάει συγκεντρωτικές ως έσοδο, φυσικά και θα αναμορφώσουμε τα έξοδα της χρήσης αν δεν έχουν καταφέρει να κόψουν τιμολόγιο, φυσικά και όταν κοπεί το τιμολόγιο σε  επόμενη χρήση θα έχει πληροφοριακό χαρακτήρα και μόνο και δεν θα επιρρεάσει τα αποτελέσματα...

 

Και τι γίνεται με τις τελευταίες δόσεις όπου το τιμολόγιο του ΟΑΕΔ εκδίδεται σε έτος όπου δεν έχεις προσωπικό (πχ έχει απολυθεί το προηγούμενο έτος)??? Απο που θα αφαιρεθεί το ποσό????

Εγω καταχωρώ μόνο τα ποσά της ΑΠΔ που βαρύνουν την επιχείρηση

 

Κάπου θυμάμαι (δεν μπορώ να το βρω τώρα αλλά θα το κοιτάξω) μια οδηγία που όριζε ότι αν το τιμολόγιο κοπεί σε επόμενη χρήση, θα αφαιρεθεί από τις δαπάνες μισθοδοσίας της χρήσης αυτής (του τιμολογίου), ενώ αν οι δαπάνες μισθοδοσίας της χρήσης του τιμολογίου δεν επαρκούν ή είναι μηδενικές, θα αφαιρεθεί από τις υπόλοιπες δαπάνες (στο Ε3 πάντα). Άρα εγώ στη χρήση που έχω μισθοδοσία με πρόγραμμα αλλά δεν έχω τιμολόγιο, καταχωρώ και αντιμετωπίζω φορολογικά το έξοδο σαν να μην υπήρχε πρόγραμμα. Άλλωστε το αν θα κοπεί τιμολόγιο ή το αν θα εγκριθεί η επιδότηση του χ τριμήνου δεν μπορώ να το προδικάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στην καταχωρηση σε απλογραφικο βιβλιο της μισθοδοσιας σε ατομικη επιχειρηση που απασχολη υπαλληλο που ειναι στο ειδικο διετες προγραμμα ,καταχωρω κανονικα το συνολο των ασφαλιστικων εισφορων που θα πληρωνε η επιχειρηση αν δεν ηταν στο προγραμμα και καθε φορα που εκδιδετε το τιμολογιο της επιδοτησης κανω εγγραφη με (-).

το θεμα μου ειναι οτι η χρονια τελειωσε και δεν εχουν εκδοθει ολα τα τιμολογια επιδοτησης που αφορουν της εισφορες του 2013 γιατι απο τον οαεδ οπως μας λεει η υπαλληλος δεν υπαρχουν χρηματα και θα μας ειδοποιησουν.

τι θα κανω τωρα εγω στα βιβλια μου στον λογ/σμο 60 ?

θα τα αφησω οπως ειναι ?

Στο ειδικό Διετές αποδίδεις απευθείαν το 20% των εισφορών στο ΙΚΑ. Αναφέρομει στο "ειδικό διετες προώθησης της απασχόλησης με επιδότηση  των εργοδοτικών εισφορών"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάπου θυμάμαι (δεν μπορώ να το βρω τώρα αλλά θα το κοιτάξω) μια οδηγία που όριζε ότι αν το τιμολόγιο κοπεί σε επόμενη χρήση, θα αφαιρεθεί από τις δαπάνες μισθοδοσίας της χρήσης αυτής (του τιμολογίου), ενώ αν οι δαπάνες μισθοδοσίας της χρήσης του τιμολογίου δεν επαρκούν ή είναι μηδενικές, θα αφαιρεθεί από τις υπόλοιπες δαπάνες (στο Ε3 πάντα). Άρα εγώ στη χρήση που έχω μισθοδοσία με πρόγραμμα αλλά δεν έχω τιμολόγιο, καταχωρώ και αντιμετωπίζω φορολογικά το έξοδο σαν να μην υπήρχε πρόγραμμα. Άλλωστε το αν θα κοπεί τιμολόγιο ή το αν θα εγκριθεί η επιδότηση του χ τριμήνου δεν μπορώ να το προδικάσω.

