Jump to content

ΠΑΡΑΓΡΑΦΗ ΣΕ ΟΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ


Recommended Posts

ΟΕ με έναρξη εργασιών το 1991, πρόκειται να κάνει διακοπή με ημερομηνία 31/12/1998. Με δεδομένο ότι δεν έχουν υποβληθεί δηλώσεις εισοδήματος και ΦΠΑ για τα παραπάνω έτη, υπάρχει περίπτωση να έχει παραγραφεί η υποχρέωση για την υποβολή των δηλώσεων για τα συγκεκριμένα έτη?????

Link to comment
Share on other sites

ΟΕ με έναρξη εργασιών το 1991, πρόκειται να κάνει διακοπή με ημερομηνία 31/12/1998. Με δεδομένο ότι δεν έχουν υποβληθεί δηλώσεις εισοδήματος και ΦΠΑ για τα παραπάνω έτη, υπάρχει περίπτωση να έχει παραγραφεί η υποχρέωση για την υποβολή των δηλώσεων για τα συγκεκριμένα έτη?????

Οχι ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχει υποβάλλει δηλώσεις, η παραγραφή είναι δεκαπενταετής.

 

Άρθρο 84 § 5 Ν.2238/1994
5. Αν δεν υποβληθεί δήλωση φορολογίας εισοδήματος ή δήλωση απόδοσης
παρακρατούμενων φόρων ή δήλωση φόρου εισοδήματος του άρθρου 64, το
δικαίωμα του Δημοσίου να κοινοποιήσει το φύλλο ελέγχου ή την πράξη
καταλογισμού φόρου του άρθρου 64, παραγράφεται μετά την πάροδο
δεκαπέντε (15) ετών από τη λήξη της προθεσμίας για την επίδοση της
δήλωσης.


Σε περίπτωση υποβολής των πιο πάνω δηλώσεων κατά τη διάρκεια του
τελευταίου έτους πριν από την ημερομηνία λήξης του χρόνου Παραγραφής,
το δικαίωμα του Δημοσίου για την κοινοποίηση φύλλου ελέγχου
παραγράφεται μετά την πάροδο τριετίας από τη λήξη του έτους υποβολής
της δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...