Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ειδικό Βιβλίο τροποποίησης ωραρίου εργασίας και υπερωριών


birbilis

Ερώτηση

Ερωτήματα:
Αυτό το βιβλίο μπορεί να είναι και ηλεκτρονικό πχ ένα φύλο excel?
Εάν δεν έχεις τροποποιήσεις ή υπερώριες πρέπει απλά να υπάρχει στην επιχ/ση πχ μια σελίδα κενή?
Οταν έχουμε αλλαγή ωραρίου πρέπει να στέλνουμε και πίνακα τροποποίησης ωραρίου πέρα από την εγγραφή στο βιβλίο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

8ωρος που εχει δηλωθεί(με την σύμφωνη γνώμη του) 4ωρος πχ δουλευει πραγματικά 08:00-16:00 και είναι δηλωμένος 08:00-12:00 και κάθε ημέρα εκτυπώνουμε αυτό το ειδικό βιβλίο με μεταβολή αντί για 08:00-12:00 σε 12:00-16:00 . Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί ? Κάνω κάπου λάθος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

8ωρος που εχει δηλωθεί(με την σύμφωνη γνώμη του) 4ωρος πχ δουλευει πραγματικά 08:00-16:00 και είναι δηλωμένος 08:00-12:00 και κάθε ημέρα εκτυπώνουμε αυτό το ειδικό βιβλίο με μεταβολή αντί για 08:00-12:00 σε 12:00-16:00 . Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί ? Κάνω κάπου λάθος ?

 

Αφού το βιβλίο είναι αθεώρητο, άρα μπορείς να έχεις μία κόλλα Α4 σε excel, κάθε μέρα πετάς αυτό της προηγούμενης, σαν εφημερίδα ένα πράμα.

Γελοία πράγματα, αηδίες που ψηφίζουν άσχετοι και επικίνδυνοι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όταν ο νομοθέτης λέει ότι το βιβλίο μπορεί να τηρείται και σε μηχανογραφημένες σελίδες εννοεί ότι πρέπει να υπάρχει αποθηκευμένο και ηλεκτρονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφού το βιβλίο είναι αθεώρητο, άρα μπορείς να έχεις μία κόλλα Α4 σε excel, κάθε μέρα πετάς αυτό της προηγούμενης, σαν εφημερίδα ένα πράμα.

Γελοία πράγματα, αηδίες που ψηφίζουν άσχετοι και επικίνδυνοι....

Μπορούμε να βρούμε ένα τέτοιο excelάκι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα είχα έλεγχο του ΙΚΑ σε επιχείρησή μου, με αλλαγή ωραρίου έχοντας συμπληρώσει και εκτυπώσει τις αλλαγές ωραρίου πριν την επισκέψη τους. (δεν είδαν καν το βιβλίο). Σε ερώτησή μου στον τοπικό επιθεωρητή εργασίας, αμέσως μετά τον έλεγχο του ΙΚΑ,  που είπε ότι ειναι Οκ, αλλά θα πρέπει να τηρείται με τη μορφή βιβλίου ή ημερολογίου (δηλ κενά φύλλα δεμένα και αριθμημένα μεταξύ τους π.χ. με spiral και να συμπληρώνεται) και ότι η μηχανογραφική τήρηση (δηλαδή αλλαγή ωραρίου και εκτύπωση φύλλου) δεν είναι αποδεκτή, καθώς μπορεί ακριβώς να αλλοιώνεται το περιεχόμενό του.

Υπάρχει κάποια άποψη επί του θέματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συναδελφοι καλησπερα,

 

φαρμακειο απασχολει το προσωπικο του 5θημερο - 8ωρο, Δευτερα με Παρασκευη....καθε μηνα, την καθε υπαλληλο, θα την απασχολησει καποιες ωρες παραπανω (4 με 10 ωρες, αναλογα τις αναγκες) Σαββατο η Κυριακη λογω εφημεριας...αυτες οι παραπανω θα δηλωθουν στο βιβλιο? Μηπως μεχρι και τις 8 επιπλεον ωρες δε δηλωθουν , αλλα πρεπει να δηλωθουν οι παραπανω των 8?

 

ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα είχα έλεγχο του ΙΚΑ σε επιχείρησή μου, με αλλαγή ωραρίου έχοντας συμπληρώσει και εκτυπώσει τις αλλαγές ωραρίου πριν την επισκέψη τους. (δεν είδαν καν το βιβλίο). Σε ερώτησή μου στον τοπικό επιθεωρητή εργασίας, αμέσως μετά τον έλεγχο του ΙΚΑ,  που είπε ότι ειναι Οκ, αλλά θα πρέπει να τηρείται με τη μορφή βιβλίου ή ημερολογίου (δηλ κενά φύλλα δεμένα και αριθμημένα μεταξύ τους π.χ. με spiral και να συμπληρώνεται) και ότι η μηχανογραφική τήρηση (δηλαδή αλλαγή ωραρίου και εκτύπωση φύλλου) δεν είναι αποδεκτή, καθώς μπορεί ακριβώς να αλλοιώνεται το περιεχόμενό του.

Υπάρχει κάποια άποψη επί του θέματος;

 Η άποψη μου είναι ότι δυσκολεύομαι στο σπιραλ μήπως έχει καμία άποψη ο κυρ επόπτης πως το βάζουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Η άποψη μου είναι ότι δυσκολεύομαι στο σπιραλ μήπως έχει καμία άποψη ο κυρ επόπτης πως το βάζουν ?