 

Τα προγράμματα που αναφέρεσαι είχαν άλλη διαδικασία. Τα πλήρωνε τότε η επιχείρηση και ο ΟΑΕΔ της τα ακούμπαγε.

 

Επιμένω στην αυτοτέλεια της χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάπου θυμάμαι (δεν μπορώ να το βρω τώρα αλλά θα το κοιτάξω) μια οδηγία που όριζε ότι αν το τιμολόγιο κοπεί σε επόμενη χρήση, θα αφαιρεθεί από τις δαπάνες μισθοδοσίας της χρήσης αυτής (του τιμολογίου), ενώ αν οι δαπάνες μισθοδοσίας της χρήσης του τιμολογίου δεν επαρκούν ή είναι μηδενικές, θα αφαιρεθεί από τις υπόλοιπες δαπάνες (στο Ε3 πάντα). Άρα εγώ στη χρήση που έχω μισθοδοσία με πρόγραμμα αλλά δεν έχω τιμολόγιο, καταχωρώ και αντιμετωπίζω φορολογικά το έξοδο σαν να μην υπήρχε πρόγραμμα. Άλλωστε το αν θα κοπεί τιμολόγιο ή το αν θα εγκριθεί η επιδότηση του χ τριμήνου δεν μπορώ να το προδικάσω.

Κάπου θυμάμαι (δεν μπορώ να το βρω τώρα αλλά θα το κοιτάξω) μια οδηγία που όριζε ότι αν το τιμολόγιο κοπεί σε επόμενη χρήση, θα αφαιρεθεί από τις δαπάνες μισθοδοσίας της χρήσης αυτής (του τιμολογίου), ενώ αν οι δαπάνες μισθοδοσίας της χρήσης του τιμολογίου δεν επαρκούν ή είναι μηδενικές, θα αφαιρεθεί από τις υπόλοιπες δαπάνες (στο Ε3 πάντα). Άρα εγώ στη χρήση που έχω μισθοδοσία με πρόγραμμα αλλά δεν έχω τιμολόγιο, καταχωρώ και αντιμετωπίζω φορολογικά το έξοδο σαν να μην υπήρχε πρόγραμμα. Άλλωστε το αν θα κοπεί τιμολόγιο ή το αν θα εγκριθεί η επιδότηση του χ τριμήνου δεν μπορώ να το προδικάσω.

Κάπου θυμάμαι (δεν μπορώ να το βρω τώρα αλλά θα το κοιτάξω) μια οδηγία που όριζε ότι αν το τιμολόγιο κοπεί σε επόμενη χρήση, θα αφαιρεθεί από τις δαπάνες μισθοδοσίας της χρήσης αυτής (του τιμολογίου), ενώ αν οι δαπάνες μισθοδοσίας της χρήσης του τιμολογίου δεν επαρκούν ή είναι μηδενικές, θα αφαιρεθεί από τις υπόλοιπες δαπάνες (στο Ε3 πάντα). Άρα εγώ στη χρήση που έχω μισθοδοσία με πρόγραμμα αλλά δεν έχω τιμολόγιο, καταχωρώ και αντιμετωπίζω φορολογικά το έξοδο σαν να μην υπήρχε πρόγραμμα. Άλλωστε το αν θα κοπεί τιμολόγιο ή το αν θα εγκριθεί η επιδότηση του χ τριμήνου δεν μπορώ να το προδικάσω.

Δεν μπορείς να προδικάσεις την έγκριση αλλά πως θα καταχωρίσεις πόσα που δεν πλήρωσες (μιλάμε για το ειδικό δυετες). Στο φινάλε αν στραβώσει κάτι και δεν επιδοτηθείς (οπότε δεν θα υπάρξει τιμολόγιο του ΟΑΕΔ) θα πληρώσεις το ποσο την επόμενη χρονιά οπότε τότε θα καταχωρίσεις τη συγκεκριμένη δαπάνη.