 

επισης να μας πει ο κυρ εποπτης, σε ποια Υ.Α. το ειδε το συγκεκριμενο να τη δουμε κ μεις βρε αδερφε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συναδελφοι καλησπερα,

 

φαρμακειο απασχολει το προσωπικο του 5θημερο - 8ωρο, Δευτερα με Παρασκευη....καθε μηνα, την καθε υπαλληλο, θα την απασχολησει καποιες ωρες παραπανω (4 με 10 ωρες, αναλογα τις αναγκες) Σαββατο η Κυριακη λογω εφημεριας...αυτες οι παραπανω θα δηλωθουν στο βιβλιο? Μηπως μεχρι και τις 8 επιπλεον ωρες δε δηλωθουν , αλλα πρεπει να δηλωθουν οι παραπανω των 8?

 

ευχαριστω..

επειδη ειχα την ιδια απορια πηρα τηλ στην επιθεωρηση εργασιασ και μου ειπαν εφοσον τον απασχολει πανω απο 2 ωρεσ την ημερα γραφεται στο βιβλιο.κοινως οταν εχει εφημερια θα γραφεται στο βιβλιο ως υπερωρια αν ομως την βδομαδα δεν ξεπερναει τισ 6 ωρες δεν δηλωνεται ως υπερωρια αλλα ως υπερεργασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επειδη ειχα την ιδια απορια πηρα τηλ στην επιθεωρηση εργασιασ και μου ειπαν εφοσον τον απασχολει πανω απο 2 ωρεσ την ημερα γραφεται στο βιβλιο.κοινως οταν εχει εφημερια θα γραφεται στο βιβλιο ως υπερωρια αν ομως την βδομαδα δεν ξεπερναει τισ 6 ωρες δεν δηλωνεται ως υπερωρια αλλα ως υπερεργασια.

αρα αν δουλεψει 2 σαββατα απο 4 ωρες δε το γραφουμε καθολου? ενω αν δουλεψει σαββατο 8ωρο το γραφουμε σαν υπερωρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμενα μου ειπαν οτι δεν γραφουμε υπερεργασια  αλλα για να το σιγουρεψω  θα διαβασω αυριο το πρωι τον Φραπε και θα σας πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρολα αυτα η λογικη λεει οτι η υπερεργασια δεν ειναι ουτε τροποποιηση ωραριου ουτε υπερωρια.Και εμεις μιλαμε για το βιβλιο τροποποιησης ωραριου και υπερωριων.Να μας απαντησει αμεσα ο Σιμος Κεδικογλου  γαι να ξεκαθαρισει το θεμα!!!!ΤΙ ΖΟΥΜΕ ΡΕ ΦΙΛΕ..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Η άποψη μου είναι ότι δυσκολεύομαι στο σπιραλ μήπως έχει καμία άποψη ο κυρ επόπτης πως το βάζουν ?

 

Εγώ έχω ημερολόγιο του 2014 θεωρημένο από την Επιθεώρηση Εργασίας:

 

MegaCalendars-Turner-Sports-2014-12-Mont

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ έχω ημερολόγιο του 2014 θεωρημένο από την Επιθεώρηση Εργασίας:

 

MegaCalendars-Turner-Sports-2014-12-Mont

Γιατρε, στο ελεγξαν δλδ, πηρε εγκριση, μπορουμε να το δουλευουμε και εμεις....?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ έχω ημερολόγιο του 2014 θεωρημένο από την Επιθεώρηση Εργασίας:

 

MegaCalendars-Turner-Sports-2014-12-Mont

Εγώ που έχω μηχάνημα βιβλιοδεσίας σπιράλ μπορώ να το βάζω και να το βγάζω...το κινητό φύλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και τα "κουμπιούτιρ" τι θα τα κάνουμε doctor?

 

εσύ μας γύρισες στην χειροκίνητη ενημέρωση.

 

πάντα μέσα στο φόβο και την αγωνία μας είχαν.  

 

μικροί δεν το ευχαριστηθήκαμε γιατί  λέγανε   "η πολύ ενημέρωση τυφλώνει!"

 

και έφτασε η ώρα να στραβωθούμε με τις "ενημερώσεις" των αχρήστων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ κάνω πάντα, ότι λέει ο Δημήτρης!

 

Την έχω θεωρήσει και σε κινητά φύλλα:

 

myw3.jpg

 

αλλά και σε σπιράλ:

 

4k17.jpg

 

 

Καλησπέραααααααα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ κάνω πάντα, ότι λέει ο Δημήτρης!

 

Την έχω θεωρήσει και σε κινητά φύλλα:

 

myw3.jpg

 

αλλά και σε σπιράλ:

 

4k17.jpg

 

 

Καλησπέραααααααα :)

 

Χα χα χα.

Εμένα έχει και ..Αριθμό πρωτο...κόλου ρεεεεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χα χα χα.

Εμένα έχει και ..Αριθμό πρωτο...κόλου ρεεεεε

 

Που σημαίνει ότι έχεις το οπισθό-φυλλο και δεν το σηκώνεις.......

 

Παρτάκια......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...