Γνώμη μου παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα προγράμματα που αναφέρεσαι είχαν άλλη διαδικασία. Τα πλήρωνε τότε η επιχείρηση και ο ΟΑΕΔ της τα ακούμπαγε.

 

Επιμένω στην αυτοτέλεια της χρήσης.

 

Πράγματι έτσι είναι.

Παρ' όλα αυτά πιστεύω πως η "βαρύτητα" της ΠΟΛ που όριζε ή πρότεινε αυτή την αντιμετώπιση δεν επηρεάζεται από τους διαφορετικούς τρόπους που σκέφτηκαν εκ των υστέρων οι αρμόδιοι του ΟΑΕΔ, του ΙΚΑ ή οποιουδήποτε άλλου φορέα, για το πρακτικό κομμάτι της παροχής επιδότησης, αν δηλαδή εισπράττει κατευθείαν η επιχείρηση ή το ασφαλιστικό ταμείο. Η γενική αρχή της αυτοτέλειας των χρήσεων υπήρχε και τότε.

Πάντως έχω συναντήσει πολλούς διαφορετικούς τρόπους αντιμετώπισης του θέματος από συναδέλφους, αλλά στο συγκεκριμένο προτιμώ τον δικό μου.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν μπορείς να προδικάσεις την έγκριση αλλά πως θα καταχωρίσεις πόσα που δεν πλήρωσες (μιλάμε για το ειδικό δυετες). Στο φινάλε αν στραβώσει κάτι και δεν επιδοτηθείς (οπότε δεν θα υπάρξει τιμολόγιο του ΟΑΕΔ) θα πληρώσεις το ποσο την επόμενη χρονιά οπότε τότε θα καταχωρίσεις τη συγκεκριμένη δαπάνη.

Γνώμη μου παντα

 

Αν έχεις διπλογραφικά, αυτή τη δαπάνη θα την καταχωρήσεις στον 60 ή στον 82 ? Θα εκπέσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. Καταχώρηση κανονικά οι αποδοχές και οι εργοδοτικές εισφορές στα έξοδα.

2. Αν εκδοθεί τιμολόγιο προς τον ΟΑΕΔ μέσα στη χρήση, η αξία της επιδότησης πάει στις επιδοτήσεις, όχι αφαιρετικά των δαπανών, αυτό ίσχυε για παλιότερα προγράμματα.

3. Αν δεν εκδοθεί τιμολόγιο προς τον ΟΑΕΔ εντός της χρήσης, άρα πάμε για άλλη ή άλλες χρήσεις (εγώ ακόμα περιμένω ειδοποιήσεις από προγράμματα του 2010 για να εκδώσω τιμολόγια), τότε 31/12 γίνεται μια καταχώρηση εσόδου (που δεν ενημερώνει ΚΕΠΥΟ), προϋπολογισμένα έσοδα από επιδότηση ΟΑΕΔ για ΝΘΕ. Το ποσό αυτό θεωρείται ως έσοδο για την συγκεκριμένη χρήση. 

 

Με τον τρόπο αυτό, επιτυγχάνεται η απόλυτη τήρηση της αυτοτέλειας των χρήσεων. 

 

Στην περίπτωση 3, εφ'όσον το τιμολόγιο εκδοθεί σε επόμενη διαχειριστική χρήση, θα γίνει μια εγγραφή παραστατικού με δύο γραμμές, η πρώτη θα ενημερώσει τον λογαριασμό, "έσοδα από επιχορηγήσεις ΟΑΕΔ για ΝΘΕ" και η δεύτερη, θα ενημερώσει αφαιρετικά τον λογαριασμό "προϋπολογισμένα έσοδα από επιδότηση ΟΑΕΔ για ΝΘΕ". Ο πρώτος λογαριασμός ενημερώνει ΚΕΠΥΟ, ενημερώνει Φ.Ε, ο δεύτερος ενημερώνει αφαιρετικά μόνο Φ.Ε.,

 

Αν δεν ακολουθήσουμε την παραπάνω ή κάποια αντίστοιχη διαδικασία, τότε, σε περίπτωση που εκδώσουμε το τιμολόγιο σε επόμενη ή επόμενες χρήσεις, θα πρέπει να κάνουμε συμπληρωματική δήλωση Φ.Ε. για την χρήση που αφορούσε το τιμολόγιο, αφού αποτελεί στην ουσία έσοδο προηγούμενων χρήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η επιδότηση ειναι εσοδο και εμφανίζεται στην στηλη των εσόδων ασχετα αν καταβάλεται απ΄ευθειας στο ΙΚΑ απο τον ΟΑΕΔ

Η μισθοδοσια ειναι εξοδο και καταχωρείται κανονικα στο συνολο της στην στηλη των εξόδων

Οσο για τα τιμολογια του μερους της επιδότησης που θα κοπουν στην επομενη χρηση υπαρχει εγκυκλιος γιαυτο που ειπε ο συναδελφος πιο πανω και προβλέπει οτι θα αποτελεί μειωτικό στοιχειο της μισθοδοσιας της επόμενης χρησης η αν δεν υπάρχει μισθοδοσια των λοιπων εξοδων της επιχ/σης.

Οσον αφορά την αναμόρφωση πουθενα δεν αναφέρεται υποχρεωση αναμόρφωσης για το συγκεκριμένο θεμα.

Μειωτικό στοιχείο δεν σημαίνει απαραίτητα καταχώρηση με μειον στην στηλη των εξόδων

 

Μην τρελαθουμε εντελώς εδω μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η επιδότηση ειναι εσοδο και εμφανίζεται στην στηλη των εσόδων ασχετα αν καταβάλεται απ΄ευθειας στο ΙΚΑ απο τον ΟΑΕΔ

Η μισθοδοσια ειναι εξοδο και καταχωρείται κανονικα στο συνολο της στην στηλη των εξόδων

Οσο για τα τιμολογια του μερους της επιδότησης που θα κοπουν στην επομενη χρηση υπαρχει εγκυκλιος γιαυτο που ειπε ο συναδελφος πιο πανω και προβλέπει οτι θα αποτελεί μειωτικό στοιχειο της μισθοδοσιας της επόμενης χρησης η αν δεν υπάρχει μισθοδοσια των λοιπων εξοδων της επιχ/σης.

Οσον αφορά την αναμόρφωση πουθενα δεν αναφέρεται υποχρεωση αναμόρφωσης για το συγκεκριμένο θεμα.

Μειωτικό στοιχείο δεν σημαίνει απαραίτητα καταχώρηση με μειον στην στηλη των εξόδων

 

Μην τρελαθουμε εντελώς εδω μέσα

αρα για το ειδικο διετες εφοσον καταχωρουμε κανονικα ολοκληρα τα εξοδα των ασφαλιστικων εισφορων ,και οσοα τιμολογια εχουν εκδοθει πανε μειωτικα

στην μισθοδοσια .

γι αυτα που δεν εχουν εκδοθει ακομα τα περναμε κανονικα στην χρηση που θα εκδοθουν (την επομενη) χωρις να υπαρχει υποχρεωση αναμορφωσης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αρα για το ειδικο διετες εφοσον καταχωρουμε κανονικα ολοκληρα τα εξοδα των ασφαλιστικων εισφορων ,και οσοα τιμολογια εχουν εκδοθει πανε μειωτικα

στην μισθοδοσια .

γι αυτα που δεν εχουν εκδοθει ακομα τα περναμε κανονικα στην χρηση που θα εκδοθουν (την επομενη) χωρις να υπαρχει υποχρεωση αναμορφωσης ?

Ναι λεμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γνωμη μου ειναι παντως οτι καταχωρουνται τα τιμολογια οταν κοπουν απο τον ΟΑΕΔ στον λογ 60 με μειον(αφου προκειται για μειωση ασφ εισφορων),σχετικα με την αναμορφωση και κλπ συμφωνουμε..anyway , πολλες καλημερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...